Skip to content Skip to footer

Rizikům se nikdy nevyhnete

Nedávno jsem četl nejnovější MEMO od Howard Markse „Přemýšlení o alokaci aktiv“. Fakt to doporučuju přečíst, popřemýšlet si o tom textu, znovu to přečíst. Píšu články pro GP už víc než rok. Mockrát jsem zdůraznil a zopakuji to znovu, první věc, kterou musíte udělat je udělat si plán. Můžu vám s tím pomoct, stačí mi na DC napsat do soukromých zpráv. Investování není o tom koupit nějaké akcie. Je to o tom, jaké chcete podstoupit riziko pro dosažení svých cílů.

Howard Marks píše:

„Absolutní úroveň rizika musí být vědomě cílená. Ve skutečnosti je to podle mého názoru to nejdůležitější. Aby byl investiční program úspěšný, musí být úroveň rizika v portfoliu dobře kompenzována a musí se pohybovat v požadovaném rozmezí… ani příliš mnoho, ani příliš málo.

„Věc, kterou bych chtěl zmínit, je netradiční myšlenka, že ve své podstatě existují pouze dvě třídy aktiv: vlastnictví a dluh. Pokud se chce někdo finančně podílet na nějakém podniku, zásadní volba spočívá v tom, zda za A/ bude jeho část vlastnit, nebo za B/ na něj poskytne úvěr. To mě upozornilo na něco, co jsem vždy cítil, že většina nechápe: zásadní rozdíl mezi akciemi a dluhopisy… tedy vlastnictvím a půjčováním.“

Marksovy myšlenky se mi líbí, konec konců v portfoliu mám prioritní akcie, tedy „dluh“ (viz článek PREFs) a nějaký kapitál do nich přidávám neustále. Dodělávám si domácí úkoly z „BABY BONDs“ (u nich je spíš problém, kde koupit, platforma SAXO nabízí asi nejvíc).

Ale tu myšlenku zapracovávám do portfolia jinak. Nedávno jsem napsal článek (TOP BDCs pro rok 2025). Pro mě je alokace do DBC v mém, upraveném pojetí, alokací do dluhu. V Marskově terminologii je to vlastnictví. A je to samozřejmě vlastnictví. Ale je to i alokace do dluhu. Že tyto společnosti dokáží vydělávat a že jejich výkonnost není malá ukazuje i srovnání s S&P500, viz následující graf.

Do srovnání jsem dal $HTGC, $CSWC, $ARCC, $MAIN a S&P500. S&P500 je za období od IPO $HTGC (v roce 2005), tedy za 19 let v plusu skoro 400 %. To je krásný výsledek. MAIN udělal  4x tolik, ostatní více jak 2x. Jsou to společnosti, které pracují s dluhem a jak je vidět, na dluhu se dá pěkně vydělat.

Když jsem psal o BABY BONDech, přemýšlím o bondech, které emitují BDC a mREIT, s krátkou až střední splatností. Je to možnost jak snížit rizikovost portfolia. Další možností jsou řízené futures (2 ETF, která budu nakupovat v roce 2025). Dává mi smysl kombinovat obě tyto možnosti. Kdo čte moje články ví, že jsem velkým příznivcem REIT.

V dnešním článku porovnám výnosy dvou sektorů s vyššími výnosy – realitních investičních trustů (REIT) a společností pro rozvoj podnikání (BDC). BDC v krátkodobém i dlouhodobém horizontu snadno překonávají REITs, jak bude uvedeno níže.

Pro stejný příjem s menším rizikem je lepší investovat o 50 % méně kapitálu do akcií BDC s 10 % výnosem a dluhopisů BDC s 7,5 % výnosem, ve srovnání s akciemi REIT s 5,3 % výnosem. BDC snižují zadluženost, dříve snižovaly pevné výpůjční sazby, přesouvaly portfolia do zajištěných aktiv v necyklických odvětvích s přísnějšími kovenanty a zlepšovaly čisté úrokové marže.

Výsledkem těchto změn jsou mnohem silnější rozvahy připravené na cokoli od hospodářské recese až po přehřátou ekonomiku, která způsobí inflaci a vyšší sazby. BDC jsou úspěšné společnosti. Je to i proto, že je zakládají a spravují zkušení správci aktiv, včetně těch největších na světě. Oni prostě „vědí, kudy běží zajíc.“

Je jen na nás investorech, jaká uděláme rozhodnutí, jak se akcie a dluhopisy BDC hodí do našich portfolií. Na to nepotřebujeme finančního poradce, to jsou věci, které dokážeme udělat sami. Jen je třeba si uvědomit, že to jsou aktiva na dlouhodobější držení. (Vypočítejte si výši potřebného příjmu z investičního portfolia po zdanění. Posuďte toleranci k riziku včetně alokace aktiv…. Prostě udělejte si plán.)

Pro investice do REIT nedoporučuji používat ETF, například VNQ.

Pro investice do BDC nedoporučuji používat ETF, například BIZD.

Pro investice do mREIT nedoporučuji používat ETF, například REM.

Hypotéčním REIT se i nadále vyhýbám celkově. Je to proto, že tato ETF jsou vysoce neefektivní, vlastní i podíly v neúspěšných společnostech a mají vysoké poplatky. Ale pro srovnání je použiji.

I s přihlédnutím ke všem neefektivitám, BIZD udělal za 10 let přes 150 %, VNQ 108 % a REM 23 %. Pokud se znovu podíváte na graf, kde srovnávám nejlepší DBC s S&P500, není asi už co dodávat.

Proč mám tedy daleko větší alokaci v REIT, než v BDC? Můžeme to diskutovat na DC. Pokud se chcete do této diskuse zapojit, přidejte se k nám na Discord. Pokud máte zájem o detailnější informace ohledně BDC, REIT a  proč mám daleko větší alokaci v REIT, než v BDC, pořiďte si členství.

MOTTO na závěr

„Kousněte se konečně do prdele a udělejte si plán. Nevíte jak na to? Zaplaťte si někoho, kdo vám s tím pomůže. Neptejte se mě, jestli máte koupit $SBUX nebo $MCD, o tom investování není. Nekoukejte na českou influencerskou scénu, abyste našli nějaké akcie na nákup. Zapojte svoji hlavu. Udělejte si plán“

Investiční plán je strategický dokument nebo postup, který definuje cíle, časový horizont, rizikovou toleranci a konkrétní postupy pro alokaci finančních prostředků s cílem dosáhnout stanovených finančních cílů. Investiční plán slouží jako mapa pro řízení a optimalizaci investičních rozhodnutí, a tím pomáhá minimalizovat impulzivní jednání a riziko ztrát.

Klíčové složky investičního plánu:

Cíle

Krátkodobé (např. vytvoření nouzového fondu, koupě auta).

Střednědobé (např. koupě nemovitosti, spoření na vzdělání).

Dlouhodobé (např. důchod, finanční nezávislost).

Časový horizont

Doba, po kterou budou prostředky investovány (např. několik měsíců, let, desetiletí).

Dlouhodobější investice obvykle umožňují vyšší míru rizika, protože mají čas na zotavení z výkyvů trhu.

Riziková tolerance

Jaké riziko je investor ochoten podstoupit.

Zohledňuje finanční situaci, investiční cíle a osobní postoj k riziku (konzervativní, vyvážený, agresivní).

Alokace aktiv

Rozdělení investic mezi různé třídy aktiv (např. akcie, dluhopisy, nemovitosti, hotovost).

Diverzifikace pomáhá minimalizovat riziko.

Výběr investičních nástrojů

Konkrétní produkty, do kterých budou prostředky investovány (např. podílové fondy, ETF, jednotlivé akcie, dluhopisy, REIT).

Strategie řízení rizika

Plán, jak chránit kapitál před ztrátami (např. stop-loss příkazy, diverzifikace, hedging).

Monitoring a úpravy

Pravidelné přehodnocování a případná úprava plánu na základě změn v osobních okolnostech, trhu nebo cílech.

Očekávaná návratnost

Odhad, jaký výnos plánovaná investiční strategie přinese v daném časovém období.

Význam investičního plánu:

Pomáhá investorovi zůstat disciplinovaný a zaměřený na dlouhodobé cíle.

Omezuje emocionální rozhodování (např. panické prodeje během tržních poklesů).

Slouží jako měřítko pro hodnocení pokroku a úspěšnosti investic.

Investiční plán by měl být pravidelně aktualizován, aby odpovídal aktuálním finančním podmínkám, změnám na trzích a životním okolnostem investora.

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

Leave a comment

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

Obchodováním na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměnách nebo jakémkoliv dalším druhu marketu jste vystaveni vysokému riziku ztráty kapitálu a není určeno pro každého investora či obchodníka. Stále zde je a bude určitá možnost, že o své vklady přijdete, proto vždy investujte a obchodujte pouze s penězi, o které můžete přijít. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Všechny ceny jsou uvedeny včetně 21% DPH.
Pokud uvedete platné DIČ pro účely DPH registrované v jiném členském státě EU, odpovídáte za správné vyměření a odvod DPH ve své zemi podle platné legislativy.
Copyright © 2025 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika