Skip to content Skip to footer

Vyhodnocení mého fiskálního roku 2023

KATEGORIE INCOME

(od 2Q 2023 do 1Q 2024)

Ve svém úvodním článku jsem popsal svojí strategii a jednotlivé složky svého portfolia. Do důchodu mi zbývá něco kolem deseti let, a tak je pro mě kategorie income zcela zásadní, právě kvůli výnosům z dividend.

Do této kategorie jsem zahrnul:

REITs – O, ADC, VICI, ARE, NNN, MAA, ESS, CPT, VNA, HIW

BDCs – MAIN, ARCC, OBDC, GBDC, FDUS, OCSL

PREFs – prioritní akcie především od BN, ENB a APO

CEFs – RQI, RNP, RTLY

OEFs – PFFA

O všech jsem buď napsal článek, nebo jsem o nich psal na našem Discordu. Je jasné, že celá tato skupina akcií je senzitivní na úrokové sazby. Jak sazby rostly, ceny akcií těchto firem klesaly, ale ne všechny, některé naopak rostly. REITy trpěli a stále trpí, naopak BDCs v tomto prostředí enormně vydělávají a ke svým i tak vysokým distribucím vyplácí speciální dividendy.

Jako pro každou akcii je důležité ocenění, je třeba kupovat levně, a když trh pořádá výprodej, je třeba toho využít. Některé REITy klesly na úrovně, které jsem opravdu nečekal, nicméně jsem přesvědčený, že nyní máme generační příležitosti.

Parametry mé „income“ části portfolia:

                            Netto výnos                % z celkového ptf

REITs                   4,24 %                        23,48 %

BDCs                   7,89 %                         4,10 %

PREFs                  6,30 %                         3,25 %

CEFs                    7,36 %                          1,76 %

OEFs                    8,82 %                          0,85 %

Celkem tedy tako část tvoří zhruba 1/3 celkového portfolia. Ve 2Q určitě udělám změny v poměrech, rozhodně chci na výšit % v BDCs a CEFs. Změny také dozná portfolio REITs. Tyto informace jsou však dostupné pouze pro členy, pokud členy GP nejste, můžete využít například měsíčního členství a udělat si „ochutnávku“. 

Výkonnost mé „income“ části portfolia, fiskální rok:

                                    price return           total return                  v portfoliu od

REITs                    – 0,63 %                   2,35 %                           začátku sledovaného období

BDCs                      5,09 %                   7,63 %                            postupně od 01.06.2023

PREFs                   11,45 %                16,10 %                            postupně od 01.06.2023

CEFs                       6,40 %                   7,64 %                            18.01.2024

OEFs                       9,85 %                 12,45 %                           10.11.2023

Celková vážená výkonnost „income“ části ptf za fiskální rok 2023E v netto vyjádření:

 price return            1,88 %                    total return                  4,81%

Shrnutí

Ta čísla vypadají ve srovnání s indexem, který udělal 34 % hrozně, ale je to jen jednoleté srovnání s částí portfolia. Celé portfolio mělo total return 2023E 10,26 %. Ve dvouletém horizontu, 2022E – 2023E portfolio mělo total return 14,30 % a index 23 %.

Například kategorie „proxy bondů“, tedy firmy s velkým výnosem a malým růstem, kam řadím utities, midstream, banky a pojišťovny měla v 2023E price return 12,38 % a total return 16,15 %.

Nespoléhám se na stát, že zabezpečí moje potřeby v důchodu, spoléhám se na sebe. Můj dividendový výnos je již dnes dostatečný, aby pokryl mé potřeby. Mohu tedy reinvestovat dividendy a zvětšovat svůj budoucí výnos. Hodně často se setkávám s názorem, že pro mladší investory toto není, že potřebují jiný druh akcií, ty, které mají velký „price return“ a velký meziroční růst dividend. Ano, také mám takové kousky rád, některé i vlastním.

Není důležité, v jaké jste životní investiční fázi. Trh nabízí spoustu možností a variant. Důležité je najít si to své, co vám bude vyhovovat a začít naplňovat své investiční plány.

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika