Seriál o TradingView - 3. Watchlist
V našem seriálu jsme si zatím popsali všeobecné možnosti TradingView, jeho základní prostředí a ovládací prvky. Dnes se konečně začneme věnovat systému práce a jako první na řadu přijde watchlist (seznam instrumentů).
Výběr instrumentů – Watchlist
Každý trader má své oblíbené instrumenty, které buď jen sleduje nebo i obchoduje. Ideální je seskupit si je do watchlistu. Ten najdeme na pravé straně obrazovky.

1. seznam instrumentů (pod Symbol se zobrazuje zkratka, tzv. ticker)
2. název watchlistu
3. přidání dalšího instrumentu do watchlistu
4. práce s watchlisty
5. zobrazit/skrýt watchlist (a s ním celý panel rychlé volby)
6. ikona pro smazání jednoho instrumentu z watchlistu
Při prvním spuštění budeme mít založený právě jeden watchlist, který je pojmenovaný jako Watchlist. Je na uživateli, zda si založí několik různých watchlistů (třeba podle druhu, to znamená krypto, Forex, akcie…) nebo bude používat pouze jeden.
Kliknutím na ikonku (4) můžete přepínat mezi watchlisty, přejmenovávat je, přidávat další, exportovat (nebo naopak importovat) instrumenty do watchlistu a smazat všechny instrumenty ze seznamu. Po kliknutí se zobrazí seznam akcí, který je jasný a ztratit by se v něm neměl nikdo.
Pro smazání jednoho instrumentu najeďte myší na jeho název ve watchlistu. Vpravo se objeví malá ikonka „x“ na červeném podkladu, po jejímž nakliknutí příslušný instrument se seznamu zmizí. Na obrázku je zavírací ikonka vidět u druhé položky zespod – GLD (6).
Instrumenty lze do watchlistu přidávat hned několika způsoby. Můžete si například naimportovat celý seznam všech obchodovaných párů na burze – tyto seznamy lze najít na internetu pro Binance, Bitfinex apod. Pro přidání jednoho instrumentu můžete využít pole (3), mně se však nejvíc osvědčila univerzální metoda, kterou používám i pro rychlé zobrazování grafů, které ve watchlistu nemám a ani je v něm nastálo mít nepotřebuji. Kliknu levým tlačítkem myši kamkoli na graf, abych se ujistil, že pracuji s ním, a začnu psát na klávesnici. Můžu zadat buď přímo název – BITCOIN – anebo zkratku instrumentu (ticker) – BTC nebo XBT. V TradingView se otevře okno, z nějž vyberu instrument, jehož graf se mi poté zobrazí. Jak s tímto oknem pracovat si popíšeme za chvíli, teď se soustřeďme na přidání nového instrumentu do watchlistu. V okně si tedy vyberu instrument tak, že na něj najedu ukazatelem myši a kliknu levým tlačítkem. Zobrazí se nový graf a pak můžete:
1. kliknout pravým tlačítkem do prostředí grafu a z nabídky vybrat „Add to Watchlist“
2. použít rychlou klávesovou zkratku Ctrl+W
Instrumenty v seznamu ve watchlistu lze libovolně přesouvat (přetahovat je myší nahoru a dolů) a pokud najedete ukazatelem myši nad příslušný instrument, můžete kliknutím na malou ikonku vlaječky vlevo přiřadit instrumentu barvu záložky. TradingView prošel minulý rok upgradem: zatímco bylo dřív možné vybrané instrumenty opatřit jedinou barvou záložky, nyní je barev k dispozici celkem pět. Nejjednodušší bude, když si tuto funkci vyzkoušíte. Barevným visačkám zatím nelze přiřazovat uživatelské názvy, takže si budete muset zapamatovat, jaký systém si zvolíte – co bude znamenat červená záložka u instrumentu, co modrá atd. Záložku s barvou odeberete tak, že opět kliknete na praporek nalevo od tickeru.

A nyní zpátky k oknu s výběrem instrumentu. Zadávanou zkratku (to znamená ticker – „BTC“) nebo název („BITCOIN“) můžete upravovat v poli (3). Seznam všech instrumentů, které zkratce nebo názvu odpovídají, se zobrazuje v seznamu (1). Napravo od názvu konkrétní položky v seznamu vidíte i burzu: ceny se od sebe na jednotlivých burzách samozřejmě mírně liší, proto si můžete vybrat přesně ten graf, který hodláte analyzovat.
Ve výběru (2) si můžete vybrat typ instrumentů, které nejčastěji používáte. Pokud analyzujete a obchodujete pouze kryptoměny, má smysl kliknout na „Cryptocurrency“. Až budete příště vybírat další instrument, budou se zobrazovat výsledky opět pouze z okruhu kryptoměn. Volbu zrušíte jednoduše tak, že kliknete ve výběru (2) na „All“.
Výběr můžete dál zúžit tak že si předvolíte konkrétní burzu, z níž budete příště instrumenty vybírat – např. Binance. Kliknutím na položku „All Exchanges“ (5) se vám zobrazí seznam burz – nás kryptoobchodníky bude zajímat seznam kryptoburz úplně dole v seznamu.
Nakonec jsem si nechal jednu zajímavost, a to jsou matematické symboly v oddíle (4). V TradingView si můžete nechat vygenerovat zcela individuální graf zobrazující například závislost ceny Bitcoinu na zlatě nebo vztah mezi ETH a EOS. Zkuste do pole (3) napsat BTC, pak vyberte z oddílu (4) lomítko a do pole (3) zadejte za lomítko ticker XAU. Podmínkou je, abyste v oddíle (5) měli vybráno „All Exchanges“, jinak se vám zlato nebude v seznamu (1) zobrazovat. Pak v seznamu klikněte myší například na „XAUUSD GOLD Oanda“ a v poli (3) se objeví: BTC/OANDA:XAUUSD. Zmáčkněte Enter a už vidíte graf zobraující poměr hodnoty Bitcoinu k ceně zlata.
Co nás čeká příště? Ukážeme si, jak efektivně pracovat s timeframes.
___________________________________
nové použité výrazy:
instrument – podklad pro finanční transakce (akcie, kontrakt, kryptoměna…)