Dneees, se podíváme zpátky do minulosti na to, jak vše v roce 2007 bylo sluníčkové až do momentu, kdy nebylo. (Doplnit idiotský výtlem Kamaly Harrisové).
V předchozích článcích jsme řešili, že aktuální stav trhu skrz rétoriku a jednání Fedu – obecný narativ, úrokové sazby, inflaci, nezaměstnanost atd, je velmi podobný stavu, který předcházel minulým krizím.
Ano, historie sice není zárukou toho, že v budoucnosti to bude stejné, ale je to určité vodítko, které se nevyplácí ignorovat. Je dobré si z toho vzít alespoň hlavní poznatky, protože poslouchat obecný sentiment a mluvící hlavy v televizi se moc často nevyplácí. Ti, kteří nyní lamentují nad tím, jak Fed zbytečně a přehnaně snižuje sazby, budou za půl roku ti, kteří budou křičet nejvíc, aby Fed ve snižování pokračoval. Ignorovat minulost je jako volit Kamalu Harrisovou a očekávat změnu a rozvoj. Sorry, white braindead dudes…
Pojďme tedy na hlavní message dnešního článku: Podíváme se velmi detailně na rok 2007 a jak to celé probíhalo krok po kroku. Prvně si uděláme rozbor roku 2007, a pak srovnání s rokem 2024. Poté se podíváme na finanční „zdraví“ běžného US spotřebitele a amerických firem.
Let‚s go!!
KAPITOLA 1: ROK 2007 (aneb rok, kdy přichází iPhone a Britney zažívá svůj první kolaps)
První snížení sazeb bylo na zářijovém FOMC meetingu 18.9.2007 o 50bps na 4,75 %. Trh byl tímto rozhodnutím Fedu šokován, protože očekával snížení pouze o 25bps a začaly se všude objevovat články o tom, že Fed předbíhá a způsobí tím inflaci a další nekonečný růst akcií. Fed podlehl tlaku trhů! Níže úryvek článku od The NY Times:
S&P500, DJI a všechny ostatní hyper super indexy okamžitě pump na nové ATH. Jeeeej, bull run!!! Helicopter money, Fed se vzdal. Prodej sekačku a kup akcie strejdo!
Mezitím nezaměstnanost v této době zatím stále na 4,7 % cca a víceméně stabilní.
Další snížení sazeb přišlo na listopadovém meetingu o 25bps a prosincovém meetingu o dalších 25bps. Užijme si vánoce v klidu, není se čeho bát, snižujeme sazby proto, aby byl soft landing. Jako ulehnutí do postýlky s povlečením z egyptské bavlny.
Jenže pak přichází nový rok a vypadá to, že Wall street utratil všechny prachy za dárky, protože týden před lednovým plánovaným FOMC meetingem přichází tzv. EMERGENCY MEETING, kdy Fed snižuje o 75bps. O týden později na plánovaném FOMC meetingu 30.01.2008 o dalších 50bps na 3 % úrokových sazeb. V březnu o dalších 75bps a v dubnu o dalších 25bps na celkové 2 %.
Pak přichází dlouhá pauza až do začátku října, kdy Fed pořádá další EMERGENCY MEETING a snižuje o 50bps. Ihned na dalším plánovaném FOMC meetingu o 2 týdny později snižuje opět o 50bps na konečné 1 % úrokových sazeb.
Dokonce jsem po 8 letech z práce oprášil své dovednosti v Excelu a mám pro vás vizualizaci pro lepší přehled!
Zde je kompletní přehledný seznam snížení sazeb v tomto období
Na chvíli zapomeňme na Fed Funds a podívejme se, co dělala křivka výnosnosti (US02Y YIELD) na 2letých dluhopisech.
Od prvního snížení sazeb v září 2007 šla dolů a poté zaznamenala pokles o dalších 82 % během následujících 12 měsíců!!!
Co dělala MONEY SUPPLY a INFLACE v tomto období?
Money supply i inflace v tomto období rostly. M2SL z 7,4T na 8,2T a inflace z cca 2,8 % na 5,4 %, ale… tento rozptyl u inflace byl naprosto normální rozptyl už od roku 1982, kdy jsme se v této intenci pohybovali. Inflace sice měla chvilkový nárůst, ale nebylo to nic mimo naprosto standardní stav a poté zaznamenala absolutní výplach.
Strašně důležité je si stále pokládat klíčovou otázku. Jaký byl v té době narrativ?! Jaký byl „obecný“ názor a sentiment! Ten byl: Fed podlehl, bull run pokračuje, Inflace up, market safed, Fed to hrotí kámo zbytečně.
Co ta dlouhá pauza mezi dubnem a říjnem, kdy byly sazby FLAT?
Půl roku stabilizace, kdy se čekalo, co bude. Měli totiž obavu, že snížili sazby tak agresivně, že předběhly trh a musí nyní počkat na to, až se trh uklidní. Čti: každé vemeno ve zprávách tvrdilo, jak to Fed přehnal a zbytečně to hrotí.
Kdy pak tedy začala totální shit show na akciovém trhu?
V období pauzy na úrokových sazbách mezi dubnem a říjnem 2008 byl trh relativně stabilní a odepsal si ze své hodnoty pouze cca 15 %. Teprve poté přišla ta správná krizička / srovnání účtů a DJI ztratil ze své hodnoty dalších 41 % v následujících 6 měsících – VIZ GRAF NÍŽE.
Teď si dáme všechno dohromady za rok 2007:
Srovnání US02Y YIELD, DJI, NEZAMĚSTNANOSTI a ÚROKOVÝCH SAZEB:
ÚROKOVÉ SAZBY: Pokles z 4,75 % na +/-0-0,25 %
NEZAMĚSTNANOST: Nárůst z cca 4,7 % na 10 %
US02Y YIELD: Pokles z 5,2 % na 0,6 %
DOW JONES INDEX: Pokles ze 14000 USD na cca 6600 USD (Pokles o cca 53 %).
Ok, Marku, ale tyhle grafy my už dávno známe. Podívej se taky občas na něco jiného, ty data kládo!
Ok, pojďme se podívat na to, co v té době dělalo ZLATO a VIX. Zlato neustále vytvářelo nová ATHs a VIX se válel do října 2008 v posteli s prosti… rýmou, chtěl sem říct rýmou. Ve zkratce, VIXU trvalo cca 13 měsíců od prvního snížení sazeb, než se na něm projevil skutečný pohyb up, a tím začala finální kaskáda celého trhu.
Zlato od prvního snížení sazeb v září 2007 do března 2008 udělalo +38 % a VIX spinkal. VIX se rozjel až v říjnu 2008 po tom, co Fed držel sazby 6 měsíců flat a teprve přišla ta správná a šťavnatá shit show:
Ok, dost historie a pojďme na aktuální stav.
Kapitola 2: ROK 2024 (rok, kdy P. Diddy vydává video záznamy ze svých olejových memoirů)
Teď se přesuneme do současnosti a podíváme se na to, co nám říkají stejné grafy, narrativ a vše ostatní k dnešnímu dni. Začneme Fedem. Vždycky budeme začínat Fedem, protože je to náš bestseller. Světe div se, ale Fed snižuje sazby 18.9.2024 na den přesně jako v roce 2007 o 50bps na 4,75 %. Mluvicí hlavy jsou z této události úplně stejně šokováni a fascinováni jako v roce 2007. Zdroj CNN průjem:
Slovo „Jumbo“ se používá jako reference na největšího afrického slona. Poznámka redaktora GP.
Pro další meetingy je nyní očekávání 25bps dolů v listopadu a dalších 25bps dolů v prosinci. Jakákoliv podobnost s rokem 2007 je tedy čistě náhodná…
Co na to indexy?
No jedeme na další nové nekonečné rekordy, šampaňské teče proudem, na koks používáme už srolované noviny, protože bankovky jsou příliš malé. LalaLand DJI dosahuje hranice 43100 USD a S&P500 hranice 5900 USD. Davy šílí…
Jaký je aktuálně sentiment, podle „expertů“?
Podle průzkumu pouze 8 % dotázaných očekává něco jako hard landing. Fuj, hard landing, kdo by to chtěl. 76 % očekává soft landing a zbytek radši ani nic neočekává.
Všimněte si, jak se pravděpodobnost na HARD LANDING za celý rok snižuje. To je je právě ten obecný sentiment, protože kdyby měla krize být, tak už dááávno, dááávno přijde přeci.
Co NEZAMĚSTNANOST?
Ta je zatím stále stabilní kolem 4,1 %, ale vzhledem ke statistickým chybám statistického úřadu, si budeme muset na skutečné hodnoty počkat až za cca 12 měsíců.
Co graf MONEY SUPPLY a INFLACE?
Money supply roste a inflace je zpět ve své „komfortní zóně“ kolem 2-5 %:
Teď si dáme všechno dohromady za rok 2024
Srovnání US02Y YIELD, DJI, NEZAMĚSTNANOSTI a ÚROKOVÝCH SAZEB:
ÚROKOVÉ SAZBY: Pokles z 4,75 % na 4,25 % (snížení o 50bps)
NEZAMĚSTNANOST: Zatím nárůst z cca 3,4 % na 4,4 %
US02Y YIELD: Pokles z 5,2 % na 3,5 %
DOW JONES INDEX: Každý den, nahoru jen = nové ATH!!!
No a co na to grafy ZLATA a VIX?
Zlato od prvního snížení sazeb o cca 9 % up na nových ATHs a VIX stejně jako předtím spinká a dělá, že se nedivá.
To je všechno krásné, ale co to u sta skotů všechno znamená?!
ROK 2007 vs 2024
Znamená to, že když se podíváme lupou a s odstupem času na rok 2007, tak aktuální stav není jenom podobný jako předtím, je ÚPLNĚ stejný. Nevěřím na to, že se historie bude opakovat přesně krok za krokem a do posledního puntíku jako dříve, ale toto srovnání vám má ukázat, v datech je většina událostí vidět s předstihem, jenže je těžké si skrz ten dezinformační průjem, kterému říkáme MAINSTREAM MÉDIA najít k těmto informacím cestu.
MAKRO grafy, které sleduje většina smart money a které se historicky ukázaly jako velmi přesné nám ukazují stejnou souhru událostí jako v roce 2007-2008. Navíc v Číně už zažívají podobnou krizi s realitním trhem jako v roce 2008 (jejich slova, ne moje) a myslí si, že 20T ztrátu zaletí 500mld balíčkem. Na to bude potřeba hodně modliteb a vonných tyčinek ještě…
KAPITOLA 3: SILNÁ EKONOMIKA A NEZDOLNÝ KONZUMENT*
*při čtení tohoto titulku si představte hrdého amerického občana, za kterým padá ve zpomaleném záběru americká vlajka – další nejapná pozn. redaktora
Co retail? Jak se daří běžnému občanovi USA, který sotva dodělal střední školu, spí s kulometem pod polštářem, nemá pas a myslí si, že se Afrika nachází těsně pod Anglií?
Average Joe a Jane se začínají topit v dluzích a šance na nesplacení minimálního dluhu v dalších 3 měsících se zvyšuje na cca 14 %.
Nesplácení auto půjček s 90denním zpožděním, je nyní na 2,9 %. Nejvyšší za posledních 14 let.
No jo Marku, ty si určitě jen vybíráš data, která se ti hodí, abys mohl šířit paniku a strach! Ok, fair point, tak se podíváme na nesplácení VŠECH půjček dohromady:
Světe div se, i zde jsme ve velmi, velmi podobné situaci jako v roce 2007. Není zde žádný extrém zatím, ale všimněte si, jak se vše začíná chystat na expanzi. Nedávám tomu nijak výraznou váhu, dokud jsme pod cca 2, ale určitě bych tento graf nepodporoval, protože je to další střípek do naší MAKRO skládačky.
Co trh práce?
Trh práce v USA, klesl na hodnotu 34,2 h v rámci průměrných odpracovaných hodin v týdnu. Nejnižší za 14 let. Jedná s o kontinuální pokles, kdy trh práce slábne už 8 měsíců v řadě, kdy začíná pomalé snižování full time úvazků na částečné úvazky a začíná i nadále pozvolné snižování pracovní síly.
Navíc většina velkých firem plánuje větší propouštění až na začátek nového roku, kdy přijdou o práci statisíce lidí. Minulý měsíc bylo číslo částečných úvazků na hodnotě 28,16 mil. Třetí nejvyšší číslo v historii a o 400 000 více než v roce 2008.
K tomu navíc je „zainvestovanost“ domácností v akciovém trhu na absolutním maximu a average joe má přes 48 % majetku nacpaného v akciích. Dvojnásobek hodnoty za posledních 15 let.
No jo, každý má přece nějaké akcie, co je na tom špatného?
Na zainvestování do akcií nic, právě naopak. Každý, kdo má trochu peněz navíc by měl mít nějakou porci svého majetku v kvalitních akciových titulech. Je ale třeba mít vždy na paměti, co dělají smart money.
CEO, majitelé, velcí investoři své akcie prodávají a tzv. “corporate insiders“ kupují akcie rekordně (pomalým) tempem za posledních 13 let!
Problémy, které drtí střední třídu jsou samozřejmě i spojené s realitním trhem. Dostupnost bydlení v USA je aktuálně nejhorší od roku 1985 a jsme pod hodnotami z roku 2008! To ani nemluvím o tom, kolik nemovitostí je nyní na prodej v USA pod hodnotami před Covidem.
Co firmy? Jak se daří podnikatelům a proč to všechno tak strašně trvá?
Zaprvé máme za cca 3 týdny volby v USA a japonský Powell (samurai saké kimono, nebo tak nějak) potvrdil, že nebude BOJ zvyšovat sazby, dokud nebude po amerických volbách.
Navíc také buy back na akciích nebyl nikdy tak brutální jako tento rok 2024 – viz graf níže.
No tak, asi pohoda ne? Když had začne požírat sám sebe, tak třeba je to dostatečně dlouhý had. Problém je, že index SPX tvoří 7 silných společností. Zbývajících 493 firem vykazuje opět další kvartál, kdy mají 0% nárůst earnings. 493 firem nesplňuje ani tak snížené očekávání pro rok 2024.
Ale magnificent 7 a AI narrativ to urve celé sám. Už se těšíme, až nám robot udělá pití a sedneme si do Elonova autonomního taxíku… který bude ve skutečnosti řídit Ind na dálkové ovládání někde ze sklepa Marakeše.
Index Russel na tom není o moc líp a tzv. „Zombie společnosti“, které vykazují negativní earnings, dosahují hodnoty přes 43 % indexu.
No a co s tím mohu jako běžný uživatel a investor dělat?
Sledujte Richardovy články a naše XTB portfolio, které obsahuje ty nejlepší tituly, které aktuálně trh nabízí. Na nákup není nyní přehnané množství akcií, ale stále se dá vybírat. Je to ale stejné jako posledních x měsíců a držíme tzv. Cherry picking přístup, kdy si vybíráme silné společnosti s relativně solidní valuací a hlavně… dobrými grafy!
Buffet sice už pořádně poslední 3 roky nenakupuje, ale i tak si drží stabilní portfolio s dobrými tituly, u kterých čeká na nákup. A o tom to celé je. Na nákup můžete využít například brokera XTB, kterému důvěřujeme my.
Další velká aktualizace akciového portfolia bude za cca 14 dní a u toho nechcete chybět.
A co nějaký trade setup na S&P500? Ale jistě, beze všeho! Ozvalo se ze sluchátka…
Pokud by vás zajímal nějaký krátkodobější obchod, tak se rýsuje solidní long setup na S&P500. Přidávám zde graf i konkrétní hodnoty z xStationu, ať máte přesné notičky. Setup nabyde platnost v momentě, kdy dojde k sebrání likvidity pod DAILY kolem 5830 USD. Nevím, kdy, nebo jestli se tento setup vyplní, ale z pohledu TA je to aktuálně nejlepší a nejpravděpodobnější trade z celého grafu.
Díky moc, pokud jste dočetli až sem a uvidíme příští týden u klasického MAKRO video updatu!
Nechť vás síla provází!
Marek
Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.