Jaká je pravděpodobnost, že přijde soft landing a jak je aktuální situace podobná s historickými recesemi? Na to se podíváme v dnešním novém článku.
V našem poslední YT videu jsme řešili MAKRO grafy a téma HARD landing vs SOFT landing. Tyto termíny se používají vždy v kontextu s potenciální recesí. Ta pak může mít tvrdé a závažné následky (Hard landing = krize, vysoká nezaměstnanost), nebo naopak mírné následky (Soft landing = zpomalení ekonomiky). Velký dopad na toto má samozřejmě jednání Fedu a jejich přístup k monetární politice. V dobách, které předchází recesím má Fed v drtivé většině situací tzv. restriktivní monetární politiku = kvantitativní utahování a zvýšené úrokové sazby.
Toto jsou jediné nástroje, které Fed má, aby dokázal zkrotit poptávku v trhu. Cílem Fedu je totiž tzv. duální mandát, což znamená stabilní ceny a co nejvyšší zaměstnanost. Fed nemůže ovlivnit nabídku, ale může ovlivnit sílu poptávky. Pokud je inflace v intenci 2 % (dlouhodobý target) za doprovodu vysoké zaměstnanosti, je Fed spokojený a trh prochází svým nejlepším možným obdobím = bull run. Nyní jsme ale ve stavu, kdy jsou zvýšené úrokové sazby a inflace stále nad svým targetem kolem 3,2 %. Co to znamená z pohledu historického kontextu a na co si musí nyní dát Fed pozor?
Recese moderní finanční historie
Podle grafu Federal Funds Rate a jejich definice „recese“ jsme za posledních cca 70 let zažili 13 recesí. Dle zanotovaného grafu, můžeme tyto recese rozdělit následovně:
Hard Landing – body 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 13
Soft Landing – 3, 8, 10
Jaká je tedy pravděpodobnost, že bude v dalších měsících Soft Landing? Přesně 23 %, protože poměr je 77 % hard landing, 23 % soft landing.
Nejhorší inflační období v historii a na co si musí dát Fed pozor
V 70. letech byla situace podobná jako nyní. Zvýšená inflace, zvýšené sazby, ale inflaci se podařilo na chvíli „zkrotit“ a dostat pod kontrolu. Fed na to tenkrát reagoval velmi agresivně bullish a sazby ihned stlačil z cca 9 % na 4 %.
Jaký to mělo následek?
Inflace sice klesala spolu se sazbami Fedu, ale poté chytla druhý dech a začalo velmi těžké období pro spotřebitele i Fed, protože se dalších cca 10 let snažili dostat inflaci pod kontrolu. Tato „chyba“ a přílišný dowish přístup Fedu vyústil začátkem 80. let s inflací kolem 15 % a sazbami Fedu kolem 20%. Nezaměstnanost v tomto období šla z cca 3,4 % na 11 %. Tato dekáda se označuje jako Volckerovo období, které zkrotilo po dlouhém boji inflaci a dostalo nezaměstnanost pod 6 %.
Toto je aktuálně největší strašák Fedu, protože je lepší být déle hawkish, než pustit do trhu další „levné“ peníze a nechat inflaci se urvat ze řetězu.
Co je nyní klíčové?
Jak jsme psali, Fed má dvojí mandát = stabilní ceny a vysokou zaměstnanost.
Inflace je stále nad 2 %, nezaměstnanost velmi nízká kolem 3,7%, GDP předčilo očekávání a S&P500 a další indexy trhají nová historická maxima.
Očekáváme tento rok snížení úrokových sazeb?
Ano ale… trh aktuálně počítá s tímto scénářem:
V březnu první snížení sazeb, v červnu sazby pod 5 % a do konce roku 2024 pod 4 %. V trhu je aktuálně zohledněný pouze Soft Landing.
To znamená, že jakýkoliv odklon od tohoto velmi velmi optimistického scénáře, bude trh podle našeho názoru vnímat velmi negativně a aktuálně nevidíme důvod, aby byl Fed přehnaně dovish. Jak zaznělo na všech meetinzích FOMC, jejich rozhodovací proces je tzv. data driven a data jsou zatím stále velmi dobré. Fed tedy nemá důvod jít nějak závratně na ruku investorům.
Zítra nás čeká první FOMC meeting roku 2024, tak buďte ready! Z tohoto meetingu bude samozřejmě zápis a uvidíme, jakou nohou vstoupí Powell do roku 2024.
Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.