Očekávání ohledně zisků rychle klesají a makroekonomický výhled společnosti Apollo silně podporuje tezi o „vyšších sazbách po delší dobu“ a rizicích spojených s inflací. Deglobalizace a cla mění toky mezinárodního obchodu, což zvyšuje inflační očekávání v USA, zatímco v jiných regionech působí deflační tlak. V tomto prostředí upozorním na dvě akcie s vysokým výnosem, které mají cenovou sílu, bezpečný obchodní model a silné příjmy – tedy skvělou obranu proti vleklé inflaci.
Ačkoliv obchodních jednání s Čínou bylo „velmi úspěšné“, dosud jediným výsledkem „Dne osvobození“ bylo osvobození indexu S&P 500 od vysokých ziskových očekávání, jak ukazuje následující graf.
Nechci být politický – jen mě to pobavilo, když jsem viděl poslední odhady zisků, konkrétně od Apollo Asset Management. Společnost Apollo Asset Management – největší správce alternativního úvěrového kapitálu na světě a součást skupiny Apollo Global Management (APO) – spravuje přes 750 miliard dolarů. Je také velmi otevřená, pokud jde o makroekonomický vývoj, protože ten má významný vliv na její podnikání.
V posledních měsících se Apollo čím dál víc soustředí na klíčové makroekonomické faktory, jako jsou obchod, inflace a hospodářský růst, což jsou v současnosti – a obecně – hlavní hybné síly fiskální a měnové politiky. Jedním z důvodů, proč jejich čísla čím dál víc využívám, je to, že scénář „o vyšších sazbách po delší dobu“, zejména v kontextu rostoucího rizika stagflace v letošním roce, je pro mě také velmi pravděpodobným scénářem.
Ačkoliv očekávání ohledně růstu utrpěla, inflační ukazatele zůstávají silné – například regionální průzkumy výrobců od jednotlivých poboček Fedu ukazují největší nárůst vstupních nákladů od konce pandemických lockdownů v roce 2020.
Ačkoliv neříkám, zda to, co dělá prezident, je správné nebo špatné ( můj názor k tomu nepotřebujete), jeho kroky ovlivňují jeden z největších deflačních faktorů posledních desetiletí.
Jedním z důvodů, proč už dlouho tvrdím, že sazby a inflace zůstanou „vyšší po delší dobu“, jsou faktory jako:
- konec revoluce v těžbě břidlicové ropy a plynu v USA,
- proměňující se trh práce,
- a deglobalizace – spolu s dalšími vlivy.
Například Čína jako globální centrum levného zboží vyvážela deflaci – používáme ji k výrobě mnoha levných meziproduktů i finálních produktů, jako jsou chytré telefony, počítače, baterie, hračky a hry.
Neříkám, že toto přesouvání výroby bylo dobré rozhodnutí – ale pro inflaci to bylo výhodné, protože USA a další západní státy nakupovaly levné zboží ze zemí, které často výrobu dotovaly, aby si udržely vysokou zaměstnanost. Nyní však cla tyto toky narušují, což má různé dopady na inflaci podle regionu – někde ji zvyšují, jinde snižují.
Společnost Apollo to shrnula velmi výstižně:
„Za současných podmínek USA už tyto levné výrobky z Číny kupovat nebudou. Čína je proto bude muset „vyvézt jinam“, aby si udržela zaměstnanost a ekonomickou stabilitu. To ovšem vytváří problémy například pro evropské státy – ale to už je na jiný článek.
USA už nedováží levné zboží z Číny. Výsledkem bude, že zbytek světa pravděpodobně zaznamená výrazný nárůst dovozu levného čínského zboží, které Čína už neprodá v USA. Tím vzniká velmi neobvyklá makroekonomická situace:
- V USA vzniká tlak na růst inflace,
- zatímco v Evropě, Kanadě, Austrálii a Japonsku se inflace dostává pod tlak směrem dolů“.
— Apollo Global Management
Ačkoliv v žádném případě netvrdím, že to způsobí prudký nárůst inflace – zejména pokud by obavy z recese vedly k poklesu poptávky – říkám, že se jedná o další silný faktor podporující tezi „vyšší po delší dobu“ (vysoké sazby i inflace).
Problém je, že inflace bývá často podceňována. Rozdíl 100 bazických bodů (1procentní bod) na první pohled nevypadá dramaticky, ale ve skutečnosti je značný.
Například:
- 100 000 USD má po 15 letech při 2 % inflaci hodnotu jen 74 000 USD.
- při 3 % inflaci už je to 63 000 USD.
- a při 4 % inflaci už jen 54 000 USD.
Jinými slovy, trvale zvýšená inflace nad cílem může během 15 let znehodnotit polovinu vašeho reálného majetku, pokud proti tomu nejste chráněni.
A i když se v posledních zprávách objevilo, že bylo dosaženo obchodní dohody, rizika s tím spojená sice poklesla, ale rozhodně nejsme z nejhoršího venku. Strukturální síly deglobalizace s námi pravděpodobně zůstanou po mnoho let (ne-li desetiletí).
To je dáno zásadními událostmi, jako jsou:
- rizika budoucích cel,
- pandemie,
- a další geopolitické faktory, které nutí státy snižovat rizika ve svých dodavatelských řetězcích.
„USA oznamují obchodní dohodu s Čínou v Ženevě
Bílý dům | 11. května 2025
Ministr financí Scott Bessent:
„S potěšením mohu oznámit, že jsme dosáhli významného pokroku mezi Spojenými státy a Čínou v těchto velmi důležitých obchodních jednáních. Nejprve bych chtěl poděkovat našemu švýcarskému hostiteli. Švýcarská vláda byla velmi laskavá a poskytla nám toto skvělé místo, které podle mě přispělo k vysoké produktivitě, jakou jsme zaznamenali. Detaily zveřejníme zítra, ale mohu vám už nyní říct, že jednání byla produktivní. Účastnil se jich vicepremiér, dva náměstci ministrů, kteří byli úzce zapojeni, velvyslanec Jamieson a já. A včera večer jsem mluvil s prezidentem Trumpem, stejně tak i velvyslanec Jamieson, a prezident je plně informován o tom, co se děje. Takže zítra ráno proběhne kompletní brífink.“
Jako investor se zaměřuji na nákup firem, bez nichž by svět musel obětovat svou životní úroveň. A to proto, že žádný, byť jen trochu racionální svět, se životní úrovně dobrovolně nevzdá.
Midstream průmysl (tedy přeprava a zpracování ropy a zemního plynu) je jedním z nejzásadnějších odvětví moderní globální ekonomiky. Potvrzení jsme dostali nedávno, když Čína zrušila 125% clo na dovoz amerického etanu, které zavedla teprve tento měsíc.
Jak to mnozí komentovali, i já věřím, že to znamená, že Čína se snažila najít alternativu k americkému etanu na globálním trhu – a neuspěla.
Výsledkem bylo dilema: buď zrušit cla, nebo zavřít továrny, kde je etan klíčovou surovinou. A ekonomické dopady uzavření továren jednoduše nebyly přijatelné. Proto se Čína rozhodla pro první možnost – ustoupila.
Na základě tohoto kontextu jsem se rozhodl zaměřit na dividendovou akcii s vysokým výnosem, která mě stále udivuje:
- poskytuje spolehlivý a vysoký příjem z dividend,
- má extrémně bezpečné obchodní modely,
- má cenotvornou sílu a chrání proti inflaci,
- je atraktivně oceněná.
Takže se pojďme podívat na tento titul –který nedávno zveřejnil výsledky hospodaření a potvrzuje mou býčí tezi.
Energy Transfer (ET) – Zvýšený výnos chráněný proti inflaci
Midstream odvětví miluji z celé řady důvodů, včetně rostoucí poptávky a nabídky fosilních paliv, které mu dávají stále silnější vítr do plachet.
Navíc, většina společností v tomto sektoru se dnes soustředí na generování volného cash flow, a počet nových projektů prudce klesl. To znamená, že stávající infrastruktura – jako ropovody, plynovody a přístavy – má dnes větší cenotvornou sílu (pricing power).
V tomto odvětví mám obzvláště rád společnost Energy Transfer – ačkoliv jsem si ji nemohl dlouho koupit, protože je strukturována jako Master Limited Partnership (MLP). Někdy v roce 2022 se dostala na seznam společností, které neamerický investor prostě nemohl koupit. To dnes neplatí. Mnoho evropských brokerů ale stále MLP nenabízí. To se ale naštěstí změnilo a i když je třeba překonat některé administrativní překážky, dnes ho koupit opět dokáži a už jsem tak i udělal a přidal k pozicím koupeným v roce 2021 a 2022. Je ale třeba pamatovat, že při prodeji budete zdaněni 10% z objemu transakce (americká daň navíc), takže je to opravdu na dlouhodobé držení.
Pokud ale máte přístup k MLP, máte štěstí – Energy Transfer patří mezi mé nejoblíbenější vysoce výnosové společnosti, se strategicky nepostradatelným byznysem, který zahrnuje více než 200 000 kilometrů (125 000 mil) potrubních sítí, skladovacích kapacit a exportních terminálů.
Tato infrastruktura podporuje těžbu a export americké ropy ve všech hlavních těžebních oblastech, včetně Permian Basin v Texasu, Anadarko, Eagle Ford a dalších.
Podporuje rychle rostoucí segmenty, jako jsou kapalné frakce zemního plynu (NGL), rafinované produkty a zemní plyn, přičemž přibližně 90 % EBITDA pochází z poplatkově založených operací, což výrazně snižuje riziko spojené s cenami komodit. Tyto poplatkové smlouvy často zahrnují i tzv. take-or-pay dohody, kdy zákazníci platí za rezervovanou kapacitu bez ohledu na to, zda ji využijí.
A navíc zde existuje ochrana proti inflaci:
Rostoucí inflace ztěžuje výstavbu nových infrastrukturních sítí v hodnotě miliard dolarů. Protože ET už má rozsáhlou síť vybudovanou, jeho cenotvorná síla dále roste – i proto jsem ukázal graf nových projektů. Operace ET jsou navázané na index spotřebitelských cen (CPI). I když ET nebude přímo těžit z inflace tak jako producenti ropy a plynu, riziko inflace je kryto konstrukcí smluv.
Energy Transfer má dividendový výnos 7,6 %, což převyšuje mnoho investic s pevným výnosem (např. dluhopisy). Po snížení distribuce během pandemie má nyní společnost zdravou rozvahu, kreditní rating investičního stupně BBB, a výplatu distribucí obnovila a navýšila na nové historické maximum. Ve 1. čtvrtletí 2025 byly celkové distribuce meziročně vyšší o více než 3 %.
Do budoucna očekávám, že růst distribuce v řádu středních jednociferných čísel (cca 4–6 % ročně) bude pokračovat, protože růstové projekty společnosti jsou velmi slibné – letos jsou plánovány kapitálové výdaje (CapEx) ve výši 5 miliard USD.
Podle společnosti by většina těchto investic měla přinést výnosnost ve středních desítkách procent. Většina projektů vstoupí do provozu v letech 2025–2026 a významně přispěje k EBITDA v letech 2026 a 2027.
Z následujícího přehledu vyplývá, že se jedná mimo jiné o tyto projekty:
Hugh Brinson Pipeline (fáze 1): Výstavba začala v 1Q25, spuštění se očekává ve 4Q26. Projekt je plně zarezervován, a podle společnosti poptávka po kapacitě ve fázi 2 převyšuje dostupnou nabídku.
Rozšíření terminálu Nederland (projekt Flexport): Projekt je téměř dokončen. Vývoz etanu začne tento měsíc, propan v červenci a etylen na konci roku. Pro sledovatele ET je to klíčový projekt, který má z ET udělat většího hráče na trhu NGL (kapalných frakcí zemního plynu).
Zpracovatelské závody v Permianu:
Red Lake IV má být spuštěn ve 2Q25, Badger v polovině 2025, Mustang Draw ve 2Q26.
To je velká věc jak pro společnost, tak pro region Permian, který dlouhodobě trpí nedostatečnou vývozní kapacitou, zvláště když produkce doprovodného plynu (associated gas) roste.

Kromě toho představují datová centra zajímavý růstový potenciál – potřebují obrovské množství energie, která bude generována pomocí zemního plynu, jenž protéká sítí ET.
Jen v Texasu je v současnosti vyhodnocováno více než 150 nových datových center. A právě zde má ET hustou síť plynovodů, takže je schopna umístit datová centra přímo na svou síť.

Z hlediska valuace:
ET se aktuálně obchoduje za pouze 5,2násobek provozního cash flow, což je pod dlouhodobým průměrem 6,2x a výrazně pod hodnotou 9–10x, se kterou běžně kalkuluji u vysoce kvalitních midstream společností. Konzervativně řečeno, nemyslím si, že by se ET měla obchodovat pod 24 USD za akcii, což je skoro o 40 % více než současná cena.
Pokud se vám tento nápad líbí, možná se vám bude líbit i ty další! Enterprise Products Partners (EPD) je vysoce kvalitním podnikem. Je to lídr amerického midstream sektoru.
Na této společnosti se mi hodně líbí následující:
- že se jedná o „všestranně odolný“ byznys díky své nezbytnosti,
- že má 6 miliard USD investic, které budou uvedeny do provozu v roce 2025,
- že má kvalitní rozvahu s ratingem A,
- a konečně, že její akcie jsou podhodnocené.
Růstový potenciál společnosti zůstává solidní, její finanční zdraví je vynikající a valuace je stále dostatečně atraktivní, aby nabídla silné celkové výnosy v příštích letech.
No a samozřejmě Enbridge (ENB) – kanadská společnost, bez které se Amerika neobejde. O ENB jsem napsal několik textů. Zmíním jen co je nového a je to velmi pozitivní. Současná situace, kdy americká administrativa dělá mnoho změn umožňuje projednání povolení nového ropovodu v tunelu pod Velkými jezery ve zkráceném řízení. Pokud se vše podaří dotáhnout a bude nahrazeno 60 let staré potrubí uložené na dně, výrazně to sníží rizika ohrožení havárií a pravděpodobně i odemkne hodnotu akcií.
Samozřejmě existují ETF, například Alerian MLP ETF – AMLP (akcie vlastním), nebo Global X MLP & Energy Infrastructure ETF – MLPX, které lze v ČR koupit.
Zajímá vás u jakého brokera v ČR lze akcie koupit? Přidejte se k nám na Discord. Pokud máte zájem o detailnější informace a jak překonat administrativní překážky, pořiďte si členství.
Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.