Skip to content Skip to footer

Má investování do ETF smysl?

„Nikdo z nás není dost chytrý na to, aby zjistil, které akcie budou dlouhodobě nejvýkonnější“. To je největší argument pro nákup indexových fondů/ETF. Pokud nekoupíte správné jednotlivé akcie, existuje možnost, že se vám nepodaří naplnit vaše investiční cíle, protože nedosáhnete plánovaného zhodnocení.

Co je to vlastně ETF?

To popisuje docela hezký článek od Black Rock v češtině. V krátkosti ETF je fond obchodovaný na burze, je to otevřený systém kolektivního investování. Když si koupíte ETF, kupujete vlastně malou část portfolia cenných papírů vytvořeného s cílem sledovat určitý tržní index, nebo sektor. Může to být třeba Nasdaq100, S&P500, Dow Jones.

Poslední dobou se na internetu stále častěji objevuje názor, že pro někoho, kdo má slušný a pravidelný příjem ze závislé činnosti, nemá investování do dividend žádný, nebo možná jen malý smysl. Hledají „nejvýkonnější“ nízkonákladová ETF, porovnávají jejich historické výkonnosti a v lepším případě vyberou dvě akumulační ETF, aby měli alespoň nějakou diverzifikaci a do nich pak investují všechny své peníze.

Jejich výběr bude s největší pravděpodobností zahrnovat ETF sledující:

A/ Nasdaq100 v akumulační formě, například CNDX (u některých brokerů SXRV) v €, nebo distribuční QQQ v $

B/ S&P500 opět v akumulační formě, například CSPX v €, nebo distribuční evropské varianty jako např. VUSD, SPY5 v $, případně i americkou variantu SPY v $

Ti opatrnější, zvolí možná ještě akumulační verzi IWDA sledující MSCI World index. Tato skupina bude předkládat argumenty podpořené matematikou, vytáhnou na nás třeba následující vzorec pro výpočet budoucí hodnoty:

FV = PV * (1 + r) ^n

  • FV znamená budoucí hodnotu investice nebo úspory.
  • PV označuje současnou hodnotu investice nebo úspory.
  • r je roční úrok jako desetinné číslo (například 0,05 pro 5 % úrok).
  • n představuje počet let, po které bude investice nebo úspora zhodnocena

Budou hovořit o ušlých příležitostech (a matematicky nám to dokáží), pokud by investovali do něčeho, jako je například SCHD, velmi populární ETF ve státech, které kopíruje Dow Jones Index. Zazní argumenty o zdanění dividend, jak je to neefektivní, jak to omezuje růst. „Pohrdají výnosem“, protože „neexistuje žádný dobrý důvod, proč by vám společnost měla poskytovat výnos v podobě dividend, pokud by byla schopna růst. Zpětné odkupy jsou lepší než dividendy, protože nedochází ke dvojímu zdanění. A ještě lepší, než zpětné odkupy je reinvestování do podniku, aby mohl růst ziskověji“. Toto aplikují i na ETF.

Osobně si myslím, že nejlepší kombinací kvalitních akcií je Nasdaq 100 – Index (NDX). Má vysokou expozici vůči velkým technologiím, což je dnes objektivně jedna z nejrychleji rostoucích částí světové ekonomiky. To je důvod, proč jsem i já udělal část svých investic do CNDX. Ale udělal jsem investice i do VUSD a SCHD. Proč? Použiji výše uvedený vzorec. Protože n!

Abyste měli návratnost, musíte mít především pozitivní (r), a pak nechte čas pracovat ve váš prospěch. Zvláště když jste mladí. Riskovat extrémně nebo příliš mnoho kvůli tomu, že jste mladí, je podle mého názoru omyl (přál bych si, abych mohl jít zpět ke svému dvacetiletému já a tento koncept mu vštípit). Čas není něco, co získáte zpět, až když je pryč, je pryč. Žádné opakování nebo restartování. Váš život má omezený počet (n). Použijte ho moudře.

SCHD v některých obdobích překonává S&P 500, dlouhodobě je ale výkonnější SPY. SCHD je rozprostřena mezi sektory, ne vždy všechny sektory mají stejný výkon, ale to, co pro někoho je negativní, pro mě je to naopak výhodou. SCHD je zdravá investice, u které se dobře spí. Nemůžete s ní udělat chybu. Nemyslím si, že by její výkonnost byla výrazně nižší než výkonnost SPY. Pravděpodobně bude za SPY zaostávat, ale bude tak činit s mnohem nižší volatilitou a s peněžním tokem z dividend, díky němuž je tak oblíbený u příjmových investorů. SCHD záměrně vylučuje REITs, proto vlastním i několik individuálních akcií REITs. Nevlastním ETF na REITs, protože se jim věnuji intenzivně a dlouhodobě.

ALE, mám kvůli různým scénářům budoucnosti i jiná ETF. Moc dobře si pamatuji .com, nástup internetu, CSCO byla první společností s kapitalizací 1 T, všechno bylo skvělé, než to přestalo být skvělé. NDX trvalo zhruba 5600 dní, než se dostal na úrovně před splasknutím bubliny, SPY to zvládl o trochu rychleji, CSCO Cisco Systems, Inc., ačkoliv je to stále skvělá firma, na tehdejší kapitalizaci stále nedosáhla.

Další ETF, které vlastním, je VUKE, které kopíruje britský FTSE 100 a je v £. Je to pro mě další diverzifikace, jak co se týká měny, ale i díky tomu, že v něm jsou zastoupeny jiné, něž technologické firmy, především finanční instituce a komoditní hráči.

Podobnou funkci může plnit třeba DGRO v $, které také vlastním, 18 % má alokováno ve financích, 17 % v technologiích, 17 % v Health Care, 12 % v industrials… 22 % expozici na Health Care, a především evropské GRANOLAS z tohoto segmentu má další můj oblíbenec VIGI.

Pro případ, kdy trh půjde několik let do strany jsou navržena specializovaná ETF, která využívají „covered calls“, JEPI a JEPQ od JPM. Kdo by uvažoval o jejich nákupu by ale měl velmi dobře rozumět, jak jsou konstruovaná, jak se budou chovat, jaká jsou jejich rizika a jak s nimi pracovat.

Možností je velká spousta a každý by měl přemýšlet o složení svého portfolia, o možných scénářích budoucnosti, nehonit se za překonáním některého z indexů, ale naplňovat svoje investiční plány. Pro někoho budou vhodná ETF, pro někoho jednotlivé akcie, pro dalšího kombinace obojího. Nedejte na názor jedné osoby, nebo investiční skupiny. Udělejte si plán, vytvořte pravidla a vydejte se na investiční cestu. Hodně štěstí. A neházejte „všechna vejce do jednoho košíku“.

A teď zpátky k zamyšlení, jestli dividendy mají „alespoň malý smysl“. „Akumulační hráči prostě nemohou vydržet, jak se plní hotovostí jejich pokladničky každý měsíc nebo čtvrtletí… jde to pochopit.“ Bez emocí by to mohlo mít smysl. Nicméně lidé jsou velmi emocionální bytosti a kupování při silném trhu a prodávání při propadech trhu je bohužel velmi běžné, a to je recept na dlouhodobou katastrofu. Dividendy a stabilní příjem odstraňují mnoho emocí z rovnice, což vede k mnohem větší trpělivosti a méně iracionálním rozhodnutím.

Podle mého názoru mnoho investorů, orientujících se pouze na růst, dělá také chybu v tom, že zaměňuje zisk a návratnost. Dividenda je způsob, jak získat zisk, stejně jako prodej akcií. Kromě toho, že dostáváte dividendy, ale nemusíte nic prodávat. Nemusíte se snažit časovat trh ani rozhodovat, kterou pozici zavřít. Během budování/investování mají dividendové akcie a účty výrazně odlišnou roli než během fáze výběru výnosů. Například během fáze budování vám dividenda umožňuje snadno vyvažovat nebo přesouvat prostředky do lepších příležitostí, aniž byste prodávali staré pozice (+související kapitálové zisky, transakční náklady atd.).

Pokud například kdykoli potřebujete peníze, jsou ve vašem účtu doslova hotové peníze, protože dividendy stále přicházejí. Pokud se zítra rozbije pračka a máte problém s cashflow – dividendy zachrání situaci (na to by ale měla být finanční rezerva!). Pokud se zítra rozhodnete, že chcete zpomalit v práci a chcete si užívat života – dividendy jsou tu k tomu, aby doplnily váš příjem. Okamžitě, bez jakékoli úpravy vašich portfolií.

Proto jsem téměř 100 % investován do dividendových akcií a distribučních ETF. Nikdy nepotřebuji prodat ani jednu akcii. Nemusím hádat, který sektor bude klesat a je nejlepší ho prodat, abych zaplatil své účty. S průměrnou CAGR 4-5 % na výplatu se nemusím starat ani o inflaci nebo o cenové zhodnocení akcií. Můžu jednoduše použít dividendu a portfolio bude stále stabilně růst.

Mé dividendové portfolio existuje a platí mi peníze, a já ho nemusím často menežovat, nebo plánovat měsíce/roky dopředu. Mě dividendy smysl dávají,    chci žít z peněžních toků svých investic. A jak to máte vy?

Markův pohled

My to máme takto: ETF by pro nás mělo plnit ideálně funkci pravidelného investování. Není to něco, co má technicky zajímavé grafy a co se drží za poslední roky spíše v sideways trendech, které stojí za dlouhodobou akumulaci ale neobsahují nějaký vyloženě lákavý level na nákup. Pokud by zde člověk čekal na ideální vstup, může čekat taky dalších 10 let, takže je dobré brát jako alternativu ke klasickým investicím, které nevyžadují aktivní pozornost. Samozřejmě ty zajímavější hladiny jsou dostupné v našich technických analýzách, ale člověk musí někde začít a u ETF je lepší pravidelnost, než jednorázové vstupy.
Pro nás je zde jasná volba a to využít novou fičuru od XTB, která umožňuje pravidelné měsíční investování do ETF.

Pokud budete mít zájem na XTB investovat, můžete použít náš link.

Seznam ETF, ze kterých budeme vybírat a postupně přidávat do portfolia, je k dispozici v naší sekci AKCIOVÉ PORTFOLIO MAREK. XTB nabízí celou řadu různých ETF, takže člověk si může vybrat ty, které mu sedí do jeho portfolia nejvíce. Kompletní seznam dostupných ETF na platformě XTB naleznete zde

Zdroj grafů: Seeking Alpha

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika