Skip to content Skip to footer

Proč se mi začíná líbit Nike jako dividendová akcie

Představte si šachovnici, kde Nike není jen hráčem, je architektem celé hry. Důkladně vytvořili globální síť, síť, která se rozprostírá přes kontinenty. Designové domy vyrábějí špičkové sportovní oblečení, továrny strategicky umístěné poblíž klíčových trhů hučí výrobou a distribuční centra slouží jako věže, rychle přepravující tyto inovace přímo k zákazníkům. Tento mistrovský design nejde jen o prodej bot a triček; jde o bezchybné provedení. Rozptýlením své výroby po celém světě Nike zlikvidovalo neefektivitu. Dokážou se přizpůsobit ekonomickým posunům a fluktuacím zdrojů s obratností jezdce. Samozřejmě, mohou nastat občasné trháky, dočasné zpětné kroky ve hře. Ale tady je věc: Nike má historii, prokázanou stopu triumfu. Jejich akcie stále dlouhodobě stoupají, svědectví o jejich strategické brilanci. Teď možná nejsou divokou kartou, volatilním hybatelem trhu. Ale to proto, že Nike nehraje tuhle hru. Hrají jinou, hru dlouhodobého růstu a udržitelné dominance. Jsou to dámy na šachovnici, strategicky umístěné pro trvalou moc. S Nike nehledáte rychlé výhry, investujete do dědictví.

Nike je velmi úspěšná společnost s tržní kapitalizací 152 miliard dolarů a silnou historií výnosů.  K úspěchu společnosti přispívá její snaha o inovace, známost značky a efektivní provoz. Navzdory problémům, jako je utlumená nálada spotřebitelů a zvýšená inflace, prokázala společnost Nike ve svých finančních výsledcích odolnost a přizpůsobivost. Je čas probrat společnost NIKE, Inc. (NYSE: NKE).

Ačkoli se mi líbí její boty a trička, nejsem fanouškem odvětví, ve kterém působí. Odvětví obuvi a doplňků je vysoce konkurenční a často závisí na schopnosti společnosti propagovat své výrobky. Rád nakupuji společnosti, které jsou hlouběji v dodavatelském řetězci, abych se vyhnul některým rizik. ALE NKE JE „VÝJIMEČNÁ“. Akcie dosáhly v průměru ročního výnosu 14,9 % od roku 2003, což je významný a stabilní zdroj bohatství pro investory. Když se podíváme na desetiletý horizont, NKE dosáhla výnosu 219 %. To sice není špatný výkon, ale index S&P 500 dosáhl výnosu 233 %.

Tato slabší výkonnost je neobvyklá a je důsledkem dvou hlavních problémů:

  1. Po pandemii vzrostla cena akcií NKE, podporovaná nadšenými výdaji spotřebitelů. To vedlo k velkému růstu, což mělo negativní dopad na ocenění.
  2. V důsledku vyšší inflace po roce 2021 poklesla spotřebitelské nálada, což poškodilo prodeje společnosti.

Od ATH koncem léta 2021 akcie spadly ke dnešnímu dni o více jak 40 %. Přestože se domnívám, že dlouhodobě nadprůměrná inflace a nepříznivý vývoj úrokových sazeb by mohly udržet spotřebitelskou náladu dlouhodobě utlumenou, důsledně se snažím nakupovat kvalitní akcie s vysokým růstem dividend, což je oblast, která je v mém portfoliu zastoupena výrazně nedostatečně.

Pojďme se podívat na finanční výkonnost společnosti Nike, její dividendy a poměr rizika a výnosu.

Dividendové akcie s úžasnou historií

Jednou z největších předností společnosti je (parafrázuji společnost) její neúnavná snaha o inovace ve vývoji produktů. Společnost investuje velké prostředky do výzkumu a vývoje a neustále posouvá hranice designu a technologií, aby vytvořila špičkovou obuv, oblečení a vybavení. Její inovační laboratoř se zaměřuje na zvyšování sportovního výkonu, zlepšování pohodlí a snižování dopadu na životní prostředí. I když to zní jako prodejní tahák, její výrobky jsou ve skutečnosti velmi dobré.

Kromě toho má společnost jednu velkou výhodu: známost značky. Podle společnosti její ikonické logo Swoosh a slogan „Just Do It“ ztělesňují étos značky, který spočívá v posílení, sportovním duchu a dokonalosti. Společnost v podstatě věří, že její „brand equity“ (hodnota značky) se promítá do loajální zákaznické základny a poskytuje jí cenovou sílu a odolnost vůči konkurenci.

Má také jednu z nejvýkonnějších globálních stop, která se skládá z maloobchodních prodejen vlastněných společností NIKE, online prodeje, partnerství s maloobchodními zákazníky a distributory. Společnost je také efektivnější než její konkurenti (Under Armour, Foot Locker, Skechers, Lululemon, Adidas, Deckers Outdoor a další) a má trvale vyšší provozní marže.

I z hlediska dividend (jejich růstu) je společnost atraktivní.

Po zvýšení dividendy o 8,8 % koncem loňského roku Nike v současnosti vyplácí 0,37 USD na akcii za čtvrtletí. To znamená aktuální výnos 1,47 %. Tato dividenda je chráněna výplatním poměrem v rozmezí nízkých 40 % a má pětiletý průměrný roční růst (CAGR) 11,1 %. Dividendu chrání také hvězdná rozvaha. V roce 2025 se očekává čistý dluh nižší než 300 milionů USD, což je sotva 0,04x EBITDA.

Společnost má úvěrový rating AA-, což je jeden z nejlepších ratingů na světě. Navíc, ačkoli společnost není žádným dividendovým aristokratem, má za sebou historii velmi konzistentního růstu dividend. Společnost také zpětně odkupuje akcie. Za posledních deset let odkoupila zpět 14 % svých akcií, což přispělo k vysoké výkonnosti akcií.

TO JE DOBRÉ.

Nyní je otázkou, jak si společnost povede v prostředí utlumené spotřebitelské nálady, lepkavé inflace a zvýšených sazeb. Zhoršuje se kvalita úvěrů a zvyšují se míry nesplácení úvěrů (delikvence), zejména u mladších lidí. Navzdory těmto problémům se však zdá, že Nike si vede poměrně dobře.

Nike zůstává v dobré pozici

Před pár dny společnost zveřejnila své výsledky za 3. fiskální čtvrtletí Hrubé marže a zisk na akcii překonaly odhady, zatímco růst tržeb v Severní Americe pro klíčové vánoční čtvrtletí byl lepší než v některých nedávných čtvrtletích. Tržby v Číně vzrostly o 5 % meziročně na 2,08 miliardy dolarů. Tržby vzrostly o 3 % v Severní Americe na 5,07 miliardy dolarů.

Celkové tržby z obuvi stouply o 2 % na 8,16 miliardy dolarů, tržby z oděvů klesly o 3 % na 3,29 miliardy dolarů. Přímé prodeje značky Nike byly o něco vyšší než před rokem a dosáhly 5,4 miliardy dolarů. Tržby z vybavení vzrostly o 21 % na 487 milionů dolarů. Růst prodeje značky Converse za čtvrtletí zaostal, 19% pokles, kvůli slabosti v Severní Americe a Evropě.

Hrubá marže společnosti vzrostla o 150 bazických bodů oproti loňskému roku na 44,8 % tržeb, čímž jen těsně minula konsensuální odhad 45,1 %. Pozitivní dopad strategických cenových akcí a nižších nákladů na námořní přepravu a logistiku byly částečně vykompenzovány vyššími náklady na vstupy do výroby a reorganizačními náklady.

Čistý zisk pro oděvního giganta klesl o 5 % meziročně na 1,2 miliardy dolarů. Zisk na akcii činil 0,98 USD ve srovnání s konsensuálním odhadem 0,75 USD a 0,79 USD před rokem. Nike ukončila čtvrtletí se sníženými zásobami zboží, o 13 % meziročně na 7,73 miliardy dolarů. Hotovostní pozice společnosti Nike na konci čtvrtletí činila 10,6 miliardy dolarů ve srovnání s 10,8 miliardy dolarů před rokem, když peněžní toky z operací více než vyvážily odkupy akcií, výplaty dividend, kapitálové výdaje a splacení dluhopisů.

„Jsme povzbuzeni pokrokem, který jsme viděli, když budujeme víceletý cyklus nových inovací, zdokonalujeme vyprávění o značce a spolupracujeme se svými velkoobchodními partnery na zdokonalení a rozvoji trhu,“ poznamenal generální ředitel John Donahoe. Nike rovněž zdůraznila, že společnost podniká kroky k maximalizaci dopadu svého nového inovačního cyklu.

ALE JE TOHO VÍC.

Společnost také oznámila, že plánuje identifikovat příležitosti k úsporám nákladů a v příštích třech letech chce kumulativně ušetřit až 2 miliardy dolarů. To zahrnuje iniciativy jako je zjednodušení sortimentu, zlepšení efektivity dodavatelského řetězce, využití rozsahu, zvýšení automatizace, zefektivnění organizační struktury a posílení schopností v oblasti nákupů.

Kromě toho se společnost zaměřuje na růst v segmentu dámské obuvi a pracuje na rozšíření své značky Jordan, aby se stala druhou největší značkou obuvi ve Spojených státech.

VALUACE

Na základě údajů v níže uvedeném grafu:

Analytici očekávají, že v roce 2024 dojde k 11% růstu zisku na akcii, což by znamenalo výrazné zlepšení po 14% poklesu v roce 2023.V letech 2025 i 2026 se očekává 18% růst zisku na akcii.

V současné době se společnost NKE obchoduje se smíšeným poměrem P/E ve výši 28,64x, což je výrazně nad dlouhodobým normalizovaným násobkem P/E ve výši 24,13x. Zejména po pandemii se akcie odklonily od svého „normálního“ ocenění.

Při kombinaci dividendy s očekávaným růstem P/E a spravedlivým násobkem P/E 24,13x má akcie implikovaný roční výnos lehce nad 8 %. Desetiletý normalizovaný poměr P/E společnosti činí 30x, což naznačuje, že akcie mají potenciál ročního výnosu přibližně 17 %. V současné době je konsenzuální cílová cena akcie 118- 136 USD, což je o minimálně o 17 % více než její současná cena. Tato cílová cena je v souladu s mým vlastním odhadem 8-9 % ročního výnosu za předpokladu konzervativního výhledu budoucnosti společnosti.

Jak již bylo řečeno, pokud bude inflace klesat rychleji a Fed dosáhne měkkého přistání, může se společnosti dařit ještě lépe a pravděpodobně bude těžit z vyššího násobku P/E po delší dobu. Největším rizikem pro dlouhodobé výnosy společnosti je však dlouhodobá inflace, která by mohla udržet výnosy poněkud nižší ve srovnání s historickými úrovněmi.

Celkově jsem na akcie pozitivní, ale s investicí do NKE nespěchám, v příštích několika týdnech pravděpodobně nikam neuteče. Jakmile spotřebitelský sentiment získá větší dynamiku, očekávám, že se akcie NKE opět „rozeběhnou“.

NIKE – TECHNICKÁ ANALÝZA 1W GRAF

Na Weekly grafu vidíme aktuálně formování malého trianglu mezi 135-82,-USD. Ideální šance na dlouhodobější vstupy by se mohla naskytnout v případě vybrání likvidity právě pod aktuálním low kolem 82,-USD. Pod tímto levele jsou pak velmi krásné hladiny kolem 60 a 49,-USD, ale to by musel trh jako celek jít do hluboké korekce včetně S&P500.

Závěrem

Navzdory nedávným problémům představuje Nike přesvědčivý případ, protože její zaměření na inovace, síla značky a efektivní provoz jí dává předpoklady k dlouhodobému úspěchu. I přes utlumenou náladu spotřebitelů a zvýšené inflaci se odolnost a přizpůsobivost společnosti Nike odráží v jejích nedávných finančních výsledcích.

I když se její současná valuace může zdát jako „stretched valuation“* (ve světle makroekonomických problémů), potenciální růst zisku na akcii a silná dividenda z ní činí atraktivní vyhlídku pro investory s dlouhodobým výhledem. Klíčové však zůstává sledování makroekonomických faktorů, jako je inflace.

 

* „stretched valuation“ – Výraz se obvykle používá k popisu situace, kdy je hodnota akcií nebo cenných papírů vyšší než běžná nebo historická úroveň. Pokud je „valuace natažená“, naznačuje to, že trh příliš vyhodnotil hodnotu daného aktiva vzhledem k jeho fundamentálním faktorům, jako jsou zisky, tržby nebo dividendy. Tento stav může být důvodem k opatrnosti, protože „natažená valuace“ může znamenat vyšší riziko poklesu hodnoty aktiva v budoucnosti, pokud se tržní podmínky změní nebo se fundamentální faktory nebudou vyvíjet tak, jak se očekávalo.

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika