Skip to content Skip to footer

Jak golf ovlivnil moji investiční strategii

Mám rád golf, hraju ho skoro 30 let. Většinu své sportovní kariéry jsem ho hrál soutěžně, účastnil jsem se různých soutěží, ale vrcholem pro mě vždy byla reprezentace svého klubu v soutěžích družstev a klubová mistrovství, jak na rány, tak na jamky.

Hra na rány, kdy se hraje více kol je podle mě vůbec nejtěžší sport, uděláte jednu, dvě chyby a pravděpodobnost, že můžete vyhrát jde dramaticky dolů a málokdy se to dá zvrátit. Chyby ke golfu, ostatně jako k jakékoliv jiné činnosti, prostě patří. Nejde o to, jestli chybu uděláte. Jde o to, jestli je fatální, nebo kolik jich je a především, jak se s nimi vyrovnáte a jestli dokážete dohrát kolo bez dalších ztrát.

Hra na jamky je na jednu stranu jednodušší, máte proti sobě jednoho soupeře, uděláte pár chyb, stejně jako ve hře na rány, ale to nic neznamená. Jen to že jste prohráli několik jamek. Ostatní můžete vyhrát a i celý zápas. Na druhou stranu je hra na jamky hrozně těžká, zejména tehdy, když se vám úplně nedaří. Máte proti sobě chlapa, jeho hra tlačí na vaši psychiku, ale když jste dostatečně chytří a trpěliví, dokážete porazit i podstatně lepšího hráče. Nikdy jsem nebyl skvělým hráčem na republikové úrovni ve hře na rány. Nejlépe jsem skončil na 13. místě na Mistrovství republiky.

Vždy jsem by skvělým hráčem ve hře na jamky. V soutěžích družstev jsem byl nasazován do posledních her, protože bylo jasné, že mám hlavu na to, abych je zvládl a já je zvládal.

Co se týká mých úspěchů na klubové úrovni, jen jednou jsem vyhrál Mistrovství klubu na rány, ale Mistrovství klubu na jamky jsem vyhrál čtyřikrát. Vyhrál jsem spoustu turnajů když byly ideální podmínky, ale více turnajů jsem dokázal vyhrát, když foukal vítr, byla zima, pršelo, nebo bylo prostě „hnusně“. Nejspíš to bylo proto, že jsem svou hru dokázal lépe přizpůsobit daným podmínkám a měl jsem na tyto podmínky natrénováno.

Pořád se účastním klubových mistrovství, ale jen tak si zahrát jdu pouze, když je fakt hezky. Už nejsem ten divočák, co hrál za mlada každou ránu na riziko a  jsem daleko klidnější. Vím, že jsou na každém hřišti jamky těžké, kde je třeba být defenzivnější a pak i jamky lehké, kde šance na zlepšení skóre přijdou. Chyby dělám, dělají je i profíci, ale nejsou tak závažné, není jich tolik, ale hlavně mi nekazí náladu. Hraju přeci proto, že mě hra něco dává a baví mě.

Golfová hra má mnoho podob, můžete hrát soutěžně, jen tak si jít zahrát s přáteli, nebo se jím můžete i živit. A můžete ho hrát skoro celý život. Záleží jen na vás, co chcete. A co jste pro to ochotní udělat. S investováním je to hodně podobné.

Jaké mi golf dal lekce, které v konečném důsledku ovlivňují mé investování?

#1 Pro úspěch je třeba znát hřiště a být připravený na podmínky, tedy mít plán.

Plánování obecně je asi nejvíce podceňovanou činností nejen v golfu, ale i v investování. Nic není zadarmo ! To si je třeba přiznat. Krátkodobě může sehrát faktor šťastné náhody, ale dlouhodobě bude fungovat jen dobrý plán, pravidla a jejich dodržování. Pak je také třeba reálně zhodnotit své dovednosti, schopnosti a možnosti. Každému je jasné, že Tigera Woodse nikdy neporazím, tak proč bych to měl plánovat.

Dobrý plán by měl být reálný, konzervativně připravený na různé scénáře budoucnosti (malá inflace x větší inflace, bull x bear market, jednorázový vklad x pravidelné vklady, exit strategie …), jaké budou alokace do měn, sektorů, regionů, nebo jaký bude podíl ETF x singl akcií apod.

Součástí by měla být pravidla. Pravidla jsou stejně důležitá, jako plán. V pravidlech by mělo být popsáno např, jak se budu chovat, když…

Zdá se vám sestavení plánu složité ? Začněte jednoduše, vyberte si ETF a začněte. Začít je důležité. Začali jste a to je nejdůležitější. Teď máte prostor na dodělání domácích úkolů a dodělejte si plán a pravidla. Třeba vám pomůže článek „Investiční strategie“.

#2 Hru budu hrát tak, abych měl šanci na vítězství.

Jste začínající investor bez zkušeností, tak nějak je vám jasné, že chcete začít, ale je to těžké. Co bude první titul, který si koupíte ? Statisticky vyhrávají nízkonákladová ETF. Bude tedy první nákupem ETF, nebo chcete zkusit štěstí a koupíte si nějakou singl akcii, jen proto, že si jí koupil někdo jiný ? Nebo to bude singl akcie společnosti, o které toho hodně víte, jejímu byznysu rozumíte a zapadá do vašeho konceptu ? Jsou to vaše peníze a jde vám o jejich dlouhodobé zhodnocení.

Dejte si do první „dividendové kalkulačky“, kterou vám vyhledávač nabídne, tyto parametry: vklad $10.000, doba investice 20 let, reinvestici dividend a průměrný výnos nízkonákladového ETF nad S&P500 7,5 % (např. VUSD, SPY, VOO…). Jste schopni tuhle výkonnost překonat ?

Na druhou stranu, „zkušenost je nesdělitelná“. Třeba si koupíte singl akcii a časem zjistíte, že to byla chyba. První chybné kroky mohou být neocenitelnou lekcí, která časem formuje lepší strategie.

#3 Budu se honit za vítězstvím na každé jamce?

Na DC jsme vám nabídli anketu.

K anketě se ještě vrátím, ale více hlasů získalo C, tedy základem strategie budou více dividendové tituly.

Honba za výnosem.

Toto je zdaleka největší chyba, kterou může investor do dividend udělat. Vůbec netvrdím, že soustředění se na příjem je špatné. Koneckonců většina lidí, kteří toto čtou, nakupují dividendové akcie s cílem vybudovat bohatství a stát se finančně nezávislými (někteří již jsou). Abychom se stali finančně nezávislými, potřebujeme příjem. „Mladší investoři“ (začínající) mají často tendenci zaměřovat se na příjem až příliš. Věří, že pokud jde o dividendové investování, čím vyšší výnos, tím lepší investice. Proč se spokojit s 2 % výnosem, když můžete koupit akcie s 10 % výnosem? Problém je, že čím vyšší výnos, tím větší je pravděpodobnost, že máme co do činění s „dividendovou pastí“.

Samozřejmě existují sektory, kde vyšší dividendy jsou normální. Důležité ale je, jestli společnosti vyplácené dividendy v čase navyšují a kolik svých peněžních toků na to spotřebovávají.

#4 Budu hrát defenzivně

Přílišné obdivování Dividendových Aristokratů a Králů.

Pokud jde o dividendové investování, klíčem je konzistence. Dividendoví růstoví investoři totiž dlouhodobě výrazně překonali index S&P 500, pokud je tento vážen rovnoměrně. A co je lepší, udělali to s mnohem příznivějším rizikovým profilem. Společnosti, které zvyšují své dividendy více než 25 let, si mohou říkat Dividendoví Aristokraté. Pokud tuto sérii prodlouží na alespoň 50 let, stávají se členy exkluzivního klubu Dividendových Králů.

Nerozumějte mi špatně. Tyto společnosti jsou skvělé. Dokázaly přežít zkoušku času.

Já vždy říkám, být ziskový je těžké. Být ziskový a zároveň každoročně vyplácet akcionářům peníze je ještě těžší. Růst výplaty každým rokem je ještě náročnější. Společnosti, které toho dosahují, si skutečně zaslouží určité uznání. Také to poskytuje investorům klid na duši. Ačkoli na trhu nejsou žádné záruky, myslím, že je spravedlivé předpokládat, že PepsiCo (PEP) zvýší svou dividendu i příští rok, stejně jako to udělala za posledních 52 let (s průměrným ročním růstem dividendy 7,7 % od roku 2010 !).

Abych to upřesnil, zatímco Dividend Aristocrats a Kings jsou určitě skvělé, nákup akcií pouze proto, že patří do těchto skupin, může být chybou. Myslím, že je klíčové nepřikládat příliš velký důraz na status růstu dividend. I když mám rád, když má společnost status Aristocrata nebo Kinga, nikdy nebudu kupovat akcie společnosti pouze kvůli tomu.

Při hodnocení potenciálního nákupu nové společnosti vždy začínám hodnocením růstu dividend a budoucích příležitostí k organickému růstu. Pokud má společnost status Dividend King, je to v pořádku. Pokud ne, nevadí mi to.

#5 Hraji svou hru, nenechám se ovlivnit hrou soupeře.

Ve svých mladších letech jsem se často nechal ovlivnit hrou soupeře, když zahrál skvělou ránou, šel jsem do risku a zkusil ihned eliminovat výhodu, kterou získal. No většinou to nedopadlo dobře.

Poslední dva roky S&P500 předvedl neskutečný vzestup (naposledy něco podobného předvedl v letech 1998-1999), ke dnešnímu dni je to přes 54 % za poslední dva roky. Moje portfolia byla horší.

Ne o mnoho, ale byla horší. Mám svojí strategii a tou je růst dividendového výnosu, to že mi letos indexu utekl mě opravdu netrápí. Svou strategii měnit nebudu.

Je zajímavé, že v anketě pro nikoho z hlasujících tato kategorie nebyla přitažlivá. Z mé strany to bylo trochu škodolibý chyták.

Proč ? Protože, když společnost dokáže zvýšit výplatu dividend třeba o 10 %, co to znamená ? Jaký má firma výplatní poměr, jaký má růst zisků, co je to typově za společnost ? Tento druh společností jsem popsal v článku „Budování dividendového portfolia od základů“.

Ovšem pravdou je, že každá odpověď je správná, protože odráží individuální pohled každého z vás. Také pod „rozumnou kombinací obojího“ si každý představíme něco jiného.

#6 Chci si golf užívat

Nejhorší podmínky na turnaji co si pamatuji, bylo pět stupňů, pršelo a foukal vítr tak silný, že déšť byl skoro vodorovný. Během dvaceti minut jsem měl tak prokřehlé ruce, že jsem v nich skoro neměl cit. Dnes už turnaje skoro nehraji, hraji s přáteli pro radost a pouze za pěkného počasí.

Je jasné, že bearmarketům se při dlouhodobém investování nevyhneme. Ale moje strategie založená na růstu dividend mi dovoluje v takových obdobích být klidný. Nemusím prodávat své akcie, k životu mi stačí dividendy. A ty, které zbývají, reinvestuji a nakupuji další akcie ve slevách. No a když přijdou období růstu, nic neměním, reinvestuji dividendy a při korekcích občas něco koupím, nebo posílím hotovost, která mi poskytne ještě větší klid. Prostě se svým portfoliem mohu klidně spát, ať je situace jakákoliv.

Nebylo to tak vždy, na své investiční cestě jsem udělal mnoho chyb, které jsem popsal výše. Ty chyby sice snížily výkon portfolia, ale jsem za ně vděčný. Poučil jsem se z nich, beru to jako školné.

#7 Golf budu hrát do konce života

Stejně tak své akciové portfolio budu mít napořád a jen zařídím mezigenerační převod majetku.

Někteří z vás ale investují s jinými cíli a omezeným časovým horizontem. Dvacet let se může zdát hodně, ale je to relativně krátká doba. Proč ? Protože byste měli myslet na svoji Exit strategii a zakomponovat jí do svého plánu. Obecně zhruba pět let před exitem by investice již neměly být v akciích (nastavte si správně dividendovou kalkulačku), kvůli nebezpečí poklesu trhu, ale ve fondech peněžního trhu, státních dluhopisech se splatností před exit datumem, případně v hotovosti.

#8 Napadá vás něco dalšího? Prodiskutujeme to na DC

Pokud se chcete této diskuse aktivně účastnit, přidejte se k nám na Discord. Máte zájem o detailnější informace na toto téma? Pokud ano, pořiďte si členství.

#9 Golf je technický sport, vyplatí si vzít trenéra

Když jsem v devadesátkách začínal, se vším byl problém, nebylo kde koupit vybavení, sehnat nové míče byl nadlidský úkol, nové hole ? a ještě nafitované na míru, sen. Trenér, nenechte se vysmát. No s holemi jsem měl štěstí, tenkrát v republice bylo pár lidí, kteří dováželi materiál z Ameriky a dokázali postavit kvalitně hole na míru. Jeden z nich byl člen našeho klubu a já si tu službu mohl dovolit. Ale trenéra jsem nesehnal, to se stalo mnohem později a i dnes občas trenérské služby používám. Je dobré se vracet k základům a budovat/obnovovat základy.

Netvrdím, že si nutně musíte najít finančního poradce nebo Asset manažera, pokud je váš majetek větší. Věřím ale, že investování každého by mělo být postaveno na solidních základech a znalostech. Ty znalosti je třeba prohlubovat a upevňovat. Vzdělání se vyplácí. Kupte si knihy a přečtěte je. Kupte si nějaké finanční/investiční vzdělávání. Zajděte do některých bank a podiskutujte v rámci tréninku s jejich finančními poradci. Prostě trénujte.

#10 v Ryder Cupu vždy fandím Evropě

Ryder Cup je golfová soutěž mužských týmů pořádaná každé dva roky. Soutěží proti sobě týmy Spojených států amerických a Evropy. Soutěž pořádá společně PGA of America a PGA European Tour. Koná se střídavě v Evropě a v Americe. A hraje se v různých formách jamkové hry. Ve hře na rány jsou Američané dominantní, ale v Ryder Cupu poslední dobou více vyhrává Evropský tým.

V investování ale fandím americkým firmám, americký akciový trh je objektivně nejlepší místo pro tvorbu bohatství.

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

Leave a comment

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

Obchodováním na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměnách nebo jakémkoliv dalším druhu marketu jste vystaveni vysokému riziku ztráty kapitálu a není určeno pro každého investora či obchodníka. Stále zde je a bude určitá možnost, že o své vklady přijdete, proto vždy investujte a obchodujte pouze s penězi, o které můžete přijít. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Všechny ceny jsou uvedeny včetně 21% DPH.
Pokud uvedete platné DIČ pro účely DPH registrované v jiném členském státě EU, odpovídáte za správné vyměření a odvod DPH ve své zemi podle platné legislativy.
Copyright © 2025 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika