Hledání zisků (alfy) je to, co většina lidí dělá téměř každý den. Většina investorů, kteří se rozhodnou vyhnout investicím do indexových fondů totiž potřebuje porazit trh, aby své rozhodnutí ospravedlnila. To samozřejmě neplatí pro investory, kteří se rozhodli plně zaměřit na příjem nebo alternativní strategie, ale je téměř naší povinností generovat alfu. Zajímavé je, že to není jednoduché.
Podle studie z roku 2020 se téměř 90 % finančních profesionálů nedokáže výkonem přiblížit indexu S&P 500 ani žádnému z jeho příbuzných indexů, jako jsou S&P 500 MidCap 400, SmallCap 600 a indexy růstu a hodnoty S&P 500.
To zahrnuje i hedgeové fondy. Podle Stock Analysis uzavřel Warren Buffett v roce 2008 sázku o 1 milion dolarů, že hedgeové fondy během několikaletého období trh nepřekonají. V roce 2016 dosáhly hedgeové fondy v průměru výnosu 22,0 %, zatímco S&P 500 vrátil 85,4 %. To je téměř čtyřnásobek.
Tyto výsledky jsou fascinující, protože hedgeové fondy by měly být ti „nejchytřejší ve hře“, kteří trh vždy porazí. Obecně platí, že finanční profesionálové jsou „profesionály“ z nějakého důvodu – vědí více než průměrný investor. Pokud má někdo porazit trh, měli by to být právě oni, že ?
V tomto článku se zaměřím na to, proč i průměrní investoři mohou trh překonat a proč k tomu není potřeba diplom z Ivy League ani přímé spojení s nejvlivnějšími byznysmeny a politiky v zemi. Tak pojďme na to! Porazit profíky jejich vlastní hrou
Tento článek rozhodně nemá za cíl shazovat hedgeové fondy. A i kdyby měl, vtip by byl na můj účet – manažeři hedgeových fondů jsou ti, kdo vlastní luxusní domy na Floridě. Já ne. Obecně předpokládáme, že my (John a Jane Doe) jsme oproti profesionálům znevýhodněni z celé řady důvodů. Hedgeové fondy mají skvělý marketing. Protože lidé jako Buffett, Soros, Druckenmiller a další dokázali trh porazit, často se předpokládá, že většina hedgeových fondů má stejnou schopnost.
Hedgeové fondy jsou oslavovány ve filmech a knihách. A obecně, když si představíme hedgeový fond, vybaví se nám ti nejchytřejší lidé v místnosti. Silně zde působí efekt „přeživších“. O těch, kteří postupně zmizeli, už neslyšíme. Dalším faktorem je složitost. Jsou velmi chytří a znají vše o derivátech a „mechanice“ trhu. I když máme dnes také přístup k opcím a dalším derivátům, většina těchto profesionálů je využívá mnohem častěji.
Obecně platí, že manažeři hedgeových fondů a finanční profesionálové mají lepší kontakty, často hlubší pochopení podnikání a drahé vzdělání, které by mělo být k něčemu dobré. Přesto máme výhody.
Jak jsme si právě řekli, můžeme prostě koupit index S&P 500. Pokud nám historie něco říká, budeme schopni trh porazit. Pokud budeme pravidelně přikupovat, nebo přikupovat v poklesech. Konec příběhu. Ale počkejte, to není konec!
Tady článek nekončí, protože jen tak porazit hedgeové fondy není moc zábavné. My chceme porazit celý trh! Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je stát se investorem do dividendového růstu. Další je až neskutečně jednoduchý a popsaný o pár řádek výše. Historicky vzato akcie, které konzistentně zvyšují dividendy, překonávají trh s nižší volatilitou. Jinými slovy – dosahujete vyšších výnosů s nižším rizikem.
Tady je důkaz z výnosů akciového trhu mezi lety 1973 a 2023:
Jak jsem napsal v článku minulý rok, je to založeno na několika faktorech:
- Společnosti, které zvyšují dividendy, mají často silné rozvahy, konzistentní růst zisků, zdravý růst volného cash flow a obchodní modely, které jim umožňují každoročně vyplácet peníze akcionářům. Firmy musí být ve skvělé finanční kondici, aby mohly dividendy vyplácet. Společnosti v problémech nejsou schopny dividendy pravidelně navyšovat.
- Investoři často upřednostňují stabilitu. Vědí, že se mohou spolehnout na společnost, která pravidelně zvyšuje dividendy. I když některé vysoce rizikové/růstové společnosti mohou během extrémních býčích trhů dosáhnout lepších výsledků, dividendoví růstoví šampioni jsou mnohem konzistentnější. A to investoři zpravidla oceňují.
- Pokud společnost pravidelně zvyšuje dividendu, je logické předpokládat, že našla obchodní model, který má výhodu oproti konkurenci. To je dobrý signál i pro budoucnost.
- Dividendy jsou příjem. Pokud akcie, které držíte, vyplácejí příjem, je často snadné je dál držet a přikupovat při poklesech. To je jeden z důvodů, proč je volatilita obvykle nízká. Pokud vaše akcie žádný příjem nevytvářejí, musíte postupně prodávat akcie nebo používat opční strategie, abyste ze své investice získali hotovost.
- Dividendy jsou často reinvestovány, což podporuje cenu akcie.
To je jeden z důvodů, proč hodně svých peněz mám investováno do akcií s růstem dividend – a také jeden z důvodů, proč můžeme porazit finanční profesionály. Magická přísada k porážení profíků i trhu. Většina hedgeových fondů do dividend neinvestuje. To nám dává výhodu.
Kromě toho, že si konzistentně zvyšujeme příjem, můžeme trh překonat díky příznivému poměru rizika a výnosu. Ale tím to nekončí. Na rozdíl od hedgeových fondů a jiných finančních institucí mají individuální investoři další výhody.
- Nemusíme se potýkat s poplatky za správu. I když některé fondy trh překonají, po odečtení správcovských poplatků často zaostávají. Mimochodem to znamená, že bychom měli udržovat náklady nízko. Pokud se rozhodneme jít cestou indexových ETF, měli bychom kupovat jen ty s nízkými náklady a používat brokery s nízkými poplatky. Existuje spousta způsobů, jak zničit slušnou výkonnost tím, že utrácíme za zbytečné náklady.
- Běžní privátní investoři nemají kariérní riziko. Nemusíme překonávat trh každý rok, abychom si udrželi práci. Myslím, že to je jeden z největších důvodů, proč můžeme dlouhodobě generovat alfu.
Já osobně lidem vždy říkám, aby trh nesledovali příliš často ( bylo by to dobrá rada i pro mě ). Není důležité, jestli trh překonáme každý týden, měsíc nebo rok. Nemusíme trh překonávat každý rok, abychom ho překonali z dlouhodobého hlediska.
Například společnosti zvyšující dividendy obvykle během silných býčích trhů trh nepřekonávají, protože peníze tečou spíše do rychle rostoucích akcií (vzpomínáte na rok 2021 a 2024 ?, hlavně ve 2021 dělala rakety kdejaká chujovina). Díky silné výkonnosti během medvědích trhů a lepšímu poměru rizika a výnosu ale tyto akcie dlouhodobě stejně trh překonají.
Výhodu máme i díky velikosti. Velké finanční instituce často potřebují měsíce na zásadní rozhodnutí, protože plány musí projít investičními výbory a podílí se na nich mnoho lidí. Navíc je obtížné investovat miliardy. Investovat tisíce je díky silné likviditě trhu mnohem snazší. To je také důvod, proč se velké fondy obvykle vyhýbají small-cap akciím – je pro ně prostě příliš složité je kupovat. Nechtějí, obrazně řečeno, vlastnit polovinu firmy.
To mě přivádí k jednomu z mých oblíbených grafů, který ukazuje obrovskou výhodu délky držení akcií. Jak vidíme, čím delší je investiční horizont, tím vyšší je pravděpodobnost, že vyděláme. Z dlouhodobého hlediska je téměř nemožné, aby investoři do akcií přišli o peníze. Opět historicky řečeno.
Graf níže to potvrzuje, protože používá data sahající až do roku 1928. Pokud držíme akcie dostatečně dlouho, téměř nemůžeme prodělat. Wall Street tuto výhodu nemá, protože jejich horizonty jsou kvůli aktivním strategiím mnohem kratší. Jinými slovy, z dlouhodobého hlediska mají dlouhodobí investoři obrovskou výhodu oproti Wall Streetu – a to je právě časový horizont.
Ačkoli se data liší, aktivně spravované akciové fondy v USA mají obvykle obrat portfolia 60 % až 100 %. To znamená, že se během roku někdy vymění celé portfolio. ETF Vanguard S&P 500 (VOO) má obrat jen 2 %.
To mě přivádí k mému druhému oblíbenému grafu, který vytvořila společnost Horizon Kinetics. Ukazuje „akciovou výnosovou křivku“, což je klíčová strategie vysvětlující výhody dlouhodobého investování.
Cituji správce aktiv:
„V krátkodobém horizontu je cena akcií ovlivněna mnoha faktory a může významně kolísat vůči dlouhodobé hodnotě obchodních operací společnosti, měřené účetní hodnotou a návratností kapitálu. Snažíme se identifikovat tyto dlouhodobé cenové anomálie, abychom generovali nadprůměrné výnosy. Nákup investic s vysokým diskontem snižuje pravděpodobnost ztráty. Minimálně očekáváme, že v čase vyděláme návratnost kapitálu daných firem.“
Horizon Kinetics
Jinými slovy, investoři upřednostňují krátkodobé zisky, což znamená, že výrazně podhodnocují budoucí zisky a růstový potenciál. Této cenové chyby lze využít prostým využitím neochoty trhu přijímat časové riziko.
To dále podporují média – finanční média se téměř vždy zaměřují na krátkodobý vývoj. Dává to smysl, protože lidé chtějí vědět, co se právě děje. Zároveň to ale způsobuje, že se většina investorů soustředí jen na krátkodobé zprávy, což otevírá obrovské dlouhodobé příležitosti díky zmíněné akciové výnosové křivce. Momentálně se všechno točí kolem cel.
Investoři mají (zcela oprávněně) obavy z vyššího rizika recese a odlivu kapitálu z USA. I to ale vytváří příležitosti, protože mnoho kvalitních akcií se nyní obchoduje se slevou. Pokud nečekáme, že se Amerika už nikdy nevzpamatuje, nachází se na trhu spousta hodnoty, což zvyšuje šanci dlouhodobě překonat Wall Street. A obecně je to skvělý příklad toho, jak můžeme využít nevýhody Wall Streetu ve svůj prospěch – a to zcela bez zvyšování rizika. Dokonce bych řekl, že nejlepší cesta k překonání trhu je zároveň ta nejméně stresující.
Shrnutí
Překonat trh – a dokonce i profesionály – není otázkou insider informací, prestižního diplomu z Ivy League ani zdrojů hedgeových fondů. Jde o to hrát úplně jinou hru. My, soukromí investoři, máme výhodu nižších nákladů, žádného kariérního rizika, větší flexibility a – co je ještě důležitější – schopnosti držet kvalitní firmy dlouhodobě bez toho, abychom se museli někomu zpovídat.
K tomu věřím, že investování do dividendově rostoucích akcií přidává další vrstvu síly, protože přináší rostoucí příjmy a v čase i nadvýkonnost – alespoň teoreticky. Zatímco Wall Street honí čtvrtletní výsledky, já se soustředím na konzistenci, odolnost a sílu složeného úročení. Proto mám velkou část svého majetku v dividendově rostoucích akciích a věřím, že běžní investoři, jako jsme my, mohou v dlouhodobém horizontu jednoznačně uspět.
Pokud něco, tak jsme sami sobě největším nepřítelem, protože máme tendenci opouštět své strategie, jakmile se trh stane volatilním. Jak vypadaly toky fondů podle třídy aktiv, toky kótovaných ETF v USA (v milionech) k 30. dubnu 2025.
Celkový příliv peněz za duben činil 63,7 miliardy dolarů, což je o 28 % méně než v březnu. V mnoha třídách aktiv byl zaznamenán nižší příliv, u akcií o 28 % a u aktiv s pevným výnosem o 48 %. Není právě tato situace, kdy je výprodej a ten nám pomáhá překonávat fondy a někdy i trh? Pro mě je odpověď jednoznačné ANO.
Pro mě osobně není cíl překonání indexu. Ale ono se to tak nějak děje. Ne vždy, ne na každém časovém horizontu. Samozřejmě mě těší, když se daří víc, to mi dodává sebevědomí a jistotu, že jdu po správné cestě.
Toky fondů podle odvětví. Pouze dva sektory měly v dubnu kladné toky. Veřejné služby a komunikační služby. Ve všech ostatních segmentech došlo k odlivu, zejména v sektorech energetiky, financí a spotřebního zboží.
EPS vypadalo následovně:
A tržby:
Kam budete dávat peníze v květnu? Jestli vás zajímá, kam dávám peníze já, přidejte se k nám na Discord. Je to místo, kde sdílíme své pohledy a pro mnohé jsou tyto diskuse uklidňující v turbulentních obdobích, to je síla komunity.
Další užitečné informace můžete získat například při pravidelných úterních streamech. Nebo můžete čerpat informace (například cenové hladiny na nákup, podle TA od Marka). Máte zájem? Pořiďte si členství.
Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.