Skip to content Skip to footer

Atmos Energy Corporation (ATO)

PROFIL SPOLEČNOSTI

Společnost Atmos Energy se zabývá regulovanou distribucí zemního plynu, plynovody a skladováním. Firma rovněž provozuje vnitrozemské plynovody v Texasu v počtu několika kilometrů potrubí. Společnost působí ve dvou segmentech: Distribuce a potrubí a Skladování. Segment Distribuce zahrnuje regulovanou distribuci zemního plynu a související prodejní činnosti v osmi státech. Segment Potrubí a skladování se skládá z provozu potrubí a skladování divize Atmos Pipeline-Texas (APT) a z provozu přepravy zemního plynu v Louisianě. APT poskytuje přepravní a skladovací služby své divizi Mid-Tex, dalším místním distribučním společnostem třetích stran, průmyslovým zákazníkům, zákazníkům vyrábějícím elektřinu, obchodníkům a výrobcům. Společnost APT vlastní a provozuje pět podzemních zásobníků v Texasu. Společnost sídlí v Dallasu ve státě Texas.

Sektor: Utilities IPO: 28.12.1983
Odvětví: Regulated Gas Dividenda: Ano (čtvrtletně)
Zaměstnanci: 4 684 Burza: NYSE
CEO: John Akers Ticker: ATO
Založeno: 1906 Rating S&P: A-
Země: USA Rating Moody’s: A1
1800 Three Lincoln Centre                  Portfolio GP: NE
Dallas, TX, 75240                  Web: atmosenergy.com
United States                  Dokumenty: Tiskové zprávy

ANALÝZA SPOLEČNOSTI

Tržby

Atmos je společnost závislá na ceně plynu, když cena plynu stoupá, zvyšuje se příjem společnosti. Pokud cena klesá, klesají i tržby společnosti. Atmos vygenerovala ve fiskálním roce 2022 zhruba $4.04B, což je nárůst o 18 % oproti předešlému roku 2021.

Zisk na akcii

Na druhou stranu, i když cena plynu klesala a tržby společnosti také, tak stále dokázali zvyšovat svůj zisk na akcii, což dokládá i graf zisku na akcii. Zisk na akcii ve fiskálním roce 2022 byl 4.02$. Zde přišel pokles o zhruba 20 % oproti předešlému roku 2021.

Hrubá marže

Hrubá marže, neboli rozdíl mezi příjmem a náklady na prodané zboží nebo služby v roce 2022 byla 100 %. Tento nárůst marže způsobila rostoucí cena plynu.

ROCE

Návratnost investovaného kapitálu za rok 2022 byla pouhé 3 %. Na grafu vidíme, že jsou velmi hluboko pod svým dlouhodobým průměrem, který je zhruba 6-9 %.

Aktiva vs. Pasiva

Za nárůst zadlužení mohou mimo jiné vydané nové dluhopisy splatné v roce 2032 s kupónem 5.45%. Ostatní dluhopisy jsou splatné v roce 2027, 2043, 2048.

CAPEX

Kapitálové výdaje, které nám říkají, jak vysoké jsou náklady společnosti na pořízení nového a obnovu starého majetku byly za rok 2022 zhruba $2.45B. To je nárůst oproti roku 2021 skoro o $0.5B.

Dividendy

Dividendy jsou něco, čím se může společnost chlubit. Vyplácí a navyšuje výplaty dividend už 38 let v řadě. Navíc v posledních letech je navyšuje v průměru meziročně o zhruba 8 %. Společnost v roce 2022 vyplatila dividendy 2.96$ na akcii.

Dividendový výnos

Dividendový výnos pomalu klesá s rostoucí cenou akcie a za rok 202 byl 2.70 %. Výnos se může zdát být nízký, ale vzhledem ke stabilnímu navyšování vyplácející částky udělá yield on cost své.

Počet akcií v oběhu

Počet akcií v oběhu klasicky v tomto sektoru roste, i když momentálně zůstal za rok 2022 stejný jako v roce předešlém, tedy 129.8 milionů akcií.

Akcionáři

Největší podíl z institucí a fondů ve společnosti Atmos Energy drží Vanguard Group Inc. 12.83 %, Blackrock Inc. 9.85 % a State Street Corp. 7.60 %. Ze superinvestorů má největší podíl akcií Jim Simons, Ray Dalio a Joel Greenblatt.

Spotřeba zemního plynu

Spotřeba zemního plynu ve Spojených státech v roce 2021 dosáhla 30.3 bilionu kubických stop. V roce 2019 dosáhly údaje rekordní hodnoty 31 bilionů kubických stop a od té doby mírně klesají. Po více než desetiletém kolísání v letech 1995 až 2008 spotřeba zemního plynu v letech 2009 až 2019 trvale rostla.

Nejpoužívanější zdroje paliva

Nejpoužívanějším zdrojem paliva ve Spojených státech je ropa, jejíž spotřeba v roce 2021 dosáhla 35.07 kvadrilionů Btu. Druhým nejrozšířenějším zdrojem paliva je zemní plyn, jehož úroveň spotřeby se v posledních letech blíží úrovni spotřeby ropy.

Hlavní země v produkci plynu

V roce 2020 byly Spojené státy největším světovým producentem zemního plynu na světě a vytěžily téměř 948 miliard metrů krychlových. Druhým největším producentem zemního plynu bylo Rusko, jehož produkce v roce 2020 činila více než 693 miliard metrů krychlových.

Výroba elektřiny

Spojené státy v roce 2021 vyrobily přibližně 1 575 terawatthodin elektřiny ze zemního plynu. O rok dříve vykázaly nejvyšší objem výroby za sledované období, přičemž od roku 2000 se údaje více než zdvojnásobily. Zemní plyn se stal hlavním palivem pro výrobu elektřiny v USA, když v roce 2015 předstihl uhlí.

ODHADY ANALYTIKŮ

Tržby

Odhady analytiků na budoucí vývoj tržeb, je průměrný meziroční růst kolem 8 %. Tržby by tak měly vzrůst z $4.00B v roce 2022 na zhruba $5.96B v roce 2027.

Zisk na akcii

Odhady analytiků na budoucí vývoj zisku na akcii je průměrný meziroční růst o 7 %. Zisk na akcii by tak měl vzrůst z 4.00$ na 7.96$ v roce 2027.

Ceny zemního plynu

Ceny zemního plynu v Evropě, Spojených státech a Japonsku v roce 2021 vzrostly, a to z velké části v důsledku nedostatku dodávek energie způsobeného nárůstem poptávky po elektřině. Ve Spojených státech, které jsou největším světovým producentem zemního plynu, jsou ceny tohoto fosilního paliva výrazně nižší. Po většinu posledních čtyř desetiletí měly USA nižší ceny zemního plynu než Evropa.

Celosvětová výroba elektřiny

Předpokládá se, že celosvětová kapacita výroby elektřiny ze zemního plynu vzroste mezi lety 2020 a 2050 o více než 31 %. Odhaduje se, že do roku 2050 dosáhne kapacita výroby elektřiny přibližně 2.4 terawattů.

VALUACE

Poměr ceny k zisku (P/E)

Poměr P/E za rok 2022 byl 26.6 a dlouhodobý průměr společnosti je kolem 20. Forward P/E už je na 19.5. Median sektoru se pohybuje kolem P/E 19.

Cost of Capital
Capital Asset Pricing Model (CAPM)
7.78%

WACC
Weighted Average Cost of Capital
– – -%

Dle výpočtu DCF, kde se bere v potaz odhad budoucího volného peněžního toku, který se následně diskontuje diskontní sazbou odpovídající riziku, nám vychází výsledná hodnota současné hodnoty volného peněžního toku zhruba 149.12$ za akcii.

Dle Relativního ocenění, kde se používají poměry jako jsou EV/tržby, EV/EBITDA a P/E, algoritmy vezmou v úvahu všechny informace o násobcích ocenění a konsolidují je do jediného čísla. A to je u společnosti Atmos Energy 148.48$ za akcii.

Pokud vezmeme průměr těchto dvou výpočtů, vyjde nám vnitřní hodnota akcie zhruba na 148.80$(výpočty jsou ke dni 05.12.2022)

TECHNICKÁ ANALÝZA

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2023 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika