Skip to content Skip to footer

Kering SA (KER)

PROFIL SPOLEČNOSTI

Kering se zabývá navrhováním, výrobou, marketingem a maloobchodním prodejem oděvů a doplňků. Společnost sídlí v Paříži (Ile-De-France) a v současné době zaměstnává 48 964 zaměstnanců na plný úvazek. Kering vlastní portfolio módních značek, jako jsou například Saint Laurent, Gucci, Bottega Veneta, Alexander McQueen, Balenciaga, Boucheron, Brioni, Pomellato, Qeelin a Ulysse Nardin a další. Společnost vyrábí a prodává, převážně prostřednictvím spravovaných maloobchodních prodejen, širokou škálu výrobků, včetně koženého zboží, oděvů, doplňků, obuvi, hodinek a šperků. Společnost Kering je aktivní po celém světě.

Sektor

Consumer Cyclical

Odvětví

Luxury Goods

CEO

François-Henri Pinault

Zaměstnanci

48 964

Založeno

1963

Země

Francie

Sídlo společnosti

IPO

01.01.1988

Dividenda

Pololetně

Burza

EURONEXT

Ticker

KER

Rating S&P

A

Rating Moody’s

– – –

ANALÝZA SPOLEČNOSTI

Tržby

Tržby společnosti Kering mají zatím spíše cyklický trend, než nějaký stoupající. Momentálně to vypadá, že jsme v cyklu směrem nahoru. V roce 2023 činily 19.57 miliardy euro a pohybujeme se na tržbách z roku 2008. Tady by se mělo vedení společnosti zamyslet a dělat vše proto, aby tržby i nadále stoupaly.

Zisk na akcii

Tržby nijak výrazně nestoupají, ale zisk na akcii naopak roste, a to v posledních pěti letech velmi výrazně. V roce 2023 vygenerovala společnost 24.4 euro na akcii, což znamenalo pokles o 15.7 % oproti roku 2022. Na společnost tak dopadají nižší prodeje hlavně v Severní Americe a určitě je co zlepšovat.

Hrubá marže

Hrubá marže, neboli rozdíl mezi příjmem a náklady na prodané zboží nebo služby v roce 2023 byla 76.3 %. Při pohledu na graf můžeme vidět, že se tyto marže velmi výrazně zvyšují a posledních pět let se pohybují kolem 75 %. Dlouhodobý průměr za poslední dvě dekády se vyšplhal na necelých 58.2 %.

ROIC

Návratnost investovaného kapitálu v roce 2023 mírně klesla a dostala se na hodnotu 14.2 %. Tyto poklesy mají vždy důvod nějakého nestabilního makroekonomického období a většinou dojde k opětovnému navýšení návratnosti. Dlouhodobý průměr za sledované období, tedy od roku 2003 se pohybuje kolem 11.9 %.

Aktiva vs. Pasiva

Aktiva společnosti se drží poměrně stabilně a spíše mají cyklický průběh, i když v posledních pár letech stoupají a dostaly se až na hodnotu 41.6 miliardy eur, což představuje nejvyšší hodnotu za posledních 20 let. Na druhou stranu dlouhodobý dluh včetně kapitálových úvěrů se naopak drží velmi nízko a v roce 2023 dosáhl 14.5 miliardy eur.

CAPEX

Kapitálové výdaje, které nám říkají, jak vysoké jsou náklady společnosti na pořízení nového a obnovu starého majetku stále pozvolna rostou, což je také způsobeno růstem společnosti a otevíráním nových obchodů. Capex za rok 2023 dosáhl přes 2.6 miliardu eur, což představovalo velmi výrazná nárůst.

Dividendy

Kering vyplácí dividendy pololetně a poměrně stabilně. K jedinému a velmi mizivému snížení došlo pouze v dobách finanční krize. Naopak v posledních dvou letech došlo k velmi výraznému nárůstu. V roce 2023 vedení společnosti vyplatilo svým akcionářům 14 euro na akcii při výplatním poměru kolem 57.4 %.

Dividendový růst %

V roce 2023 se rozhodlo vedení společnosti ponechat stejnou dividendovou částku jako v roce 2022, což se dalo očekávat, jelikož zvyšování přichází většinou ob jeden rok. Průměrné roční navýšení ve sledovaném období vychází zhruba na 9.9 %. Díky tomu můžeme v následujícím roce očekávat navýšení zhruba o 10 %.

Dividendový výnos

Na grafu je znázorněn dividendový výnos v jednotlivých letech. Tento výnos byl v roce 2023 3.65 % a díky klesající ceně akcie je znatelný růst tohoto výnosu. Nejznatelnější nárůst dividendového výnosu byl samozřejmě během finanční krize, kdy cena akcií padala a vyplácená částka se snížila pouze zanedbatelně.

Yield on Cost

Na tomto grafu vidíme vývoj takzvaného Yield on Cost, což je aktuální výplata dividendy děleno pořizovací cenou. Při nákupu akcií v roce 2003 by pro investora znamenal dnešní dividendový výnos necelých 20 %. Zde je tedy krásně vidět síla navyšování dividend v čase a i když se vám dnešní dividendový výnos může zdát nízký, navyšování a čas udělá svoje.

Počet akcií v oběhu

Počet akcií v oběhu se držel několik let na stejném počtu a od roku 2018 vedení společnosti přistoupilo na zpětné odkupy svých akcií a od té doby jejich počet pozvolným tempem klesá. Počet akcií se tak snížil z původních 126 milionů na 122.4 milionů akcií v roce 2023. Vedení tedy odkoupilo zhruba 2 miliony kusů.

Počet zaměstnanců

I přes rozvoj a otevírání nových obchodů, dokázala společnost snižovat počet svých zaměstnanců, a to ze 113 tisíc z roku 2002 až na 49 tisíc v roce 2023. To má samozřejmě za následek snižování nákladů a zvýšení efektivity, protože společnost vydělává v čase více i přes menší počet zaměstnanců.

Tržby: regiony

V roce 2023 dosáhla společnost Kering v západní Evropě tržeb ve výši přibližně 5.4 miliardy eur. Výrazného poklesu dosáhl region Severní Amerika, kde tržby poklesly o více než 1 miliardu eur. Na druhou stranu se společnosti dařilo v regionu Asia-Pacific a Japan.

Tržby: maloobchod vs velkoobchod

Celosvětové tržby činily v roce 2023 přibližně 19.6 miliardy eur. Téměř 80 % těchto tržeb tvořil prodej v přímo provozovaných obchodech. Zbylých 20 % pocházelo z velkoobchodního prodeje. Tento poměr zůstal stejný oproti předešlému roku 2022.

Tržby: značky Kering

V roce 2023 dosáhla značka Gucci společnosti Kering celosvětových tržeb ve výši přibližně 9.9 miliardy eur a je tak hlavním tahounem celého růstu. Druhou nejziskovější značkou byla Saint Laurent, která dosáhla tržeb 3.2 miliardy eur.

Tržby: podíly značek Kering

Největší podíl v roce 2023 tvořila samozřejmě značka Gucci, a to okolo 50 %. Úplně nový segment Kering Eyewear and Corporate tvořil ve stejném roce kolem 8 % všech tržeb a vyrostl tak o zhruba 3 % oproti předešlému roku 2022.

Podíl tržeb: kategorie produktů

V roce 2023 tvořila kategorie kožených výrobků polovinu celosvětových příjmů skupiny Kering. Na druhém místě s velkým odstupem se umístila obuv s podílem 21 %. Hodinky a šperky tvořily zhruba 8 %.

Luxusní zboží: společnosti

Tato statistika ukazuje prodeje luxusního zboží předních světových společností vyrábějících toto luxusní zboží v roce 2023. V tomto roce činil prodej společnosti Kering přibližně 19.6 miliardy eur a stále si tak drží svoji stříbrnou pozici.

ODHADY ANALYTIKŮ

Tržby

Analytici odhadují pokračující růst tržeb na následujících pět let, a to v průměru o zhruba 5.9 % ročně. Tržby by tak měly vzrůst z 19.6 miliardy eur v roce 2023 na 25.3 miliardy eur v roce 2028.

Zisk na akcii

Stejný vývoj očekávají analytici také u zisku na akcii, který by měl dle odhadů růst o více než 19 % ročně. Společnost by tak měla v roce 2028 dle odhadů vykázat zisk na akcii 47.82 eur.

Free Cash Flow (FCF)

Volný peněžní tok, který představuje peněžní prostředky, které společnost generuje po zaúčtování peněžních výdajů na podporu provozu a údržbu svých kapitálových aktiv by měl od roku 2024 také růst, a to v průměru zhruba o 21 % ročně. Společnost by tak měla v roce 2028 vykázat volný peněžní tok v hodnotě 4.1 miliardy eur.

Dividendy

I co se týká dividendy jsou odhady velmi pozitivní, a to, že částka vyplacená akcionářům ve formě dividendy, by měla nadále růst, a to v průměru o zhruba 21 % ročně. Akcionářům by tak mělo být v roce 2028 vyplaceno 28.7 eur na akcii oproti 14 eurům vyplaceným v roce 2023.

KVARTÁLNÍ VÝSLEDKY

Tržby

Zisk na akcii

VALUACE

Poměr ceny k zisku (P/E)

Poměr ceny k zisku (P/E) byl u společnosti Kering za rok 2023 zhruba 14.83. Průměr společnosti za sledované období, tedy od roku 2003 činí 20.43. Společnost se tak může zdát být v tomto směru podhodnocena. Median sektoru do kterého je zařazena je na hodnotě zhruba 17.50.

Cost of Capital
Capital Asset Pricing Model (CAPM)
6.54%

WACC
Weighted Average Cost of Capital
5.84%

Dle výpočtu DCF, kde se bere v potaz odhad budoucího volného peněžního toku, který se následně diskontuje diskontní sazbou odpovídající riziku, nám vychází výsledná hodnota současné hodnoty volného peněžního toku zhruba 596.53€ za akcii.

Dle Relativního ocenění, kde se používají poměry jako jsou EV/tržby, EV/EBITDA a P/E, algoritmy vezmou v úvahu všechny informace o násobcích ocenění a konsoliduje je do jediného čísla, a to je u společnosti Kering 541.23€ za akcii.

Pokud vezmeme průměr těchto dvou výpočtů, vyjde nám vnitřní hodnota akcie zhruba na 568.88€. (výpočty jsou ke dni 17.03.2024)

ZPRÁVY

Gucci Sales Fall Amid Amid Turnaround Efforts

Bloomberg Markets and Finance

Gucci sales fell in the final months of last year as the Italian label owned by Kering struggled to lure more wealthy shoppers to its pricey Double G belts and Princetown slippers over the holiday season. Bloomberg’s European Luxury Correspondent Angelina Rascouet speaks on Markets Today.

VEDENÍ SPOLEČNOSTI

Head of Operations & Employees Representing Director

Ms. Concetta Battaglia

Climate Change Lead & Director

Mr. Jean-Pierre Denis

President & CEO of Gucci

Mr. Jean-Francois Palus

Chairman & CEO

Mr. François-Henri Pinault

Chief Financial Officer

Ms. Armelle Poulou

Legal Director

Mr. Eric Sandrin

Chief Communications & Image Officer

Ms. Valérie Duport

Chief People Officer

Ms. Béatrice Lazat

Head of Kering Americas

Mr. Laurent Claquin

Deputy Chief Executive Officer

Mr. Jean-Marc Duplaix

Earnings Call Transcript 2023-Full Year Results

Francois-Henri Pinault (executive)

Good morning to all of you, and welcome to Kering’s 2023 Full Year Results Presentation.

2023 was a mixture for Kering. Market conditions began to deteriorate as many of our brands were evolving their operating models. And of course, as a consequence, our performance did not match our expectations. Against this backdrop, well, we made a series of far-reaching decisions both to speed up the transition and to seize opportunities for the long term.

As you’ve seen in the news release, I have decided together with our executive team that despite the current uncertain environment, well, we should not reduce our investment in the future. Our top priority is continue to enhance the exclusivity and the desirability of all of our Houses and of course, first and foremost, Gucci. This will cause some pressure on our result in the short term, and I am absolutely determined to make this short-term pain pay off in the long term.

So this morning, I will first go over last year’s key takeaways and our priorities for 2024. Then Armelle Poulou, Kering Chief Financial Officer since last September, will then review our 2023 operational and financial highlights. And then finally, together with Francesca Bellettini, and Jean-Marc Duplaix, Kering Deputy CEOs, who will be available to answer your questions.

So let’s start with a few key 2023 numbers. Our revenue came just… číst více…

TECHNICKÁ ANALÝZA

PROFIL SPOLEČNOSTI

Kering se zabývá navrhováním, výrobou, marketingem a maloobchodním prodejem oděvů a doplňků. Společnost vlastní portfolio módních značek, jako jsou například Saint Laurent, Gucci, Bottega Veneta, Alexander McQueen, Balenciaga, Boucheron, Brioni, Pomellato, Qeelin a Ulysse Nardin a další. Společnost vyrábí a prodává, převážně prostřednictvím spravovaných maloobchodních prodejen, širokou škálu výrobků, včetně koženého zboží, oděvů, doplňků, obuvi, hodinek a šperků. Společnost Kering je aktivní po celém světě a sídlí v Paříži (Ile-De-France).

Sektor: Consumer Cyclical
Odvětví: Luxury Goods
Zaměstnanci: 48 964
CEO: François-Henri Pinault
Založeno: 1963
Země: Francie
IPO: 01.01.1988
Dividenda: Ano (pololetně)
Burza: EURONEXT
Ticker: KER
Rating S&P: A
Rating Moody’s: – – –
  
Portfolio GP: ANO 
Web: kering.com 
Dokumenty: Tiskové zprávy 

ANALÝZA SPOLEČNOSTI

Tržby

Tržby společnosti Kering mají zatím spíše cyklický trend, než nějaký stoupající. Momentálně to vypadá, že jsme v cyklu směrem nahoru. V roce 2023 činily 19.57 miliardy euro a pohybujeme se na tržbách z roku 2008. Tady by se mělo vedení společnosti zamyslet a dělat vše proto, aby tržby i nadále stoupaly.

Zisk na akcii

Tržby nijak výrazně nestoupají, ale zisk na akcii naopak roste, a to v posledních pěti letech velmi výrazně. V roce 2023 vygenerovala společnost 24.4 euro na akcii, což znamenalo pokles o 15.7 % oproti roku 2022. Na společnost tak dopadají nižší prodeje hlavně v Severní Americe a určitě je co zlepšovat.

Hrubá marže

Hrubá marže, neboli rozdíl mezi příjmem a náklady na prodané zboží nebo služby v roce 2023 byla 76.3 %. Při pohledu na graf můžeme vidět, že se tyto marže velmi výrazně zvyšují a posledních pět let se pohybují kolem 75 %. Dlouhodobý průměr za poslední dvě dekády se vyšplhal na necelých 58.2 %.

ROIC

Návratnost investovaného kapitálu v roce 2023 mírně klesla a dostala se na hodnotu 14.2 %. Tyto poklesy mají vždy důvod nějakého nestabilního makroekonomického období a většinou dojde k opětovnému navýšení návratnosti. Dlouhodobý průměr za sledované období, tedy od roku 2003 se pohybuje kolem 11.9 %.

Aktiva vs. Pasiva

Aktiva společnosti se drží poměrně stabilně a spíše mají cyklický průběh, i když v posledních pár letech stoupají a dostaly se až na hodnotu 41.6 miliardy eur, což představuje nejvyšší hodnotu za posledních 20 let. Na druhou stranu dlouhodobý dluh včetně kapitálových úvěrů se naopak drží velmi nízko a v roce 2023 dosáhl 14.5 miliardy eur.

CAPEX

Kapitálové výdaje, které nám říkají, jak vysoké jsou náklady společnosti na pořízení nového a obnovu starého majetku stále pozvolna rostou, což je také způsobeno růstem společnosti a otevíráním nových obchodů. Capex za rok 2023 dosáhl přes 2.6 miliardu eur, což představovalo velmi výrazná nárůst.

Dividendy

Kering vyplácí dividendy pololetně a poměrně stabilně. K jedinému a velmi mizivému snížení došlo pouze v dobách finanční krize. Naopak v posledních dvou letech došlo k velmi výraznému nárůstu. V roce 2023 vedení společnosti vyplatilo svým akcionářům 14 euro na akcii při výplatním poměru kolem 57.4 %.

Dividendový růst %

V roce 2023 se rozhodlo vedení společnosti ponechat stejnou dividendovou částku jako v roce 2022, což se dalo očekávat, jelikož zvyšování přichází většinou ob jeden rok. Průměrné roční navýšení ve sledovaném období vychází zhruba na 9.9 %. Díky tomu můžeme v následujícím roce očekávat navýšení zhruba o 10 %.

Dividendový výnos

Na grafu je znázorněn dividendový výnos v jednotlivých letech. Tento výnos byl v roce 2023 3.65 % a díky klesající ceně akcie je znatelný růst tohoto výnosu. Nejznatelnější nárůst dividendového výnosu byl samozřejmě během finanční krize, kdy cena akcií padala a vyplácená částka se snížila pouze zanedbatelně.

Yield on Cost

Na tomto grafu vidíme vývoj takzvaného Yield on Cost, což je aktuální výplata dividendy děleno pořizovací cenou. Při nákupu akcií v roce 2003 by pro investora znamenal dnešní dividendový výnos necelých 20 %. Zde je tedy krásně vidět síla navyšování dividend v čase a i když se vám dnešní dividendový výnos může zdát nízký, navyšování a čas udělá svoje.

Počet akcií v oběhu

Počet akcií v oběhu se držel několik let na stejném počtu a od roku 2018 vedení společnosti přistoupilo na zpětné odkupy svých akcií a od té doby jejich počet pozvolným tempem klesá. Počet akcií se tak snížil z původních 126 milionů na 122.4 milionů akcií v roce 2023. Vedení tedy odkoupilo zhruba 2 miliony kusů.

Počet zaměstnanců

I přes rozvoj a otevírání nových obchodů, dokázala společnost snižovat počet svých zaměstnanců, a to ze 113 tisíc z roku 2002 až na 49 tisíc v roce 2023. To má samozřejmě za následek snižování nákladů a zvýšení efektivity, protože společnost vydělává v čase více i přes menší počet zaměstnanců.

Tržby: regiony

V roce 2023 dosáhla společnost Kering v západní Evropě tržeb ve výši přibližně 5.4 miliardy eur. Výrazného poklesu dosáhl region Severní Amerika, kde tržby poklesly o více než 1 miliardu eur. Na druhou stranu se společnosti dařilo v regionu Asia-Pacific a Japan.

Tržby: maloobchod vs velkoobchod

Celosvětové tržby činily v roce 2023 přibližně 19.6 miliardy eur. Téměř 80 % těchto tržeb tvořil prodej v přímo provozovaných obchodech. Zbylých 20 % pocházelo z velkoobchodního prodeje. Tento poměr zůstal stejný oproti předešlému roku 2022.

Tržby: značky Kering

V roce 2023 dosáhla značka Gucci společnosti Kering celosvětových tržeb ve výši přibližně 9.9 miliardy eur a je tak hlavním tahounem celého růstu. Druhou nejziskovější značkou byla Saint Laurent, která dosáhla tržeb 3.2 miliardy eur.

Tržby: podíly značek Kering

Největší podíl v roce 2023 tvořila samozřejmě značka Gucci, a to okolo 50 %. Úplně nový segment Kering Eyewear and Corporate tvořil ve stejném roce kolem 8 % všech tržeb a vyrostl tak o zhruba 3 % oproti předešlému roku 2022.

Podíl tržeb: kategorie produktů

V roce 2023 tvořila kategorie kožených výrobků polovinu celosvětových příjmů skupiny Kering. Na druhém místě s velkým odstupem se umístila obuv s podílem 21 %. Hodinky a šperky tvořily zhruba 8 %.

Luxusní zboží: společnosti

Tato statistika ukazuje prodeje luxusního zboží předních světových společností vyrábějících toto luxusní zboží v roce 2023. V tomto roce činil prodej společnosti Kering přibližně 19.6 miliardy eur a stále si tak drží svoji stříbrnou pozici.

ODHADY ANALYTIKŮ

Tržby

Analytici odhadují pokračující růst tržeb na následujících pět let, a to v průměru o zhruba 5.9 % ročně. Tržby by tak měly vzrůst z 19.6 miliardy eur v roce 2023 na 25.3 miliardy eur v roce 2028.

Zisk na akcii

Stejný vývoj očekávají analytici také u zisku na akcii, který by měl dle odhadů růst o více než 19 % ročně. Společnost by tak měla v roce 2028 dle odhadů vykázat zisk na akcii 47.82 eur.

Free Cash Flow (FCF)

Volný peněžní tok, který představuje peněžní prostředky, které společnost generuje po zaúčtování peněžních výdajů na podporu provozu a údržbu svých kapitálových aktiv by měl od roku 2024 také růst, a to v průměru zhruba o 21 % ročně. Společnost by tak měla v roce 2028 vykázat volný peněžní tok v hodnotě 4.1 miliardy eur.

Dividendy

I co se týká dividendy jsou odhady velmi pozitivní, a to, že částka vyplacená akcionářům ve formě dividendy, by měla nadále růst, a to v průměru o zhruba 21 % ročně. Akcionářům by tak mělo být v roce 2028 vyplaceno 28.7 eur na akcii oproti 14 eurům vyplaceným v roce 2023.

KVARTÁLNÍ VÝSLEDKY

Tržby

Zisk na akcii

VALUACE

Poměr ceny k zisku (P/E)

Poměr ceny k zisku (P/E) byl u společnosti Kering za rok 2023 zhruba 14.83. Průměr společnosti za sledované období, tedy od roku 2003 činí 20.43. Společnost se tak může zdát být v tomto směru podhodnocena. Median sektoru do kterého je zařazena je na hodnotě zhruba 17.50.

Cost of Capital
Capital Asset Pricing Model (CAPM)
6.54%

WACC
Weighted Average Cost of Capital
5.84%

Dle výpočtu DCF, kde se bere v potaz odhad budoucího volného peněžního toku, který se následně diskontuje diskontní sazbou odpovídající riziku, nám vychází výsledná hodnota současné hodnoty volného peněžního toku zhruba 596.53€ za akcii.

Dle Relativního ocenění, kde se používají poměry jako jsou EV/tržby, EV/EBITDA a P/E, algoritmy vezmou v úvahu všechny informace o násobcích ocenění a konsoliduje je do jediného čísla, a to je u společnosti Kering 541.23€ za akcii.

Pokud vezmeme průměr těchto dvou výpočtů, vyjde nám vnitřní hodnota akcie zhruba na 568.88€. (výpočty jsou ke dni 17.03.2024)

TECHNICKÁ ANALÝZA

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika