Skip to content Skip to footer

HARD LANDING vs SOFT LANDING

Jaká je pravděpodobnost, že přijde soft landing a jak je aktuální situace podobná s historickými recesemi? Na to se podíváme v dnešním novém článku.

V našem poslední YT videu jsme řešili MAKRO grafy a téma HARD landing vs SOFT landing. Tyto termíny se používají vždy v kontextu s potenciální recesí. Ta pak může mít tvrdé a závažné následky (Hard landing = krize, vysoká nezaměstnanost), nebo naopak mírné následky (Soft landing = zpomalení ekonomiky). Velký dopad na toto má samozřejmě jednání Fedu a jejich přístup k monetární politice. V dobách, které předchází recesím má Fed v drtivé většině situací tzv. restriktivní monetární politiku = kvantitativní utahování a zvýšené úrokové sazby.

Toto jsou jediné nástroje, které Fed má, aby dokázal zkrotit poptávku v trhu. Cílem Fedu je totiž tzv. duální mandát, což znamená stabilní ceny a co nejvyšší zaměstnanost. Fed nemůže ovlivnit nabídku, ale může ovlivnit sílu poptávky. Pokud je inflace v intenci 2 % (dlouhodobý target) za doprovodu vysoké zaměstnanosti, je Fed spokojený a trh prochází svým nejlepším možným obdobím = bull run. Nyní jsme ale ve stavu, kdy jsou zvýšené úrokové sazby a inflace stále nad svým targetem kolem 3,2 %. Co to znamená z pohledu historického kontextu a na co si musí nyní dát Fed pozor?

Recese moderní finanční historie

Podle grafu Federal Funds Rate a jejich definice „recese“ jsme za posledních cca 70 let zažili 13 recesí. Dle zanotovaného grafu, můžeme tyto recese rozdělit následovně:

Hard Landing – body 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 13

Soft Landing – 3, 8, 10

Jaká je tedy pravděpodobnost, že bude v dalších měsících Soft Landing? Přesně 23 %, protože poměr je 77 % hard landing, 23 % soft landing.

Nejhorší inflační období v historii a na co si musí dát Fed pozor

V 70. letech byla situace podobná jako nyní. Zvýšená inflace, zvýšené sazby, ale inflaci se podařilo na chvíli „zkrotit“ a dostat pod kontrolu. Fed na to tenkrát reagoval velmi agresivně bullish a sazby ihned stlačil z cca 9 % na 4 %.

Jaký to mělo následek?

Inflace sice klesala spolu se sazbami Fedu, ale poté chytla druhý dech a začalo velmi těžké období pro spotřebitele i Fed, protože se dalších cca 10 let snažili dostat inflaci pod kontrolu. Tato „chyba“ a přílišný dowish přístup Fedu vyústil začátkem 80. let s inflací kolem 15  % a sazbami Fedu kolem 20%. Nezaměstnanost v tomto období šla z cca 3,4 % na 11 %. Tato dekáda se označuje jako Volckerovo období, které zkrotilo po dlouhém boji inflaci a dostalo nezaměstnanost pod 6 %.

Toto je aktuálně největší strašák Fedu, protože je lepší být déle hawkish, než pustit do trhu další „levné“ peníze a nechat inflaci se urvat ze řetězu.

Co je nyní klíčové?

Jak jsme psali, Fed má dvojí mandát = stabilní ceny a vysokou zaměstnanost

Inflace je stále nad 2 %, nezaměstnanost velmi nízká kolem 3,7%, GDP předčilo očekávání a S&P500 a další indexy trhají nová historická maxima

Očekáváme tento rok snížení úrokových sazeb?

Ano ale… trh aktuálně počítá s tímto scénářem:

V březnu první snížení sazeb, v červnu sazby pod 5 % a do konce roku 2024 pod 4 %. V trhu je aktuálně zohledněný pouze Soft Landing.

To znamená, že jakýkoliv odklon od tohoto velmi velmi optimistického scénáře, bude trh podle našeho názoru vnímat velmi negativně a aktuálně nevidíme důvod, aby byl Fed přehnaně dovish. Jak zaznělo na všech meetinzích FOMC, jejich rozhodovací proces je tzv. data driven a data jsou zatím stále velmi dobré. Fed tedy nemá důvod jít nějak závratně na ruku investorům.

Zítra nás čeká první FOMC meeting roku 2024, tak buďte ready! Z tohoto meetingu bude samozřejmě zápis a uvidíme, jakou nohou vstoupí Powell do roku 2024.

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené v tomto článku jsou poskytovány jako obecný komentář sdílený prostřednictvím těchto webových stránek a sociálních sítí. Nedají se považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Článek má pouze edukativní účely.

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika