Skip to content Skip to footer

Porovnání DGRO x VIG

Zaměřím se na poslední část citátu…

Složený úrok (Compound Interest)

Složený úrok je úrok, který se vypočítává na základě počátečního kapitálu a také na základě úroku, který se akumuluje v průběhu předchozích období. Tento princip způsobuje, že úroky se hromadí nejen na původní částku investice, ale také na předchozí úroky, což vede k exponenciálnímu růstu hodnoty investice.

Jak funguje složený úrok?

Počáteční investice (principal): To je původní částka peněz, kterou investujete.

Úroková sazba (interest rate): Procentní sazba, kterou získáváte jako úrok, v našem případě dividenda.

Období složení (compounding period): Frekvence, s jakou se dividenda připisuje k vašemu účtu (například ročně, pololetně, čtvrtletně, měsíčně).

Celkový počet období (total number of periods): Počet období, po které investice trvá.

Vzorec pro výpočet složeného úroku:

A je konečná hodnota investice po t letech.

P je počáteční investice (principal).

r je roční úroková sazba-dividenda (v desetinném tvaru, tedy 5 % = 0.05)

n je počet období složení za rok

t je počet let, po které se úrok hromadí

Příklad:

Pokud investujete 1 000 Kč při roční úrokové sazbě (dividendě) 5 % složené ročně po dobu 3 let, výpočet bude vypadat takto:

 

Takže po 3 letech bude mít vaše investice hodnotu 1 157,63 Kč.

Výhody složeného úroku

Exponenciální růst: Díky složenému úroku roste hodnota investice exponenciálně, což znamená, že čím déle necháte peníze růst, tím rychleji se bude jejich hodnota zvyšovat. Dlouhodobé investice: Složený úrok je zvláště výhodný pro dlouhodobé investice, kde se výhody složeného úroku opravdu projeví. Složený úrok je mocný nástroj pro růst investic a je základním konceptem v oblasti financí a investování.

Nebo je tu i druhá cesta a tou jsou ETFka. Pro někoho, kdo má prostor se věnovat výběrů jednotlivých titulů nebudou ETFka tak „sexy“, ale pro většinu investorů jsou jistě dobrým řeším. Jde jen o to, vybrat ta „správná“. Pro někoho, kdo se blíží, nebo už je ve fázi čerpání výnosů z portfolia bude to správné některé z vysoko výnosových variant, např. JEPI, pro jiného to budou dividendové růstové ETF, kterým se budu věnovat dnes, pro dalšího to může být kombinace.

Srovnávám dvě přední dividendové růstové ETF a sami si můžete udělat názor na to, který z nich může být pro vás lepším nástrojem.

VIG vs. DGRO: Dosavadní výsledky

Co se týče sledování celkové výkonnosti, oba fondy se zdají být vysoce korelované a dosahují podobných výsledků. Vítězem se zde však stává DGRO:

VIG vs. DGRO: Diverzifikace

Z hlediska diverzifikace má DGRO větší počet jednotlivých podílů (424) ve srovnání s VIG (323) a má také méně investic ve svých 10 největších podílech (26,57 %-DGRO oproti 29,11 %-VIG).

Diverzifikace portfolia DGRO je navíc vyváženější napříč sektory, má menší nadváhu vůči technologickým a finančním akciím než VIG a zároveň má větší expozici vůči některým menším sektorům:

DGRO
VIG

Zejména se mi líbí, že DGRO má menší expozici vůči technologickému sektoru – který je nyní dost možná nadhodnocený poté, co byl v posledním roce a půl na velkém býčím trendu – a zároveň má větší expozici vůči defenzivním sektorům, jako je zdravotnictví a veřejné služby (XLU), a také výrazně větší expozici vůči energiím (XLE).

TOP 10 DGRO
TOP 10 VIG
VIG vs. DGRO: Poměr nákladů (Expense Ratio)

Pokud jde o poměr nákladů, VIG mírně převyšuje DGRO s 0,06 % poměrem nákladů oproti 0,08 % poměru nákladů DGRO. Oba poměry jsou však tak nízké, že to není podstatné, a oba patří mezi dividendové ETF s nejnižšími náklady na celém trhu.

VIG vs. DGRO: Dividendový výnos a růst dividend

DGRO je jasným vítězem, pokud jde o dividendový výnos (2,27 % na klouzavé dvanáctiměsíční bázi ve srovnání s 1,75 % výnosem VIG), a rovněž je jasným vítězem, pokud jde o růst dividend (9,70 % pětileté CAGR a 10,36 % klouzavé dvanáctiměsíční tempo růstu dividend ve srovnání s 8,46 % pětiletým CAGR a 6,64 % klouzavým dvanáctiměsíčním tempem růstu dividend VIG). VIG má delší historii.

 

Vlastním obě uvedená ETF. V DGRO mám alokováno 4,81 % svých investic, ve VIG pak 4,27 %. VIG je sice na základě nákladového poměru o něco levnější než DGRO, ale rozdíl je velmi malý. Kromě toho má DGRO mnohem vyšší dividendový výnos, silný růst dividend a celkový výnos, lepší diverzifikaci z hlediska počtu celkových podílů, vyváženosti sektorů a koncentrace v deseti největších podílech a menší expozici vůči technologickým akciím s vysokou cenou. Osobně si myslím, že DGRO je nyní mírně atraktivnějším nástrojem pro pasivní dividendový příjem.

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměnách nebo jakémkoliv dalším druhu marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika