Skip to content Skip to footer

The Hershey Company

Společnost Hershey je pro mě nyní lákavou nabídkou. A to díky úsporným opatřením managementu. Výhled na celý rok 2024 může být nepřesvědčivý, stejné výhledy poskytly i společnosti MDLZ a PEP, což naznačuje, že obtíže má více společností v odvětví spotřebního zboží. S ohledem na to, že management HSY již nyní předpovídá zlepšení od druhé poloviny roku 2024 a pro rok 2025, věřím, že diskontovaná ocenění akcií nabízejí zájemcům atraktivní vstupní bod. Jsem optimistický, HSY zůstává dobře připravena na růst, zejména s ohledem na agresivní fúze a akvizice v oblasti slaných pochutin v posledních letech.

Fourth-Quarter 2023 Financial Results

 • Consolidated net sales of $2,657.1 million, an increase of 0.2 %.
 • Organic, constant currency net sales decreased 0.1 %.
 • Reported net income of $349.0 million, or $1.70 per share-diluted, a decrease of 11.5 %.
 • Adjusted earnings per share-diluted of $2.02, flat with the prior year.

2023 Full-Year Financial Results

 • Consolidated net sales of $11,165.0 million, an increase of 7.2 %.
 • Organic, constant currency net sales increased 7.0 %.
 • Reported net income of $1,861.8 million, or $9.06 per share-diluted, an increase of 13.8 %.
 • Adjusted earnings per share-diluted of $9.59, an increase of 12.6 %.

4Q 2023

 • čisté tržby nárůst o 0,2 %
 • tržby očištěné o kurzové rozdíly pokles o 0,1 %
 • čistý zisk pokles o 11,5 %
 • upravený zisk stejná hodnota

Fiskální rok 2023

 • čisté tržby nárůst o 7,2 %
 • tržby očištěné o kurzové rozdíly nárůst o 7 %
 • čistý zisk nárůst o 13,8 %
 • upravený zisk nárůst o 12,6 %

No, čtvrtletí Q4 Hershey bylo slabé, slabší, než se očekávalo, čisté tržby vyšší jen o 0,2 % a čistý zisk nižší o 11,5 %. Upravený zisk na akcii ve výši 2,02 USD zůstal oproti předchozímu roku stejný. To znamená, že v Q4 Hershey ztratila objem.

Konkrétně tržby se slanými snacky v Severní Americe byly ve čtvrtletí o 24,6 % nižší než o rok dřív. Musíme tuto číselnou hodnotu posoudit v správném kontextu, jinak bychom ji chybně interpretovali. V tomto segmentu se objem snížil o 26,1 % kvůli plánovanému poklesu zásob souvisejícímu s implementací systému ERP Hershey v říjnu 2023. Po očištění vlivu snížení zásob, objem klesl o jednotky procent. Takže pokles není nijak závažný.  Popcorn SkinnyPop klesl o 12,9 %, zároveň prodeje domácích preclíků Dot’s Homestyle vzrostly o 6,8 %.

Je tedy těžké správně zhodnotit čtvrtletní výkon tohoto segmentu. Určitě však přímým důsledkem těchto změn bylo snížení hrubé marže o 90 bazických bodů na 42,3 %. Bude to chtít nějaký čas, aby se ukázalo, jak se segment skutečně vyvíjí.

Dobrou zprávou je, že segment Hershey International, hlásí silné čtvrtletí s růstem více než 50 % v Evropě, hnaný značkou Reese’s. To je docela důležité, protože Hershey je stále americkou společností s méně než 1 miliardou dolarů čistých tržeb pocházejících ze segmentu mezinárodního trhu. Pokud Hershey dokáže expandovat na mezinárodní trhy, jeho růstová trajektorie bude pravděpodobně trochu rychlejší než obvykle.

A jak dopadl celý rok 2023?

Budu diplomatický a napíšu smíšeně. Tržby pod očekáváním. Zisk s odřenýma ušima.

Jaké jsou predikce společnosti pro rok 2024?

Růst čistých tržeb se pohybuje mezi 2 % a 3 %, zisk na akcii, jak hlášený, tak upravený, se očekává, že zůstane stejný jako v předchozím roce. To není povzbuzující. Vůbec ne.

Kde je problém? Co tedy očekáváme, že poškodí zisky společnosti? Jak uvedla generální ředitelka Hershey Michele Buck během konference k výsledkům: „Očekává se, že kakao omezí růst zisků letos.“ Musím uznat, že Michele Buck má pravdu a když se podívám na graf, cena kakaa roste vertikálně, aktuálně 10850. Ale problémů se vstupními surovinami je víc.

 Po vyhlášení výsledků a výhledu na příští rok cena akcie docela stoupla, skoro o 10 % a růst byl podpořený pěkným volume. Proč investoři po těchto výsledcích hned posunuli Hershey nahoru? Co je vedlo k nákupu? Na jedné straně si myslím, že očekávání byla nízká. Proto zjištění, že Hershey dokázala uzavřít rok těsně kolem svého odhadu, bylo uklidňující, bylo vidět i expanzi marží.

Dalším možným důvodem je oznámení 15% zvýšení dividendy od tohoto čtvrtletí. Tedy dnešní výnos je 2,95 %.  Zároveň by měl poměr výplat zůstat pod 50 %, což je v bezpečné oblasti pro společnost v odvětví „consumer staples“. Je tu také další zpráva, která podle mě posunula akcie nahoru. Pro investory bylo určitě také příjemné, že Hershey povoluje dalších 500 milionů dolarů na odkup vlastních akcií, což se připočítá k zbývajícím 370 milionům dolarů podle autorizace z roku 2021. To znamená, že Hershey má 870 milionů dolarů na odkup svých akcií. To je přibližně 2,2 % současné tržní kapitalizace. To se mi líbí hodně.

Dividendová politika je silná, dividenda je bezpečná, 2,95 % výnosu vůbec není málo, obzvlášť, když ji společnost navyšuje docela hodně. (5Y CAGR 11,16 %). Vedení společnosti se tedy rozhodlo pro zpětné odkupy, dobrá zpráva, důvod k nákupu je jen jeden. Ocenění. Tak se na to podíváme.

Dlouhodobý průměr ocenění je P/E 22,69. Aktuální, Blended P/E je 19,37 x. Společnost generuje přibližně 1,6 miliardy dolarů volných peněžních toků, máme tedy budoucí FCF výnos nad 4 %, to je pořád dobré. HSY se většinou obchoduje s mírnou prémií, když použiji dlouhodobý průměr ocenění, mohli bychom se dívat na 12% růst, ale to se mi zdá nepravděpodobné, alespoň v dnešní situaci.

Při ocenění P/E 21x situace vypadá takto:

Tuto variantu považuji za velmi pravděpodobnou.

Je čas na nákup, jsme na cenovém dně? Nevím, možná ano a možná ne, tady je Markova TA:

Pro mě jako dlouhodobého investora je mnohem důležitější celkový výnos z kapitálu, kterého společnost dosahuje, což je pro velké kapitálové podniky v odvětví spotřebního zboží to nejdůležitější. Konkrétně jsou to obvykle marže, které jsou klíčovým faktorem pro dlouhodobé zhodnocení pro akcionáře. A tím řečeno podle mě vše, provozní marže HSY jsou stále na rekordních úrovních. Násobek ocenění akcií klesl na jednu z nejnižších úrovní od roku 2010, nižší byl pouze krátce v roce 2018.

Překážky na cestě k opětovnému růstu

Hershey se již delší dobu potýká s vyššími náklady na prodej, marketing a administrativu (SG&A). Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 vzrostly náklady SG&A společnosti o 6,9 % kvůli zvýšeným úrovním mediálních výdajů, inflaci mezd a investicím do „způsobilosti“ (capability investments).

Ve svém posledním výsledkovém hovoru management zdůraznil, že očekává, že hrubý zisk klesne o nízké jednociferné procento a hrubá marže klesne v roce 2024 téměř o 200 bps. Důvodem poklesu je vysoká cena kakaa a zvýšené náklady na cukr, a také eskalující mzdová inflace.

Přestože toto všechno platí, že zaměření společnosti na úsporná opatření spolu s výše zmíněnými pozitivy pravděpodobně udrží Hershey odolnou a schopnou v budoucnu opět růst.

Od začátku roku jsme v GP publikovali několik článků o akciích, které jsou ve stávajícím, nebo i nově vznikajícím akciovém portfoliu. Všechny tyto tituly jsem zařadil do hypotetického portfolia a vyhodnotil v Zen Research Terminálu.

Průměrné skóre kvality je podle tohoto výzkumu 93,5 (ze 100 možných), skóre bezpečnosti 95,33 a odhadovaný výnos (total return) 10,46 % p.a. HSY je sice pod průměrem odhadovaného výnosu, ale má jiné kvality. Je to především kvalita a bezpečnost společnosti, bezpečná a rostoucí dividenda, skvělý manažerský tým.

Akcie společnosti vlastním, pokud by se dostaly na úroveň výnosu nad 3,05 % rád přikoupím další. Makro není úplně nejlepší a na brzké zlepšení to nevypadá. Zažíváme požehnanou dobu, máme čas na akumulaci akcií spolehlivých společností za ceny, které tu dlouho nebyly.

Některé z námi publikovaných článků se objeví ve veřejném prostoru, některé ne. Jsou publikovány pouze na našem DC. Pokud chcete, aby Vám žádný z nich neutekl, přijďte se podívat, jak to u nás chodí. Můžete využít měsíčního členství na zkoušku. 

Podrobnější informace o společnosti si můžete dohledat buď na stránkách společnosti, nebo pro členy je k dispozici ještě další analýza od Radka, včetně překladu z posledního konferenčního hovoru k výsledkům.

Zdroje grafů: Fast Graphs, Zen Research Terminal

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika