Skip to content Skip to footer

ZÁPIS Z FOMC JEDNÁNÍ | 31.01.2024

Dnes se podíváme na hlavní body ze včerejšího FOMC zasedání. Do meetingu šel trh s tímto očekáváním → První snížení sazeb se bude konat v březnu, v červnu se očekává snížení pod 5 % a do konce roku 2024 pod 4 %.

Hlavní body zasedání

Mezi hlavní body zasedání bylo ponechat sazby beze změny na aktuální hodnotě kolem 5,25 až 5,5 %, což bylo schváleno všemi účastníky zasedání. Dále se členové shodli, že v roce 2024 s největší pravděpodobností dojde ke snížení sazeb. Dodávají ale, že „vyšší“ sazby zde mohou být déle, než se očekávalo a jejich rozhodování bude s ohledem na aktuální data.

Podle rétoriky Powella to vypadá, že první snížení sazeb zatím nebude v březnu, ale později. Toto je tedy první odklon od plánu Fedu z konce minulého roku. Sazby by měly být na topu nebo blízko topu, jakékoliv zvýšení sazeb je ale v budoucnu možné, pokud to podpoří data.

Target inflace jsou 2 % dlouhodobě a Powell neplánuje rapidní snížení sazeb, dokud si nebudou „jisti“, že je inflace pod kontrolou. Focus je stále na duální mandát = zaměstnanost a nízká inflace

Zatím to vypadá, že se problémy s dodavatelským řetězcem vyřešily a snížení inflace bude muset probíhat dále za pomoci snížení poptávky po produktech a službách. Finanční podmínky se zlepšily během posledních měsíců, což Fed vidí jako jisté riziko a pokud by se i nadále zlepšovaly, hrozí opět nárůst inflace, a proto nechtějí být příliš dovish a redukovat sazby příliš brzy. Toto je za mě jasné poučení z minulosti a hyperinflace, která zasáhla USA v 70. letech, o které jsme si psali v minulém článku hard landing vs soft landing.

GDP v posledním kvartálu vykázalo solidní nárůst na 3,3 % a za celý rok 2023 narostlo o 3,1 %. Nabídka a poptávka se postupně dostávají do rovnováhy, nová pracovní místa se zpomalují, ale nezaměstnanost zůstává stále nízká kolem 3,7 %. Členové ale uznávají, že pokud bude nezaměstnanost pomalu dále růst, může to vyústit v náhlý nárůst

Kvantitivní utahování bude probíhat dle plánu 60 miliard pro Treasuries a 35 miliard pro MBS (hypotékami krytý dluh) měsíčně. Zde je malá změna oproti minulému meetingu, protože nezazněla ani sebemenší zmínka o možné pauze kvantitativního utahování.

Závěr

V reportu žádné překvapení – ani bullish nebo bearish náznaky. Tzn. můj pohled na trh v roce 2024 se nemění a je v souladu s očekáváním. Sazby by se měly snížit, což trh stále vidí jako pozitivní, ale ve výsledku bude důležitá jen INFLACE (CPI / PPI) a data NEZAMĚSTNANOSTI.

Snížení sazeb by mělo být v tomto roce o cca 100 bodů a větší pokles se očekává až v roce 2025. Můj reálný odhad pro snížení sazeb je zatím v intenci 75-100 bodů.

Další termíny FOMC Meetingů v roce 2024:

20. března
1. května
12. června
31. července
18. září
7. listopadu
18. prosince

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika