Skip to content Skip to footer

Proč bohatí bohatnou a chudí chudnou

Pokaždé, když v nějaké diskusi narazím na zajímavou myšlenku, tak si udělám poznámku a udělám si k ní i svůj komentář. Občas se ke svým poznámkám vracím a přemýšlím o nich. Důvodem je, že si chci věci udělat jednodušší a efektivnější. Dnes začnu prezentací tří myšlenek, které jsem si zapsal a trochu je předělal. Možná jsem některou z nich již použil v některém z článků, ale to nevadí, „opakování je matkou moudrosti“.

A/

Nákup akcií za „fiat credit money“*  bez vnitřní hodnoty je podceňovaný směnný proces, při němž investoři ve skutečnosti nakupují „equity money“*, které umožňují potenciální peněžní toky a zhodnocení při růstu vnitřní hodnoty, a zároveň zajišťují svá aktiva proti  inflaci a daním. Mnozí účastníci trhu tento proces podceňují, protože často dostatečně nezohledňují dlouhodobé výhody akcií, jako jsou dividendy a kapitálové zisky, ve srovnání s dlouhodobými dopady inflace.

Kromě toho se často přehlíží schopnost společností růst a zvyšovat zisky v prostředí inflace, což z akcií činí atraktivní třídu aktiv pro uchování a zvyšování hodnoty investovaných peněz. Jinými slovy, jedná se o výměnu „ničeho“ (nekrytých „fiat credit money“) za „něco“ (akciové certifikáty jako peněžní toky a peníze kryté vlastním kapitálem).

Investoři se silným finančním vzděláním v „rakouské ekonomii“ chápou tento důležitý proces, který probíhá pod radarem většiny finančně nevzdělaných lidí. To je jednoduchý důvod, proč bohatí bohatnou a chudí chudnou. Bohužel většina chudých lidí tomu jednoduše nerozumí, protože by jim to mohlo pomoci vymanit se z věčné chudoby.

B/

Nemohu než souhlasit ohledně dosažení finanční svobody prostřednictvím investování do dividendových akcií. Tato strategie rozhodně funguje a funguje dobře. Bohužel, účastníci trhu představují jen malý zlomek světové populace. Navíc i ti, kteří se rozhodli investovat na akciovém trhu, velmi často nedosahují dostatečných výsledků z jednoduchého důvodu, tj. vlastního chování. Jejich chování je největší překážkou k dosažení finanční nezávislosti: nakupují, když je trh přehřátý, prodávají, když je trh v poklesu a oni by měli místo toho nakupovat, a tak dále. Taková je lidská povaha, přesněji řečeno povaha průměrného drobného investora. Mnoho drobných investorů neumí zacházet se svými emocemi a neměli by investovat do akcií. Není divu, že průměrný drobný investor vykazuje spíše průměrnou výkonnost:

C/

Průměrný investor by měl v ideálním případě kupovat pouze indexové ETF, jako je $SPY. Pokud by pak nakupoval akcie pouze v době poklesů, stal by se z průměrného investora do ETF dokonce nadprůměrný investor, který by dokázal porazit i ty nejlepší investory. Jednoduše proto, že hluboce pochopil faktor tvorby bohatství z falešných obav a strachu ostatních.

Ale buďme upřímní, vždy to bude jen menšina, protože disciplínu a poznání stoicismu prostě není snadné získat a realizovat, i když o to v podstatě jde. Jednoduché a snadné! AKCIE jsou riskantní a investice „bez přemýšlení“ I tohle by mohl být název dnešního článku.

Od roku 1950 prodělal index S&P 500 13 propadů o více než 20 %. Průměrná hodnota medvědího trhu byla 33 % a trvala téměř celý rok.

Hartford Funds

Kromě toho, od roku 1980 klesá trh v průměru každých 1,2 roku o 10 % a více, takže korekce jsou velmi časté. K poklesu o 5 % docházelo v tomto období 4,6krát ročně. Tato čísla jsou závažná. Koneckonců, pokud máte v trhu zainvestováno 200 000 USD, 10% pokles se rovná 20 000 USD. To je dnešní mediánový roční příjem člověka v ČR, (medián hrubé měsíční mzdy dosáhl v 1. pololetí 2024 výše 39 136 Kč).

(Dočasná) ztráta takového množství peněz může na lidi vyvinout obrovský tlak, když vidí pokles o celý svůj roční příjem. Bez podstoupení těchto rizik však automaticky podléháme ještě větším rizikům: inflaci a nevytvoření pasivního příjmu na důchod.

„Mnohem více se bojím inflace a toho, že budu muset pracovat až do stáří, než toho, že mě cestou potká několik prudkých poklesů čistého jmění“.

Navíc každé rozhodnutí investovat do trhu (S&P 500) v historii bylo dobrým rozhodnutím, přestože trh se obchoduje na historickém maximu. I kdybyste investovali všechny své peníze den před bankrotem banky Lehman, stále byste učinili moudré rozhodnutí, i když načasování by zdaleka nebylo ideální. Jak se ukazuje, nakupování na historických maximech není špatný nápad.

Podle dat společnosti JPMorgan (JPM) měl index S&P 500 v roce 2024 (do konce října) celkem 47 rekordních uzavíracích hodnot (ATHs). Ve skutečnosti bylo 6,6 % všech obchodních dnů na historickém maximu. Méně než třetina těchto maxim se ukázala být dnem. Totéž platí, pokud se podíváme na data od roku 1988.

Investoři obvykle považují historická maxima za důvod zůstat v hotovosti nebo mimo trh.   Historie však naznačuje, že investování na historických maximech není špatnou strategií, protože nová maxima se obvykle vyskytují v sériích. Jinými slovy, síla trhu často vede k další síle trhu. – JPMorgan

JPM

Je však třeba říci, že investování není bez rizika. Neměli bychom slepě házet peníze na trh, zvláště pokud se blížíme důchodovému věku nebo jsme již v důchodu.

Obecně platí, že čas strávený na trhu překonává snahu načasovat trh. Z údajů v níže uvedeném grafu vidíme, že investování s horizontem jednoho roku je v podstatě hazard. Šance, že vyděláme, jsou zhruba 60 ku 40 v libovolném roce. Nicméně na pětiletém a desetiletém horizontu jsou šance výrazně v náš prospěch, což činí ztrátu na akciovém trhu velmi nepravděpodobnou. Na dvacetiletém klouzavém horizontu akcie nikdy neměly zápornou výkonnost!

JPM

I po zohlednění inflace dosáhl index S&P 500 letos několikrát historického maxima. To ukazuje, že navzdory zvýšené inflaci po pandemii a prudké korekci způsobené výprodejem technologických akcií zůstává akciový trh nejlepším místem pro dlouhodobou ochranu před inflací a tvorbu bohatství.

Ačkoli existují velmi náročná období na akciovém trhu, která mohou trvat deset a více let, základní princip dlouhodobého investování zůstává nepřekonaný a je nejlepším způsobem, jak mohou investoři chránit a budovat své bohatství.

Nakupuji akcie s růstem dividend (Divided Growth Stocks).

Existuje však jeden drobný problém. Vše, co jsme dosud probírali, se týká investorů do indexů. Pokud se rozhodnete investovat do jednotlivých akcií, tyto statistiky už pro vás neplatí. Zatímco základní koncept dlouhodobé tvorby hodnoty pro diverzifikovaná portfolia zůstává pravdivý, platí také, že výběr vlastních akcií přidává riziko.

Například pokud byste v roce 1999 vsadili vše na vysoce rizikové Dot-com akcie, mohli byste své portfolio nenávratně zničit. Totéž platí pro finanční sektor v letech 2006/2008, technologické akcie (společností, které negenerovaly zisk) v roce 2021 a řadu dalších investic. Proto už do spekulativních akcií neinvestuji.

Od té doby, co jsem začal brát investování do Divided Growth Stocks vážně, zaměřuji se na vysoce kvalitní plátce dividend s dlouhodobým investičním horizontem. Toto téma jsem podrobně rozebral v několika článcích a ukázal statistiky, které dokazují sílu investování do dividend.

Od roku 1973 Divided Growth Stocks překonaly výkonnost indexu S&P 500 s rovnoměrným vážením (equal-weighted) a navíc měly příznivější profil volatility. Jinými slovy, investoři dosáhli lepších výnosů s menším rizikem.

Hartford Funds

To vychází z vlastností dividendových společností. Prostá dividendová transakce přece nevytváří hodnotu. Pouze přesouvá hotovost z rozvahy společnosti na makléřský účet investora. Důležité je, že dividenda je potvrzením.

Dividendově rostoucí společnosti jsou ziskové a jsou schopny trvale zvyšovat výplatu. To také dokazuje jejich schopnost zůstat konkurenceschopné bez ohledu na hospodářské cykly a rizika nových účastníků trhu.

Zatímco vysoce spekulativní akcie mohou mít několik let vyšší výkonnost, v průběhu času je téměř nemožné překonat hodnotu konzistentních dividendově růstových společností. Ty obstály ve zkoušce času.

Hartford Funds

Pokud jde o investování peněz, rád kombinuji akcie s vysokým výnosem a akcie s dividendovým růstem. Pravidlo je poměrně jednoduché. Čím mladší jsou investoři, tím více by měli vlastnit dividendově růstových akcií. Čím jsou investoři starší, tím více by se měli zaměřit na výnosy.

A co víc, věřím, že investoři, kteří začnou včas investovat do dividendově rostoucích akcií, nemusí dělat mnoho změn, protože důsledný růst dividend může z akcií s nižším výnosem udělat fantastický nástroj příjmu. Například krátce po velké finanční krizi vyplácela společnost Union Pacific (UNP) čtvrtletní dividendy ve výši zhruba 0,20 USD. Nyní je toto číslo 1,34 USD, tedy téměř 7x vyšší! Vlastním UNP a očekávám, že ji budu vlastnit napořád.

Zejména na současném trhu se zvýšeným oceněním a rostoucí volatilitou se rád zaměřuji na akcie, které přinášejí jak růst, tak příjem. Kromě akcií s vysokým výnosem v oblastech, jako je energetický midstream a nemovitosti, se dívám na společnosti, jako je Union Pacific, která vynáší 2,3 % s pětiletým CAGR 8,2 % (navzdory recesi v nákladní dopravě), obchodním modelem s ultra širokým příkopem (wide moat) a zdravým výplatním poměrem pod 50 %.

V tomto prostředí není snadné najít dividendové společnosti se slušným výnosem, zvýšenou bezpečností a dobrým oceněním. Považuji to však za naprostý základ dividendového investování. To je důvod, proč „jdu ve velkém“ do několika málo akcií, které na tomto trhu vynikají. To také vysvětluje, proč na tomto trhu dávám přednost fondu Schwab U.S. Dividend Equity ETF (SCHD) před indexem S&P 500, protože toto ETF je přesně tím, co u dividendových akcií hledám, vzhledem k jeho 3,5 % výnosu a téměř dvoucifernému ročnímu růstu dividend. Je to ETF zaměřené na růst dividendového příjmu.

SA PREMIUM

Po zvážení všech okolností jsem přesvědčen, že musíme využít „rizika“ investování v náš prospěch, abychom se vyhnuli větším rizikům, která přicházejí s neinvestováním. Chtěl jsem také zdůraznit své zaměření na dividendově růstové akcie, protože ty mohou výrazně usnadnit pomalý přechod do důchodu a snížit potřebu výrazně restrukturalizovat portfolio, když se příjem stane prioritou.

Závěr

Investování do kvalitních dividendových akcií není jen strategií – je to nutnost ve světě, kde inflace snižuje kupní sílu a hotovost časem ztrácí hodnotu. Pro mnoho lidí zůstává tento pomalý trend často bez povšimnutí. Přestože akcie s sebou nesou rizika, historie ukazuje, že největším rizikem je neinvestovat vůbec.

Zaměřením se na osvědčené plátce dividend se silným růstovým potenciálem se snažím proměnit volatilitu trhu ve výhodu a zajistit si spolehlivý zdroj příjmů do budoucna. Tento přístup v podstatě minimalizuje spekulace a maximalizuje tvorbu dlouhodobého bohatství, což z něj činí základní kámen mé investiční strategie.

Sleduji několik kvalitních  společností, které splňují moje kritéria dividendového růstu. Ale jsem a budu vybíravý a náročný, chci kupovat jen kvalitní společnosti za dobré ceny. Jsem přesvědčený, že příležitosti budou. Pokud se naskytne šance na nákup, budu informovat na našem Discordu.

Pokud chcete mít tyto informace, přidejte se k nám na Discord. Máte zájem o detailnější informace ohledně společností, kterém mám v hledáčku a které jsou „zralé“ na nákup ? Pokud to chcete vědět, pořiďte si členství.

„The most difficult thing in investing : ignore the hype and stay steady on your own path“.

*

Fiat Credit Money

  • Definice: Peníze vytvořené prostřednictvím poskytování úvěrů finančními institucemi (zejména komerčními bankami). Banky při poskytování úvěru „vytvářejí“ nové peníze prostřednictvím multiplikace vkladů.
  • Původ: Vznikají, když banka poskytne půjčku. Tyto peníze jsou založeny na důvěře, že dlužník splní své závazky (vrátí dluh s úrokem).
  • Podstata: Jsou součástí širší peněžní zásoby, která zahrnuje i vklady na bankovních účtech, vznikající jako důsledek úvěrové aktivity.
  • Použití: Slouží primárně k financování ekonomické aktivity (investice, spotřeba, podnikání).

Příklad: Banka poskytne hypotéku na nemovitost. Tyto peníze nebyly fyzicky vloženy, ale vytvořily se zápisem na účet dlužníka.

Equity money:

  • Vázanost na vlastnictví
    Equity money je obvykle spojeno s majetkovými podíly, jako jsou akcie nebo jiná forma vlastnictví v organizacích, podnicích nebo aktivech. Tento typ peněz představuje podíl na reálné hodnotě, například na kapitálu firmy.
  • Sdílení rizika a výnosů
    Na rozdíl od dluhového financování, kde je věřitel zaručeně placen (například úroky), držitelé equity nesou riziko ztrát, ale také se podílejí na případném růstu hodnoty (např. zisků nebo zvýšení tržní hodnoty firmy).
  • Bez pevného závazku k vrácení
    Equity money nezahrnuje povinnost splatit určitou částku jako v případě dluhu. Místo toho je hodnota založena na tržní hodnotě aktiva nebo podílu.
  • Praktický příklad equity money

-Investice do firmy: Když investor vloží peníze do společnosti nákupem akcií, přeměňuje své fiat nebo jiné peníze na „equity money“ ve formě podílu na společnosti.

-Startupy: Startupy často získávají financování prostřednictvím equity, kdy investoři dostávají podíl na vlastnictví společnosti výměnou za poskytnutí finančních prostředků. Rozdíl mezi equity money a jinými druhy peněz

  • Fiat money: Hodnota fiat peněz je zajištěna vládním nařízením a důvěrou, nikoliv reálnými aktivy.
  • Credit money: Vytváří se prostřednictvím půjček a je spojeno s povinností splácet.
  • Equity money: Je propojeno s vlastnictvím aktiv nebo podílů a odráží reálnou hodnotu bez závazku vrácení.
  • Equity money se využívá zejména v investičním a podnikatelském kontextu a je klíčem k financování dlouhodobého růstu a inovací, protože umožňuje sdílení rizik a výnosů mezi investory a vlastníky.

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

2 Comments

Leave a comment

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

Obchodováním na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměnách nebo jakémkoliv dalším druhu marketu jste vystaveni vysokému riziku ztráty kapitálu a není určeno pro každého investora či obchodníka. Stále zde je a bude určitá možnost, že o své vklady přijdete, proto vždy investujte a obchodujte pouze s penězi, o které můžete přijít. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Všechny ceny jsou uvedeny včetně 21% DPH.
Pokud uvedete platné DIČ pro účely DPH registrované v jiném členském státě EU, odpovídáte za správné vyměření a odvod DPH ve své zemi podle platné legislativy.
Copyright © 2025 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika