Skip to content Skip to footer

Marriott International Inc. (MAR)

PROFIL SPOLEČNOSTI

Společnost Marriott International se zabývá provozováním hotelů, rezidenčních nemovitostí a timeshare poskytováním franšíz. Společnost sídlí v Bethesdě ve státě Maryland a v současné době zaměstnává 411 000 zaměstnanců na plný úvazek. Společnost působí ve dvou obchodních segmentech: Spojené státy a Kanada (USA a Kanada) a mezinárodní. Mezi její klasické luxusní hotelové značky patří JW Marriott, The Ritz-Carlton a St. Regis. Mezi luxusní značky patří W Hotels, The Luxury Collection, EDITION a Bulgari. Mezi Classic Premium patří Marriott Hotels, Sheraton, Delta Hotels, Marriott Executive Apartments a Marriott Vacation Club. Distinctive Premium zahrnuje Westin, Renaissance, Le Meridien, Autograph Collection, Gaylord Hotels, Tribute Portfolio a Design Hotels. Do Classic Select patří Courtyard, Residence Inn, Fairfield by Marriott, SpringHill Suites, Four Points, TownePlace Suites a Protea Hotels a do Distinctive Select patří hotely Aloft, AC Hotels by Marriott, Element a Moxy.

Sektor

Consumer Cyclical

Odvětví

Hotels, Restaurants & Leisure

CEO

Anthony G. Capuano Jr.

Zaměstnanci

411 000

Založeno

1927

Země

USA

Sídlo společnosti

IPO

23.03.1998

Dividenda

Čtvrtletně

Burza

NASDAQ

Ticker

MAR

Rating S&P

BBB

Rating Moody’s

Baa2

ANALÝZA SPOLEČNOSTI

Tržby

Tržby přesně splňují zařazení společnosti do cyklického sektoru, ale i když občas poklesnou, tak z dlouhodobého hlediska mají stále rostoucí trend, i díky akvizicím, které společnost stále realizuje. V roce 2023 dosáhly tržby celkové hodnoty 23.71 miliardy dolarů, což představovalo nárůst o zhruba 14.2 % oproti předchozímu roku 2022.

Zisk na akcii

Zisk na akcii je na tom velmi podobně, ale i tak je znatelný rostoucí trend. Největší propad zaznamenala společnost Marriott v roce 2009 a 2020 díky celosvětovým lockdownům. V roce 2023 vygenerovala 10.18$ na akcii, což představovalo růst o zhruba 40.6 % oproti roku 2022. Desetiletý průměr je zhruba na 17.7 %.

Hrubá marže

Hrubá marže, neboli rozdíl mezi příjmem a náklady na prodané zboží nebo služby v roce 2023 byla 21.6 %. Při pohledu na graf můžeme vidět, že se tyto marže pohybují také cyklicky, ale zároveň také rostou. Dlouhodobý průměr je na 13.65 %.

ROIC

Návratnost investovaného kapitálu za rok 2023 byla 21.6 %. Obecně platí, že hodnota nad 20 % znamená velmi finančně zdravou společnost. I když v posledních letech docházelo k výkyvům, tak se průměrná návratnost za dvě poslední dekády pohybuje okolo 15 %.

Aktiva vs. Pasiva

Aktiva společnosti vyrostou vždy s nějakou novou akvizicí hotelového řetězce. Aktiva tak v roce 2023 dosáhla na hodnotu necelých 26 miliardy dolarů. Oproti tomu mírně roste i dlouhodobý dluh včetně kapitálového leasingu, který se výrazněji navýšil při poslední větší akvizici v roce 2016. Dlouhodobý dluh v roce 2023 dosáhl hodnoty necelých 11.3 miliardy dolarů.

CAPEX

Kapitálové výdaje, které nám říkají, jak vysoké jsou náklady společnosti na pořízení nového a obnovu starého majetku se drží velmi stabilně a nijak závratně nerostou hlavně díky tomu, že náklady spadají pod majitele hotelu a ne pod Marriott, který prodává svou značku. Capexy za rok 2023 byly pouhých 452 milionů dolarů. Capex vůči příjmům je tak na nízkých 1.9 %.

Volný penežní tok a Akciové odměny

Volný peněžní tok (FCF) jsou peníze, které společnosti zbývají po zaplacení běžných provozních výdajů, jako jsou mzdy, nájemné a daně a kapitálových výdajů, kde je zahrnuta modernizace a údržba hmotného majetku. Znalost volného peněžního toku společnosti může poskytnout přehled o jejím finančním zdraví. Akciové odměny (SBC) jsou způsob, jakým společnosti využívají akciové opce k odměňování zaměstnanců namísto hotovosti. Některé společnosti udělují manažerům a vedoucím pracovníkům akcie, pokud jsou splněny určité výkonnostní ukazatele, například zisk na akcii (EPS) nebo návratnost vlastního kapitálu (ROE).

Volný peněžní tok na akcii

Volný peněžní tok na akcii je nejkomplexnější ukazatel finanční kondice společnosti, protože jde o peněžní tok, který je k dispozici k rozdělení mezi dluhové i kapitálové akcionáře. Tento ukazatel signalizuje schopnost společnosti splácet dluhy, vyplácet dividendy, odkupovat akcie a umožňovat růst podniku. Lze ho také použít k předběžné předpovědi budoucích cen akcií, jelikož když je cena akcií firmy nízká a volný peněžní tok roste, je velká pravděpodobnost, že zisk a hodnota akcií brzy porostou, protože vysoká hodnota peněžního toku na akcii znamená, že by měl být potenciálně vysoký i zisk na akcii.

Dividendy

Marriott vyplácí dividendy už více jak 25 let a za tu dobu byl donucen je 2x omezit, ale velmi rychle došlo zase k jejich obnovení. Nejvýraznější omezení bylo samozřejmě v roce 2020, kdy byla většina hotelů uzavřena. V roce 2023 ale už znovu vyplatila svým akcionářům 1.96$ na akcii, což bylo o 6 % více než před lockdowny a uzavřením hotelů. Výplatní poměr je kolem 21 %, takže spoustu prostoru pro budoucí navyšování.

Dividendový růst %

Za poslední tři roky byla navýšení velmi extrémní vzhledem k omezení dividend a následnému návratu. Průměrné roční navýšení, od doby kdy se společnost rozhodla vyplácet dividendy je necelých 21 %, když vynechám extrémy při návratu k vyplácení. Vzhledem k tomu, jaký má vedení přístup k dividendám, mi u této společnosti až tolik nevadí, když se občas rozhodne výplatu omezit.

Dividendový výnos

Na grafu je znázorněn dividendový výnos v jednotlivých letech. Tento výnos byl v roce 2023 0.87 %. Pohybujeme se tedy přesně na dlouhodobém průměru, který je od roku 1998 zhruba 0.85 % a i když se může zdát být nízký, tak naopak je zase vysoké navyšování dividend.

Yield on Cost

Na tomto grafu můžeme vidět vývoj takzvaného Yield on Cost, což je aktuální výplata dividendy děleno pořizovací cena. Při nákupu akcií v roce 1998 by pro investora v tomto roce znamenal dnešní dividendový výnos necelých 15 %.

Počet akcií v oběhu

Počet akcií v oběhu od roku 1998 velmi pozvolna klesá, i když občas dojde k nárůstu díky realizovaným akvizicím. Celkový počet akcií při vstupu na burzu byl 540 milionů kusů a v roce 2023 se zatím zastavil na 303 milionech. To představuje pokles o necelých 44 %, což je zhruba o 9.5 milionu akcií ročně méně.

Počet zaměstnanců

Počet zaměstnanců stále roste, jak společnost uzavírá nové a nové akvizice a také prodává svoji značku a tito nový majitelé staví hotely a Marriott tak má více a více hotelů pod svojí správou. Před 10 lety zaměstnávala 123 000 lidí a v roce 2023 už se tento počet vyšplhal na 411 000, což představuje nárůst o 234 %.

Hotely: celkem

Marriott měl v roce 2023 po celém světě 8 785 nemovitostí. Výrazný nárůst v letech 2015 až 2016 lze vysvětlit akvizicí kanadského řetězce Delta Hotels a amerického řetězce Starwood Hotels and Resorts. Za posledních 10 let přidává Marriott v průměru zhruba 490 hotelů ročně.

Hotely: regiony

Tato statistika ukazuje počet nemovitostí společnosti Marriott na celém světě v letech 2016 až 2023 podle regionů. V roce 2023 bylo v Evropě 799 nemovitostí Marriott. Mezitím na Severní Ameriku připadalo téměř šest tisíc nemovitostí.

Hotelové pokoje: celkem

V roce 2023 bylo na celém světě zhruba 1.6 milionu hotelových pokojů společnosti Marriott International. Od roku 2019 se počet hotelových pokojů v portfoliu společnosti meziročně zvýšil o 112 tisíc pokojů.

Hotelové pokoje: regiony

V roce 2023 bylo v evropském hotelovém portfoliu společnosti Marriott více než 144 tisíc pokojů. V Severní Americe přitom společnost ve stejném roce vykázala téměř 980 tisíc hotelových pokojů.

Obsazenost hotelů

Obsazenost hotelů Marriott v roce 2020 dramaticky poklesla ve všech regionech v důsledku omezení cestování způsobeného pandemií. V roce 2023 dosáhla celosvětová míra obsazenosti 68.8 % a vrací se tak zpět na dlouhoudobou průměrnou obsazenost 72 %.

Průměrný příjem na pokoj

Celosvětové tržby na pokoj v roce 2023 činily v Severní Americe 171.81$. V roce 2020 se RevPAR společnosti Marriott snížil ve všech regionech v důsledku omezení cestování zavedených po celém světě během pandemie.

RevPAR Index

Index RevPAR měří výkonnost hotelu ve vztahu ke skupině jiných hotelů. Tento index by měl být 100. To znamená, že hotel získává očekávaný nebo spravedlivý podíl na trhu v dané skupině hotelů. Hodnota vyšší než 100 představuje větší než očekávaný podíl na trhu a nižší než 100 znamená, že hotel nezískává takový podíl, jaký by měl.

Index spokojenosti

Hotely Marriott ve Spojených státech získaly v roce 2024 skóre 79 bodů podle amerického indexu spokojenosti zákazníků (ACSI). To vykazuje mírný pokles oproti předchozímu roku a Marriott se tak umístil na druhém místě hned za svým konkurentem Hilton. Nejvyšší skóre spokojenosti 82 ze 100 bodů získal Marriott v roce 2013.

Počáteční investice

Z určitelných počátečních franšízových investic v roce 2023 byla nejdražší investicí výstavba budovy (na jeden pokoj pro hosty), která činila 416 tisíc dolarů. Druhá nejnákladnější investice byla na Systém správy nemovitostí, rezervační systém, systém řízení výnosů, systém prodeje a stravování, a to 287 tisíc dolarů.

Hotely a resorty

Při pohledu na přední hotelové a resortové řetězce podle tržeb, se Marriott umístil na prvním místě. Tento hotelový řetězec dosáhl v roce 2023 tržeb ve výši 23.7 miliardy dolarů. Na druhém místě žebříčku se umístil řetězec heren a resortů MGM Resorts International s tržbami ve výši 16.2 miliardy dolarů.

ODHADY ANALYTIKŮ

Tržby

Analytici odhadují pokračující mírný růst tržeb na následujících pět let, a to v průměru zhruba o 6 % ročně. Tržby by tak měly vzrůst z 23.71 miliardy dolarů v roce 2023 na 29.52 miliardy dolarů v roce 2028.

Zisk na akcii

U zisku na akcii očekávají analytici také růst, ale mnohem výraznější. Dle odhadů by měl zisk růst v průměru zhruba o 14.9 % ročně. Společnost by tak měla v roce 2028 dle odhadů vykázat zisk na akcii 16.25$.

Free Cash Flow (FCF)

Volný peněžní tok, který představuje peněžní prostředky, které společnost generuje po zaúčtování peněžních výdajů na podporu provozu a údržbu svých kapitálových aktiv by měl od roku 2023 růst, a to v průměru zhruba o 8.4 % ročně. Společnost by tak měla v roce 2028 vykázat volný peněžní tok v hodnotě 4.06 miliardy dolarů.

Dividendy

Odhaduje se, že částka vyplacená akcionářům ve formě dividendy, by měla i nadále růst, a to v průměru o zhruba 17.7 % ročně. Akcionářům by tak mělo být v roce 2028 vyplaceno 4.41$ na akcii oproti 1.96$ vyplaceným v roce 2023. Dle odhadů analytiků by měla částka dividend výrazně zrychlovat.

KVARTÁLNÍ VÝSLEDKY

Tržby

Zisk na akcii

VALUACE

Poměr ceny k zisku (P/E)

Poměr ceny k zisku (P/E) byl u společnosti Marriott za rok 2023 zhruba 22.05. Průměr společnosti za sledované období, tedy od roku 1997 činí 24.65. Z pohledu průměru celého sektoru (17.95) se může zdát být společnost nadhodnocena, ale vzhledem ke svému dlouhodobému průměru je naopak lehce podhodnocena.

Konkurence (P/E)

Na grafu níže vidíme hlavní konkurenty společnosti Marriott a jejich poměry ceny k zisku (P/E) ke dni 12.června 2024. Těchto 7 společností má průměrné P/E zhruba 25.01. I zde se zdá být společnost Marriott valuačně lehce podhodnocena oproti průměru svých dalších sedmy hlavních konkurentů.

VNITŘNÍ HODNOTA

Cena akcie vs. Vnitřní hodnota

V případě vývoje ceny akcií společnosti Marriott by strategie nákupu při podhodnocení o zhruba 20 % a prodeji při nadhodnocení o více než 10 % vedla k potenciálnímu zisku 84 % za poslední 4 roky. Pokud se podíváme na graf, tak nyní není cena akcií až tak výrazně podhodnocena, ale pohybujeme se spíše kolem její FV.

Cost of Capital
Capital Asset Pricing Model (CAPM)
7.94%

WACC
Weighted Average Cost of Capital
7.49%

Dle výpočtu DCF, kde se bere v potaz odhad budoucího volného peněžního toku, který se následně diskontuje diskontní sazbou odpovídající riziku, nám vychází výsledná hodnota současné hodnoty volného peněžního toku zhruba 219.27$ za akcii.

Dle Relativního ocenění, kde se používají poměry jako jsou EV/tržby, EV/EBITDA a P/E, algoritmy vezmou v úvahu všechny informace o násobcích ocenění a konsoliduje je do jediného čísla, a to je u společnosti Marriott 267.07$ za akcii.

Pokud vezmeme průměr těchto dvou výpočtů, vyjde nám vnitřní hodnota akcie zhruba na 243.17$. (výpočty jsou ke dni 12.06.2024)

ZPRÁVY

Marriott CEO on travel demand: We continue to see strength in leisure travel

Yahoo Finance

Leisure and international travel continue to be two of the biggest drivers for Marriott International (MAR), as the hotel operator expects 3 to 5% in worldwide revenue growth and 5.5 to 6% in net growth in its full-year guidance.

VEDENÍ SPOLEČNOSTI

President, CEO & Director

Mr. Anthony G. Capuano Jr.

CFO & Executive VP of Development

Ms. Kathleen Kelly Oberg

Executive VP & General Counsel

Ms. Rena Hozore Reiss

Executive VP & Chief Human Resources Officer

Mr. Benjamin T. Breland

Group President of United States & Canada

Mr. William P. Brown

Chief Global Officer of Global Operations

Ms. Erika L. Alexander

Controller & Chief Accounting Officer

Ms. Felitia O. Lee

Senior Vice President of Investor Relations

Ms. Jackie Burka McConagha

Earnings Call Transcript 2024-Q1

Operator

Dobrý den všem a vítejte u dnešního konferenčního hovoru k výsledkům společnosti Marriott International za první čtvrtletí roku 2024. Upozorňujeme, že dnešní hovor bude nahráván, a pokud byste potřebovali pomoc, budu připraven.

Nyní mám tu čest předat konferenci Jackie McConaghaové, senior viceprezidentce pro vztahy s investory. Prosím, pokračujte.

Jackie McConagha

Děkuji. Dobré ráno všem a vítejte u hovoru k výsledkům společnosti Marriott za první čtvrtletí roku 2024. Na dnešním hovoru se mnou jsou Tony Capuano - prezident a generální ředitel, Leeny Oberg - finanční ředitelka a výkonná viceprezidentka pro rozvoj a Betsy Dahm - viceprezidentka pro vztahy s investory.

Než začneme, chtěla bych všem připomenout, že mnohé z našich dnešních komentářů nejsou historickými fakty a podle federálních zákonů o cenných papírech jsou považovány za výhledová prohlášení. Tato prohlášení podléhají mnoha rizikům a nejistotám popsaným v našich dokumentech pro Komisi pro cenné papíry, což může způsobit, že se budoucí výsledky budou podstatně lišit od výsledků vyjádřených v našich komentářích nebo z nich vyplývajících.

Není-li uvedeno jinak, naše komentáře k obsazenosti RevPAR, průměrné denní sazbě a výnosům na úrovni nemovitostí odrážejí výsledky celého systému v konstantní měně pro srovnatelné hotely a všechny změny se týkají meziročních změn za srovnatelné období. Prohlášení v našich komentářích a v tiskové zprávě, kterou jsme dnes vydali, jsou platná pouze dnes a nebudou aktualizována podle vývoje skutečných událostí. Naši zprávu o výsledcích a rekonciliace všech ne-GAAP finančních ukazatelů uvedených v našich dnešních komentářích naleznete na našich webových stránkách pro vztahy s investory.

A nyní předám slovo Tonymu.

Anthony Capuano

Díky, Jackie, a dobré ráno všem. Rok 2024 začíná dobře, protože společnost Marriott pokračuje v poskytování skvělých zážitků cestovatelům po celém světě. V prvním čtvrtletí vzrostl celosvětový RevPAR o 4,2 %, ADR se zvýšilo přibližně o 3 % a obsazenost dosáhla téměř 66 %, což představuje meziroční nárůst o téměř 100 bazických bodů.

Zatímco celkový růst RevPAR v odvětví se po zavedení COVID normalizuje, pokračujeme v získávání indexu RevPAR napříč naším portfoliem a zvyšujeme svůj podíl na trhu globálních hotelů. Opět jsme zaznamenali růst RevPAR ve všech třech našich zákaznických segmentech, skupinových, přechodných rekreačních a tranzitních obchodních.

Skupina, která v prvním čtvrtletí tvořila 24 % globálních pokojových nocí, byla opět nejsilnějším zákaznickým segmentem. V porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl celosvětově RevPAR skupiny o 6 %. Celosvětové tržby skupiny za celý rok 2024 se na konci prvního čtvrtletí meziročně zvýšily o 9 %, přičemž počet přenocování vzrostl o 5 % a průměrná denní sazba o 4 %. Na rekreační přechodné hosty připadalo ve čtvrtletí 42 % celosvětových pokojových nocí. Celosvětově zůstala poptávka po volnočasových pokojích i růst ADR pozoruhodně odolný, což vedlo k meziročnímu nárůstu RevPAR za volnočasové pokoje o 4 %.

Podnikatelská klientela, která se v prvním čtvrtletí podílela na zbývajících 34 % celosvětových pokojových nocí, zaznamenala 1% nárůst RevPAR. Dosahujeme velkého pokroku v několikaleté digitální a technologické transformaci našich 3 hlavních systémů, rezervačního, správy nemovitostí a věrnostního.

Díky této transformaci očekáváme, že se nám podaří odemknout nové příležitosti v oblasti příjmů, dále posílit náš efektivní provozní model, vylepšit Marriott Bonvoy a pozvednout digitální zážitek našich spolupracovníků a zákazníků. Stále očekáváme, že v příštím roce začneme zavádět naše nové cloudové systémy do nemovitostí. Mezitím vylepšujeme digitální zážitky, které jsou pro zákazníky nejdůležitější, především způsob nakupování a to jak prostřednictvím našich kanálů.

Nedávno jsme také oslavili pětileté výročí služby Marriott Bonvoy, která během čtvrtletí přidala téměř 7 milionů členů a na konci března jich měla přibližně 203 milionů. Podíl členů na celosvětovém počtu přenocování v pokojích dosáhl v prvním čtvrtletí rekordních hodnot, a to 70 % v USA a Kanadě a 64 % celosvětově.

Od svého zavedení se Marriott Bonvoy vyvinul v cestovní a věrnostní platformu, která zahrnuje portfolio více než 30 značek v téměř 8 900 objektech a další cestovní nabídky, jako jsou Homes & Villas by Marriott Bonvoy a Ritz-Carlton Yacht Collection. Marriott Bonvoy zahrnuje také řadu dalších spoluprací a členských výhod, včetně kreditních karet společných značek na 11 trzích a přístupu k široké škále jedinečných, kurátorovaných zážitků prostřednictvím režimů Marriott Bonvoy, včetně vybraných koncertních vystoupení Taylor Swift Eras Tour.

Při pohledu do budoucna se i nadále soustředíme na nové způsoby, jak vylepšit platformu a navázat spojení s našimi členy v jejich každodenním životě a v rámci jejich dopravních tahů. Na poli vývoje jsme měli v prvním čtvrtletí velmi napilno. Přidali jsme rekordních 46 000 čistých pokojů, čímž naše distribuce vzrostla o 7,1 % ve srovnání s koncem prvního čtvrtletí loňského roku. MGM Collection s Marriott Bonvoy nyní zahájila provoz a v našem systému je nyní k dispozici 16 nemovitostí v Las Vegas a dalších klíčových amerických městech.

Ačkoli je to teprve začátek, jsme velmi spokojeni s počátečním tempem rezervací a přínosem pokojů Marriott Bonvoy, které předčily očekávání. Ačkoli je prostředí financování v USA a Evropě stále náročné, po rekordním roce 2023 máme silnou dynamiku v globálních podpisech a máme obrovský optimismus pro celý rok. Jak Velká Čína, tak oblast APAC zaznamenaly v prvním čtvrtletí pozoruhodnou produkci obchodů.

V meziročním srovnání vzrostl počet našich otevřených a připravovaných pokojů o 6,7 %, bez zahrnutí přírůstku 17 000 pokojů City Express. Konverze, včetně příležitostí pro více jednotek. jsou i nadále významnou hnací silou růstu a v prvním čtvrtletí představovaly 30 % celosvětově uzavřených smluv. Naše nové značky střední kategorie, City Express by Marriott, Four Points Express a StudioRes, zaznamenávají značný zájem developerů.

Začátkem tohoto roku jsme podepsali první smlouvu se City Express v regionu od akvizice této značky a vedeme řadu jednání o smlouvách s dalšími nemovitostmi v regionu CALA. Nyní jsme také otevřeli náš první Four Points Express v Turecku a další nemovitosti připravujeme. Nedávno jsme také podepsali první smlouvu ve střední třídě v regionu APAC, což je portfolio více než tuctu hotelů, které by měly být do našeho systému zařazeny ještě letos.

V USA a Kanadě máme závazky na přibližně 140 nemovitostí StudioRes a aktivně pracujeme na smlouvách na dalších více než 100. Kromě toho se zhruba za měsíc těšíme na odhalení podrobností o našem dalším zajímavém uvedení značky, která je vhodná pro konverzi středně velkých hotelů v regionu. Jako vždy jsem letos strávil většinu času cestováním po celém světě. Bylo mi potěšením navštívit mnoho našich úžasných hotelů a hovořit s našimi neuvěřitelnými spolupracovníky. Chtěl bych vyjádřit vděčnost všem našim spolupracovníkům za jejich neustálou tvrdou práci a nasazení.

Jak nyní Leeny dále rozebere v rámci svého finančního přehledu, zvyšujeme náš celoroční výhled zisku a kapitálových výnosů na rok 2024 na základě síly našeho rozmanitého globálního portfolia, pokračující odolné a stabilní poptávky po cestování, našich dobrých mezinárodních výsledků a pokračujícího růstu počtu pokojů. Kathleen?

Kathleen Oberg

Děkuji, Tony. V prvním čtvrtletí vzrostl náš celosvětový obrat RevPAR o 4,2 %. RevPAR v USA a Kanadě, kde se poptávka normalizovala, vzrostl o 1,5 %. Růst v USA a Kanadě byl veden silným skupinovým a velkým korporátním obchodem, přičemž našich 100 nejlepších účtů zaznamenalo největší sekvenční zlepšení za posledních 8 čtvrtletí. V USA a Kanadě se RevPAR za volný čas nezměnil, protože více zákazníků odjíždělo za teplejším počasím do zahraničí.

Naše čtvrtletní výsledky RevPAR v regionu byly ovlivněny záporným růstem v březnu, a to v důsledku načasování Velikonoc, vzhledem k menšímu počtu služebních a skupinových cest, které jsme rezervovali před svátky. Dopad na měsíční RevPAR činil zhruba záporných 300 bazických bodů. Podobný příznivý dopad samozřejmě očekáváme i v dubnovém RevPAR. Mezinárodní RevPAR za první čtvrtletí vzrostl o 11 %. Růst byl veden pozoruhodným 16,5% nárůstem RevPAR v oblasti APAC, k čemuž přispěly silné makro trendy, trvalý růst rekreační a obchodní poptávky a zvýšení přeshraniční poptávky zejména z pevninské Číny v důsledku zlepšení mezinárodní letecké dopravy.

RevPAR a CALA vzrostly ve čtvrtletí o téměř 12 %, přičemž vynikající poptávka v oblasti rekreace přicházela z USA.RevPAR vzrostl o 10 % v regionu EMEA, přičemž silný růst zaznamenala většina našich největších trhů. Velká Čína zaznamenala 6% nárůst RevPAR, přičemž v lednu a únoru byl růst silný a za tyto dva měsíce vzrostl o 10 %. Poptávka po čínském novém roce mírně oslabila v souvislosti se zpomalením makroekonomického růstu a větším počtem výjezdů zejména ze strany vysokopříjmových cestovatelů.

Celkové hrubé příjmy z poplatků za první čtvrtletí předčily naše očekávání a meziročně vzrostly o 7 % na 1,21 miliardy USD. Tento nárůst odráží vyšší RevPAR, růst počtu pokojů a o 10 % vyšší poplatky za co-brandové kreditní karty. Akvizice [ Global ] karet vzrostly o 18 % a výdaje na karty se zvýšily o 10 % díky významnému růstu našich mezinárodních karetních programů. Poplatky za motivační řízení neboli IMF vzrostly o 4 % a v prvním čtvrtletí dosáhly 209 milionů USD. Výrazný nárůst v každém z našich mezinárodních regionů byl kompenzován poklesem v USA a Kanadě, částečně v důsledku nižších poplatků v Mali. Upravená EBITDA za první čtvrtletí vzrostla o 4 % na téměř 1,14 miliardy dolarů.

Nyní se pojďme věnovat našemu výhledu na celý rok. Náš výhled na rok 2024 stále předpokládá pokračující robustní poptávku po cestování a pokračování současných makroekonomických trendů. Očekáváme, že celosvětová hodnota RevPAR vzroste o 4 až 5 % ve druhém čtvrtletí a o 3 až 5 % za celý rok. Podle zákaznických segmentů se stále předpokládá, že růst RevPAR bude tažen dalším rokem silného růstu tržeb skupiny, pokračujícím zlepšováním příjmů z přechodných služeb a pomalejšími, ale stále rostoucími příjmy z rekreace.

Očekává se, že růst RevPAR bude na našich mezinárodních trzích i nadále vyšší než v USA a Kanadě. Zatímco náš celoroční globální výhled RevPAR se oproti našim předchozím očekáváním nemění, nyní očekáváme vyšší meziroční růst RevPAR v regionech APAC, EMEA a CALA a nižší růst RevPAR v USA & Kanadě a Velké Číně. V důsledku toho zvyšujeme naše celoroční očekávání upraveného zisku EBITDA a upraveného zisku na akcii, a to především díky vyššímu [nesrozumitelné] z našich mezinárodních regionů. Ve druhém čtvrtletí růst RevPAR těží z načasování Velikonoc. Růst poplatků očekáváme v rozmezí 7-8 %.

Naše vlastní, pronajaté a ostatní výnosy po odečtení nákladů se očekávají nižší než v předchozím roce, a to zejména v důsledku několika příznivých položek v předchozím čtvrtletí. Za celý rok by nyní hrubé poplatky mohly vzrůst o 7 % až 9 % na 5,2 až 5,3 miliardy dolarů, přičemž poplatky nesouvisející s RevPAR vzrostou o 9 % až 10 % díky silnému růstu poplatků za kreditní karty a rezidenční branding. Citlivost 1% změny celoročního RevPAR v roce 2024 oproti roku 2023 by mohla činit přibližně 50 až 60 milionů USD poplatků souvisejících s RevPAR.

Vlastní, pronajaté a ostatní příjmy po odečtení nákladů by nyní mohly činit 335 až 345 milionů USD. Nyní očekáváme, že náklady na všeobecné a správní náklady v roce 2024 by mohly meziročně vzrůst o 1 % až 3 %. Připomeňme, že od roku 2023 existuje několik diskrétních jednorázových položek, které by měly kompenzovat nárůst mezd a benefitů. Celoroční upravený zisk EBITDA by měl nyní vzrůst o 7 % až 9 % na zhruba 5 až 5,1 miliardy USD. Naše efektivní daňová sazba pro rok 2024 se očekává těsně nad 25 %.

Očekáváme, že upravený zisk na akcii v roce 2024 se bude nyní pohybovat mezi 9,31 a 9,65 dolaru. Pro celý rok stále předpokládáme růst čistých pokojů o 5,5 % až 6 %. Kromě toho jsme i nadále přesvědčeni o tříletém složeném ročním tempu růstu čistých pokojů, o kterém jsme hovořili na loňském setkání s investory, ve výši 5 % až 5,5 % od konce roku 22 do konce roku 2025. Další podrobnosti o ukazatelích za druhé čtvrtletí a celý rok naleznete v naší tiskové zprávě.

Naše filozofie alokace kapitálu zůstává stejná. Jsme odhodláni dodržovat náš investiční rating, investovat do růstu, který zvyšuje hodnotu pro akcionáře, a následně vracet přebytečný kapitál akcionářům prostřednictvím kombinace mírné, ale rostoucí hotovostní dividendy a zpětného odkupu akcií. Pro rok 2024, při započtení 500 milionů dolarů požadované hotovosti ve čtvrtém čtvrtletí na nákup hotelu Sheraton Grand Chicago, by vzhledem k našemu vyššímu očekávání upraveného zisku EBITDA mohla návratnost kapitálu akcionářům nyní činit 4,2 až 4,4 miliardy dolarů.

Celoroční investiční výdaje se stále očekávají v celkové výši 1 až 1,2 miliardy USD. To zahrnuje další rok vyšších než historických investic do technologií, u nichž se očekává, že jejich převážná většina bude časem vrácena. Připomínáme, že 500 milionů dolarů pro hotel Sheraton Grand Chicago se skládá z 200 milionů dolarů investičních výdajů a 300 milionů dolarů, které eliminují dříve zaúčtovaný záruční závazek. Očekává se, že investiční výdaje budou zahrnovat také zhruba 200 milionů dolarů pro naše vlastní portfolio pronájmů.

Zahrnuje výdaje na elegantní portfolio na Barbadosu a také renovaci báječného hotelu W Union Square na Manhattanu. Po dokončení renovací se nakonec budeme snažit tato aktiva recyklovat a uzavřít dlouhodobé smlouvy o správě.

Tony a já nyní rádi zodpovíme vaše dotazy. Operátore?

Operator

První otázku pokládá Shaun Kelley z Bank of America.

Shaun Kelley (analyst)

Leeny nebo Tony, rád bych se trochu podíval na Čínu. Myslel jsem, že poznámka v Leenyjině připravených poznámkách o určitém zpomalení, které tam vidíte, je postupná. Takže moje otázky jsou dvě. Zaprvé, zda to bude pokračovat i v dubnu? Kdybyste nám mohli dát trochu představu v reálném čase. A Tony, jsem si jistý, že jsi v tomto regionu pravděpodobně byl. Takže kdybys nám to pomohl rozdělit podle toho, jestli je to v Hongkongu nebo v Macau? Nebo je to tak nějak obecněji v některých městech? A za druhé, což je asi stejně důležité, promítá se něco z toho do toho, co vidíte na poli rozvoje?

Kathleen Oberg (executive)

Nejdříve tedy odpovím na druhou část, protože na tu je velmi snadné poukázat a na vývoj to nemá absolutně žádný vliv. Ve skutečnosti, jak zdůraznil Tony, jsme v prvním čtvrtletí skutečně měli obrovský počet podpisů ve Velké Číně a také v oblasti APAC. Takže opravdu vynikající pokračující poptávka po našich značkách a od tamních vlastníků.

První čtvrtletí bylo ve Velké Číně trochu zajímavé, Shaune, každý měsíc byl trochu na chvostu. A z tohoto pohledu jsme měli opravdu silnou domácí poptávku, která přišla v lednu a únoru a s čínským novým rokem, ale také odráží skutečnost, že v loňském roce v 1. čtvrtletí, například na Hainanu, jsme zaznamenali ohromující nárůst poptávky, všechny domácí, protože vycházely z COVID.

Takže když se nad tím zamyslíte za celé čtvrtletí, na Hainanu došlo ve skutečnosti k meziročnímu poklesu RevPAR, ačkoli poptávka byla velmi silná. A v Hongkongu a pak v Macau s mnohem volnějšími omezeními jsme v prvním čtvrtletí zaznamenali téměř 30% nárůst RevPAR. Takže super silné. Města Tier 1 byla velmi silná. Klasický Šen-čen, Šanghaj a Peking si vedly opravdu dobře. Zajímavé je, že v březnu se v nových městech Tier 1 projevil dopad celkové makroekonomické situace v Číně, která nebyla tak silná, jak jsme možná očekávali.

Ale opět, celkově je RevPAR ve Velké Číně stále velmi silný, a to na úrovni 6 %. A opět, za celý rok stále očekáváme velmi silnou hodnotu RevPAR pro Velkou Čínu. Ale ano, trochu se domníváme, že tamní makroekonomická situace může znamenat, že RevPAR bude o něco nižší, než jsme očekávali před čtvrtletím.

Anthony Capuano (executive)

A Shaune, jediný možná kvalitativní postřeh, o který bych se s vámi podělil, a pokusím se ho podložit jednou statistikou. Nedávno jsem tam byl. Byl jsem v Šen-čenu, v Hongkongu a v Macau. A i když to tam rozhodně nepůsobí tak vyváženě a zalidněně mezinárodními návštěvníky, jak jsme možná byli zvyklí před pandemií, bylo to lepší, než když jsem tam byl před rokem.

A skutečně, když se podíváte na první čtvrtletí, zahraniční hosté představovali asi 15 % našich pokojových nocí ve Velké Číně. Pro srovnání, ve stejném čtvrtletí v roce 2019 to bylo asi 28 %. Takže se to neustále zlepšuje a dostupnost míst v letadlech se neustále zlepšuje. Myslím si však, že v průběhu času to pro nás představuje určitý další růst, protože se do Číny vrací stále více zahraničních návštěvníků.

Operator

Další otázku pokládá Stephen Grambling ze společnosti Morgan Stanley.

Stephen Grambling (analyst)

Rád bych jen objasnil několik věcí týkajících se pokynů. Ohledně zvýšení poplatků za pokyny. Je to všechno IMS? Nebo je nějaká změna, když uvažujeme o příspěvcích, které nesouvisejí s RevPAR? A pak bych jen rád slyšel některé pohyblivé části pro zvýšení na straně vlastněných a pronajatých nemovitostí.

Kathleen Oberg (executive)

Ano, jistě. Rozhodně. Takže znovu, nejprve se budu věnovat jedné z posledních otázek, a to je, že to neodráží - toto zvýšení poplatků neodráží zvýšení poplatků nesouvisejících s RevPAR. Stále očekáváme opravdu silný růst, jak jsme hovořili o 9 až 10 % meziročně u těchto poplatků, ale ne jejich zvýšení oproti našemu předchozímu výhledu. Řekla bych, Stephene, že asi 75 % nárůstu pochází z MMF opravdu v drtivé většině v podstatě výhradně z našich mezinárodních trhů.

Jen abyste si udělali představu. Před rokem v prvním čtvrtletí tvořily mezinárodní trhy 58 % našich MMF a letos v prvním čtvrtletí to bylo 64 %. A opět jen pro příklad, v oblasti APAC platilo v prvním čtvrtletí 90 % námi spravovaných hotelů IMF a v loni to bylo téměř 80 %. Takže v obou případech došlo k opravdu pěkným nárůstům. Takže jsme jednoznačně překonali výkonnost zejména v oblasti IMF. Zbytek růstu je skutečně odrazem poplatků nesouvisejících s růstem RevPAR.

Například, když máte v mezinárodních hotelích velmi silný prodej jídla a nápojů a tak dále, kde také získáváme poplatky, stejně jako náběh našich rychle rostoucích segmentů v Asii a Tichomoří. Když se zamyslíte nad novým hotelem, který se teprve probouzí, i tam získáváme pěkný růst poplatků. 75 % je ale opravdu z MMF a samozřejmě včetně překonání výkonnosti v 1. čtvrtletí.

Operator

Další otázku pokládá Joe Greff z JPMorgan.

Joseph Greff (analyst)

Leeny, ve svých připravených poznámkách jsi prošla tři hlavní zákaznické segmenty, které jsi uvedla v celoročním výhledu na rok 24, a hovořila jsi o pomalém, ale stále pozitivním růstu RevPAR v oblasti volného času. Myslím, že to bylo v celosvětovém měřítku, co se týče růstu RevPAR v USA pro volný čas po zbytek roku?

Kathleen Oberg (executive)

Obecně řečeno, volný čas je sice relativně na spodní hranici růstu, ale stále pozitivní. Ale já bych to zařadila spíše k dolní hranici. Skupina bude mít největší úspěch. Za celý rok opět vidíme, že BT také roste a pokračuje v pokroku. Jak víš, Joe, v 1. čtvrtletí byl BT samozřejmě slabší kvůli březnu.

Ale když se na to podíváme celkově za celý rok, očekáváme, že BT bude i nadále získávat půdu pod nohama. A pokud mohu, vrátím se na vteřinku zpět a odpovím na Shaunovu otázku ohledně vlastněného pronájmu, kde je zvýšení výhledu v drtivé většině způsobeno lepšími výsledky v našem mezinárodním vlastněném, pronajatém hotelovém portfoliu. Promiň, Joe, přerušila jsem tvou otázku, abych se ujistila, že odpovím na to, na co jsem byla tázána předtím.

Anthony Capuano (executive)

A myslím, Joe, že další odpověď na tvou otázku je, že rozdíly, které pozorujeme v oblasti volného času v USA a Kanadě ve srovnání s globálním volným časem, v podstatě odrážejí vzorce poptávky, které pozorujeme v různých segmentech. Pokud se podíváte na naše pokyny, neměníme naše pokyny ohledně RevPAR, ale pouze se jen trochu posouvají.

Vidíme trochu větší normalizaci v USA a Kanadě, ale pokračující nárůst síly na mezinárodních trzích. A myslím, že se to týká konkrétně vaší otázky týkající se volného času.

Joseph Greff (analyst)

Skvělé. A pak, Tony, myslím, že jsi ve svém připraveném komentáři mluvil o licenční smlouvě s MGM. Myslím, že jsi použil slova: "Jsme nesmírně spokojeni a překonáváme očekávání". Mohl bys trochu říct, co to konkrétně znamená? A možná tak trochu nadhodit - nevím, jestli jde o míry přijetí nebo podíl na obsazenosti? Hodily by se jakékoli podrobnosti.

Anthony Capuano (executive)

Ano. Ještě ne, Joe. Myslím, že je ještě brzy. Právě jsme je přivedli na nástupiště. Takže je to spíš neoficiální než cokoli jiného. Hádám, že Bill a naši přátelé z MGM o tom budou mluvit i z jejich pohledu. Ale po letech, kdy jsme uzavírali podobné dohody, mají obě strany očekávání, jak rychle se začneme prosazovat v objemech rezervací a začlenění Bonvoy. A při uzavírání těchto obchodů vycházíme z určitých předpokladů. A myslím, že z pohledu společnosti Marriott lze s jistotou říci, že tato očekávání byla v prvních dnech překonána.

Operator

Další otázku pokládá Patrick Scholes ze společnosti Truist Securities.

Patrick Scholes (analyst)

Zajímalo by mě, zda můžete trochu pohovořit o tom, jak vypadá tempo příjmů skupiny v letech 2025 a 2026. Možná to rozdělit podle obsazenosti a ADR. V letošním roce se určitě daří velmi dobře skupinovému byznysu, ale do budoucna se komparace ztěžují. A zajímalo by mě, zda byste nám mohl přiblížit budoucí roky v tomto segmentu?

Anthony Capuano (executive)

Ano. Takže Patricku, je brzy začít mluvit o roce 2026, ale pokusím se vám přiblížit tempo skupiny v roce 2025. V tuto chvíli sledujeme nárůst o zhruba 13 %, a to díky nárůstu poptávky i ADR. V definitivních pokojích jsme vzrostli asi o 7 % a v ADR asi o 5 %.

Operator

Další otázku položí Brandt Montour ze společnosti Barclays.

Brandt Montour (analyst)

Chtěl jsem se trochu zmínit o stavební činnosti. Vaše výstavby se zvýšily. Vypadá to, že mezičtvrtletně pěkně. Z výstavby jste vyřadili MGM. A tak si myslím, Tony, že se nějak změnila nálada developerů v souvislosti s nejnovějšími názory, že by Fed mohl být déle v klidu? A možná bys mohl mluvit optikou amerických startů?

Anthony Capuano (executive)

Jistě. Takže možná budu následovat Leenin trend a půjdu v opačném pořadí. Budu mluvit trochu o výstavbě a pak nechám Leeny, aby poskytla nějaké informace o náladě developerů i o zahájení výstavby. Souhlasím s tvým postřehem. Myslím, že trendy v oblasti výstavby jsou opravdu povzbudivé. A věc, která mě opravdu povzbudila, pokud se podíváte na pipeline a jen porovnáte 1. čtvrtletí 24 s 1. čtvrtletím 23, protože je to slušné srovnání, protože ani v jednom z nich by MGM nebylo, byly pipeline o 9 % vyšší než v předchozím roce. A myslím, že to odráží některé z obecných trendů, které Leeny popsala ve svých připravených poznámkách.

Kathleen Oberg (executive)

Když se zamyslíte nad celkovým prostředím, myslím, že se děje několik věcí. V USA a v Evropě stále panuje omezené úvěrové prostředí. Zároveň si však myslím, že existuje větší důvěra ve stabilnější ekonomickou situaci, takže jsme například zaznamenali nárůst počtu zahájených staveb v USA o 25 % ve srovnání s obdobím před rokem. Takže opravdu vidíme příjemné oživení, protože lidé se začínají posouvat vpřed a dívají se na pozitivnější prostředí, které možná není tak volatilní.

A opět, jak Tony vždy rychle připomíná, jedná se o dlouhodobý byznys, kde jsou lidé zvyklí přečkat ekonomické cykly a uvědomují si, že pokud je zde skvělé místo pro umístění hotelu se silnými základy poptávky, je dobré ho rozjet, zejména s krásným novým produktem. Takže z tohoto pohledu se cítíme opravdu dobře. V prvním čtvrtletí jsme přidali 31 000 pokojů do naší připravované nabídky a opravdu jsme měli silný impuls po celém světě, pokud jde o zájem developerů napříč všemi značkami.

Brandt Montour (analyst)

To je velmi užitečné. A pak jen rychlá návaznost, možná ne tak rychlá. Tony, zmínil ses, že jste získali index RevPAR. Jsou nějaké značky, regiony nebo segmenty, které bys vyzdvihl, kde jste získali největší podíl?

Anthony Capuano (executive)

Ano. Takže si myslím, že síla naší luxusní stopy je oblast, kde nadále prodlužujeme náš náskok. Jsme spokojeni s indexem RevPAR a výraznou prémií, které se těšíme opravdu v celém portfoliu. Myslím, že jediná výhrada, kterou bych vám možná dal, je, že s tím, jak náš rozsah stále roste, nevím, zda je RPI tak informativní, jak tomu mohlo být před dekádou nebo dvěma.

Zejména ve světě po Starwoodu. Nyní máme mnoho konkurenčních souborů, kde většinu tvoří naše vlastní distribuce. A tak nevím, jestli je to tak relevantní, ale určitě je to metrika, kterou sledujeme, a určitě nás těší neustálý pokrok, kterého dosahujeme.

Kathleen Oberg (executive)

Jediné, co k tomu dodám, je, že když se na to podíváme z dlouhodobého hlediska, jsme velmi potěšeni, že tyto indexy RevPAR jsou skutečně celosvětově a také obecně v rámci kontinentu na jedněch z nejsilnějších úrovní, které jsme kdy viděli. Takže si myslím, že je to skvělé znamení síly Bonvoy a našich značek, když vidíme, že se jedná o jedny z nejsilnějších čísel, která jsme v průběhu času zaznamenali.

Anthony Capuano (executive)

Když se podíváte na regiony světa, které dosahují lepších výsledků, jako příklad uvedu region APAC. Jedním ze silných faktorů, které přispívají k síle našeho indexu na trhu, jako je tento, je naše vedoucí pozice. Když se podíváte na některé z tamních trhů s nejlepšími výsledky, myslím tím, že máme největší stopu v oboru na trzích, jako je Indie, Japonsko a Jižní Korea, což nám pomáhá dosahovat opravdu silných výsledků v oblasti RevPAR.

Operator

Další otázku pokládá Richard Clarke z Bernsteinu.

Richard Clarke(analyst)

Možná jen na začátek, pronesli jste několik poznámek o silném výjezdovém cestovním ruchu z USA a Číny. Jak dobře jste se proti tomu zajistili? Ubytovávají se tito spotřebitelé v hotelech Marriott, když cestují do jiných měst? Nebo pokud se to normalizuje, stane se to pro vás větrem v zádech, pokud se domácí cestování začne opět zvedat?

Anthony Capuano(executive)

Ano, to je skvělá otázka. Myslím, že bych na ni odpověděl tak, že bych poukázal na připomínky, které jsem uvedl na začátku ohledně průniku do Bonvoy. Na pozadí prostředí, které jste popsal, není náhoda, že jsme dosáhli rekordů v začlenění Bonvoy, a to jak v USA, tak celosvětově. A podle mého názoru nám síla věrnostní platformy v kombinaci s rozsahem naší působnosti v mezinárodních destinacích, kam naši hosté chtějí cestovat, vytváří vítr do plachet.

Kathleen Oberg(executive)

Jediné, co k tomu dodám, je zajímavá skutečnost, že jsme se v podstatě vrátili tam, kde jsme byli, pokud jde o přeshraniční působení. A i když se to může tu a tam trochu lišit, v Číně máme zjevně stále nižší přeshraniční působení. A v některých jiných oblastech máme o něco vyšší. Myslím, že CALA byla v prvním čtvrtletí obzvláště vysoká. Ve Spojených státech je to velmi stabilní, protože máme v podstatě jen 5 % zákazníků v USA, kteří pocházejí ze zemí mimo USA. A to obecně řečeno, naše globální distribuce je prostě nesmírně užitečná, protože lidé si v našem systému najdou místa, kam chtějí jít. Celkově však mnoho rozdílů skutečně nevede k tak velkým změnám v ukazateli RevPAR.

Richard Clarke (analyst)

Dobře. Skvělé. Možná jen v návaznosti na poznámku o loajalitě. Jeden z vašich kolegů se tuším trochu rozpovídal o tom, že si myslí, že vás předstihne v počtu věrných členů. Je to pro vás relevantní ukazatel? A je nějaká z těch investic do technologií, které děláte, zaměřena na zapojení většího počtu zákazníků celkově?

Anthony Capuano(executive)

Z dlouhého seznamu ukazatelů věrnosti, které sledujeme, jsme bezpochyby nadšeni, že máme největší platformu v oboru. Ale z mého pohledu to jde mnohem hlouběji. Velikost je samozřejmě důležitá. Angažovanost je pro mě mnohem důležitějším aspektem programu a práce, kterou děláme, abychom tuto angažovanost podpořili prostřednictvím našeho velkého, výkonného a rostoucího portfolia kreditních karet díky šíři zážitků, které nabízíme našim členům, to jsou silné faktory angažovanosti našich členů.

Kathleen Oberg(executive)

Myslím, že pronikavost je samozřejmě velmi důležitá, protože se snažíte zajistit, aby vaši zákazníci pochopili hodnotu programu a všechny možnosti, které mají, ať už jde o cestu do 141 zemí nebo o věci jako Ritz-Carlton Yacht a věci jako Bonvoy moments, o kterých mluvil Tony. Takže číslo je číslo, ale myslím si, že... že ve skutečnosti nemůže být skutečným vodítkem pro sílu programu.

Operator

Další otázku pokládá Bennett Rhodes ze Citi.

Bennett Rose (analyst)

Chtěl jsem se jen zeptat na trendy, které pozorujete ve Spojených státech. Zdá se, že jste trochu snížili svá očekávání v USA, a zdá se, že je to především kvůli volnočasové složce, možná více lidí, kteří jezdí do zahraničí a ubytovávají se ve vašem hotelu. A chápu, že váš celosvětový výhled RevPAR se nezměnil. Ale je něco dalšího, co vidíte ve Spojených státech a o co se můžete podělit, co vás možná vedlo k tomu, že očekáváte o něco nižší příjmy zde v celé zemi pro tento rok? Nebo je to všechno jen kvůli tomu, co vidíte na straně volného času?

Kathleen Oberg (executive)

Ne, je to výhradně kvůli tomu, co vidíme na straně volného času. A opět, stále očekáváme, že se zhruba za celý rok trochu zvýší, ale na straně volného času. Ale domníváme se, že BT a skupina jsou naprosto tak silné, jak jsme očekávali. A volný čas je stále v pořádku. Ale když se podíváte na změnu, kterou bych řekla tak nějak obecně, možná o bod nižší v USA, než jsme očekávali před čtvrt rokem, a možná o něco více než o jeden bod vyšší v mezinárodním měřítku, tak nějak nás to dostává na zhruba stejné místo z pohledu RevPAR v celosvětovém měřítku.

Další věc, kterou bych ráda zdůraznila je, že očekáváme, že naše tiers napříč segmenty v USA, budou v tomto roce vyšší, pokud jde o RevPAR od vybraných služeb až po luxusní. Ale zpět k vaší poznámce, byl to segment volného času. ano, byl o něco nižší.

Bennett Rose (analyst)

Dobře. A pak jsem se vás chtěl zeptat, v úvodu jste zmínili značku, která podporuje konverze. Mohli byste o tom říct něco víc, na co se zaměřujete? A je to primárně, myslím, pro Spojené státy nebo?

Anthony Capuano (executive)

Jistě. Ne, je to globální. A myslím, že ačkoli máme skvělé výsledky v konverzi mnoha značek v našem portfoliu, když se ocitneme v prostředí, jako je toto, kde je konverze obzvláště důležitá vzhledem k některým problémům na dluhových trzích. Cítíme, že naši transakční partneři jsou velmi dobře vyzbrojeni značkami, jako jsou 3 soft brand platformy. Tedy Luxury Collection, Autograph a Tribute. Skvělé příklady, kde mají úroveň flexibility, ne co se týče kvality, ale estetiky, která je obzvláště atraktivní pro široký průřez komunity vlastníků a franšízantů.

Operator

Další otázku pokládá Dan Politzer z Wells Fargo.

Daniel Politzer (analyst)

Leeny, myslím, že jste zmínila, že v rámci skupiny Fortune 100 jste zaznamenali nejsilnější čtvrtletní růst za poslední dobu. Mohla byste možná trochu přiblížit, jak to vypadá v porovnání se zákazníky z řad malých a středních podniků? A možná nám připomenout, které firmy obvykle vedou v rámci cyklu?

Kathleen Oberg (executive)

Takže pár věcí. Jedna připomínka se týká malých a středních podniků, což je pravděpodobně nejtěžší segment, u kterého je skutečně nejtěžší určit všechna specifika týkající se cestování. Myslím, že v prvním čtvrtletí jste viděli, že relativně mírně nižší procento malých a středních podniků BT v celém portfoliu se projevilo v dolní části. Pokud jde o speciální korporace na straně větších společností, absolutně pokračujeme v oživování tohoto byznysu, jak jste viděli například u financí. Segment financí je nyní o 8 % vyšší než v roce 2019. Viděli jste opravdu silnou pokračující dynamiku v oblasti výroby a komunikací.

A vlastně i když účetní, poradenské a technologické segmenty stále významně klesají ve srovnání s rokem 2019, i v nich je nadále patrná významná dynamika v 1. čtvrtletí. Když se zamyslíte nad typickými trendy v cyklu, myslím, že jedno čtvrtletí ještě trend nedělá. Víme, že měsíc březen měl skutečné kalendářní problémy. A také víte, že leden bývá trochu online, pokud jde o možnost určit trendy, protože je načasován na dobu, kdy jsou Vánoce a Nový rok. Takže si myslím, že to bude chvíli trvat.

Neočekáváme velký rozdíl. Možná si vzpomínáte, že před COVIDem jsme měli rozdělení mezi klasickou sjednanou sazbu a malou a střední sazbu tak nějak 60-40, ale po COVIDu se to obrátilo. Nyní bych řekla, že se spíše přikláníme k poměru 55-45, přičemž malé a střední firmy stále tvoří 55 %. Ale ano, z hlediska relativního růstu jsme viděli, že to byla speciální firemní část, která skutečně rostla.

Daniel Politzer (analyst)

Chápu. A jen pro doplnění, myslím, že poplatky mimo RevPAR vzrostly ve čtvrtletí možná o 6 %. Myslím, že jste hovořili o jejich poklesu a o poplatcích za kreditní karty, myslím, že jste také řekli, že vzrostly. Takže v rámci rezidencí, timeshare a dalších poplatků došlo k nějakému posunu, co se týče poplatků, od 1. do 2. čtvrtletí? Nebo je tam něco jiného, čeho bychom si měli být vědomi?

Kathleen Oberg (executive)

Ano. Myslím, že jste pravděpodobně obeznámeni s tím, že naše poplatky za rezidenční značky bývají poměrně vysoké. Doslova se může stát, že v jednom čtvrtletí klesne z 10 milionů dolarů na 3 miliony dolarů v dalším čtvrtletí, protože s prodejem jednotek tyto poplatky spalujeme. Jsou to jednorázové poplatky za prodej bytů, poplatky za branding. Takže když se jednotka prodá, dostaneme je všechny najednou. Takže je to čistě načasování. Z celoročního hlediska neočekáváme nic jiného, než jsme si mysleli dříve.

Operator

Další otázku pokládá Bill Crow ze společnosti Raymond James.

William Crow (analyst)

Chtěl bych navázat na předchozí Smedesovu otázku. Tony, mluvil jsi o normalizaci americké poptávky a my jsme jistě napsali totéž. Ale poptávka v celém odvětví byla v uplynulém roce stejná až nižší, což opravdu nevypadá ani tak jako normalizace, jako spíše zpomalení, zejména vzhledem k hospodářskému růstu, který je překvapivě pozitivní. Jen by mě zajímalo, v jakém okamžiku se začneme obávat o spotřebitele a možná změny ve vzorcích utrácení.

Anthony Capuano (executive)

Ano, to je správná otázka. Možná bych měl větší obavy, kdybychom vykazovali záporný RevPAR v USA a Kanadě. Skutečnost, že jsme ve čtvrtletí vzrostli o 1,5 %, a to i s vlivem načasování svátků, které popsala Leeny, mě uklidňuje. A když si tak trochu proklikáte jednotlivé segmenty, rekreace se oproti loňskému prvnímu čtvrtletí nezměnila, ale stále byla významně lepší, než kde jsme byli ještě v roce 2019.

V odpovědi na jednu z předchozích otázek jsem se s vámi podělil o podle mého názoru opravdu povzbudivé statistické údaje o pokračující síle, kterou pozorujeme ve skupině. Včera jsme hovořili s týmem, který prodává - provádí pokročilý prodej pro projekt Gaylord Pacific, který je ve výstavbě, a ten se trefuje do černého. Myslím tím, že na straně skupiny zaznamenávají mimořádné objemy a poptávku.

A pak dokonce i v oblasti přechodných obchodních aktivit, myslím tím, že když se zamyslím nad komentářem Leeny, skutečnost, že růst v USA a Kanadě jsme zaznamenali u velkých korporátních obchodů s našimi 100 nejlepšími zákazníky, což je největší sekvenční zlepšení, které jsme za posledních 8 čtvrtletí zaznamenali. Když to všechno hodím do mixéru, tak mi to připadá spíše jako usazení se v normálnějším vzorci oproti opravdu systémovému pádu z útesu.

Kathleen Oberg (executive)

Jestli můžu, přidám trochu poloplné sklenice k otázce, která se mi zdá být trochu poloprázdná. A to je, když se podíváme na zbytek roku, díváme se jak na americké, tak na mezinárodní, jako na zisky v OCC i v sazbě za celý rok. Také jsme viděli, že v prvním čtvrtletí jsme prostřednictvím luxusního, prémiového a výběrového pojištění viděli, že jsme celkově zaznamenali zisky v oblasti sazeb a OCC, s výjimkou toho, že ve výběrovém pojištění jsme zaznamenali mírný pokles v OCC...

Za celý rok však očekáváme, že budeme pokračovat v růstu. Takže obecně řečeno, stále máme pocit, že z těchto různých typů poptávky po cestování skutečně těžíme. Není pochyb o tom, že oceníme, když trasy posílí, když volný čas trochu utichne a celkově dojde k větší normalizaci typů cestování než před několika lety. Ale když se zamyslíme nad celkovou úrovní poptávky, máme z toho opravdu dobrý pocit.

William Crow (analyst)

To je opravdu užitečné. Kdybych mohl jen navázat... rychle navázat. Myslím, že se objevilo mnoho optimismu, že zejména v létě uvidíme, jak se vztah mezi příjezdovým a odjezdovým cestovním ruchem ve Spojených státech normalizuje, a to podpoří poptávku. A mě by jen zajímalo, zda došlo k nějakému posunu v tomto uvažování od doby, kdy jste se posunuli v marži, ve vašem růstu RevPAR více ve prospěch mezinárodních letů než domácích. Možná tomu nepomáhá silný dolar. Jakékoli vaše myšlenky by byly užitečné.

Kathleen Oberg (executive)

Upřímně řečeno, nerozumněla jsem otázce.

Anthony Capuano (executive)

Myslím, že otázka se týká cestování po USA a do zahraničí. Myslím, Bille, že tvoje poznámka o pokračující síle dolaru je docela relevantní údaj, který je třeba vzít v úvahu. Jak možná víte, rok 2024 je rokem americko-japonské turistiky. Mezi Spojenými státy a Japonskem probíhá rozsáhlá spolupráce. V pondělí tohoto týdne jsem se setkal s japonským velvyslancem, který hovořil o mimořádně silném přílivu amerických návštěvníků do Japonska, a možná nevinně jsem se ho zeptal, jak můžeme podpořit silnou japonskou návštěvnost USA.

Takže si myslím, že je to relevantní údaj. Je to dobré znamení pro naši mezinárodní distribuci. A myslím si, že se to odráží v... i když se naše celkové pokyny pro RevPAR nezměnily, právě z tohoto důvodu vidíte významně silnější pozici na mezinárodních trzích.

Kathleen Oberg (executive)

Jediná věc, kterou bych dodala je, že jednou ze zajímavých částí je, že když se podíváte na RevPAR v Asii a Tichomoří, zatímco část z toho těží z Tonyho komentáře o amerických cestujících, celá řada z toho je realita, že se nyní Čína více otevírá přeshraničním cestám. Takže vidíte globální cestovní preference, nejen americké cestovatele. Zajímavé je, že náš podíl domácích cestujících z USA je v průběhu času pozoruhodně konzistentní, kdy - po mnoho let to bylo zhruba jen 5 % cestujících mimo USA a že domácí byznys tvoří z drtivé většiny 95 % američtí cestující, a to platí i nyní. Takže nevidíme, že by americký byznys skutečně trpěl tím, že by všichni opouštěli USA. Myslím, že je to spíše realita globálního růstu cestování obecně.

Operator

Další otázku pokládá David Katz z Jefferies.

David Katz (analyst)

Tony, jedna z posledních poznámek, kterou jsi utrousil, se týkala tvé připravované značky konverze, a nechci ti ukrást hrom, ale jestli bychom si mohli vypůjčit pár blesků. A mluvit jen o tom, proč, proč právě teď? Jaké jsou filozofické myšlenkové pochody při uvádění na trh?

Anthony Capuano (executive)

Samozřejmě. Myslím, Davide, že jsme spolu v minulosti hovořili o naší celkové strategii růstu, která se skutečně řídí snahou zajistit, aby naše portfolio nabízelo správný produkt všude tam, kam naši hosté chtějí cestovat, a to pro každý účel cesty.

A stále častěji se dozvídáme, že stále více členů a potenciálních členů Bonvoy pro určité účely cestování vyhledává cenovou nabídku a hodnotovou nabídku platforem ve střední třídě. Skutečnost je taková, že vzhledem k situaci v oblasti dluhů z nové výstavby v USA se zdá, že je ideální čas na to, abychom měli platformu, která se může snadno otáčet mezi novostavbami a příležitostmi k přestavbě, a abychom v této oblasti něco spustili. Leeny, nevím, jestli chceš něco dodat.

Kathleen Oberg (executive)

Jediné, co bych dodala je, že hodně z toho je průzkum trhu a rozhovory s našimi majiteli a franšízanty. Takže když se zamyslíte nad nabídkou, která tam je, kde nabídka roste a kde ne, rozhodně věříme, že je tu pro nás určitá velká příležitost přidat další nové členy Bonvoy, možnosti volby pro ně napříč spektrem. A pak upřímně řečeno, také potřebujeme poptávku majitelů a franšízantů po produktu Marriott, který umožňuje konverze na trzích, které se v průběhu času mohly posunout a změnit atd.

Takže si myslíme, že je to obrovská příležitost. Jak víte, StudioRes, což je pro nás také nová značka středního rozsahu, je v drtivé většině nově postavená a jedná se o prodloužený pobyt. A na základě našich rozhovorů si myslíme, že i v této oblasti bude po nás velká poptávka.

Operator

Další otázku nám pokládá Robin Farley ze společnosti UBS.

Robin Farley (analyst)

Když přemýšlíme o algoritmu pro růst horní linie, je to obvykle růst jednotek plus růst RevPAR, aby se dosáhlo růstu horní linie. A v tomto čtvrtletí by to byl druhý, který by se dostal na 11 %, ale vaše horní linie se pohybuje spíše v rozmezí 6-7 %. A je něco, co byste řekli, jak by o tom měli investoři přemýšlet do budoucna? Vím, že existují různé typy jednotek pokojů, jednotkový růst. Je tedy tento druh růstu RevPAR plus jednotek způsob, jak přemýšlet o horní linii?

Kathleen Oberg (executive)

Takže pár věcí. Především si myslím, že algoritmus v průběhu času funguje. Musíte být opatrní, když se díváte na jednotlivá čtvrtletí nebo se díváte na konkrétní události v tištěném čísle oproti tomu, jaký je trend v čase, protože absolutně věříme, že v čase se osvědčí.

A pokud se zamyslíte nad letošním rokem, tak náš výhled pro pokoje, 5,5 % až 5,9 % při středu 4 % na RevPAR, a hovořili jsme o tom, že hrubé příjmy z poplatků mají dosáhnout zhruba 9 %. Chci říct, že to jsou... i v rámci roku, docela blízko tomuto algoritmu. Takže věříme, že algoritmus funguje a opravdu se na něj stačí podívat nejen izolovaně na jeden rok.

Robin Farley (analyst)

Dobře. A pak jen doplňující otázka ke konverzím. Nevím, co... nevím, jestli jste vyčíslili procento konverze mimo dohodu s MGM. Jen se podívám na tradiční konverze jako procento celkového růstu jednotek. Myslím, že váš výhled na příští rok předpokládá zrychlení konverze jako procento růstu jednotek.

A je to značka, kterou jste... kterou se chystáte uvést na trh v segmentu střední třídy, o které jste se zmínili, že je konverzně příznivá. Je to podle vás to, co by investoři měli považovat za hnací motor tohoto zrychlení? V konverzi v roce 25 oproti roku 24? Nebo... a možná jsou tu i další věci, o kterých jste ještě nemluvili, že přijdou další značky nebo něco podobného. Ale jen by mě zajímalo, jestli to nadcházející bude hlavní hnací silou.

Kathleen Oberg (executive)

Připomeňme, že v prvním čtvrtletí letošního roku tvořily konverze zhruba 30 % našich smluv a v současné době probíhá velmi silný tok konverzí. Takže ne, i když tam vidíme obrovskou příležitost, taková čísla, o kterých jsme mluvili a o kterých jsme mluvili loni v září, nezahrnovala, předpokládaná očekávání, by byla z této nové značky na konverze. Řekli jsme, že zhruba 30 % přírůstků pokojů od MGM bude pocházet z konverzí, a nadále tomu věříme, ale to pro nás není v posledních několika čtvrtletích žádná změna.

Operator

Další otázku pokládá Chad Beynon ze společnosti Macquarie.

Chad Beynon (analyst)

Dvě části k volbám. Vzpomínám si, že při minulých prezidentských volbách bylo ve Washingtonu trochu ticho, protože lidé se tak trochu honili jinam. Promítne se to do 4. čtvrtletí, bude to mít nějaký význam? A za druhé, je něco, co by mohlo změnit výhled v oblasti cestování na základě toho, co vidíte od kandidátů?

Anthony Capuano (executive)

Myslím, že bychom museli přidat další hodinu, abychom mohli odpovědět na druhou část vaší otázky. Možná bych na druhou část vaší otázky odpověděl tak, že... v celosvětovém měřítku se cestovnímu ruchu daří relativně stabilně. Myslím, že nejistota kolem voleb vytváří různé otazníky. Překonáme volby a pak zveřejníme výsledky. Doufáme, že se usadíme v trochu větší stabilitě. Pokud jde o některé politické otázky, které mají přímý dopad na společnost Marriott a cestovní ruch v širším smyslu, mám pocit, že v Kongresu pravděpodobně ještě skončíme s určitým rozdělením. Takže možná neuvidíte výrazné pohyby jedním nebo druhým směrem. A omlouvám se, vaše první otázka se týkala dopadu samotných voleb ve Washingtonu, myslím.

Kathleen Oberg (executive)

Správně. Obecně bych řekla, že po Svátku práce dochází k poklesu vládních cest a že skupiny a obchodní cestující zřejmě nebudou cestovat během volebního týdne. Ale naše prognóza zahrnuje zkušenosti, které jsme viděli již dříve při prezidentských volbách.

Operator

Další otázku pokládá Michael Bellisario ze společnosti Baird.

Michael Bellisario (analyst)

Otázka týkající se vašeho majetku. Kdy bychom se mohli dočkat prodeje některých z těchto hotelů, zejména mezinárodních? A pokud ne, mohli byste to rozvést? A za druhé, nějaké plány na investiční výdaje v příštím roce pro Sheraton v Chicagu? Nebo bychom měli očekávat velký meziroční pokles vlastněných CapEx?

Kathleen Oberg (executive)

Nejdřív se budu věnovat té druhé otázce, a to je, že Sheraton Grand Chicago v posledních třech letech prošel rekonstrukcí pokojů. A tak s výjimkou samozřejmě toho, co je běžně potřeba udělat, bych neočekávala, že v tomto hotelu uvidíme velké investiční výdaje nad rámec normy, když se přesuneme do roku 2025. Budeme pracovat na komplexním pohledu na tento hotel nebo na veřejné prostory, na F&B, na pokoje atd.

A v ideálním případě bychom spolupracovali s partnerem tak, abysme to v podstatě mohli udělat společně, aby to nebylo na rozvaze Marriottu, ale abychom hotel prodali a pak s partnerem pracovali na tom, jak by měl hotel vypadat. Když mluvíte o ostatních vlastněných pronajatých aktivech, tak jak to často bývá u těch, která jsou stále v naší rozvaze, každé z nich má svůj příběh.

A tak například u těch, které se nacházejí v Karibiku a Latinské Americe, jde o elegantní portfolio, které je v polovině velmi rozsáhlého programu kapitálového vylepšení. Jsme nadšeni tím, co z něj vychází, a těšíme se na recyklaci tohoto kapitálu, až bude dokončen s ohledem na to, jak budeme přemýšlet o AI, produktu all-inclusive pro tyto hotely.

Hotel W Union Square, jehož renovace je velmi blízko dokončení. Opět jsme z produktu naprosto nadšeni. Doporučuji vám všem, abyste se zastavili a určitě se zastavili na recepci, která má velkolepý bar. Pokoje jsou neuvěřitelné a my jsme velmi nadšeni z toho, jak to reprezentuje značku W v Severní Americe. A tak ano, z tohoto pohledu začneme zanedlouho pracovat na procesu určení, kdy a za jakou cenu je ten správný čas pro prodej tohoto aktiva.

Všechny ostatní jsou na tom podobně. Je zřejmé, že jakmile se objeví... začne se zdát, že je trochu stabilnější pohled na vývoj úrokových sazeb, myslím, že to očekáváme, což pomůže trochu uvolnit transakční trh. Myslím, že je trochu předčasné předpovídat, kdy to nastane, ale samozřejmě doufáme, že jakmile se dostaneme do druhé poloviny roku, uvidíte - začnete vidět trochu více jasnosti ohledně toho, jak přesně vypadá příštích několik let, a existuje názor, že úrokové sazby pravděpodobně zůstanou o něco vyšší o něco déle. A z tohoto pohledu je stabilita výhledu vždy velmi nadějná, když se díváte na prodej aktiv i na trhy, na kterých se tato aktiva nacházejí.

Operator

Poslední otázku pokládá Duane Pfennigwerth ze společnosti Evercore ISI.

Duane Pfennigwerth (executive)

To nejlepší na konec. To se mi líbí. Jen jsem chtěl navázat na komentář SMB u nižších stupnic řetězců. Vím, že je to mnohem menší procento vašeho mixu. Ale můžeme se zamyslet nad možná hnacími silami nebo nějakými odvětvími, která mohou vyčnívat, pokud to chceme nazvat, jízda na služební cesty? Možná méně přepravy zboží, možná méně pomoci při katastrofách na některých trzích? Vím, že je těžší tyto trendy analyzovat, protože v mnoha případech se rezervují přímo. Ale zajímalo by mě, jestli máte nějaký komentář z oboru k trendům v nižší třídě SMB.

Anthony Capuano (executive)

Ano. Myslím, že je trochu těžké podívat se na jednotlivá odvětví. Pravděpodobně jediným zdrojem poptávky, který pozorně sledujeme, je podnikání spojené se státní správou, které je v této rovině poměrně relevantní.

Operator

Děkujeme. Tímto končíme naši sekci otázek a odpovědí. Nyní na závěr předám slovo Tonymu Capuanovi.

Anthony Capuano (executive)

Skvělé. Ještě jednou vám děkuji za vaši účast a zájem. Všichni doufáme, že se brzy uvidíme na cestách. Šťastnou cestu.

Operator

Tímto končí konferenční hovor k výsledkům společnosti Marriott International za 1. čtvrtletí 2024. Nyní se můžete odpojit a přejeme vám krásný den.

TECHNICKÁ ANALÝZA

PROFIL SPOLEČNOSTI

Společnost Marriott International se zabývá provozováním hotelů, rezidenčních nemovitostí a timeshare poskytováním franšíz. Společnost sídlí v Bethesdě ve státě Maryland a v současné době zaměstnává 411 000 zaměstnanců na plný úvazek. Společnost působí ve dvou obchodních segmentech: Spojené státy a Kanada (USA a Kanada) a mezinárodní. Mezi její klasické luxusní hotelové značky patří JW Marriott, The Ritz-Carlton a St. Regis. Mezi luxusní značky patří W Hotels, The Luxury Collection, EDITION a Bulgari. Mezi Classic Premium patří Marriott Hotels, Sheraton, Delta Hotels, Marriott Executive Apartments a Marriott Vacation Club. Distinctive Premium zahrnuje Westin, Renaissance, Le Meridien, Autograph Collection, Gaylord Hotels, Tribute Portfolio a Design Hotels. Do Classic Select patří Courtyard, Residence Inn, Fairfield by Marriott, SpringHill Suites, Four Points, TownePlace Suites a Protea Hotels a do Distinctive Select patří hotely Aloft, AC Hotels by Marriott, Element a Moxy.

Sektor: Consumer Cyclical
Odvětví: Hotels, Restaurants & Leisure
Zaměstnanci: 411 000
CEO: Anthony G. Capuano Jr.
Založeno: 1927
Země: USA
IPO: 23.03.1998
Dividenda: Čtvrtletně
Burza: NASDAQ
Ticker: MAR
Rating S&P: BBB
Rating Moody’s: Baa2
  
Portfolio GP: ANO 
Web: marriott.com 
Dokumenty: Tiskové zprávy 

ANALÝZA SPOLEČNOSTI

Tržby

Tržby přesně splňují zařazení společnosti do cyklického sektoru, ale i když občas poklesnou, tak z dlouhodobého hlediska mají stále rostoucí trend, i díky akvizicím, které společnost stále realizuje. V roce 2023 dosáhly tržby celkové hodnoty 23.71 miliardy dolarů, což představovalo nárůst o zhruba 14.2 % oproti předchozímu roku 2022.

Zisk na akcii

Zisk na akcii je na tom velmi podobně, ale i tak je znatelný rostoucí trend. Největší propad zaznamenala společnost Marriott v roce 2009 a 2020 díky celosvětovým lockdownům. V roce 2023 vygenerovala 10.18$ na akcii, což představovalo růst o zhruba 40.6 % oproti roku 2022. Desetiletý průměr je zhruba na 17.7 %.

Hrubá marže

Hrubá marže, neboli rozdíl mezi příjmem a náklady na prodané zboží nebo služby v roce 2023 byla 21.6 %. Při pohledu na graf můžeme vidět, že se tyto marže pohybují také cyklicky, ale zároveň také rostou. Dlouhodobý průměr je na 13.65 %.

ROIC

Návratnost investovaného kapitálu za rok 2023 byla 21.6 %. Obecně platí, že hodnota nad 20 % znamená velmi finančně zdravou společnost. I když v posledních letech docházelo k výkyvům, tak se průměrná návratnost za dvě poslední dekády pohybuje okolo 15 %.

Aktiva vs. Pasiva

Aktiva společnosti vyrostou vždy s nějakou novou akvizicí hotelového řetězce. Aktiva tak v roce 2023 dosáhla na hodnotu necelých 26 miliardy dolarů. Oproti tomu mírně roste i dlouhodobý dluh včetně kapitálového leasingu, který se výrazněji navýšil při poslední větší akvizici v roce 2016. Dlouhodobý dluh v roce 2023 dosáhl hodnoty necelých 11.3 miliardy dolarů.

CAPEX

Kapitálové výdaje, které nám říkají, jak vysoké jsou náklady společnosti na pořízení nového a obnovu starého majetku se drží velmi stabilně a nijak závratně nerostou hlavně díky tomu, že náklady spadají pod majitele hotelu a ne pod Marriott, který prodává svou značku. Capexy za rok 2023 byly pouhých 452 milionů dolarů. Capex vůči příjmům je tak na nízkých 1.9 %.

Volný penežní tok a Akciové odměny

Volný peněžní tok (FCF) jsou peníze, které společnosti zbývají po zaplacení běžných provozních výdajů, jako jsou mzdy, nájemné a daně a kapitálových výdajů, kde je zahrnuta modernizace a údržba hmotného majetku. Znalost volného peněžního toku společnosti může poskytnout přehled o jejím finančním zdraví. Akciové odměny (SBC) jsou způsob, jakým společnosti využívají akciové opce k odměňování zaměstnanců namísto hotovosti. Některé společnosti udělují manažerům a vedoucím pracovníkům akcie, pokud jsou splněny určité výkonnostní ukazatele, například zisk na akcii (EPS) nebo návratnost vlastního kapitálu (ROE).

Volný peněžní tok na akcii

Volný peněžní tok na akcii je nejkomplexnější ukazatel finanční kondice společnosti, protože jde o peněžní tok, který je k dispozici k rozdělení mezi dluhové i kapitálové akcionáře. Tento ukazatel signalizuje schopnost společnosti splácet dluhy, vyplácet dividendy, odkupovat akcie a umožňovat růst podniku. Lze ho také použít k předběžné předpovědi budoucích cen akcií, jelikož když je cena akcií firmy nízká a volný peněžní tok roste, je velká pravděpodobnost, že zisk a hodnota akcií brzy porostou, protože vysoká hodnota peněžního toku na akcii znamená, že by měl být potenciálně vysoký i zisk na akcii.

Dividendy

Marriott vyplácí dividendy už více jak 25 let a za tu dobu byl donucen je 2x omezit, ale velmi rychle došlo zase k jejich obnovení. Nejvýraznější omezení bylo samozřejmě v roce 2020, kdy byla většina hotelů uzavřena. V roce 2023 ale už znovu vyplatila svým akcionářům 1.96$ na akcii, což bylo o 6 % více než před lockdowny a uzavřením hotelů. Výplatní poměr je kolem 21 %, takže spoustu prostoru pro budoucí navyšování.

Dividendový růst %

Za poslední tři roky byla navýšení velmi extrémní vzhledem k omezení dividend a následnému návratu. Průměrné roční navýšení, od doby kdy se společnost rozhodla vyplácet dividendy je necelých 21 %, když vynechám extrémy při návratu k vyplácení. Vzhledem k tomu, jaký má vedení přístup k dividendám, mi u této společnosti až tolik nevadí, když se občas rozhodne výplatu omezit.

Dividendový výnos

Na grafu je znázorněn dividendový výnos v jednotlivých letech. Tento výnos byl v roce 2023 0.87 %. Pohybujeme se tedy přesně na dlouhodobém průměru, který je od roku 1998 zhruba 0.85 % a i když se může zdát být nízký, tak naopak je zase vysoké navyšování dividend.

Yield on Cost

Na tomto grafu můžeme vidět vývoj takzvaného Yield on Cost, což je aktuální výplata dividendy děleno pořizovací cena. Při nákupu akcií v roce 1998 by pro investora v tomto roce znamenal dnešní dividendový výnos necelých 15 %.

Počet akcií v oběhu

Počet akcií v oběhu od roku 1998 velmi pozvolna klesá, i když občas dojde k nárůstu díky realizovaným akvizicím. Celkový počet akcií při vstupu na burzu byl 540 milionů kusů a v roce 2023 se zatím zastavil na 303 milionech. To představuje pokles o necelých 44 %, což je zhruba o 9.5 milionu akcií ročně méně.

Počet zaměstnanců

Počet zaměstnanců stále roste, jak společnost uzavírá nové a nové akvizice a také prodává svoji značku a tito nový majitelé staví hotely a Marriott tak má více a více hotelů pod svojí správou. Před 10 lety zaměstnávala 123 000 lidí a v roce 2023 už se tento počet vyšplhal na 411 000, což představuje nárůst o 234 %.

Hotely: celkem

Marriott měl v roce 2023 po celém světě 8 785 nemovitostí. Výrazný nárůst v letech 2015 až 2016 lze vysvětlit akvizicí kanadského řetězce Delta Hotels a amerického řetězce Starwood Hotels and Resorts. Za posledních 10 let přidává Marriott v průměru zhruba 490 hotelů ročně.

Hotely: regiony

Tato statistika ukazuje počet nemovitostí společnosti Marriott na celém světě v letech 2016 až 2023 podle regionů. V roce 2023 bylo v Evropě 799 nemovitostí Marriott. Mezitím na Severní Ameriku připadalo téměř šest tisíc nemovitostí.

Hotelové pokoje: celkem

V roce 2023 bylo na celém světě zhruba 1.6 milionu hotelových pokojů společnosti Marriott International. Od roku 2019 se počet hotelových pokojů v portfoliu společnosti meziročně zvýšil o 112 tisíc pokojů.

Hotelové pokoje: regiony

V roce 2023 bylo v evropském hotelovém portfoliu společnosti Marriott více než 144 tisíc pokojů. V Severní Americe přitom společnost ve stejném roce vykázala téměř 980 tisíc hotelových pokojů.

Obsazenost hotelů

Obsazenost hotelů Marriott v roce 2020 dramaticky poklesla ve všech regionech v důsledku omezení cestování způsobeného pandemií. V roce 2023 dosáhla celosvětová míra obsazenosti 68.8 % a vrací se tak zpět na dlouhoudobou průměrnou obsazenost 72 %.

Průměrný příjem na pokoj

Celosvětové tržby na pokoj v roce 2023 činily v Severní Americe 171.81$. V roce 2020 se RevPAR společnosti Marriott snížil ve všech regionech v důsledku omezení cestování zavedených po celém světě během pandemie.

RevPAR Index

Index RevPAR měří výkonnost hotelu ve vztahu ke skupině jiných hotelů. Tento index by měl být 100. To znamená, že hotel získává očekávaný nebo spravedlivý podíl na trhu v dané skupině hotelů. Hodnota vyšší než 100 představuje větší než očekávaný podíl na trhu a nižší než 100 znamená, že hotel nezískává takový podíl, jaký by měl.

Index spokojenosti

Hotely Marriott ve Spojených státech získaly v roce 2024 skóre 79 bodů podle amerického indexu spokojenosti zákazníků (ACSI). To vykazuje mírný pokles oproti předchozímu roku a Marriott se tak umístil na druhém místě hned za svým konkurentem Hilton. Nejvyšší skóre spokojenosti 82 ze 100 bodů získal Marriott v roce 2013.

Počáteční investice

Z určitelných počátečních franšízových investic v roce 2023 byla nejdražší investicí výstavba budovy (na jeden pokoj pro hosty), která činila 416 tisíc dolarů. Druhá nejnákladnější investice byla na Systém správy nemovitostí, rezervační systém, systém řízení výnosů, systém prodeje a stravování, a to 287 tisíc dolarů.

Hotely a resorty

Při pohledu na přední hotelové a resortové řetězce podle tržeb, se Marriott umístil na prvním místě. Tento hotelový řetězec dosáhl v roce 2023 tržeb ve výši 23.7 miliardy dolarů. Na druhém místě žebříčku se umístil řetězec heren a resortů MGM Resorts International s tržbami ve výši 16.2 miliardy dolarů.

ODHADY ANALYTIKŮ

Tržby

Analytici odhadují pokračující mírný růst tržeb na následujících pět let, a to v průměru zhruba o 6 % ročně. Tržby by tak měly vzrůst z 23.71 miliardy dolarů v roce 2023 na 29.52 miliardy dolarů v roce 2028.

Zisk na akcii

U zisku na akcii očekávají analytici také růst, ale mnohem výraznější. Dle odhadů by měl zisk růst v průměru zhruba o 14.9 % ročně. Společnost by tak měla v roce 2028 dle odhadů vykázat zisk na akcii 16.25$.

Free Cash Flow (FCF)

Volný peněžní tok, který představuje peněžní prostředky, které společnost generuje po zaúčtování peněžních výdajů na podporu provozu a údržbu svých kapitálových aktiv by měl od roku 2023 růst, a to v průměru zhruba o 8.4 % ročně. Společnost by tak měla v roce 2028 vykázat volný peněžní tok v hodnotě 4.06 miliardy dolarů.

Dividendy

Odhaduje se, že částka vyplacená akcionářům ve formě dividendy, by měla i nadále růst, a to v průměru o zhruba 17.7 % ročně. Akcionářům by tak mělo být v roce 2028 vyplaceno 4.41$ na akcii oproti 1.96$ vyplaceným v roce 2023. Dle odhadů analytiků by měla částka dividend výrazně zrychlovat.

KVARTÁLNÍ VÝSLEDKY

Tržby

Zisk na akcii

VALUACE

Poměr ceny k zisku (P/E)

Poměr ceny k zisku (P/E) byl u společnosti Marriott za rok 2023 zhruba 22.05. Průměr společnosti za sledované období, tedy od roku 1997 činí 24.65. Z pohledu průměru celého sektoru (17.95) se může zdát být společnost nadhodnocena, ale vzhledem ke svému dlouhodobému průměru je naopak lehce podhodnocena.

Konkurence (P/E)

Na grafu níže vidíme hlavní konkurenty společnosti Marriott a jejich poměry ceny k zisku (P/E) ke dni 12.června 2024. Těchto 7 společností má průměrné P/E zhruba 25.01. I zde se zdá být společnost Marriott valuačně lehce podhodnocena oproti průměru svých dalších sedmy hlavních konkurentů.

VNITŘNÍ HODNOTA

Cena akcie vs. Vnitřní hodnota

V případě vývoje ceny akcií společnosti Marriott by strategie nákupu při podhodnocení o zhruba 20 % a prodeji při nadhodnocení o více než 10 % vedla k potenciálnímu zisku 84 % za poslední 4 roky. Pokud se podíváme na graf, tak nyní není cena akcií až tak výrazně podhodnocena, ale pohybujeme se spíše kolem její FV.

Cost of Capital
Capital Asset Pricing Model (CAPM)
7.94%

WACC
Weighted Average Cost of Capital
7.49%

Dle výpočtu DCF, kde se bere v potaz odhad budoucího volného peněžního toku, který se následně diskontuje diskontní sazbou odpovídající riziku, nám vychází výsledná hodnota současné hodnoty volného peněžního toku zhruba 219.27$ za akcii.

Dle Relativního ocenění, kde se používají poměry jako jsou EV/tržby, EV/EBITDA a P/E, algoritmy vezmou v úvahu všechny informace o násobcích ocenění a konsoliduje je do jediného čísla, a to je u společnosti Marriott 267.07$ za akcii.

Pokud vezmeme průměr těchto dvou výpočtů, vyjde nám vnitřní hodnota akcie zhruba na 243.17$. (výpočty jsou ke dni 12.06.2024)

ZPRÁVY

Marriott CEO on travel demand: We continue to see strength in leisure travel

 Yahoo Finance

Leisure and international travel continue to be two of the biggest drivers for Marriott International (MAR), as the hotel operator expects 3 to 5% in worldwide revenue growth and 5.5 to 6% in net growth in its full-year guidance.

VEDENÍ SPOLEČNOSTI

President, CEO & Director

Mr. Anthony G. Capuano Jr.

CFO & Executive VP of Development

Ms. Kathleen Kelly Oberg

Executive VP & General Counsel

Ms. Rena Hozore Reiss

Executive VP & Chief Human Resources Officer

Mr. Benjamin T. Breland

Group President of United States & Canada

Mr. William P. Brown

Chief Global Officer of Global Operations

Ms. Erika L. Alexander

Controller & Chief Accounting Officer

Ms. Felitia O. Lee

Senior Vice President of Investor Relations

Ms. Jackie Burka McConagha

Earnings Call

(Transcript 2024-Q1)

Operator

Dobrý den všem a vítejte u dnešního konferenčního hovoru k výsledkům společnosti Marriott International za první čtvrtletí roku 2024. Upozorňujeme, že dnešní hovor bude nahráván, a pokud byste potřebovali pomoc, budu připraven.

Nyní mám tu čest předat konferenci Jackie McConaghaové, senior viceprezidentce pro vztahy s investory. Prosím, pokračujte.

Jackie McConagha

Děkuji. Dobré ráno všem a vítejte u hovoru k výsledkům společnosti Marriott za první čtvrtletí roku 2024. Na dnešním hovoru se mnou jsou Tony Capuano - prezident a generální ředitel, Leeny Oberg - finanční ředitelka a výkonná viceprezidentka pro rozvoj a Betsy Dahm - viceprezidentka pro vztahy s investory.

Než začneme, chtěla bych všem připomenout, že mnohé z našich dnešních komentářů nejsou historickými fakty a podle federálních zákonů o cenných papírech jsou považovány za výhledová prohlášení. Tato prohlášení podléhají mnoha rizikům a nejistotám popsaným v našich dokumentech pro Komisi pro cenné papíry, což může způsobit, že se budoucí výsledky budou podstatně lišit od výsledků vyjádřených v našich komentářích nebo z nich vyplývajících.

Není-li uvedeno jinak, naše komentáře k obsazenosti RevPAR, průměrné denní sazbě a výnosům na úrovni nemovitostí odrážejí výsledky celého systému v konstantní měně pro srovnatelné hotely a všechny změny se týkají meziročních změn za srovnatelné období. Prohlášení v našich komentářích a v tiskové zprávě, kterou jsme dnes vydali, jsou platná pouze dnes a nebudou aktualizována podle vývoje skutečných událostí. Naši zprávu o výsledcích a rekonciliace všech ne-GAAP finančních ukazatelů uvedených v našich dnešních komentářích naleznete na našich webových stránkách pro vztahy s investory.

A nyní předám slovo Tonymu.

Anthony Capuano

Díky, Jackie, a dobré ráno všem. Rok 2024 začíná dobře, protože společnost Marriott pokračuje v poskytování skvělých zážitků cestovatelům po celém světě. V prvním čtvrtletí vzrostl celosvětový RevPAR o 4,2 %, ADR se zvýšilo přibližně o 3 % a obsazenost dosáhla téměř 66 %, což představuje meziroční nárůst o téměř 100 bazických bodů.

Zatímco celkový růst RevPAR v odvětví se po zavedení COVID normalizuje, pokračujeme v získávání indexu RevPAR napříč naším portfoliem a zvyšujeme svůj podíl na trhu globálních hotelů. Opět jsme zaznamenali růst RevPAR ve všech třech našich zákaznických segmentech, skupinových, přechodných rekreačních a tranzitních obchodních.

Skupina, která v prvním čtvrtletí tvořila 24 % globálních pokojových nocí, byla opět nejsilnějším zákaznickým segmentem. V porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl celosvětově RevPAR skupiny o 6 %. Celosvětové tržby skupiny za celý rok 2024 se na konci prvního čtvrtletí meziročně zvýšily o 9 %, přičemž počet přenocování vzrostl o 5 % a průměrná denní sazba o 4 %. Na rekreační přechodné hosty připadalo ve čtvrtletí 42 % celosvětových pokojových nocí. Celosvětově zůstala poptávka po volnočasových pokojích i růst ADR pozoruhodně odolný, což vedlo k meziročnímu nárůstu RevPAR za volnočasové pokoje o 4 %.

Podnikatelská klientela, která se v prvním čtvrtletí podílela na zbývajících 34 % celosvětových pokojových nocí, zaznamenala 1% nárůst RevPAR. Dosahujeme velkého pokroku v několikaleté digitální a technologické transformaci našich 3 hlavních systémů, rezervačního, správy nemovitostí a věrnostního.

Díky této transformaci očekáváme, že se nám podaří odemknout nové příležitosti v oblasti příjmů, dále posílit náš efektivní provozní model, vylepšit Marriott Bonvoy a pozvednout digitální zážitek našich spolupracovníků a zákazníků. Stále očekáváme, že v příštím roce začneme zavádět naše nové cloudové systémy do nemovitostí. Mezitím vylepšujeme digitální zážitky, které jsou pro zákazníky nejdůležitější, především způsob nakupování a to jak prostřednictvím našich kanálů.

Nedávno jsme také oslavili pětileté výročí služby Marriott Bonvoy, která během čtvrtletí přidala téměř 7 milionů členů a na konci března jich měla přibližně 203 milionů. Podíl členů na celosvětovém počtu přenocování v pokojích dosáhl v prvním čtvrtletí rekordních hodnot, a to 70 % v USA a Kanadě a 64 % celosvětově.

Od svého zavedení se Marriott Bonvoy vyvinul v cestovní a věrnostní platformu, která zahrnuje portfolio více než 30 značek v téměř 8 900 objektech a další cestovní nabídky, jako jsou Homes & Villas by Marriott Bonvoy a Ritz-Carlton Yacht Collection. Marriott Bonvoy zahrnuje také řadu dalších spoluprací a členských výhod, včetně kreditních karet společných značek na 11 trzích a přístupu k široké škále jedinečných, kurátorovaných zážitků prostřednictvím režimů Marriott Bonvoy, včetně vybraných koncertních vystoupení Taylor Swift Eras Tour.

Při pohledu do budoucna se i nadále soustředíme na nové způsoby, jak vylepšit platformu a navázat spojení s našimi členy v jejich každodenním životě a v rámci jejich dopravních tahů. Na poli vývoje jsme měli v prvním čtvrtletí velmi napilno. Přidali jsme rekordních 46 000 čistých pokojů, čímž naše distribuce vzrostla o 7,1 % ve srovnání s koncem prvního čtvrtletí loňského roku. MGM Collection s Marriott Bonvoy nyní zahájila provoz a v našem systému je nyní k dispozici 16 nemovitostí v Las Vegas a dalších klíčových amerických městech.

Ačkoli je to teprve začátek, jsme velmi spokojeni s počátečním tempem rezervací a přínosem pokojů Marriott Bonvoy, které předčily očekávání. Ačkoli je prostředí financování v USA a Evropě stále náročné, po rekordním roce 2023 máme silnou dynamiku v globálních podpisech a máme obrovský optimismus pro celý rok. Jak Velká Čína, tak oblast APAC zaznamenaly v prvním čtvrtletí pozoruhodnou produkci obchodů.

V meziročním srovnání vzrostl počet našich otevřených a připravovaných pokojů o 6,7 %, bez zahrnutí přírůstku 17 000 pokojů City Express. Konverze, včetně příležitostí pro více jednotek. jsou i nadále významnou hnací silou růstu a v prvním čtvrtletí představovaly 30 % celosvětově uzavřených smluv. Naše nové značky střední kategorie, City Express by Marriott, Four Points Express a StudioRes, zaznamenávají značný zájem developerů.

Začátkem tohoto roku jsme podepsali první smlouvu se City Express v regionu od akvizice této značky a vedeme řadu jednání o smlouvách s dalšími nemovitostmi v regionu CALA. Nyní jsme také otevřeli náš první Four Points Express v Turecku a další nemovitosti připravujeme. Nedávno jsme také podepsali první smlouvu ve střední třídě v regionu APAC, což je portfolio více než tuctu hotelů, které by měly být do našeho systému zařazeny ještě letos.

V USA a Kanadě máme závazky na přibližně 140 nemovitostí StudioRes a aktivně pracujeme na smlouvách na dalších více než 100. Kromě toho se zhruba za měsíc těšíme na odhalení podrobností o našem dalším zajímavém uvedení značky, která je vhodná pro konverzi středně velkých hotelů v regionu. Jako vždy jsem letos strávil většinu času cestováním po celém světě. Bylo mi potěšením navštívit mnoho našich úžasných hotelů a hovořit s našimi neuvěřitelnými spolupracovníky. Chtěl bych vyjádřit vděčnost všem našim spolupracovníkům za jejich neustálou tvrdou práci a nasazení.

Jak nyní Leeny dále rozebere v rámci svého finančního přehledu, zvyšujeme náš celoroční výhled zisku a kapitálových výnosů na rok 2024 na základě síly našeho rozmanitého globálního portfolia, pokračující odolné a stabilní poptávky po cestování, našich dobrých mezinárodních výsledků a pokračujícího růstu počtu pokojů. Kathleen?

Kathleen Oberg

Děkuji, Tony. V prvním čtvrtletí vzrostl náš celosvětový obrat RevPAR o 4,2 %. RevPAR v USA a Kanadě, kde se poptávka normalizovala, vzrostl o 1,5 %. Růst v USA a Kanadě byl veden silným skupinovým a velkým korporátním obchodem, přičemž našich 100 nejlepších účtů zaznamenalo největší sekvenční zlepšení za posledních 8 čtvrtletí. V USA a Kanadě se RevPAR za volný čas nezměnil, protože více zákazníků odjíždělo za teplejším počasím do zahraničí.

Naše čtvrtletní výsledky RevPAR v regionu byly ovlivněny záporným růstem v březnu, a to v důsledku načasování Velikonoc, vzhledem k menšímu počtu služebních a skupinových cest, které jsme rezervovali před svátky. Dopad na měsíční RevPAR činil zhruba záporných 300 bazických bodů. Podobný příznivý dopad samozřejmě očekáváme i v dubnovém RevPAR. Mezinárodní RevPAR za první čtvrtletí vzrostl o 11 %. Růst byl veden pozoruhodným 16,5% nárůstem RevPAR v oblasti APAC, k čemuž přispěly silné makro trendy, trvalý růst rekreační a obchodní poptávky a zvýšení přeshraniční poptávky zejména z pevninské Číny v důsledku zlepšení mezinárodní letecké dopravy.

RevPAR a CALA vzrostly ve čtvrtletí o téměř 12 %, přičemž vynikající poptávka v oblasti rekreace přicházela z USA.RevPAR vzrostl o 10 % v regionu EMEA, přičemž silný růst zaznamenala většina našich největších trhů. Velká Čína zaznamenala 6% nárůst RevPAR, přičemž v lednu a únoru byl růst silný a za tyto dva měsíce vzrostl o 10 %. Poptávka po čínském novém roce mírně oslabila v souvislosti se zpomalením makroekonomického růstu a větším počtem výjezdů zejména ze strany vysokopříjmových cestovatelů.

Celkové hrubé příjmy z poplatků za první čtvrtletí předčily naše očekávání a meziročně vzrostly o 7 % na 1,21 miliardy USD. Tento nárůst odráží vyšší RevPAR, růst počtu pokojů a o 10 % vyšší poplatky za co-brandové kreditní karty. Akvizice [ Global ] karet vzrostly o 18 % a výdaje na karty se zvýšily o 10 % díky významnému růstu našich mezinárodních karetních programů. Poplatky za motivační řízení neboli IMF vzrostly o 4 % a v prvním čtvrtletí dosáhly 209 milionů USD. Výrazný nárůst v každém z našich mezinárodních regionů byl kompenzován poklesem v USA a Kanadě, částečně v důsledku nižších poplatků v Mali. Upravená EBITDA za první čtvrtletí vzrostla o 4 % na téměř 1,14 miliardy dolarů.

Nyní se pojďme věnovat našemu výhledu na celý rok. Náš výhled na rok 2024 stále předpokládá pokračující robustní poptávku po cestování a pokračování současných makroekonomických trendů. Očekáváme, že celosvětová hodnota RevPAR vzroste o 4 až 5 % ve druhém čtvrtletí a o 3 až 5 % za celý rok. Podle zákaznických segmentů se stále předpokládá, že růst RevPAR bude tažen dalším rokem silného růstu tržeb skupiny, pokračujícím zlepšováním příjmů z přechodných služeb a pomalejšími, ale stále rostoucími příjmy z rekreace.

Očekává se, že růst RevPAR bude na našich mezinárodních trzích i nadále vyšší než v USA a Kanadě. Zatímco náš celoroční globální výhled RevPAR se oproti našim předchozím očekáváním nemění, nyní očekáváme vyšší meziroční růst RevPAR v regionech APAC, EMEA a CALA a nižší růst RevPAR v USA & Kanadě a Velké Číně. V důsledku toho zvyšujeme naše celoroční očekávání upraveného zisku EBITDA a upraveného zisku na akcii, a to především díky vyššímu [nesrozumitelné] z našich mezinárodních regionů. Ve druhém čtvrtletí růst RevPAR těží z načasování Velikonoc. Růst poplatků očekáváme v rozmezí 7-8 %.

Naše vlastní, pronajaté a ostatní výnosy po odečtení nákladů se očekávají nižší než v předchozím roce, a to zejména v důsledku několika příznivých položek v předchozím čtvrtletí. Za celý rok by nyní hrubé poplatky mohly vzrůst o 7 % až 9 % na 5,2 až 5,3 miliardy dolarů, přičemž poplatky nesouvisející s RevPAR vzrostou o 9 % až 10 % díky silnému růstu poplatků za kreditní karty a rezidenční branding. Citlivost 1% změny celoročního RevPAR v roce 2024 oproti roku 2023 by mohla činit přibližně 50 až 60 milionů USD poplatků souvisejících s RevPAR.

Vlastní, pronajaté a ostatní příjmy po odečtení nákladů by nyní mohly činit 335 až 345 milionů USD. Nyní očekáváme, že náklady na všeobecné a správní náklady v roce 2024 by mohly meziročně vzrůst o 1 % až 3 %. Připomeňme, že od roku 2023 existuje několik diskrétních jednorázových položek, které by měly kompenzovat nárůst mezd a benefitů. Celoroční upravený zisk EBITDA by měl nyní vzrůst o 7 % až 9 % na zhruba 5 až 5,1 miliardy USD. Naše efektivní daňová sazba pro rok 2024 se očekává těsně nad 25 %.

Očekáváme, že upravený zisk na akcii v roce 2024 se bude nyní pohybovat mezi 9,31 a 9,65 dolaru. Pro celý rok stále předpokládáme růst čistých pokojů o 5,5 % až 6 %. Kromě toho jsme i nadále přesvědčeni o tříletém složeném ročním tempu růstu čistých pokojů, o kterém jsme hovořili na loňském setkání s investory, ve výši 5 % až 5,5 % od konce roku 22 do konce roku 2025. Další podrobnosti o ukazatelích za druhé čtvrtletí a celý rok naleznete v naší tiskové zprávě.

Naše filozofie alokace kapitálu zůstává stejná. Jsme odhodláni dodržovat náš investiční rating, investovat do růstu, který zvyšuje hodnotu pro akcionáře, a následně vracet přebytečný kapitál akcionářům prostřednictvím kombinace mírné, ale rostoucí hotovostní dividendy a zpětného odkupu akcií. Pro rok 2024, při započtení 500 milionů dolarů požadované hotovosti ve čtvrtém čtvrtletí na nákup hotelu Sheraton Grand Chicago, by vzhledem k našemu vyššímu očekávání upraveného zisku EBITDA mohla návratnost kapitálu akcionářům nyní činit 4,2 až 4,4 miliardy dolarů.

Celoroční investiční výdaje se stále očekávají v celkové výši 1 až 1,2 miliardy USD. To zahrnuje další rok vyšších než historických investic do technologií, u nichž se očekává, že jejich převážná většina bude časem vrácena. Připomínáme, že 500 milionů dolarů pro hotel Sheraton Grand Chicago se skládá z 200 milionů dolarů investičních výdajů a 300 milionů dolarů, které eliminují dříve zaúčtovaný záruční závazek. Očekává se, že investiční výdaje budou zahrnovat také zhruba 200 milionů dolarů pro naše vlastní portfolio pronájmů.

Zahrnuje výdaje na elegantní portfolio na Barbadosu a také renovaci báječného hotelu W Union Square na Manhattanu. Po dokončení renovací se nakonec budeme snažit tato aktiva recyklovat a uzavřít dlouhodobé smlouvy o správě.

Tony a já nyní rádi zodpovíme vaše dotazy. Operátore?

Operator

První otázku pokládá Shaun Kelley z Bank of America.

Shaun Kelley (analyst)

Leeny nebo Tony, rád bych se trochu podíval na Čínu. Myslel jsem, že poznámka v Leenyjině připravených poznámkách o určitém zpomalení, které tam vidíte, je postupná. Takže moje otázky jsou dvě. Zaprvé, zda to bude pokračovat i v dubnu? Kdybyste nám mohli dát trochu představu v reálném čase. A Tony, jsem si jistý, že jsi v tomto regionu pravděpodobně byl. Takže kdybys nám to pomohl rozdělit podle toho, jestli je to v Hongkongu nebo v Macau? Nebo je to tak nějak obecněji v některých městech? A za druhé, což je asi stejně důležité, promítá se něco z toho do toho, co vidíte na poli rozvoje?

Kathleen Oberg (executive)

Nejdříve tedy odpovím na druhou část, protože na tu je velmi snadné poukázat a na vývoj to nemá absolutně žádný vliv. Ve skutečnosti, jak zdůraznil Tony, jsme v prvním čtvrtletí skutečně měli obrovský počet podpisů ve Velké Číně a také v oblasti APAC. Takže opravdu vynikající pokračující poptávka po našich značkách a od tamních vlastníků.

První čtvrtletí bylo ve Velké Číně trochu zajímavé, Shaune, každý měsíc byl trochu na chvostu. A z tohoto pohledu jsme měli opravdu silnou domácí poptávku, která přišla v lednu a únoru a s čínským novým rokem, ale také odráží skutečnost, že v loňském roce v 1. čtvrtletí, například na Hainanu, jsme zaznamenali ohromující nárůst poptávky, všechny domácí, protože vycházely z COVID.

Takže když se nad tím zamyslíte za celé čtvrtletí, na Hainanu došlo ve skutečnosti k meziročnímu poklesu RevPAR, ačkoli poptávka byla velmi silná. A v Hongkongu a pak v Macau s mnohem volnějšími omezeními jsme v prvním čtvrtletí zaznamenali téměř 30% nárůst RevPAR. Takže super silné. Města Tier 1 byla velmi silná. Klasický Šen-čen, Šanghaj a Peking si vedly opravdu dobře. Zajímavé je, že v březnu se v nových městech Tier 1 projevil dopad celkové makroekonomické situace v Číně, která nebyla tak silná, jak jsme možná očekávali.

Ale opět, celkově je RevPAR ve Velké Číně stále velmi silný, a to na úrovni 6 %. A opět, za celý rok stále očekáváme velmi silnou hodnotu RevPAR pro Velkou Čínu. Ale ano, trochu se domníváme, že tamní makroekonomická situace může znamenat, že RevPAR bude o něco nižší, než jsme očekávali před čtvrtletím.

Anthony Capuano (executive)

A Shaune, jediný možná kvalitativní postřeh, o který bych se s vámi podělil, a pokusím se ho podložit jednou statistikou. Nedávno jsem tam byl. Byl jsem v Šen-čenu, v Hongkongu a v Macau. A i když to tam rozhodně nepůsobí tak vyváženě a zalidněně mezinárodními návštěvníky, jak jsme možná byli zvyklí před pandemií, bylo to lepší, než když jsem tam byl před rokem.

A skutečně, když se podíváte na první čtvrtletí, zahraniční hosté představovali asi 15 % našich pokojových nocí ve Velké Číně. Pro srovnání, ve stejném čtvrtletí v roce 2019 to bylo asi 28 %. Takže se to neustále zlepšuje a dostupnost míst v letadlech se neustále zlepšuje. Myslím si však, že v průběhu času to pro nás představuje určitý další růst, protože se do Číny vrací stále více zahraničních návštěvníků.

Operator

Další otázku pokládá Stephen Grambling ze společnosti Morgan Stanley.

Stephen Grambling (analyst)

Rád bych jen objasnil několik věcí týkajících se pokynů. Ohledně zvýšení poplatků za pokyny. Je to všechno IMS? Nebo je nějaká změna, když uvažujeme o příspěvcích, které nesouvisejí s RevPAR? A pak bych jen rád slyšel některé pohyblivé části pro zvýšení na straně vlastněných a pronajatých nemovitostí.

Kathleen Oberg (executive)

Ano, jistě. Rozhodně. Takže znovu, nejprve se budu věnovat jedné z posledních otázek, a to je, že to neodráží - toto zvýšení poplatků neodráží zvýšení poplatků nesouvisejících s RevPAR. Stále očekáváme opravdu silný růst, jak jsme hovořili o 9 až 10 % meziročně u těchto poplatků, ale ne jejich zvýšení oproti našemu předchozímu výhledu. Řekla bych, Stephene, že asi 75 % nárůstu pochází z MMF opravdu v drtivé většině v podstatě výhradně z našich mezinárodních trhů.

Jen abyste si udělali představu. Před rokem v prvním čtvrtletí tvořily mezinárodní trhy 58 % našich MMF a letos v prvním čtvrtletí to bylo 64 %. A opět jen pro příklad, v oblasti APAC platilo v prvním čtvrtletí 90 % námi spravovaných hotelů IMF a v loni to bylo téměř 80 %. Takže v obou případech došlo k opravdu pěkným nárůstům. Takže jsme jednoznačně překonali výkonnost zejména v oblasti IMF. Zbytek růstu je skutečně odrazem poplatků nesouvisejících s růstem RevPAR.

Například, když máte v mezinárodních hotelích velmi silný prodej jídla a nápojů a tak dále, kde také získáváme poplatky, stejně jako náběh našich rychle rostoucích segmentů v Asii a Tichomoří. Když se zamyslíte nad novým hotelem, který se teprve probouzí, i tam získáváme pěkný růst poplatků. 75 % je ale opravdu z MMF a samozřejmě včetně překonání výkonnosti v 1. čtvrtletí.

Operator

Další otázku pokládá Joe Greff z JPMorgan.

Joseph Greff (analyst)

Leeny, ve svých připravených poznámkách jsi prošla tři hlavní zákaznické segmenty, které jsi uvedla v celoročním výhledu na rok 24, a hovořila jsi o pomalém, ale stále pozitivním růstu RevPAR v oblasti volného času. Myslím, že to bylo v celosvětovém měřítku, co se týče růstu RevPAR v USA pro volný čas po zbytek roku?

Kathleen Oberg (executive)

Obecně řečeno, volný čas je sice relativně na spodní hranici růstu, ale stále pozitivní. Ale já bych to zařadila spíše k dolní hranici. Skupina bude mít největší úspěch. Za celý rok opět vidíme, že BT také roste a pokračuje v pokroku. Jak víš, Joe, v 1. čtvrtletí byl BT samozřejmě slabší kvůli březnu.

Ale když se na to podíváme celkově za celý rok, očekáváme, že BT bude i nadále získávat půdu pod nohama. A pokud mohu, vrátím se na vteřinku zpět a odpovím na Shaunovu otázku ohledně vlastněného pronájmu, kde je zvýšení výhledu v drtivé většině způsobeno lepšími výsledky v našem mezinárodním vlastněném, pronajatém hotelovém portfoliu. Promiň, Joe, přerušila jsem tvou otázku, abych se ujistila, že odpovím na to, na co jsem byla tázána předtím.

Anthony Capuano (executive)

A myslím, Joe, že další odpověď na tvou otázku je, že rozdíly, které pozorujeme v oblasti volného času v USA a Kanadě ve srovnání s globálním volným časem, v podstatě odrážejí vzorce poptávky, které pozorujeme v různých segmentech. Pokud se podíváte na naše pokyny, neměníme naše pokyny ohledně RevPAR, ale pouze se jen trochu posouvají.

Vidíme trochu větší normalizaci v USA a Kanadě, ale pokračující nárůst síly na mezinárodních trzích. A myslím, že se to týká konkrétně vaší otázky týkající se volného času.

Joseph Greff (analyst)

Skvělé. A pak, Tony, myslím, že jsi ve svém připraveném komentáři mluvil o licenční smlouvě s MGM. Myslím, že jsi použil slova: "Jsme nesmírně spokojeni a překonáváme očekávání". Mohl bys trochu říct, co to konkrétně znamená? A možná tak trochu nadhodit - nevím, jestli jde o míry přijetí nebo podíl na obsazenosti? Hodily by se jakékoli podrobnosti.

Anthony Capuano (executive)

Ano. Ještě ne, Joe. Myslím, že je ještě brzy. Právě jsme je přivedli na nástupiště. Takže je to spíš neoficiální než cokoli jiného. Hádám, že Bill a naši přátelé z MGM o tom budou mluvit i z jejich pohledu. Ale po letech, kdy jsme uzavírali podobné dohody, mají obě strany očekávání, jak rychle se začneme prosazovat v objemech rezervací a začlenění Bonvoy. A při uzavírání těchto obchodů vycházíme z určitých předpokladů. A myslím, že z pohledu společnosti Marriott lze s jistotou říci, že tato očekávání byla v prvních dnech překonána.

Operator

Další otázku pokládá Patrick Scholes ze společnosti Truist Securities.

Patrick Scholes (analyst)

Zajímalo by mě, zda můžete trochu pohovořit o tom, jak vypadá tempo příjmů skupiny v letech 2025 a 2026. Možná to rozdělit podle obsazenosti a ADR. V letošním roce se určitě daří velmi dobře skupinovému byznysu, ale do budoucna se komparace ztěžují. A zajímalo by mě, zda byste nám mohl přiblížit budoucí roky v tomto segmentu?

Anthony Capuano (executive)

Ano. Takže Patricku, je brzy začít mluvit o roce 2026, ale pokusím se vám přiblížit tempo skupiny v roce 2025. V tuto chvíli sledujeme nárůst o zhruba 13 %, a to díky nárůstu poptávky i ADR. V definitivních pokojích jsme vzrostli asi o 7 % a v ADR asi o 5 %.

Operator

Další otázku položí Brandt Montour ze společnosti Barclays.

Brandt Montour (analyst)

Chtěl jsem se trochu zmínit o stavební činnosti. Vaše výstavby se zvýšily. Vypadá to, že mezičtvrtletně pěkně. Z výstavby jste vyřadili MGM. A tak si myslím, Tony, že se nějak změnila nálada developerů v souvislosti s nejnovějšími názory, že by Fed mohl být déle v klidu? A možná bys mohl mluvit optikou amerických startů?

Anthony Capuano (executive)

Jistě. Takže možná budu následovat Leenin trend a půjdu v opačném pořadí. Budu mluvit trochu o výstavbě a pak nechám Leeny, aby poskytla nějaké informace o náladě developerů i o zahájení výstavby. Souhlasím s tvým postřehem. Myslím, že trendy v oblasti výstavby jsou opravdu povzbudivé. A věc, která mě opravdu povzbudila, pokud se podíváte na pipeline a jen porovnáte 1. čtvrtletí 24 s 1. čtvrtletím 23, protože je to slušné srovnání, protože ani v jednom z nich by MGM nebylo, byly pipeline o 9 % vyšší než v předchozím roce. A myslím, že to odráží některé z obecných trendů, které Leeny popsala ve svých připravených poznámkách.

Kathleen Oberg (executive)

Když se zamyslíte nad celkovým prostředím, myslím, že se děje několik věcí. V USA a v Evropě stále panuje omezené úvěrové prostředí. Zároveň si však myslím, že existuje větší důvěra ve stabilnější ekonomickou situaci, takže jsme například zaznamenali nárůst počtu zahájených staveb v USA o 25 % ve srovnání s obdobím před rokem. Takže opravdu vidíme příjemné oživení, protože lidé se začínají posouvat vpřed a dívají se na pozitivnější prostředí, které možná není tak volatilní.

A opět, jak Tony vždy rychle připomíná, jedná se o dlouhodobý byznys, kde jsou lidé zvyklí přečkat ekonomické cykly a uvědomují si, že pokud je zde skvělé místo pro umístění hotelu se silnými základy poptávky, je dobré ho rozjet, zejména s krásným novým produktem. Takže z tohoto pohledu se cítíme opravdu dobře. V prvním čtvrtletí jsme přidali 31 000 pokojů do naší připravované nabídky a opravdu jsme měli silný impuls po celém světě, pokud jde o zájem developerů napříč všemi značkami.

Brandt Montour (analyst)

To je velmi užitečné. A pak jen rychlá návaznost, možná ne tak rychlá. Tony, zmínil ses, že jste získali index RevPAR. Jsou nějaké značky, regiony nebo segmenty, které bys vyzdvihl, kde jste získali největší podíl?

Anthony Capuano (executive)

Ano. Takže si myslím, že síla naší luxusní stopy je oblast, kde nadále prodlužujeme náš náskok. Jsme spokojeni s indexem RevPAR a výraznou prémií, které se těšíme opravdu v celém portfoliu. Myslím, že jediná výhrada, kterou bych vám možná dal, je, že s tím, jak náš rozsah stále roste, nevím, zda je RPI tak informativní, jak tomu mohlo být před dekádou nebo dvěma.

Zejména ve světě po Starwoodu. Nyní máme mnoho konkurenčních souborů, kde většinu tvoří naše vlastní distribuce. A tak nevím, jestli je to tak relevantní, ale určitě je to metrika, kterou sledujeme, a určitě nás těší neustálý pokrok, kterého dosahujeme.

Kathleen Oberg (executive)

Jediné, co k tomu dodám, je, že když se na to podíváme z dlouhodobého hlediska, jsme velmi potěšeni, že tyto indexy RevPAR jsou skutečně celosvětově a také obecně v rámci kontinentu na jedněch z nejsilnějších úrovní, které jsme kdy viděli. Takže si myslím, že je to skvělé znamení síly Bonvoy a našich značek, když vidíme, že se jedná o jedny z nejsilnějších čísel, která jsme v průběhu času zaznamenali.

Anthony Capuano (executive)

Když se podíváte na regiony světa, které dosahují lepších výsledků, jako příklad uvedu region APAC. Jedním ze silných faktorů, které přispívají k síle našeho indexu na trhu, jako je tento, je naše vedoucí pozice. Když se podíváte na některé z tamních trhů s nejlepšími výsledky, myslím tím, že máme největší stopu v oboru na trzích, jako je Indie, Japonsko a Jižní Korea, což nám pomáhá dosahovat opravdu silných výsledků v oblasti RevPAR.

Operator

Další otázku pokládá Richard Clarke z Bernsteinu.

Richard Clarke(analyst)

Možná jen na začátek, pronesli jste několik poznámek o silném výjezdovém cestovním ruchu z USA a Číny. Jak dobře jste se proti tomu zajistili? Ubytovávají se tito spotřebitelé v hotelech Marriott, když cestují do jiných měst? Nebo pokud se to normalizuje, stane se to pro vás větrem v zádech, pokud se domácí cestování začne opět zvedat?

Anthony Capuano(executive)

Ano, to je skvělá otázka. Myslím, že bych na ni odpověděl tak, že bych poukázal na připomínky, které jsem uvedl na začátku ohledně průniku do Bonvoy. Na pozadí prostředí, které jste popsal, není náhoda, že jsme dosáhli rekordů v začlenění Bonvoy, a to jak v USA, tak celosvětově. A podle mého názoru nám síla věrnostní platformy v kombinaci s rozsahem naší působnosti v mezinárodních destinacích, kam naši hosté chtějí cestovat, vytváří vítr do plachet.

Kathleen Oberg(executive)

Jediné, co k tomu dodám, je zajímavá skutečnost, že jsme se v podstatě vrátili tam, kde jsme byli, pokud jde o přeshraniční působení. A i když se to může tu a tam trochu lišit, v Číně máme zjevně stále nižší přeshraniční působení. A v některých jiných oblastech máme o něco vyšší. Myslím, že CALA byla v prvním čtvrtletí obzvláště vysoká. Ve Spojených státech je to velmi stabilní, protože máme v podstatě jen 5 % zákazníků v USA, kteří pocházejí ze zemí mimo USA. A to obecně řečeno, naše globální distribuce je prostě nesmírně užitečná, protože lidé si v našem systému najdou místa, kam chtějí jít. Celkově však mnoho rozdílů skutečně nevede k tak velkým změnám v ukazateli RevPAR.

Richard Clarke (analyst)

Dobře. Skvělé. Možná jen v návaznosti na poznámku o loajalitě. Jeden z vašich kolegů se tuším trochu rozpovídal o tom, že si myslí, že vás předstihne v počtu věrných členů. Je to pro vás relevantní ukazatel? A je nějaká z těch investic do technologií, které děláte, zaměřena na zapojení většího počtu zákazníků celkově?

Anthony Capuano(executive)

Z dlouhého seznamu ukazatelů věrnosti, které sledujeme, jsme bezpochyby nadšeni, že máme největší platformu v oboru. Ale z mého pohledu to jde mnohem hlouběji. Velikost je samozřejmě důležitá. Angažovanost je pro mě mnohem důležitějším aspektem programu a práce, kterou děláme, abychom tuto angažovanost podpořili prostřednictvím našeho velkého, výkonného a rostoucího portfolia kreditních karet díky šíři zážitků, které nabízíme našim členům, to jsou silné faktory angažovanosti našich členů.

Kathleen Oberg(executive)

Myslím, že pronikavost je samozřejmě velmi důležitá, protože se snažíte zajistit, aby vaši zákazníci pochopili hodnotu programu a všechny možnosti, které mají, ať už jde o cestu do 141 zemí nebo o věci jako Ritz-Carlton Yacht a věci jako Bonvoy moments, o kterých mluvil Tony. Takže číslo je číslo, ale myslím si, že... že ve skutečnosti nemůže být skutečným vodítkem pro sílu programu.

Operator

Další otázku pokládá Bennett Rhodes ze Citi.

Bennett Rose (analyst)

Chtěl jsem se jen zeptat na trendy, které pozorujete ve Spojených státech. Zdá se, že jste trochu snížili svá očekávání v USA, a zdá se, že je to především kvůli volnočasové složce, možná více lidí, kteří jezdí do zahraničí a ubytovávají se ve vašem hotelu. A chápu, že váš celosvětový výhled RevPAR se nezměnil. Ale je něco dalšího, co vidíte ve Spojených státech a o co se můžete podělit, co vás možná vedlo k tomu, že očekáváte o něco nižší příjmy zde v celé zemi pro tento rok? Nebo je to všechno jen kvůli tomu, co vidíte na straně volného času?

Kathleen Oberg (executive)

Ne, je to výhradně kvůli tomu, co vidíme na straně volného času. A opět, stále očekáváme, že se zhruba za celý rok trochu zvýší, ale na straně volného času. Ale domníváme se, že BT a skupina jsou naprosto tak silné, jak jsme očekávali. A volný čas je stále v pořádku. Ale když se podíváte na změnu, kterou bych řekla tak nějak obecně, možná o bod nižší v USA, než jsme očekávali před čtvrt rokem, a možná o něco více než o jeden bod vyšší v mezinárodním měřítku, tak nějak nás to dostává na zhruba stejné místo z pohledu RevPAR v celosvětovém měřítku.

Další věc, kterou bych ráda zdůraznila je, že očekáváme, že naše tiers napříč segmenty v USA, budou v tomto roce vyšší, pokud jde o RevPAR od vybraných služeb až po luxusní. Ale zpět k vaší poznámce, byl to segment volného času. ano, byl o něco nižší.

Bennett Rose (analyst)

Dobře. A pak jsem se vás chtěl zeptat, v úvodu jste zmínili značku, která podporuje konverze. Mohli byste o tom říct něco víc, na co se zaměřujete? A je to primárně, myslím, pro Spojené státy nebo?

Anthony Capuano (executive)

Jistě. Ne, je to globální. A myslím, že ačkoli máme skvělé výsledky v konverzi mnoha značek v našem portfoliu, když se ocitneme v prostředí, jako je toto, kde je konverze obzvláště důležitá vzhledem k některým problémům na dluhových trzích. Cítíme, že naši transakční partneři jsou velmi dobře vyzbrojeni značkami, jako jsou 3 soft brand platformy. Tedy Luxury Collection, Autograph a Tribute. Skvělé příklady, kde mají úroveň flexibility, ne co se týče kvality, ale estetiky, která je obzvláště atraktivní pro široký průřez komunity vlastníků a franšízantů.

Operator

Další otázku pokládá Dan Politzer z Wells Fargo.

Daniel Politzer (analyst)

Leeny, myslím, že jste zmínila, že v rámci skupiny Fortune 100 jste zaznamenali nejsilnější čtvrtletní růst za poslední dobu. Mohla byste možná trochu přiblížit, jak to vypadá v porovnání se zákazníky z řad malých a středních podniků? A možná nám připomenout, které firmy obvykle vedou v rámci cyklu?

Kathleen Oberg (executive)

Takže pár věcí. Jedna připomínka se týká malých a středních podniků, což je pravděpodobně nejtěžší segment, u kterého je skutečně nejtěžší určit všechna specifika týkající se cestování. Myslím, že v prvním čtvrtletí jste viděli, že relativně mírně nižší procento malých a středních podniků BT v celém portfoliu se projevilo v dolní části. Pokud jde o speciální korporace na straně větších společností, absolutně pokračujeme v oživování tohoto byznysu, jak jste viděli například u financí. Segment financí je nyní o 8 % vyšší než v roce 2019. Viděli jste opravdu silnou pokračující dynamiku v oblasti výroby a komunikací.

A vlastně i když účetní, poradenské a technologické segmenty stále významně klesají ve srovnání s rokem 2019, i v nich je nadále patrná významná dynamika v 1. čtvrtletí. Když se zamyslíte nad typickými trendy v cyklu, myslím, že jedno čtvrtletí ještě trend nedělá. Víme, že měsíc březen měl skutečné kalendářní problémy. A také víte, že leden bývá trochu online, pokud jde o možnost určit trendy, protože je načasován na dobu, kdy jsou Vánoce a Nový rok. Takže si myslím, že to bude chvíli trvat.

Neočekáváme velký rozdíl. Možná si vzpomínáte, že před COVIDem jsme měli rozdělení mezi klasickou sjednanou sazbu a malou a střední sazbu tak nějak 60-40, ale po COVIDu se to obrátilo. Nyní bych řekla, že se spíše přikláníme k poměru 55-45, přičemž malé a střední firmy stále tvoří 55 %. Ale ano, z hlediska relativního růstu jsme viděli, že to byla speciální firemní část, která skutečně rostla.

Daniel Politzer (analyst)

Chápu. A jen pro doplnění, myslím, že poplatky mimo RevPAR vzrostly ve čtvrtletí možná o 6 %. Myslím, že jste hovořili o jejich poklesu a o poplatcích za kreditní karty, myslím, že jste také řekli, že vzrostly. Takže v rámci rezidencí, timeshare a dalších poplatků došlo k nějakému posunu, co se týče poplatků, od 1. do 2. čtvrtletí? Nebo je tam něco jiného, čeho bychom si měli být vědomi?

Kathleen Oberg (executive)

Ano. Myslím, že jste pravděpodobně obeznámeni s tím, že naše poplatky za rezidenční značky bývají poměrně vysoké. Doslova se může stát, že v jednom čtvrtletí klesne z 10 milionů dolarů na 3 miliony dolarů v dalším čtvrtletí, protože s prodejem jednotek tyto poplatky spalujeme. Jsou to jednorázové poplatky za prodej bytů, poplatky za branding. Takže když se jednotka prodá, dostaneme je všechny najednou. Takže je to čistě načasování. Z celoročního hlediska neočekáváme nic jiného, než jsme si mysleli dříve.

Operator

Další otázku pokládá Bill Crow ze společnosti Raymond James.

William Crow (analyst)

Chtěl bych navázat na předchozí Smedesovu otázku. Tony, mluvil jsi o normalizaci americké poptávky a my jsme jistě napsali totéž. Ale poptávka v celém odvětví byla v uplynulém roce stejná až nižší, což opravdu nevypadá ani tak jako normalizace, jako spíše zpomalení, zejména vzhledem k hospodářskému růstu, který je překvapivě pozitivní. Jen by mě zajímalo, v jakém okamžiku se začneme obávat o spotřebitele a možná změny ve vzorcích utrácení.

Anthony Capuano (executive)

Ano, to je správná otázka. Možná bych měl větší obavy, kdybychom vykazovali záporný RevPAR v USA a Kanadě. Skutečnost, že jsme ve čtvrtletí vzrostli o 1,5 %, a to i s vlivem načasování svátků, které popsala Leeny, mě uklidňuje. A když si tak trochu proklikáte jednotlivé segmenty, rekreace se oproti loňskému prvnímu čtvrtletí nezměnila, ale stále byla významně lepší, než kde jsme byli ještě v roce 2019.

V odpovědi na jednu z předchozích otázek jsem se s vámi podělil o podle mého názoru opravdu povzbudivé statistické údaje o pokračující síle, kterou pozorujeme ve skupině. Včera jsme hovořili s týmem, který prodává - provádí pokročilý prodej pro projekt Gaylord Pacific, který je ve výstavbě, a ten se trefuje do černého. Myslím tím, že na straně skupiny zaznamenávají mimořádné objemy a poptávku.

A pak dokonce i v oblasti přechodných obchodních aktivit, myslím tím, že když se zamyslím nad komentářem Leeny, skutečnost, že růst v USA a Kanadě jsme zaznamenali u velkých korporátních obchodů s našimi 100 nejlepšími zákazníky, což je největší sekvenční zlepšení, které jsme za posledních 8 čtvrtletí zaznamenali. Když to všechno hodím do mixéru, tak mi to připadá spíše jako usazení se v normálnějším vzorci oproti opravdu systémovému pádu z útesu.

Kathleen Oberg (executive)

Jestli můžu, přidám trochu poloplné sklenice k otázce, která se mi zdá být trochu poloprázdná. A to je, když se podíváme na zbytek roku, díváme se jak na americké, tak na mezinárodní, jako na zisky v OCC i v sazbě za celý rok. Také jsme viděli, že v prvním čtvrtletí jsme prostřednictvím luxusního, prémiového a výběrového pojištění viděli, že jsme celkově zaznamenali zisky v oblasti sazeb a OCC, s výjimkou toho, že ve výběrovém pojištění jsme zaznamenali mírný pokles v OCC...

Za celý rok však očekáváme, že budeme pokračovat v růstu. Takže obecně řečeno, stále máme pocit, že z těchto různých typů poptávky po cestování skutečně těžíme. Není pochyb o tom, že oceníme, když trasy posílí, když volný čas trochu utichne a celkově dojde k větší normalizaci typů cestování než před několika lety. Ale když se zamyslíme nad celkovou úrovní poptávky, máme z toho opravdu dobrý pocit.

William Crow (analyst)

To je opravdu užitečné. Kdybych mohl jen navázat... rychle navázat. Myslím, že se objevilo mnoho optimismu, že zejména v létě uvidíme, jak se vztah mezi příjezdovým a odjezdovým cestovním ruchem ve Spojených státech normalizuje, a to podpoří poptávku. A mě by jen zajímalo, zda došlo k nějakému posunu v tomto uvažování od doby, kdy jste se posunuli v marži, ve vašem růstu RevPAR více ve prospěch mezinárodních letů než domácích. Možná tomu nepomáhá silný dolar. Jakékoli vaše myšlenky by byly užitečné.

Kathleen Oberg (executive)

Upřímně řečeno, nerozumněla jsem otázce.

Anthony Capuano (executive)

Myslím, že otázka se týká cestování po USA a do zahraničí. Myslím, Bille, že tvoje poznámka o pokračující síle dolaru je docela relevantní údaj, který je třeba vzít v úvahu. Jak možná víte, rok 2024 je rokem americko-japonské turistiky. Mezi Spojenými státy a Japonskem probíhá rozsáhlá spolupráce. V pondělí tohoto týdne jsem se setkal s japonským velvyslancem, který hovořil o mimořádně silném přílivu amerických návštěvníků do Japonska, a možná nevinně jsem se ho zeptal, jak můžeme podpořit silnou japonskou návštěvnost USA.

Takže si myslím, že je to relevantní údaj. Je to dobré znamení pro naši mezinárodní distribuci. A myslím si, že se to odráží v... i když se naše celkové pokyny pro RevPAR nezměnily, právě z tohoto důvodu vidíte významně silnější pozici na mezinárodních trzích.

Kathleen Oberg (executive)

Jediná věc, kterou bych dodala je, že jednou ze zajímavých částí je, že když se podíváte na RevPAR v Asii a Tichomoří, zatímco část z toho těží z Tonyho komentáře o amerických cestujících, celá řada z toho je realita, že se nyní Čína více otevírá přeshraničním cestám. Takže vidíte globální cestovní preference, nejen americké cestovatele. Zajímavé je, že náš podíl domácích cestujících z USA je v průběhu času pozoruhodně konzistentní, kdy - po mnoho let to bylo zhruba jen 5 % cestujících mimo USA a že domácí byznys tvoří z drtivé většiny 95 % američtí cestující, a to platí i nyní. Takže nevidíme, že by americký byznys skutečně trpěl tím, že by všichni opouštěli USA. Myslím, že je to spíše realita globálního růstu cestování obecně.

Operator

Další otázku pokládá David Katz z Jefferies.

David Katz (analyst)

Tony, jedna z posledních poznámek, kterou jsi utrousil, se týkala tvé připravované značky konverze, a nechci ti ukrást hrom, ale jestli bychom si mohli vypůjčit pár blesků. A mluvit jen o tom, proč, proč právě teď? Jaké jsou filozofické myšlenkové pochody při uvádění na trh?

Anthony Capuano (executive)

Samozřejmě. Myslím, Davide, že jsme spolu v minulosti hovořili o naší celkové strategii růstu, která se skutečně řídí snahou zajistit, aby naše portfolio nabízelo správný produkt všude tam, kam naši hosté chtějí cestovat, a to pro každý účel cesty.

A stále častěji se dozvídáme, že stále více členů a potenciálních členů Bonvoy pro určité účely cestování vyhledává cenovou nabídku a hodnotovou nabídku platforem ve střední třídě. Skutečnost je taková, že vzhledem k situaci v oblasti dluhů z nové výstavby v USA se zdá, že je ideální čas na to, abychom měli platformu, která se může snadno otáčet mezi novostavbami a příležitostmi k přestavbě, a abychom v této oblasti něco spustili. Leeny, nevím, jestli chceš něco dodat.

Kathleen Oberg (executive)

Jediné, co bych dodala je, že hodně z toho je průzkum trhu a rozhovory s našimi majiteli a franšízanty. Takže když se zamyslíte nad nabídkou, která tam je, kde nabídka roste a kde ne, rozhodně věříme, že je tu pro nás určitá velká příležitost přidat další nové členy Bonvoy, možnosti volby pro ně napříč spektrem. A pak upřímně řečeno, také potřebujeme poptávku majitelů a franšízantů po produktu Marriott, který umožňuje konverze na trzích, které se v průběhu času mohly posunout a změnit atd.

Takže si myslíme, že je to obrovská příležitost. Jak víte, StudioRes, což je pro nás také nová značka středního rozsahu, je v drtivé většině nově postavená a jedná se o prodloužený pobyt. A na základě našich rozhovorů si myslíme, že i v této oblasti bude po nás velká poptávka.

Operator

Další otázku nám pokládá Robin Farley ze společnosti UBS.

Robin Farley (analyst)

Když přemýšlíme o algoritmu pro růst horní linie, je to obvykle růst jednotek plus růst RevPAR, aby se dosáhlo růstu horní linie. A v tomto čtvrtletí by to byl druhý, který by se dostal na 11 %, ale vaše horní linie se pohybuje spíše v rozmezí 6-7 %. A je něco, co byste řekli, jak by o tom měli investoři přemýšlet do budoucna? Vím, že existují různé typy jednotek pokojů, jednotkový růst. Je tedy tento druh růstu RevPAR plus jednotek způsob, jak přemýšlet o horní linii?

Kathleen Oberg (executive)

Takže pár věcí. Především si myslím, že algoritmus v průběhu času funguje. Musíte být opatrní, když se díváte na jednotlivá čtvrtletí nebo se díváte na konkrétní události v tištěném čísle oproti tomu, jaký je trend v čase, protože absolutně věříme, že v čase se osvědčí.

A pokud se zamyslíte nad letošním rokem, tak náš výhled pro pokoje, 5,5 % až 5,9 % při středu 4 % na RevPAR, a hovořili jsme o tom, že hrubé příjmy z poplatků mají dosáhnout zhruba 9 %. Chci říct, že to jsou... i v rámci roku, docela blízko tomuto algoritmu. Takže věříme, že algoritmus funguje a opravdu se na něj stačí podívat nejen izolovaně na jeden rok.

Robin Farley (analyst)

Dobře. A pak jen doplňující otázka ke konverzím. Nevím, co... nevím, jestli jste vyčíslili procento konverze mimo dohodu s MGM. Jen se podívám na tradiční konverze jako procento celkového růstu jednotek. Myslím, že váš výhled na příští rok předpokládá zrychlení konverze jako procento růstu jednotek.

A je to značka, kterou jste... kterou se chystáte uvést na trh v segmentu střední třídy, o které jste se zmínili, že je konverzně příznivá. Je to podle vás to, co by investoři měli považovat za hnací motor tohoto zrychlení? V konverzi v roce 25 oproti roku 24? Nebo... a možná jsou tu i další věci, o kterých jste ještě nemluvili, že přijdou další značky nebo něco podobného. Ale jen by mě zajímalo, jestli to nadcházející bude hlavní hnací silou.

Kathleen Oberg (executive)

Připomeňme, že v prvním čtvrtletí letošního roku tvořily konverze zhruba 30 % našich smluv a v současné době probíhá velmi silný tok konverzí. Takže ne, i když tam vidíme obrovskou příležitost, taková čísla, o kterých jsme mluvili a o kterých jsme mluvili loni v září, nezahrnovala, předpokládaná očekávání, by byla z této nové značky na konverze. Řekli jsme, že zhruba 30 % přírůstků pokojů od MGM bude pocházet z konverzí, a nadále tomu věříme, ale to pro nás není v posledních několika čtvrtletích žádná změna.

Operator

Další otázku pokládá Chad Beynon ze společnosti Macquarie.

Chad Beynon (analyst)

Dvě části k volbám. Vzpomínám si, že při minulých prezidentských volbách bylo ve Washingtonu trochu ticho, protože lidé se tak trochu honili jinam. Promítne se to do 4. čtvrtletí, bude to mít nějaký význam? A za druhé, je něco, co by mohlo změnit výhled v oblasti cestování na základě toho, co vidíte od kandidátů?

Anthony Capuano (executive)

Myslím, že bychom museli přidat další hodinu, abychom mohli odpovědět na druhou část vaší otázky. Možná bych na druhou část vaší otázky odpověděl tak, že... v celosvětovém měřítku se cestovnímu ruchu daří relativně stabilně. Myslím, že nejistota kolem voleb vytváří různé otazníky. Překonáme volby a pak zveřejníme výsledky. Doufáme, že se usadíme v trochu větší stabilitě. Pokud jde o některé politické otázky, které mají přímý dopad na společnost Marriott a cestovní ruch v širším smyslu, mám pocit, že v Kongresu pravděpodobně ještě skončíme s určitým rozdělením. Takže možná neuvidíte výrazné pohyby jedním nebo druhým směrem. A omlouvám se, vaše první otázka se týkala dopadu samotných voleb ve Washingtonu, myslím.

Kathleen Oberg (executive)

Správně. Obecně bych řekla, že po Svátku práce dochází k poklesu vládních cest a že skupiny a obchodní cestující zřejmě nebudou cestovat během volebního týdne. Ale naše prognóza zahrnuje zkušenosti, které jsme viděli již dříve při prezidentských volbách.

Operator

Další otázku pokládá Michael Bellisario ze společnosti Baird.

Michael Bellisario (analyst)

Otázka týkající se vašeho majetku. Kdy bychom se mohli dočkat prodeje některých z těchto hotelů, zejména mezinárodních? A pokud ne, mohli byste to rozvést? A za druhé, nějaké plány na investiční výdaje v příštím roce pro Sheraton v Chicagu? Nebo bychom měli očekávat velký meziroční pokles vlastněných CapEx?

Kathleen Oberg (executive)

Nejdřív se budu věnovat té druhé otázce, a to je, že Sheraton Grand Chicago v posledních třech letech prošel rekonstrukcí pokojů. A tak s výjimkou samozřejmě toho, co je běžně potřeba udělat, bych neočekávala, že v tomto hotelu uvidíme velké investiční výdaje nad rámec normy, když se přesuneme do roku 2025. Budeme pracovat na komplexním pohledu na tento hotel nebo na veřejné prostory, na F&B, na pokoje atd.

A v ideálním případě bychom spolupracovali s partnerem tak, abysme to v podstatě mohli udělat společně, aby to nebylo na rozvaze Marriottu, ale abychom hotel prodali a pak s partnerem pracovali na tom, jak by měl hotel vypadat. Když mluvíte o ostatních vlastněných pronajatých aktivech, tak jak to často bývá u těch, která jsou stále v naší rozvaze, každé z nich má svůj příběh.

A tak například u těch, které se nacházejí v Karibiku a Latinské Americe, jde o elegantní portfolio, které je v polovině velmi rozsáhlého programu kapitálového vylepšení. Jsme nadšeni tím, co z něj vychází, a těšíme se na recyklaci tohoto kapitálu, až bude dokončen s ohledem na to, jak budeme přemýšlet o AI, produktu all-inclusive pro tyto hotely.

Hotel W Union Square, jehož renovace je velmi blízko dokončení. Opět jsme z produktu naprosto nadšeni. Doporučuji vám všem, abyste se zastavili a určitě se zastavili na recepci, která má velkolepý bar. Pokoje jsou neuvěřitelné a my jsme velmi nadšeni z toho, jak to reprezentuje značku W v Severní Americe. A tak ano, z tohoto pohledu začneme zanedlouho pracovat na procesu určení, kdy a za jakou cenu je ten správný čas pro prodej tohoto aktiva.

Všechny ostatní jsou na tom podobně. Je zřejmé, že jakmile se objeví... začne se zdát, že je trochu stabilnější pohled na vývoj úrokových sazeb, myslím, že to očekáváme, což pomůže trochu uvolnit transakční trh. Myslím, že je trochu předčasné předpovídat, kdy to nastane, ale samozřejmě doufáme, že jakmile se dostaneme do druhé poloviny roku, uvidíte - začnete vidět trochu více jasnosti ohledně toho, jak přesně vypadá příštích několik let, a existuje názor, že úrokové sazby pravděpodobně zůstanou o něco vyšší o něco déle. A z tohoto pohledu je stabilita výhledu vždy velmi nadějná, když se díváte na prodej aktiv i na trhy, na kterých se tato aktiva nacházejí.

Operator

Poslední otázku pokládá Duane Pfennigwerth ze společnosti Evercore ISI.

Duane Pfennigwerth (executive)

To nejlepší na konec. To se mi líbí. Jen jsem chtěl navázat na komentář SMB u nižších stupnic řetězců. Vím, že je to mnohem menší procento vašeho mixu. Ale můžeme se zamyslet nad možná hnacími silami nebo nějakými odvětvími, která mohou vyčnívat, pokud to chceme nazvat, jízda na služební cesty? Možná méně přepravy zboží, možná méně pomoci při katastrofách na některých trzích? Vím, že je těžší tyto trendy analyzovat, protože v mnoha případech se rezervují přímo. Ale zajímalo by mě, jestli máte nějaký komentář z oboru k trendům v nižší třídě SMB.

Anthony Capuano (executive)

Ano. Myslím, že je trochu těžké podívat se na jednotlivá odvětví. Pravděpodobně jediným zdrojem poptávky, který pozorně sledujeme, je podnikání spojené se státní správou, které je v této rovině poměrně relevantní.

Operator

Děkujeme. Tímto končíme naši sekci otázek a odpovědí. Nyní na závěr předám slovo Tonymu Capuanovi.

Anthony Capuano (executive)

Skvělé. Ještě jednou vám děkuji za vaši účast a zájem. Všichni doufáme, že se brzy uvidíme na cestách. Šťastnou cestu.

Operator

Tímto končí konferenční hovor k výsledkům společnosti Marriott International za 1. čtvrtletí 2024. Nyní se můžete odpojit a přejeme vám krásný den.

TECHNICKÁ ANALÝZA

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika