Skip to content Skip to footer

J. POWELL | INTERVIEW PRO 60 MINUTES

Zde je seznam highlightů z posledního rozhovoru J. Powella pro 60 Minutes, který má pouze… 13 minut.

Q: Je inflace mrtvá?
A: Neřekl bych, že mrtvá, ale rozhodně jsme za posledních cca 12-6 měsíců učinili značný progres. Jsme plně odhodlání navrátit cenovou stabilitu pro dobro veřejnosti.

Q: Inflace ale padá rapidně a stabilně za posledních 11 měsíců, odvrátili jste recesi, tak proč nesnížit sazby nyní?
A: Máme stabilní ekonomiku, rostoucí GDP, klesající inflaci a nízkou nezaměstnanosti a diskuze ohledně snížení sazeb probíhají. Chceme ale vidět více důkazů, že se inflace hýbe správným směrem k targetu 2 %.

Q: Proč máte target 2 % inflaci?
A: Protože centrální banky budou mít více munice, více síly, aby bojovaly s potenciálním zpomalením ekonomiky za doprovodu zvýšených sazeb.

Q: Jste plně odhodlání počkat na snížení inflace přesně na 2 % předtím, než snížíte sazby?
A: Ne, to rozhodně netvrdíme. Jsme odhodlání dostat inflaci zpět ke 2% časem, ale rozhodně nečekáme se snížením na přesně tuto hodnotu.

Q: Když snížíte sazby, mohli byste opět nastartovat inflaci.
A: Ano, nebo také pouze pozdržet pokrok, ale nejspíše by se inflace stabilizovala díky předčasnému snížení sazeb vysoko nad naším 2 % targetem.

Q: Jaké je naopak riziko, kdybyste snížení sazeb udělali příliš pozdě?
A: Když budeme snížení odkládat, naše politika by byla příliš restriktivní a to by se mohlo jednoduše přenést na ekonomickou aktivitu a trh nezaměstnanosti.

Q: Byl Fed příliš pomalý při rozeznání inflace včas?
A: Ano, očekávali jsme, že se inflace sama srovná a trh si s ní poradí, ale jakmile jsme viděli, že toto nebude ten případ, okamžitě jsme začali snižovat sazby.

Q: Zajímá nás, jestli můžeme očekávat snížení sazeb na dalším FOMC zasedání v březnu?
A: Myslím, že je to nepravděpodobné, že dosáhneme dostatečné jistoty do té doby, abychom sazby mohly snížit. Další FOMC meeting bude v květnu.

Q: Jaký je konsenzus v komisi pro snížení sazeb? Jsou všichni pro snížení?
A: Téměř všichni z 19ti členů komise jsou pro snížení sazeb. Chceme prostě vidět více důkazů, že je inflace pod kontrolou.

Pozn. komentátora: Snížení se očekává v intenci 0,25-0,5% na dalších meetinzích.
Po rapidním zvyšování sazeb se očekávalo, že se ekonomika silně propadne, ale naopak se vytvořilo 5 milionů nových pracovních míst a ekonomika je i nadále stabilní. Powell toto okomentovalo, že jde o zvláštní dopad pandemie na dodavatelský řetězec.

Q: Je zde nějaký důvod, proč by ceny měly klesat?
A: Některé budou klesat, Některé budou růst. Očekáváme ale spíše stabilizaci cen , než jejich pokles. Ceny paliva, jídla klesly, ale celkově ceny zatím nevykazují nějaký rapidní pokles.

Q: Hodnota komerčních nemovitostí stále klesá, protože lidé pracují z domova. Může toto mít podobný dopad na banky jako v roce 2008? Může díky tomuto přijít bankovní krize?
A: Nemyslím si, že je toto pravděpodobné. Díváme se na bankovní data ze širšího pohledu a toto riziko nevidíme.

Q: Takže neočekáváte, že uvidíme selhání jako v roce 2008?
A: Nemyslím si, že je riziko opakování 2008. Malé banky případně padnou, ale nečekáme nějaké větší následky.

Q: Vypadáte sebevědomý skrz bankovní sektor, ale i přesto jsme viděli druhý největší krach banky v historii v případě Sillicon Valley Bank. Přehlédl toto Fed?
A: Ano, to jsme přehlédli, ale poučili jsme se z toho a věnovali spoustu času, abychom zlepšili revizi a kontrolu sektoru, aby nedošlo k bank runu, který může přijít rychleji než např. před 20 lety.

Pozn. komentátora: Od pandemie za poslední 3 roky stoupl rapidně národní dluh. Za 30 let od dnešního dne se očekává, že dluh bude 144 bilionů dolarů, tedy 1mil na každou americkou domácnost.

Q: Jak hodnotíte národní dluh?
A: Snažíme se velmi usilovně nekomentovat fiskální politiku a říkat kongresu, jak mají dělat svoji práci, když ve skutečnosti oni dohlíží na nás.

Q: Je národní dluh rizikem pro ekonomiku?
A: Z dlouhodobého pohledu jsme jako USA na neudržitelné fiskální cestě, protože dluh roste rychleji než naše ekonomika.

Q: Mám z vás pocit, že vám to dělá velké starosti.
A: Z dlouhodobého pohledu samozřejmě ano, protože si půjčujeme peníze od budoucích generací a je na čase také něco dát zpátky a začít s udržitelnou fiskální politikou. Raději dříve než později.

Q: Co byste řekl, že je klíčový faktor pro budoucí prosperitu USA?
A: Z dovolením jmenuji dvě věci. Zaprvé si musíme pamatovat, že máme dynamickou, inovativní, flexibilní ekonomiku více než ostatní státy. Proto se zatím tak dobře držíme. Zadruhé od druhé světové války, je USA nepostradatelnou zemí, která obhajuje a podporuje demokracii, bezpečnost, ekonomické dohody. Jsme v tomto vedoucím hlasem a je zřejmé, že i svět to takto chce. Benefitujeme z této role a doufám, že v tomto budeme pokračovat.

Pozn. komentátora:
Powellovi do konce jeho zvoleného období zbývají 2 roky a prozradil nám, že nejdřívější snížení sazeb očekává v polovině roku 2024. Pár měsíců před volebním obdobím v USA… neasi! 🙂

Q: Zajímá mě do jaké míry politiky určuje vaše rozhodnutí?
A: Politika neovlivňuje naše rozhodnutí. Když budeme do našich rozhodnutí přidávat další proměnné typu politika, může to vést jen a pouze k horším ekonomickým vyhlídkám.

Q: Na tento rozhovor se dívají lidé, kteří o tomto dost pochybují.
A: Řeknu pouze toto. Integrita je neocenitelná a na konci dne, je to to jediné, co nám zbývá.

Zdroj

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika