Skip to content Skip to footer

STOCK PICKING: Co nechcete, ale musíte vědět!

Na březen jsem připravil sérii článků o ETF. Ten dnešní, který uzavře tuto sérii chci věnovat jedné důležité myšlence. O co jde? O Stock picking ! Stock picking znamená výběr jednotlivých akcií s cílem překonat trh nebo dosáhnout konkrétních investičních cílů.

Investor vybírá akcie na základě různých metod, například:
Fundamentální analýza – hodnotí finanční ukazatele, ziskovost, dluh, konkurenci, výhled růstu.
Technická analýza – sleduje cenové grafy, trendy a obchodní objemy.
Makroekonomická analýza – zohledňuje inflaci, úrokové sazby, ekonomický růst.        To vše při respektování svého plánu na alokaci a diverzifikaci a řízení rizik.

🔹 Výhoda: Možnost vyšších výnosů než indexové investování.
🔹 Nevýhoda: Vyžaduje čas, znalosti a nese vyšší riziko.

A teď k realitě. Většina lidí kupuje akcie jednotlivých společností s cílem vydělat víc. O fundamentální a technické analýzách toho moc nevědí. O makru ještě míň. Nechají se tendenčně ovlivnit. Něco koupí, ono to další týden spadne o pár procent a už začínají panikařit a ptají se co mají dělat. Můžeme tady hovořit o investování ? Asi těžko.

V mnoha případech je realita taková, že „investor“ vybírá jednotlivé akcie podle:

Na YouTube viděl video nějakého influencera
Na X četl , koupil jsem akcie společnosti…
Kamarád povídal….

Těch zdrojů je mnoho a nutně netvrdím, že všechno musí být špatně. Některé nápady jsou dobré, ale člověk musí vědět… A tady je „jádro pudla“, musíte vědět! Doufat nestačí! Ale ani to nestačí, musíte být racionální, trpěliví a disciplinovaní. A to po dlouhou dobu. Když zasadíte jabloň, nebudete sklízet druhý rok, budete se o mladý stromek muset dlouho starat, než přinese první úrodu, ale časem se vám odvděčí za péči a budete sklízet po mnoho let. A s investováním je to podobné.

Naštěstí existuje alternativa. Alternativou je pasivní investování přes indexové fondy (ETF). Jde o alternativu hojně využívanou. Přítoky peněz jsou ohromné, v tabulce jsou vidět miliardy dolarů, které přitekly jen za rok 2024 do TOP 10 akciových ETF

a TOP 10 dluhopisových ETF

Pasivní investování má také své výhody a nevýhody.

🔹 Výhoda 1: Drtivá většina investorů dosáhne vyšších výnosů než při investování do jednotlivých titulů a to i při výběru ETF, která nejsou pro ně optimální.

🔹 Výhoda 2: Nevyžaduje skoro žádný čas a jen minimální znalosti.

🔹 Výhoda 3: To vše při podstatně nižších rizicích.

🔹 Nevýhoda: Je to relativně „nudný proces“.

To je důvod, proč jsem se věnoval ETF a přinesl několik nápadů. Nedávno jsem měl debatu s jedním ze svých známých o relativně novém produktu od Vanguardu, konkrétně Vanguard LifeStrategy® Funds. Jsou to instrumenty, které jsou složeny s akciových a dluhopisových ETF, s poměry akcií a dluhopisů v poměrech 40/60, 60/40 a 80/20 (tickery V40A, V40D, V60A, V60D, V80A a V80D). Pro některé investory by to mohla být dobrá volba. Já preferuji ale portfolio poskládané jinak.

V článcích:

Richardova strategie nákupu akcií
Jak vybudovat dividendové portfolio od základů
Pokud bych měl dnes odejít do důchodu, udělal bych to takto
Jak golf ovlivnil moji investiční strategii

je o tom napsáno vše zásadní. Hlavní částí mého portfolia je DGI segment (důraz kladu na růst dividend) a je jedno jestli jsou to konkrétní tituly, nebo ETF. Vždy, když něco kupuji, sám sebe se ptám, jestli je to výhodná koupě. Protože i „skvělý byznys nakoupený za nesprávnou cenu je špatná investice“.

Když jsem začínal psát tuto sérii článků, měl jsem dva cíle. Ten první byl ukázat vám, že rozhodování se mezi jednotlivými tituly a ETF nemusí být těžké. ETF většinu z nás udělají bohatšími s menším rizikem a menším úsilím. Druhým cílem je posoudit, co bude dávat větší smysl, kam dát víc peněz a kde méně (myslím nových peněz).

Portfolio visualizer

Takto nějak jsem to pocitově rozložil. A pak jsem se pustil do testování. Výsledky záleží na tom jakou jste ochotni připustit volatilitu, tedy kolik snesete směrem dolů a jak ten sešup budete menežovat. V prvním testu jsem nechal volatilitu 24 %, tedy to co měl S&P 500.

Portfolio visualizer

Takto vyšlo optimální rozložení.

Portfolio visualizer

Pokud by byl největší důraz na Sharpe ratio, tedy ukazatel, který měří výkonnost investice upravenou o riziko, rozložení by bylo zcela odlišné.

Portfolio visualizer

Takto vypadají výsledky. Pocitově navržené portfolio by s podobnou volatilitou překonalo široký index o více jak 12 %. Portfolio založené na maximálním Sharpe ratio bylo lepší o 40 %.

Portfolio visualizer

40 % za pouhých 10 let už je opravdu hodně. Ale volatilita může být pro někoho problém, tak jsem parametr volatility upravil na maximálně 18 %

Vyšlo toto složení a o 38 % lepší výsledek jak S&P 500 s volatilitou o 6% menší. Následně jsem udělal druhou simulaci.

Portfolio visualizer

Přidal jsem tři tituly.

Portfolio visualizer
Portfolio visualizer

Protože takové portfolio má volatilitu jen 20 %, bude výsledek stejný jak pro volatilitu, tak pro Sharpe ratio.

Portfolio visualizer

Pocitově navržené portfolio s přidáním konkrétních titulů by s volatilitou menší o 3,5 % nepřekonalo široký index !  O nějakých 6,5 %. Portfolio založené na maximálním Sharpe ratio bylo stále lepší o 26 %, ale s větší volatilitou.

Portfolio visualizer

Tady je vidět, že i když pečlivě vyberete jednotlivé akcie, tak z dlouhodobějšího pohledu můžete vyhrát, pokud tyto jednotlivé akcie koupíte na za průměrné ohodnocení, ale se slevou, nejlépe velmi výraznou. Pokud dokážete nakupovat akcie skvělých firem za dobré ceny, pak Stock picking vašemu portfoliu pomůže. Pokud ne, více vyděláte na ETF. Na našem Discordu diskutujeme o nákupních cenách titulů z pohledu fundamentálního i technické analýzy. Připojte se k nám na Discord, pokud vás tyto diskuse zajímají. Pokud máte zájem o detailnější informace a nápady na konkrétní akcie, které jsou aktuálně za dobré ceny, pořiďte si členství


Motto na závěr:

„Nemám křišťálovou kouli a nevím, jak bude vypadat budoucnost. Vím, že historická výkonnost nezaručuje tu budoucí. Ale také vím, že nákup za dobré ceny vždy vedl k dobrým výsledkům. A ne, tohle nebude tentokrát jinak. Dobrý nákup je dobrý nákup.“ Přeji všem klidnou hlavu a dobrá rozhodnutí při nákupech.

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

Leave a comment

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

Obchodováním na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměnách nebo jakémkoliv dalším druhu marketu jste vystaveni vysokému riziku ztráty kapitálu a není určeno pro každého investora či obchodníka. Stále zde je a bude určitá možnost, že o své vklady přijdete, proto vždy investujte a obchodujte pouze s penězi, o které můžete přijít. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Všechny ceny jsou uvedeny včetně 21% DPH.
Pokud uvedete platné DIČ pro účely DPH registrované v jiném členském státě EU, odpovídáte za správné vyměření a odvod DPH ve své zemi podle platné legislativy.
Copyright © 2025 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika