Skip to content Skip to footer

Estée Lauder Companies Inc. (EL)

PROFIL SPOLEČNOSTI

Estée Lauder se zabývá výrobou produktů péče o pleť, make-upu, parfémů a vlasové kosmetiky. Společnost sídlí v New Yorku a v současné době zaměstnává 44 020 zaměstnanců na plný úvazek. Výrobky firmy se prodávají v zemích a teritoriích pod značkami jako jsou Estee Lauder, Clinique, Aramis, Prescriptives, Lab Series, Origins, MAC, Bobbi Brown, La Mer, Aveda, Jo Malone London, Bumble and bumble, Darphin, Smashbox, Le Labo, RODIN olio lusso, Editions de Parfums Frederic Malle, GLAMGLOW, By Kilian, BECCA, Too Faced, dr. Jart+, Tommy Hilfiger, Donna Karan New York, DKNY, Kiton, Michael Kors, Tom Ford, Dr. Andrew Weil, Ermenegildo Zegna a AERIN. Její výrobky pro péči o pleť zahrnují hydratační krémy, séra, čisticí a tonizační přípravky, přípravky pro péči o tělo, peelingy, korektory akné a mastnoty, pleťové masky a přípravky pro péči o pokožku při opalování.

Sektor
Consumer Cyclical

Odvětví

Personal Products

CEO

William P. Lauder

Zaměstnanci

44 020

Založeno

1946

Země

USA

Sídlo společnosti

IPO

17.11.1995

Dividenda

Čtvrtletně

Burza

NYSE

Ticker

EL

Rating S&P

A+

Rating Moody’s

A1

ANALÝZA SPOLEČNOSTI

Tržby

Tržby společnosti pravidelně rostou až na menší poklesy v roce 2009, 2020 a v roce 2023. V tomto posledním ukončeném fiskálním roce 2023 vygenerovala společnost tržby ve výši 15.9 miliardy dolarů, co představovalo pokles o více než 10 %, oproti roku 2022.

Zisk na akcii

Zisk na akcii má také stoupající trend, i když jsou zde znatelnější poklesy během krizí, stejně tak jakou jsme procházeli a stále ještě procházíme nyní. V roce 2023 činil zisk na akcii 2.81$, což znamenalo velmi výrazný pokles, a to o více než 57 % oproti předchozímu roku 2022.

Hrubá marže

Hrubá marže, neboli rozdíl mezi příjmem a náklady na prodané zboží nebo služby v roce 2023 byla 71.3 %. Na grafu je patrné, že si společnost drží marže velmi stabilní a velmi vysoké. Dlouhodobý průměr se pohybuje kolem 77.3 %.

ROIC

Návratnost investovaného kapitálu za rok 2023 velmi poklesla, a to na 8.8 %, což představovalo pokud pomineme rok 2020, nejnižší hodnotu za posledních 26 let. Dlouhodobý průměr se za toto období pohybuje 22.8 %, takže i zde je to velmi podprůměrná návratnost.

Aktiva vs. Pasiva

Aktiva společnosti pravidelně rostou a v roce 2023 činila více než 23 miliard dolarů. Oproti tomu dlouhodobý dluh včetně kapitálových úvěrů se drží celkem stabilně a v roce 2023 vykázala společnost 8.8 miliardy dolarů dluhu.

CAPEX

Kapitálové výdaje, které nám říkají, jak vysoké jsou náklady společnosti na pořízení nového a obnovu starého majetku za rok 2023 byly přesně 1 miliardu dolarů. Tyto výdaje mimo jiné rostou také díky akvizicím.

Volný penežní tok a Akciové odměny

Volný peněžní tok (FCF) jsou peníze, které společnosti zbývají po zaplacení běžných provozních výdajů, jako jsou mzdy, nájemné a daně a kapitálových výdajů, kde je zahrnuta modernizace a údržba hmotného majetku. Znalost volného peněžního toku společnosti může poskytnout přehled o jejím finančním zdraví. Akciové odměny (SBC) jsou způsob, jakým společnosti využívají akciové opce k odměňování zaměstnanců namísto hotovosti. Některé společnosti udělují manažerům a vedoucím pracovníkům akcie, pokud jsou splněny určité výkonnostní ukazatele, například zisk na akcii (EPS) nebo návratnost vlastního kapitálu (ROE).

Volný peněžní tok na akcii

Volný peněžní tok na akcii je nejkomplexnější ukazatel finanční kondice společnosti, protože jde o peněžní tok, který je k dispozici k rozdělení mezi dluhové i kapitálové akcionáře. Tento ukazatel signalizuje schopnost společnosti splácet dluhy, vyplácet dividendy, odkupovat akcie a umožňovat růst podniku. Lze ho také použít k předběžné předpovědi budoucích cen akcií, jelikož když je cena akcií firmy nízká a volný peněžní tok roste, je velká pravděpodobnost, že zisk a hodnota akcií brzy porostou, protože vysoká hodnota peněžního toku na akcii znamená, že by měl být potenciálně vysoký i zisk na akcii.

Dividendy

Společnost vyplácí dividendu od roku 1996 a jediné zaváhání v tomto dlouhém období bylo v roce 2020, kdy společnost vynechala výplatu jednoho kvartálu během velmi složitého období. V roce 2023 vyplatila Estée Lauder 2.58$ na akcii.

Dividendový růst %

Poslední dividendové navýšení bylo o 4.88 %, což bylo velmi nízké navýšení oproti jejich dlouhodobému průměru, který je 15.3 %. Společnost se snaží během těžších období vyplácenou částku alespoň mírně navyšovat.

Dividendový výnos

Na grafu je znázorněn dividendový výnos v jednotlivých letech, kdy se dlouhodobý průměr společnosti pohybuje kolem 1.12 %. V roce 2023 tento výnos stoupl až na 1.76 % díky výraznému poklesu ceny akcie, což je způsobeno momentálními špatnými výsledky.

Yield on Cost

Na grafu můžeme vidět vývoj takzvaného Yield on Cost, což je aktuální vyplacená částka formou dividendy děleno pořizovací cena akcií. Na grafu je možné vidět, jaký je dnešní dividendový výnos oproti nákupu akcií v jednotlivých letech.

Počet akcií v oběhu

Počet akcií v oběhu dosáhl nejvyšší hodnoty v roce 2001 a to 476.8 milionů kusů. Od té doby počet velmi pozvolně klesá a v roce 2023 bylo v oběhu necelých 361 milionů kusů, což je pokles o zhruba 24.5 %.

Počet zaměstnanců

V roce 2023 zaměstnávala společnost přibližně 44 020 zaměstnanců na plný úvazek a tento počet v průměru kolem 45 000 zaměstnanců si stabilně drží posledních 10 let.

Celosvětové tržby: regiony

V roce 2023 vygeneroval největší podíl čistých tržeb region Evropa, Blízký východ a Afrika, a to zhruba 6.2 miliardy dolarů. Na druhém místě byl Asijsko-Pacifický region s 5.2 miliardy dolarů a na třetím místě Severní a Jižní Amerika s tržbami okolo 4.5 miliardy dolarů.

Celosvětové tržby: regiony %

Největší podíl na čistých tržbách, a to lehce pod 40 % měla Evropa, Blízký východ a Afrika. Asijsko-Pacifický trh zahrnoval necelých 33 % a Severní a Jižná Amerika lehce přes 28 % celkových čistých tržeb.

Celosvětové tržby: kategorie

V roce 2023 bylo přibližně 8.2 miliardy dolarů čistých tržeb společnosti vytvořeno v kategorii výrobků péče o pleť. Druhou největší byla kategorie Makeup s tržbami přes 4.5 miliardy dolarů.

Hodnota značky Estée Lauder

V roce 2023 byla značka Estée Lauder oceněna na přibližně 7.15 miliardy dolarů. Pro srovnání, v předchozím roce činila hodnota značky přibližně necelých 8 miliard dolarů.

Kosmetické značky: hodnota značek

V roce 2023 se na prvním místě žebříčku v hodnotě kosmetických značek umístila L’Oréal Paris s hodnotou značky přibližně 12 miliard dolarů. Na druhém místě byla značka Estée Lauder s hodnotou značky přibližně 7.15 miliardy dolarů.

Celosvětový trh s kosmetikou

V roce 2023 tvořily výrobky pro péči o pleť 41 % celosvětového kosmetického trhu. Výrobky péče o vlasy tvořily 22 %, Make-up 16 %, parfémy 11 % a hygienické výrobky 10 %. Tento poměr už se třetí rok po sobě skoro nepohnul.

Růst světového trhu s kosmetikou

Celosvětový trh s kosmetikou roste v průměru o 4 % ročně. V roce 2020 se zastavil z důvodu krize a celosvětových lockdownů. V roce 2021 došlo k oživení, ale za poslední dva roky tento růst klesl až na 5.4 %.

Prestižní kosmetický průmysl

V letech 2018 a 2019 dosáhl prestižní kosmetický průmysl v USA tržeb ve výši 18.8 miliardy dolarů a v roce 2023 vzrostl už na více než 31 miliard dolarů, což je nárůst o necelých 65 %.

ODHADY ANALYTIKŮ

Tržby

Odhady analytiků na budoucí vývoj tržeb, je lehčí pokles v roce 2024 a poté průměrný meziroční růst o zhruba 7.9 %. Tržby by měly vzrůst z 15.91 miliard dolarů v roce 2023 na 20.86 miliardy dolarů v roce 2028.

Zisk na akcii

Odhady analytiků na budoucí vývoj zisku na akcii je podobný jako u tržeb, očekávaný pokles v roce 2024 a poté růst v průměru o 37 % ročně. Zisk na akcii by se tak měl dostat z 2.79$ v roce 2023 na 8.00$ v roce 2028.

Free Cash Flow (FCF)

Volný peněžní tok, který představuje peněžní prostředky, které společnost generuje po zaúčtování peněžních výdajů na podporu provozu a údržbu svých kapitálových aktiv by měl od roku 2023 také růst, a to až na 2.55 miliardy dolarů v roce 2028.

Dividendy

Odhaduje se, že částka vyplacená akcionářům ve formě dividendy, by měla i nadále růst, a to v průměru o zhruba 5 % ročně. Akcionářům by tak mělo být v roce 2028 vyplaceno 3.24$ na akcii oproti 2.58$ vyplaceným v roce 2023.

KVARTÁLNÍ VÝSLEDKY

Tržby

Zisk na akcii

VALUACE

Poměr ceny k zisku (P/E)

Poměr P/E za ukončený fiskální rok 2023 byl vysokých 70.45 díky poklesu zisku na akcii, což se také odrazilo na ceně akcie. Dlouhodobý průměr společnosti se pohybuje na hodnotě 34.90 a median sektoru zhruba 20.50. Očekávám, že by se tento poměr měl začít zlepšovat, jak bude společnost navyšovat svůj zisk na akcii a pomalu se alespoň vracet ke svému dlouhodobému průměru.

Konkurence (P/E)

Na grafu níže vidíme hlavní konkurenty společnosti Estée Lauder a jejich poměry ceny k zisku (P/E) ke dni 16.dubna 2024. Těchto 9 konkurentů má průměrné P/E zhruba 32.32. Estée Lauder je samozřejmě díky propadu zisku na akcii zatím velmi nadhodnocena, ale pokud by se zisk na akcii vrátil zhruba k 6.50$, pak by vycházelo P/E zhruba na 20.90, a to by už bylo velmi zajímavé ohodnocení.

VNITŘNÍ HODNOTA

Cena akcie vs. Vnitřní hodnota

V případě vývoje ceny akcií společnosti Estée Lauder, by strategie nákupu při podhodnocení o zhruba 20 % a prodeji při nadhodnocení o více než 10 %, nebyla zatím možná využít, jelikož se cena akcií pohybovala za poslední 4 roky velmi vysoko a nedala příležitost k nákupu pod její férovou hodnotou. Ale nyní se tyto dvě hodnoty k sobě velmi výrazně přiblížili.

Cost of Capital
Capital Asset Pricing Model (CAPM)
8.26%

WACC
Weighted Average Cost of Capital
7.88%

Dle výpočtu DCF, kde se bere v potaz odhad budoucího volného peněžního toku, který se následně diskontuje diskontní sazbou odpovídající riziku, nám vychází výsledná hodnota současné hodnoty volného peněžního toku zhruba 121.11$ za akcii.

Dle Relativního ocenění, kde se používají poměry jako jsou EV/tržby, EV/EBITDA a P/E, algoritmy vezmou v úvahu všechny informace o násobcích ocenění a konsoliduje je do jediného čísla, a to je u společnosti Estée Lauder 156.08$ za akcii.

Pokud vezmeme průměr těchto dvou výpočtů, vyjde nám vnitřní hodnota akcie zhruba na 138.60$. (výpočty jsou ke dni 04.05.2024)

ZPRÁVY

Estée Lauder to Cut as Many as 3,000 Jobs, Shares Surge

Bloomberg Markets and Finance

Estée Lauder said it’s cutting as many as 3,000 positions as part of a restructuring plan to put one of the world’s largest beauty companies back on track. Katie Greifeld reports.

VEDENÍ SPOLEČNOSTI

Executive Chairman

Mr. William P. Lauder

President, CEO & Director

Mr. Fabrizio Freda

Executive VP & CFO

Ms. Tracey Thomas Travis

Executive VP of Enterprise Marketing, Chief Data Officer & Director

Ms. Jane Lauder

Executive Group President

Ms. Jane Hertzmark Hudis

Group President of International

Mr. Peter Johannes Jueptner

Senior Vice President of Corporate Administration

Ms. Deborah Krulewitch

Senior Vice President of Investor Relations

Ms. Laraine A. Mancini

Executive VP & General Counsel

Ms. Deirdre Stanley Esq.

Earnings Call Transcript 2024-Q3

Operator

Dobrý den všem a vítejte u konferenčního hovoru společnosti Estee Lauder Companies za třetí čtvrtletí roku 2024. Dnešní hovor je nahráván a přenášen přes internet.

Pro úvodní poznámky a představení bych rád předal hovor senior viceprezidentce pro vztahy s investory, paní Rainey Manciniové. Madam, můžete začít.

Laraine Mancini (executive)

Dobrý den. Dnešního hovoru se účastní Fabrizio Freda, prezident a výkonný ředitel, a Tracey Travis, výkonná viceprezidentka a finanční ředitelka. Vzhledem k tomu, že řada našich dnešních výsledků obsahuje výhledová prohlášení, dovolte mi, abych vás odkázala na naši tiskovou zprávu a naše zprávy podané u Komise pro cenné papíry a burzy, kde najdete faktory, které mohou způsobit, že se skutečné výsledky budou od těchto výhledových prohlášení podstatně lišit. Pro usnadnění diskuse o našem základním podnikání je komentář k našim finančním výsledkům a očekáváním uveden před restrukturalizací a dalšími poplatky a úpravami zveřejněnými v naší tiskové zprávě.

Není-li uvedeno jinak, veškerý organický růst čistých tržeb nezahrnuje také nesrovnatelné dopady akvizic, odprodejů, uzavírání značek a vliv přepočtu cizích měn. Odsouhlasení mezi ukazateli podle GAAP a ukazateli, které nejsou v souladu s GAAP, naleznete v naší tiskové zprávě a v sekci pro investory na našich webových stránkách. Připomínáme, že odkaz na online prodeje zahrnuje prodeje, které realizujeme přímo našim spotřebitelům, prostřednictvím našich stránek brand.com a prostřednictvím platforem třetích stran. Zahrnuje také odhadované prodeje našich výrobků prostřednictvím webových stránek našich maloobchodníků.

A nyní předám slovo Fabriziovi.

Fabrizio Freda (executive)

Děkuji ti, Rainey, a zdravím všechny. Jsme rádi, že jsme dnes s vámi, abychom zhodnotili naše výsledky za třetí čtvrtletí a diskutovali o našich strategických iniciativách. Ve třetím čtvrtletí jsme dosáhli organického růstu tržeb o 6 % na horní hranici našeho výhledu, překonali jsme očekávání v oblasti ziskovosti a pokračovali ve výrazném zlepšování pracovního kapitálu.

V oblasti hrubé marže jsme dosáhli lepších výsledků, než jsme očekávali. Výsledky těžily z většího než očekávaného mixu péče o pleť. Kromě toho jsme učinili velký pokrok při snižování tlaku na nadbytečné a zastaralé výrobky, a to díky našim nyní nižším zásobám a při realizaci strategické cenotvorby.

K lepším výsledkům dále přispělo to, že disciplinovaně řídíme výdaje v různých oblastech podnikání a že jsme přesunuli některé výdaje na reklamu do čtvrtého čtvrtletí, abychom podpořili naše bohaté inovace a rozšířili dosah na spotřebitele.

Povzbudivé je, že díky výsledkům za třetí čtvrtletí a výhledu na čtvrté čtvrtletí jsme přesvědčeni, že druhá polovina fiskálního roku 2024 se skutečně ukáže jako zlomový bod pro společnost, který bude představovat obnovenou trajektorii růstu tržeb a zisku.

Zaprvé, dynamika organického růstu tržeb je připravena zrychlit ve čtvrtém čtvrtletí a dosáhnout tak silného druhého pololetí. Za druhé, i nadále očekáváme, že provozní marže ve druhé polovině fiskálního roku 2024 bude vyšší než v první polovině a oproti období před rokem se zvýší.

Zatřetí, díky plánu na obnovu zisku, který má v letech 2025 a 2026 přinést 1,1 až 1,4 miliardy dolarů dodatečného provozního zisku, máme dobrou pozici pro obnovu ziskovosti. A díky plánu na obnovu zisku se také očekává, že přinese úspory, které budeme reinvestovat do našich značek a iniciativ zaměřených na spotřebitele.

Jako rychlejší a štíhlejší organizace se silnějším pákovým efektem našeho budoucího růstu máme dobrou pozici pro urychlení udržitelného růstu tržeb a zisku. Během třetího čtvrtletí jsme dosáhli mnoha úspěchů, které upevnily inflexní bod druhého pololetí.

Dosáhli jsme totiž pokroku v dosažení cílové úrovně obchodních zásob v asijském cestovním maloobchodě. Jsme povzbuzeni vývojem našeho asijského cestovního maloobchodu v tomto fiskálním roce, kdy realizujeme naši prioritu snižovat obchodní zásoby v souladu s maloobchodníky a snahou různých místních úřadů omezit strukturovanou aktivitu na trhu.

A růst maloobchodních tržeb v asijském cestovním maloobchodě se postupně výrazně zlepšil a ve třetím čtvrtletí se vrátil k růstu. Tento zlepšující se trend maloobchodního prodeje v asijském cestovním maloobchodě doplnil dvouciferný růst, který nadále zaznamenáváme v cestovním maloobchodě v regionu EMEA a v Americe.

V tomto fiskálním roce jsme zatím také investovali do možností dlouhodobého růstu cestujících spotřebitelů, což dokládá přesun našich značek v rámci mezinárodního nákupního komplexu Hainan Sanya International Duty Free Shopping Complex do nové nákupní galerie Global Beauty Plaza.

Větší elegantní nové prodejny rozšiřují služby a zážitky s vysokou mírou kontaktu, které jsme nabízeli na předchozích místech v komplexu, od nového institutu dlouhověkosti pleti Estée Lauder Re-Nutriv po kabinu La Mer nabízející lázeňské služby na míru a džusový a koktejlový bar KILIAN PARIS s koktejly inspirovanými vůní.

Velkého pokroku jsme také dosáhli v prosazování strategických iniciativ a zavádění zajímavých inovací, které mají podpořit Severní Ameriku, urychlit růst v pevninské Číně a podpořit dynamiku na trzích, které jsou silné na rozvinutých i rozvíjejících se trzích v Asii a Tichomoří, v regionu EMEA a Latinské Americe.

Dovolte mi začít u značky Clinique, kde jsme zaznamenali výrazný pokrok v rámci zdvojnásobení dědictví značky autentických dermatologů. Značka Clinique prohloubila své vztahy s lékařskou komunitou a vrátila se na výroční zasedání Americké akademie dermatologů, kde se angažovala s velkým dopadem. Značka také založila radu tvůrců dermatologů Clinique, což je soubor lékařů, kteří posilují sdílení vědeckých a dermatologických poznatků na svých vlastních sociálních kanálech a také informují o vyprávění značky Clinique na jejích sociálních platformách. Působivé je, že hodnota vlivu Clinique na média získaná za péči o pleť v USA vykázala během čtvrtletí 80 % a poskočila o 33 míst v žebříčku.

Věříme, že to je jen začátek úspěchu, který Clinique realizuje díky komunikaci svého dermatologického vzdělání a klinicky ověřeného řešení péče o pleť, aby se nalíčil. Po zahájení spolupráce s Clinique v březnu jsme navíc nadšeni strategickým rozšiřováním dosahu na spotřebitele v USA, protože několik vybraných značek otevře v nadcházejících měsících specializované prodejny v rychle rostoucím obchodě s prémiovou kosmetikou Amazon.

Clinique při svém uvedení na trh využil obnovené značky vedené dermatology s výraznými kreativními prostředky a zvýrazněným vyprávěním příběhů. Je působivé, že obchod Clinique zatím překonal naše očekávání v oblasti maloobchodních prodejů a již v březnu přispěl k nárůstu podílu značky v největší podkategorii prestižní péče o pleť v USA, kterou jsou mimo jiné hydratační krémy, a také v prestižním make-upu v USA.

V tomto čtvrtletí jsme také úspěšně urychlili inovace. V případě značky Estée Lauder jsme uvedli na trh průlomové inovace napříč franšízami. U své luxusní franšízy Re-Nutriv se značka inspirovala svým více než 15letým výzkumem dlouhověkosti pleti a představila nový krémový podklad Ultimate Diamond Transformative Brilliance Soft Crème a sérum. Dopad těchto uvedení na trh je silný, kromě toho, že přispěly k růstu značky, pevně etablovaly Re-Nutriv jako lídra ve vědě o dlouhověkosti pleti, viditelném zvratu věku.

V případě franšízy Estée Lauder Supreme značka využila své desetiletí trvající odborné znalosti v oblasti noční regenerace a výzkumu kolagenu s novým revitalizačním nočním krémem Supreme bounce, který byl nejprve uveden na trh s velkými ohlasy v Asii a Tichomoří a v následujících měsících se rozšíří do celého světa. Věříme, že toto uvedení na trh je velkým příslibem sloužícím k posílení vedoucí pozice značky v oblasti noční vědy a péče o pleť napříč subkategoriemi.

La Mer prodloužila svou vítěznou sérii inovací díky hydratačnímu svěžímu krému, který spolu s hrdinskými produkty Icon přispěl k nejsilnějšímu růstu značky v tomto čtvrtletí. Mimo tyto strategické inovace a aktivace na trhu v oblasti aktivní dermy, dlouhověkosti a noční péče o pleť představila společnost M-A-C novinky v oblasti make-upu, které nastartovaly naši bohatou inovační nabídku v této kategorii pro druhé pololetí.

Společnost M-A-C uvedla na trh hedvábně matnou rtěnku M-A-Cximal, která se těší větší oblibě, a úspěšně tak modernizovala rtěnku Icon M-A-C s výživnými složkami a odvážnějším balením. Od Soulu přes Berlín až po New York přinesly pop-up akce M-A-Cximal silnou angažovanost a mediální hodnotu.

V dubnu přišel na trh remasterovaný fluidní podkladový krém M-A-C Studio Fixed, který přinesl nový jemný matný povrch vylepšený o nové pečující složky u ještě více odstínů. Tato vysoce žádaná inovace a její ikona dokazují trvalou lásku značky M-A-C u spotřebitelů i vizážistů, protože značka v roce 2024 oslaví 40 let své existence.

Při pohledu na vůně. V posledních několika měsících jsme rozšířili svůj spotřebitelský dosah v asijsko-pacifickém regionu s vysokým potenciálem a otevřeli jsme velkolepé vlajkové prodejny Jo Malone London a Le Labo, z nichž každá je jedinečná svými lokálně relevantními prvky. A jsme neuvěřitelně nadšeni z vývoje v oblasti luxusních a řemeslných vůní, protože jsme společně se společností Valmont letos v září představili Valmont Beauty.

Napříč našimi značkami a po celém světě se zaměřujeme na využívání technologií, včetně umělé inteligence, na podporu našich trvalých silných stránek a zážitků s vysokou mírou kontaktu a vysoce kvalitních produktů. Pokračujeme ve spolupráci s předními technologickými společnostmi od Microsoftu, s nímž spolupracujeme na zavádění umělé inteligence s cílem zvýšit rychlost uvádění na trh a lokální relevanci, až po Google Cloud, kde se snažíme zlepšit cílení médií na míru ve velkém měřítku.

Přejděme k regionům. Hovořili jsme o tom, že se zaměřujeme na podporu dynamiky na trzích, které jsou silné. Za tímto účelem jsme na mnoha trzích dosáhli skvělých výsledků, které odrážejí žádanost našich značek, přesvědčivé inovace, které jsem popsal, a silnou realizaci na trhu.

To vidíme na našich rozvinutých i rozvíjejících se trzích po celém světě. Počínaje Asií a Tichomořím, Hongkongem, SAR a Japonskem se nám dařilo, ve čtvrtletí i od začátku roku jsme organicky vzrostli o dvouciferné číslo a těšíme se na to, co přijde, včetně uvedení značky The Ordinary v Japonsku během čtvrtého čtvrtletí.

Přesun k regionu EMEA. Německo a Itálie trvale přispívají k růstu trhů v tomto regionu každé čtvrtletí. Mexiko, Brazílie a Indie silný dvouciferný růst ve třetím čtvrtletí podpořil vynikající výsledky na našich rozvíjejících se trzích od začátku roku. Pokud jde o Severní Ameriku, ve třetím čtvrtletí jsme dosáhli postupně zlepšeného vývoje organických prodejů, a to díky mnohostrannému strategickému plánu, o kterém jsme s vámi poprvé hovořili v srpnu. Jsme potěšeni výsledky, kterých dosahujeme v oblastech našeho strategického zaměření.

Péče o pleť v Severní Americe rostla organicky již třetí čtvrtletí po sobě, a to díky produktům Estée Lauder a The Ordinary, protože se dařilo hrdinským výrobkům, inovacím a aktivaci na trhu. Naše luxusní a [ řemeslné ] vůně zaznamenaly dvouciferný organický růst, který byl podpořen značkami Jo Malone London, KILIAN PARIS a Tom Ford. Napříč naším portfoliem značek v Severní Americe dosahujeme úspěchů, protože se zaměřujeme na prohloubení zapojení spotřebitelů na sociálních platformách, kde se odehrává tolik objevů v oblasti krásy.

The Ordinary je dlouhodobě průkopníkem s vynikajícím sociálním motorem a v letošním roce posílilo zapojení spotřebitelů více našich značek. Úspěšně také rozšiřujeme náš dosah na spotřebitele, abychom lépe obsloužili nové spotřebitele, od nové prodejny Clinique v americkém obchodě Amazon Premium Beauty až po expanze na začátku tohoto fiskálního roku, kdy značka Estée Lauder vstoupila do více obchodů Ulta Beauty a KILIAN PARIS do dalších obchodů Sephora. V případě značky Clinique jakožto dermatologické kosmetické značky č. 1 v USA Prestige jsme optimističtí, pokud jde o pozitivní dopad, který bude mít její spuštění v americkém obchodě Amazon Premium Beauty na čtvrté čtvrtletí v počátečních březnových výsledcích.

Pokud jde o pevninskou Čínu, vrátili jsme se k organickému růstu tržeb, i když pomalejším tempem, než jsme očekávali, na pozadí celkově slabého vývoje v odvětví prestižní kosmetiky. Maloobchodní prodeje prestižní kosmetiky byly v lednu silné, ale v únoru a březnu se zmírnily, což bylo částečně způsobeno tím, že čínský nový rok se letos shodoval s Valentýnem, což omezilo dárkování. To jistě ovlivnilo celé odvětví, ale také mnoho našich značek, které mají silné zastoupení v dárkové oblasti.

I nadále se soustředíme na to, abychom spotřebitelům přinášeli neodolatelné novinky a co nejlépe tak vytvářeli příležitosti k růstu. Zde byly ve třetím čtvrtletí dobře přijaty naše inovace v podobě franšíz Estée Lauder Re-Nutriv a Supreme, stejně jako La Mer a M-A-C, a ve čtvrtém čtvrtletí nás čekají další atraktivní novinky.

Zvláště jedno z nich z franšízy Estée Lauder Perfectionist Pro je obzvláště vzrušující, protože patří mezi první výrobky vytvořené v našich inovačních laboratořích v Číně a reaguje na místní poptávku po ochraně SPF 50 plus UV, která je vhodná pro citlivou pleť a pleť po [ derm ] zákrocích.

Vzhledem k tomu, že v průběhu třetího čtvrtletí stojí na uvedení inovace na trh 4 čtvrtletí a blíží se klíčové nákupní okamžiky 618, zvyšujeme investice do reklamy, aktivace go-to-marketu, abychom udrželi maloobchodní prodej. Od února, kdy jsme s vámi hovořili, jsme také dosáhli významného pokroku ve všech pracovních směrech napříč pilíři plánu obnovy zisku, z nichž se s vámi dnes rád podělím o několik příkladů.

Za prvé, náš proces integrovaného obchodního plánování, který se nyní zavádí po celém světě, přispívá ke zlepšení provozních zásob. Naše celopodnikové integrované obchodní plánování bude sloužit jako základ pro lepší plánování poptávky a snížení nadbytečných umožňujících zastarávání.

Je doplněn pokročilými plánovacími technologiemi, včetně umělé inteligence, které statisticky zvyšují přesnost předpovědí, a dynamicky umisťují a rozmisťují zásoby. Zpřesnili jsme a optimalizovali náš inovační plán pro fiskální rok 2025 a 26, abychom se co nejlépe zaměřili na akreční inovace a uvedli na trh produkty, které vytvářejí a zároveň určují trendy na místní i globální úrovni napříč kategoriemi. Inovace ve fiskálním roce 2025 by měly být ještě větší a silnější než ve fiskálním roce 2024, a to díky většímu počtu průlomových inovací a expanzi do bílých míst.

Oznámili jsme také plány na zefektivnění výroby a distribuce v areálu prostřednictvím nového sladění harmonogramů dodávek, konsolidace provozu do menšího počtu budov a přesunu výroby prášků k důvěryhodným partnerům třetí strany. Tato strategická iniciativa dosáhla několika cílů. Jelikož kromě konsolidace kapacit a optimalizace nákladů očekáváme také větší rychlost uvedení na trh díky většímu využití externích inovací u světového lídra v oblasti prášků.

Než skončím, chtěl bych se zmínit o zajímavých milnících v našem portfoliu značek během čtvrtého čtvrtletí. Zaprvé, před několika dny jsme si připomněli jednoroční výročí akvizice značky Tom Ford, přičemž tato transformační transakce, kdy jsme se z držitelů licence Tom Ford Beauty stali vlastníkem a poskytovatelem licence značky Tom Ford, upevnila žádanou značku v luxusním portfoliu společnosti na dlouhou dobu a vytvořila nový zdroj příjmů z licenčních poplatků.

Kromě toho nám přinesla strategické synergie, které nyní využíváme, což dokazuje nedávné spuštění brand.com v USA a Velké Británii jako jeden z příkladů. A se skupinami Ermenegildo Zegna Group a Marcolin využíváme sílu moderního luxusního lesku značky napříč módou, očními brýlemi a kosmetikou a propojujeme tyto 3 vertikály novými přesvědčivými způsoby, které podporují růst.

V únoru jsme skutečně pro týdny módy od Milána po Londýn, Paříž a New York uspořádali vůbec první 360stupňovou kampaň napříč kategoriemi a představili jsme v ní uvedení vůně Blockbuster. Koncem tohoto měsíce jsme nadšeni, že můžeme dále upevnit portfolio našich značek dalším způsobem, protože jsme získali zbývající podíl ve společnosti DECIEM a dokončili tak dohodu, kterou jsme uzavřeli před třemi lety, kdy jsme se stali většinovými vlastníky.

Během těchto tří let DECIEM a jeho oblíbené značky The Ordinary vystoupaly do nových výšin a umístily se v první pětce v prestižní péči o pleť na mnoha trzích, včetně druhé příčky na domácích trzích v Kanadě a USA. Společně jsme úspěšně investovali do rozšíření inovací pro The Ordinary a zvýšili podíl inovací The Ordinary na tržbách z 5 % na více než 25 %, což se očekává v tomto fiskálním roce, rozšířili jsme značku po celém světě od Indie přes Blízký východ až po Jižní Afriku a zvýšili její ziskovost díky zvýšení provozní efektivity v dodavatelském řetězci.

Věříme, že The Ordinary a DECIEM mají před sebou ještě větší příležitosti, a těšíme se na budoucnost. V neposlední řadě nás těší, že naše iniciativy a pokrok v oblasti udržitelnosti byly oceněny. A protože jsme s vámi v únoru hovořili, byli jsme zařazeni na seznam CDP Climate A pro rok 2023.

Celkově jsme v roce 2023 obdrželi od CDP nejlepší kolektivní hodnocení v historii, protože spolu s těmito vynikajícími výsledky v oblasti klimatu jsme získali A- v každé z oblastí zabezpečení vody, lesního dřeva a lesního palmového oleje.

Závěrem lze říci, že se nacházíme v inflexním bodě výkonnosti naší společnosti a jsme připraveni na silné druhé pololetí, které přinese organický růst tržeb a zlepšení ziskovosti. A díky našemu plánu na obnovu zisku máme dobrou pozici pro smysluplnou obnovu ziskovosti ve fiskálním roce 2025 a 26 a zároveň generujeme úspory, které můžeme reinvestovat do našich značek a iniciativ zaměřených na spotřebitele.

Jsme přesvědčeni, že naše strategie umožní realizovat slibné růstové příležitosti v oblasti globální prestižní kosmetiky s využitím silných stránek našeho diverzifikovaného portfolia značek s bohatým inovačním potenciálem a vynikající kvality našich výrobků. Vyjadřuji poděkování našim zaměstnancům za významný přínos, kterým jste nás dovedli k tomuto zlomovému bodu obnovené trajektorie růstu tržeb a zisku.

Nyní předám slovo Tracey.

Tracey Travis (executive)

Děkuji ti, Fabrizio, a zdravím všechny.

Naše čisté organické tržby ve třetím čtvrtletí vzrostly o 6 %, což bylo na horní hranici našich očekávání. Jak již zmínil Fabrizio, jsme potěšeni dosavadním pokrokem, kterého jsme dosáhli v asijském cestovním maloobchodě při snižování zásob maloobchodníků, a s tím souvisejícím návratem k růstu čistých tržeb. Tyto úspěchy ve čtvrtletí byly o něco dřívější, než jsme očekávali, a vedly k částečnému posunu očekávaného termínu obnovení objednávek na doplnění zásob ze čtvrtého čtvrtletí na třetí. Tento růst částečně kompenzoval nižší než očekávaný čistý prodej v pevninské Číně, který odrážel dopad pokračujícího útlumu v oblasti celkové prestižní kosmetiky, částečně v důsledku utlumené spotřebitelské důvěry a útlumu během svátků a klíčových nákupních okamžiků.

Zisk na akcii ve výši 0,97 USD překonal náš výhled na toto čtvrtletí díky zrychlení růstu péče o pleť, návratu k růstu čistých tržeb v našem asijském cestovním maloobchodě, přísnějšímu řízení nákladů a nižší daňové sazbě. Snížení naší daňové sazby bylo z velké části způsobeno změnou geografického mixu našich obchodů. Co se týče našich regionů, organické čisté tržby v regionu Evropa, Blízký východ a Afrika vzrostly o 12 %, a to zejména díky růstu našeho maloobchodního prodeje v oblasti cestovního ruchu.

Naše čisté maloobchodní tržby v oblasti cestovního ruchu vzrostly silným dvouciferným tempem a vrátily se k růstu po 7 po sobě jdoucích čtvrtletích poklesu, a to vzhledem k postupnému zrychlování maloobchodních tržeb a dodávek, jakož i k výročí nižších dodávek v loňském roce, které byly pod tlakem přechodných nepříznivých faktorů na Hainanu v Koreji, jakož i omezených mezinárodních letů, víz a skupinových zájezdů z Číny na jiné trhy v loňském roce.

Jinde v regionu EMEA se organické čisté tržby na našich prioritních rozvíjejících se trzích zvýšily silným dvouciferným tempem, kde jsme dosáhli růstu u většiny značek a ve většině distribučních kanálů, a to vzhledem k naší strategické iniciativě rozšířit spotřebitelský dosah zejména u našich značek parfémů a péče o pleť. Naše výsledky na vyspělých trzích byly smíšené, což vedlo k celkově stabilnímu růstu.

Čisté organické tržby v našem asijsko-pacifickém regionu vzrostly o 3 % díky Hongkongu, pevninské Číně a Japonsku, což odráží středně vysoký jednociferný růst čistých tržeb v oblasti péče o pleť a vysoký jednociferný růst v oblasti parfémů. Čisté organické tržby v Severní a Jižní Americe vzrostly o 1 % zejména díky Latinské Americe, kde pokračující růst v Mexiku a Brazílii v čele s make-upem způsobil dvouciferný nárůst v obchodních domech a samostatných prodejnách.

Organické čisté tržby v Severní Americe se ve čtvrtletí nezměnily, protože růst v oblasti parfémů a péče o pleť byl kompenzován poklesem v oblasti make-upu a péče o vlasy. Dvouciferný růst ve specializovaných multifunkčních prodejnách, tažený značkami Estée Lauder a M-A-C, byl kompenzován slabšími výsledky v obchodních domech a v kanálech přímého prodeje spotřebitelům.

Z hlediska kategorií vzrostly organické čisté tržby v oblasti péče o pleť o 9 %, a to zejména díky našim asijským cestovním maloobchodním prodejům a také díky prodejům v Hongkongu a pevninské Číně. Čisté organické tržby značek La Mer a Estée Lauder podpořily růst této kategorie díky silným kampaním za naše franšízové produkty s novými inovacemi produktů a zvýšeným aktivacím v obchodech.

Organické čisté tržby v oblasti make-upu vzrostly o 4 %, a to zejména díky našim maloobchodním prodejnám v Asii a Latinské Americe. Čisté tržby značek Estée Lauder a Clinique vedly k růstu této kategorie, který byl podpořen pokračujícími akcemi v rámci našich franšízových produktů. To bylo částečně kompenzováno přínosem z předchozího roku v důsledku změn provedených ve věrnostním programu M-A-C Take-back. Po vyloučení dopadu výhody z předchozího roku se čisté tržby společnosti M-A-C zvýšily o střední jednociferné číslo a rostly ve všech regionech, zejména díky inovacím nových výrobků.

Organické čisté tržby v oblasti parfémů vzrostly o 1 % a v oblasti péče o vlasy poklesly o 4 %. V oblasti parfémů byl růst čistých tržeb tažen našimi luxusními a řemeslnými značkami v čele s Jo Malone London a Le Labo. Značka Jo Malone London zaznamenala dvouciferný růst v maloobchodním prodeji pro cestovatele a ve specializovaných multifunkčních prodejnách. Značka Le Labo zaznamenala dvouciferný růst v našich kanálech přímého prodeje spotřebitelům, zejména ve volně stojících prodejnách, a to jak díky růstu ve stejných prodejnách, tak díky cílenému rozšíření dosahu na spotřebitele.

Tyto nárůsty byly částečně kompenzovány poklesem u značky Estée Lauder v důsledku oslabení maloobchodu během svátků a klíčových nákupních okamžiků. Naše hrubá marže se oproti loňskému roku zvýšila o 280 bazických bodů. To odráží pozitivní dopady změn ve skladbě kategorií způsobené zrychlením péče o pleť, nižší náklady na zastarávání vzhledem ke snížení nadbytečných zásob ve srovnání s loňským rokem a silnější realizaci strategických cen díky nižší úrovni propagace.

Tato zlepšení byla podle očekávání částečně kompenzována dopadem předchozího stažení výroby, které vyvolalo požadavek na uznání souvisejících výrobních nákladů v běžném období namísto při prodeji výrobků. To vedlo ke snížení hrubé marže o 215 bazických bodů.

Na hrubou marži ve čtvrtletí tlačily také cizí měny. Provozní náklady se v průběhu čtvrtletí snížily o 290 bazických bodů v poměru k tržbám, a to díky pákovému efektu růstu tržeb a řízení nákladů, včetně nákladů na reklamu a propagaci, které se oproti loňskému roku snížily přibližně o 240 bazických bodů.

Toto snížení odráží předpokládaný přesun některých výdajů ze třetího čtvrtletí do čtvrtého, aby se podpořilo uvedení inovací v klíčových svátečních okamžicích ve čtvrtém čtvrtletí.

Provozní zisk se zvýšil o 75 % na 554 milionů USD a naše provozní marže se rozšířila o 570 bazických bodů na 14,1 % oproti 8,4 % v loňském roce. Naše efektivní daňová sazba za čtvrtletí činila 30,5 % ve srovnání se zvýšenou sazbou 43,1 % v loňském roce. Snížení efektivní daňové sazby bylo způsobeno především nižší efektivní daňovou sazbou u našich zahraničních operací, a to v důsledku rozdílného načasování odhadované změny celoroční geografické skladby našich zisků v běžném a předchozím období. To bylo částečně kompenzováno nepříznivým dopadem spojeným s dříve vydanými kompenzacemi v podobě akcií.

Zředěný zisk na akcii činil 0,97 USD ve srovnání s 0,47 USD v minulém roce, a to zejména v důsledku nárůstu tržeb, zlepšení hrubé ziskové marže a nižší daňové sazby. Vliv přerušení obchodní činnosti v Izraeli a dalších částech Blízkého východu zředil zisk na akcii ve čtvrtletí o 0,01 USD. Akvizice značky Tom Ford měla neutrální vliv na zisk na akcii, protože úrokové náklady související s naším dluhovým financováním byly kompenzovány kombinovanými přínosy, které jsme jako poskytovatel licence na tuto značku získali z letošních příjmů z licenčních poplatků, a úsporami plynoucími z toho, že jsme již nemuseli platit licenční poplatky z obchodu s kosmetikou.

Za 9 měsíců jsme vytvořili 1,5 miliardy USD čistých peněžních toků z provozní činnosti ve srovnání s 1 miliardou USD v loňském roce. Nárůst oproti loňskému roku odráží nižší pracovní kapitál, což bylo do značné míry způsobeno opatřeními, která jsme přijali za účelem snížení úrovně vnitropodnikových zásob, především hotových výrobků a polotovarů, což vedlo k výraznému zlepšení našich dnů k prodeji.

Do kapitálových výdajů jsme investovali 702 milionů USD a akcionářům jsme vrátili 710 milionů USD v hotovosti prostřednictvím dividend. Jak zmínil Fabrizio, naše plány v rámci plánu obnovy zisku pokračují a jsou na dobré cestě. V tomto čtvrtletí jsme začali přijímat náklady v rámci restrukturalizačního programu a očekáváme, že ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a v průběhu fiskálního roku 2025 se schvalování urychlí a významné přínosy se začnou promítat do našich výsledků za fiskální rok 2025.

Přejděme nyní k našemu výhledu na zbytek fiskálního roku 2024. Jsme spokojeni s dosavadním pokrokem při snižování úrovně zásob obnovení dodávek v asijském cestovním maloobchodě, urychlení inovací a selektivním rozšiřování našeho spotřebitelského dosahu. Toto úsilí vedlo k postupnému zlepšování čistých tržeb i provozní marže oproti první polovině roku a v tomto čtvrtletí vyvrcholilo naším návratem k ziskovému růstu čistých tržeb. Díky těmto výsledkům a našemu výhledu na čtvrté čtvrtletí nadále očekáváme silnější druhé pololetí ve srovnání s loňským rokem, což podtrhuje, že věříme, že se nacházíme v inflexním bodě prodeje a ziskovosti.

Přestože jsme dosáhli horní hranice našich očekávání pro třetí čtvrtletí, snižujeme naše výhledové rozpětí čistých organických tržeb pro fiskální rok 24, abychom zohlednili přetrvávající rizika vyplývající z vyvíjející se makroekonomické volatility, včetně pokračujícího oslabení v pevninské Číně a geopolitického napětí v některých oblastech světa.

V asijském maloobchodě s cestovním ruchem si rovněž uvědomujeme možnou krátkodobou volatilitu maloobchodních tržeb související s opatřeními, která někteří maloobchodníci přijímají s cílem zvýšit svou ziskovost. S ohledem na rekalibraci mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím, o které jsme hovořili dříve, zachováváme naše celoroční očekávání provozní marže a mírně zvyšujeme výhled zisku na akcii, což odráží disciplinované řízení nákladů od počátku roku, které je poněkud kompenzováno našimi plány strategicky investovat do klíčových oblastí našeho podnikání ve čtvrtém čtvrtletí, abychom pokračovali v ziskovém růstu, a odráží dodatečné nepříznivé vlivy z přepočtu cizích měn.

Výsledkem kombinace našich výsledků ve třetím čtvrtletí a výhledu na čtvrté čtvrtletí je silné druhé pololetí ve srovnání s prvním pololetím se zlepšením čistých tržeb a provozní marže. Bez započtení poplatku za období, který jsme uznali ve třetím čtvrtletí, se očekává, že se hrubá marže ve druhém pololetí rovněž zlepší. Domníváme se, že naše předpoklady pro druhé pololetí znamenají pro společnost významný zlom, který ukazuje známky našeho zotavení a lépe nás spolu s iniciativami našeho plánu na obnovu zisku staví do pozice, která nám umožní další růst tržeb a ziskovosti ve fiskálním roce 2025 a v dalších letech.

Při použití spotových kurzů z 29. března ve výši 1,079 pro euro, 1,262 pro libru, 7,227 pro čínský jüan a [ 13,50 ] pro korejský jüan se očekává, že přepočet měn negativně ovlivní vykázané tržby a zředěný zisk na akcii jak ve čtvrtém čtvrtletí, tak za celý rok.

Nyní očekáváme, že organické čisté tržby za čtvrté čtvrtletí vzrostou o 6 % až 10 % díky zvýšeným investicím směrem ke spotřebitelům, včetně přesunů ze třetího čtvrtletí a přizpůsobených na podporu inovací v klíčových nákupních momentech ve čtvrtém čtvrtletí. Tento růst také odráží výročí některých obchodních poruch, které jsme zažili v loňském roce, především na Hainanu.

V pevninské Číně očekáváme, že pokračující změkčení celkového trhu s prestižní kosmetikou bude i nadále tlačit na čisté tržby. Očekáváme, že měnový přepočet zředí vykázané čisté tržby o 1 bod. Ve čtvrtém čtvrtletí očekáváme upravený zisk na akcii ve výši 0,18 až 0,28 USD, což představuje nárůst o více než 100 %. Očekává se, že měnový přepočet zředí zisk na akcii o 0,01 USD a potenciální rizika narušení obchodu na Blízkém východě budou ředit zisk na akcii o 0,03 USD. Očekává se, že upravený zisk na akcii v konstantní měně se bude pohybovat v rozmezí 0,19 až 0,29 USD.

Za celý rok očekáváme organický pokles čistých tržeb v rozmezí 1 % až 2 %. Očekává se, že měnový přepočet bude ředit vykázané čisté tržby o 1 bod. Náš celoroční výhled provozní marže zůstává nezměněn a očekáváme, že se bude pohybovat mezi 9 % a 9,5 %, což představuje pokles z loňských 11,4 %.

Nadále očekáváme, že naše celoroční efektivní daňová sazba bude přibližně 35 % oproti 26,5 % v loňském roce. Zředěný zisk na akcii před započtením restrukturalizačních a jiných nákladů očekáváme v rozmezí 2,14 až 2,24 USD. Očekává se, že měnový přepočet a potenciální rizika narušení obchodu v Izraeli a dalších částech Blízkého východu zředí zisk na akcii o 0,09, resp. 0,06 USD. Při přepočtu na konstantní měnu očekáváme pokles zisku na akcii o 33 % až 36 %.

Náš výhled na fiskální rok 2024 rovněž předpokládá koupi zbývajícího nesplaceného podílu ve společnosti DECIEM, která by měla být dokončena v květnu 2024. Závěrem lze říci, že naše očekávané výsledky za druhé pololetí počínaje silným třetím čtvrtletím ukazují náš postupný návrat k růstu tržeb a ziskovosti. V uplynulém roce jsme překonávali četné problémy s houževnatostí a odhodláním přijmout smysluplná opatření, abychom začali zlepšovat trajektorii našeho podnikání.

Naše výsledky ukazují, že jsme udělali velký pokrok, a my jsme nesmírně vděční za odhodlání a tvrdou práci našich týmů po celém světě. A přestože jsme s naším pokrokem a výsledky v tomto čtvrtletí spokojeni, jsme si i nadále velmi dobře vědomi další práce, která nás čeká, abychom pokračovali na cestě obnovy silnějších ziskových marží. Intenzivně se soustředíme na to, abychom vykonali nezbytnou práci pro návrat k dlouhodobě udržitelnému růstu a ziskovosti, podpořenou iniciativami plánu obnovy zisku a realizovanou našimi obětavými zaměstnanci.

A tím naše připravené poznámky končí. V tuto chvíli budeme rádi odpovídat na vaše dotazy.

Operator (executive)

První otázku nám dnes položí Bryan Spillane z Bank of America.

Bryan Spillane (analyst)

Tracey, chtěl jsem se zeptat na otázku týkající se průvodce 4Q a toho, co z něj vyplývá. Takže předpokládám, že implikovaná marže ve 4. čtvrtletí se oproti 3. čtvrtletí sníží, ale tržby budou zhruba stejné. Prostě to naznačuje, že možná není tak velká páka. Ale jestli nám tedy můžete poskytnout nějaký pohled na to, jak se marže mezičtvrtletně snižuje. A pak, když přemýšlíme o vývoji do roku 25, je něco, co bychom měli vyčíst z průvodce pro čtvrté čtvrtletí, co by nám pomohlo zjistit, jaká bude míra výstupu z roku 24 do roku 25, a to jak z hlediska organických tržeb, tak z hlediska marží.

Tracey Travis (executive)

Díky, Bryane. Když se zamyslíte nad čtvrtým čtvrtletím a nad tím, co jsem řekla ve svých připravených poznámkách, mluvila jsem o některých změnách, ke kterým dochází ve čtvrtém čtvrtletí. Takže jsme přesunuli některé výdaje na reklamu ze třetího čtvrtletí do čtvrtého čtvrtletí, a to proto, abychom podpořili některé načasované aktivity, které jsme měli ve čtvrtém čtvrtletí, a to jak inovace, tak i některé svátky ve čtvrtém čtvrtletí.

Mluvila jsem také o tom, že jsme v cestovním maloobchodě - v asijském cestovním maloobchodě - obnovili dodávky dříve, než jsme ve třetím čtvrtletí očekávali. Takže jsou tu... je těžké se dívat na třetí a čtvrté čtvrtletí, opravdu je třeba se dívat na druhou polovinu dohromady kvůli některým z těchto posunů.

To, co ovlivňuje naše výsledky za čtvrté čtvrtletí, je - a změna v našem výhledu je měkčí růst prestižní kosmetiky v pevninské Číně. Přetrvávající makro nejistota, kterou mají maloobchodníci na mnoha trzích.

Máme také vyšší měnový vývoj, než jsme očekávali. Takže to také trochu tlačí na náš zisk na akcii. Ale když se podíváte na druhé pololetí v porovnání s předchozími pokyny, uvidíte, že některé úspory nákladů, které jsme realizovali a o kterých jsem opět hovořila ve svých připravených poznámkách, nám skutečně plynou. Takže kompenzujeme část měnového poklesu, který jsme měli, a také kompenzujeme část změkčení tržeb, které je obsaženo v našem aktualizovaném rozsahu pokynů.

Operator

Další otázku položí Olivia Tong ze společnosti Raymond James.

Olivia Tong Cheang (analyst)

Několikrát jste se zmínili, že jste zaznamenali zlepšení směrem k cílovým úrovním maloobchodních zásob v cestovním maloobchodě, ale ještě ne zcela. Můžete tedy hovořit o míře opuštění čtvrtletí, o novějších výsledcích v asijském cestovním maloobchodě, zejména na Hainanu a v Koreji, a pak také v Číně, a to jak v onlinu, tak v offlinu. A jak vypadá spotřeba v poslední době, váš názor na blížící se festival 618. Zdá se, že na něm utratíte o něco více peněz, než jste dříve předpokládali, a jen váš výhled v této oblasti.

Fabrizio Freda (executive)

Celosvětový maloobchodní prodej v cestovním ruchu se tedy vrací k růstu, a to upřímně řečeno díky růstu a růstu maloobchodu ve všech regionech. Prvním důležitým bodem je tedy růst maloobchodních tržeb. A ten byl velmi, velmi silný v regionu EMEA, v Americe, v mnoha částech APAC a byl jednociferný v části Číny [ TAR ]. Ale to je velmi důležitý pokrok oproti minulosti. A to je pro značky Estée Companies skvělá zpráva i do budoucna.

Druhou věcí, kterou vidíme, je velmi silné oživení návštěvnosti v rámci maloobchodního cestovního kanálu, což zvyšuje prodeje cestovatelům, na kterých je třeba ještě zapracovat v oblasti konverze, což jsou oblasti, na kterých stále pracujeme, ale měli jsme v tomto směru hodně práce a pokroku ze strany aktivace a maloobchodní divize, aktivace zejména na Hainanu s velkou aktivitou, a tato aktivace funguje. A tak vidíme pokrok i v této oblasti.

A pak, jak bylo součástí vaší otázky, díky všem těmto prvkům se výrazně zlepšily zásoby v našich maloobchodech, takže jsme dosáhli cílů u několika maloobchodníků a u několika SKU před naším původně oznámeným cílem.

Takže nakonec to vytvořilo velmi dobrý růst, který je založen na růstu maloobchodu a prodeji do doplňování zásob z důvodu snížení úrovně zásob oproti minulosti. Tato kombinace je velmi solidní. Očekáváme, že bude pokračovat a bude se vyvíjet v souladu s našimi cíli.

Operator

Další otázku položí Lauren Liebermanová ze společnosti Barclays.

Lauren Lieberman (analyst)

Mám jen otázku ohledně výše výdajů. Bylo to skvělé. Tracey, děkuji za upřesnění ohledně reklamy a reinvestic v tomto čtvrtletí a následně ve 4. čtvrtletí. Ale pokud si vzpomínám, ve 3. čtvrtletí došlo také k určitému časovému posunu výdajů. Takže jsem chtěla trochu mluvit o možná rozhodovacím stromu, jako kdy vložit tyto výdaje?

Je to - protože pokud se to posouvá, je to o tempu přípravy a spuštění inovací? Je to o spotřebitelském prostředí, možná se vyhnout vkládání peněz do hry, která by byla jako tlačení na pilu, pokud tam spotřebitel není. Ale zdá se, že některé z těchto výdajových plánů se mezičtvrtletně mírně mění. A tak by mě zajímalo, jestli byste se k tomu mohli vyjádřit.

Tracey Travis (executive)

Ano. No, nastínila jste několik důvodů, proč bychom se měli rozhodnout přesunout část výdajů. Jednou z věcí, kterou jsme viděli na začátku čtvrtletí, v jeho polovině, bylo, že některé svátky, zejména v Číně, se nevyvíjely tak, jak jsme očekávali.

Myslím, že jsme se v připravených poznámkách zmínili o dvou pro nás důležitých svátcích, čínském novém roce a Valentýnu. Letos se nám blíže skutečně trochu překrývaly než v předchozích letech. Valentýn je pro nás v Číně vlastně docela silným dárkovým momentem. Náš tým odvádí fantastickou práci při podpoře Valentýna, čínský nový rok i Valentýn jsou méně propagačními svátky než některé jiné svátky.

Ale v tomto čtvrtletí jsme nezaznamenali takový nárůst, jaký bychom normálně zaznamenali u těchto svátků a trendů u jiných svátků, proto jsme se rozhodli - nebo čínský tým se rozhodl, že bude nejlepší přesunout část této reklamy do čtvrtého čtvrtletí a podpořit některé svátky, které se blíží v květnu, a pak samozřejmě velký svátek 618 v červnu.

Takže jedna z věcí, o které jsme dlouho mluvili, je agilita, kterou jsme vytvořili, zejména v oblasti našich reklamních výdajů, která nám umožňuje přijímat některá z těchto rozhodnutí, abychom mohli lépe sladit naše reklamní výdaje a dobu, kdy si myslíme, že budou spotřebitelé reagovat, ať už jde o naše dárkové programy nebo naše inovační programy.

Operator

Další otázku pokládá Dara Mohsenian z banky Morgan Stanley.

Dara Mohsenian (analyst)

Tracey, chtěla bych se podívat na delší časový horizont. Samozřejmě jsi zmínila vyšší investice ve 4. fiskálním čtvrtletí a posun oproti 3. čtvrtletí a také jsi měli lepší než očekávané řízení výdajů ve 3. čtvrtletí. Můžete se tedy vrátit o krok zpět a probrat tempo reinvestic, které očekáváte za podnikem v příštích několika letech? Jak velká část z toho je zachycena v rozdílu mezi hrubými a čistými úsporami a programem obnovy zisku? A pak jak tempo těchto reinvestic zapadá do úspor z programu obnovy zisku a jak o úsporách uvažujete. Takže reinvestice versus úspory, jak se díváte na několik příštích let. A jak spolu vzájemně souvisejí.

Tracey Travis (executive)

Skvělé. Děkuji za otázku. Takže, dovolte mi, abych využila příležitosti a vysvětlila, jak jste se ptala na plán obnovy zisku. Vždy se soustředíme na růst zisku, dovolte mi začít tím. Opatření, která přijímáme jak v rámci plánu na obnovu zisku, tak i mimo něj, jsou zaměřena na ziskový růst.

Plán obnovy zisku je urychlovačem našeho růstu, a zejména urychlovačem našich marží. Pokusím se to trochu zjednodušit. Vím, že jsme řekli, že se s vámi podělíme více v srpnu, jakmile budou naše plány dokončeny, a poskytneme pokyny pro příští rok, ale plán na obnovu zisku je v první řadě zaměřen na obnovu naší hrubé marže.

Nyní máme na paměti posuny ve skladbě kategorií a skladbě kanálů ve srovnání s historií. Samozřejmě jsme zaznamenali růst v oblasti vůní v našem portfoliu řemeslných a luxusních vůní, a to je velmi důležité. Zaměřujeme se také na obnovení růstu make-upu. Ale jistě, jak jste viděli v uplynulém čtvrtletí, zažíváme také zrychlení naší velmi důležité kategorie péče o pleť a očekáváme, že to bude pokračovat.

Největší dopad na naši marži má hrubá marže. A to v důsledku pandemie. Na ni jsme se nejvíce soustředili při oživení a zaměřujeme se na realizaci cen. Částečně k tomu přispějí opatření, která přijímáme v oblasti řízení zásob, abychom kontrolovali nadměrné slevy a zastarávání.

Výsledky této činnosti jste trochu viděli ve třetím čtvrtletí. A ve fiskálním roce 25 toho uvidíte určitě více. To je tedy velmi důležitým bodem našeho plánu na obnovu zisku, zaměření na obnovu hrubých marží. Zaměřujeme se také na efektivitu dodavatelského řetězce, která pomůže našim hrubým maržím, a na akreční inovace. A v připravených poznámkách Fabrizia jsme hovořili o některých procesech, které zavádíme a posilujeme, abychom toho byli schopni.

Druhou oblastí, na kterou se zaměřujeme, je větší využití naší nákladové základny. V oblasti nepřímých nákupů se snažíme urychlit některé úspory. A máme - přijímáme některá obtížná rozhodnutí, pokud jde o redukci a zefektivnění částí naší organizace, a to je program restrukturalizace, o kterém jsme s vámi mluvili dříve.

To je skutečně... kombinace těchto opatření by měla přinést 1,1 až 1,4 miliardy dolarů přírůstku provozního zisku za dva roky. A opět jsme řekli, že o něco více se toho stane ve fiskálním roce 25 a v roce 26. A opět, pokud jde o mix, kde se toto oživení očekává spíše v marži hrubého zisku, ale také v našich provozních nákladech. Chtěla bych však využít příležitosti a hovořit o několika dalších přínosech, které se týkají plánu obnovy zisku.

Kromě obnovy marže se očekává, že program bude financovat další investice do růstu, konkrétně do aktivizace spotřebitelů, větší aktivizace spotřebitelů pro naši značku. Očekává se tedy, že ušetříme více než 1,1 až 1,4 miliardy dolarů, k nimž se zavazujeme v rámci zlepšení provozního zisku, abychom také zvýšili některé výdaje na reklamu, a to velmi cíleně a selektivně vzhledem k dynamice, kterou v našem podnikání vidíme.

A v neposlední řadě očekáváme, že zefektivníme a snížíme některé složitosti v organizaci, které se časem nahromadily v našich procesech, a to by mělo zvýšit naši rychlost, agilitu a efektivitu na našich trzích. A vím, že zejména naše organizace se na tento přínos velmi těší. Je to tedy silný program. Jsem ráda, že jste se na něj zeptala. Až dodáme všechny jeho prvky, tak se s více informacemi podělíme právě v srpnu.

Operator

Další otázku pokládá Filippo Falorni ze společnosti Citi.

Filippo Falorni (analyst)

Mám otázku týkající se obchodu s pevninskou Čínou. Jasně jste se zmínili o silném začátku v lednu, ale pak došlo ke zpomalení. Zmínili jste, že míra odchodu z trhu byla v této zemi mírná. Možná byste se tedy mohli vyjádřit zejména k tomu, co jste v poslední době zaznamenali z hlediska růstu kategorie, úrovně propagačních aktivit a možná i podílu na trhu?

A pak možná z dlouhodobějšího hlediska, když se vrátíte o krok zpět, na základě vaší analýzy trhu, co bylo podle vás hlavní příčinou tohoto oslabení? Souvisí to hlavně s makrem? Je to spíše pokles obchodování v dané kategorii? Nebo si konkurenti vedou lépe? Jakýkoli pohled pro to, co je příčinou tohoto zpomalení, bude užitečný.

Tracey Travis (executive)

Ano, jistě. Co se týče... v tuto chvíli je zpomalení, změkčení celkového trhu s prestižními značkami. A to je to, co je měkčí, než jsme původně očekávali, a to je to, co se zaseklo v pevninské Číně.

Co chci objasnit, je, že se musíme podívat na... opravdu se díváme na čínské spotřebitele celkově a nejen na segmentaci, kterou trh dělá. Takže existuje spotřebitel pevninské Číny, existuje zvláštní administrativní oblast Hongkong. Je zde Čína, která zahrnuje například Hainan, v dalších částech a jsou zde spotřebitelé cestující do zahraničí, lidé, kteří za turistikou nebo obchodními cestami z Číny cestují do Tokia, Paříže a tak dále.

Takže vlastně vidíme pokrok v celkové spotřebě čínských spotřebitelů našich značek, a to velmi solidní. A když si vezmete pevninskou část země plus pokrok v Hongkongu plus pokrok v maloobchodním prodeji v Číně (TAR), o kterém jsem mluvila v předchozí otázce, plus úspěch, který vidíme u našich značek na mezinárodní úrovni, čínští cestující nyní rostou více například v Japonsku, například v Paříži.

A tak když si dáte všechna tato čísla, a upřímně řečeno, jsou to všechno solidní čísla, kromě mezinárodních cestujících v jiných městech, což je odhad v našem modelu, ale vidíme jasný pokrok a je tam pokrok mezi 2. a 3. čtvrtletím i přes měkkost v pevninské části, a tam je vlastně jejich obrat pozitivní, velmi zajímavě pozitivní ve 4. čtvrtletí odhady do budoucna.

Takže trendy jsou závislé i na kanálech. A hnací síly, především u různých spotřebitelů, spotřebitelé, kteří cestují jak na dovolenou, tak do zahraničí, mají tendenci překonávat vyšší třídu. V tuto chvíli je měkkost spíše ve střední - ve spotřebitelské náladě střední třídy.

Máme tendenci nakupovat spíše na pevnině a tyto kanály sledují různé trendy a různé -- v závislosti na okamžiku, v závislosti na situaci, ale akcie značek jsou silné, jak je vidět z celkového pokroku, zejména některých značek, kterým se daří -- rostou v celkovém již v době, kdy hovoříme, a nadále zrychlují v našem portfoliu. A budoucnost... to je pozitivní.

V celkové spotřebě je cítit oživení, i když přes kanály jsou různá procenta, různý vývoj, a to se může lišit i podle čtvrtletí, pololetí, v závislosti na různých trendech, které se dějí. Takže se vnitřně díváme na čínského spotřebitele jako na celek, a ne jen na jednotlivé části.

Pak vaše otázka zněla, jaké byly hlavní faktory, které za tím stojí. Jedním z klíčových faktorů jsou samozřejmě trendy v péči o pleť a skutečnost, že v období po COVID spotřebitelé prožívají - prožívají období, kdy se více zaměřují na zážitky - na celkové zážitky a spotřebu, výdaje ve svém portfoliu na celkové zážitky, jako je cestování, jiné kategorie nebo restaurace a podobně.

Takže se to bude vyvíjet, vyvíjí se to na každém trhu po COVID a časem se to stane vyváženějším. To je naše zkušenost a je to vidět už teď. Takže to je jeden z hnacích motorů. Je to priorita spotřebitelů podle kategorií a zážitků oproti zboží.

Druhou věcí je... ve velké míře zrychlujeme inovace. Investovali jsme do výzkumného a vývojového centra v Číně. Vidíme výsledky této inovace, ale s první inovací pocházející z centra výzkumu a vývoje přijde ve čtvrtém čtvrtletí a uvidíme její dopad, který je velmi věnován specifickým čínským spotřebitelům, takže součástí hnacích sil bylo množství inovací a kvalita inovací, které lze nasadit pro kvalitu, mám na mysli také místní relevanci inovací, a to je zlepšující se trend.

Je to již prosazující se trend, který dává velmi, velmi solidní náznaky do budoucna. Dalším faktorem byla tedy propagace. Trh byl během COVID propagační, ale v tomto okamžiku všechny aktivity, které se vlády rozhodly udělat na strukturovaném trhu, snižují úroveň strukturovaného trhu, také zvýšení cen, které mnoho maloobchodníků provádí i v cestovním maloobchodě, má v krátkodobém horizontu dopad na spotřebu, zejména na úrovni střední třídy v pevninské části země.

Ale naopak v dlouhodobém horizontu bude dále vyrovnávat poměr mezi strukturovaným a strukturovaným trhem, což je samozřejmě v souladu s našimi cíli. Jde tedy o pozitivní dlouhodobý trend, který se děje. Takže - ale trh zůstane propagační.

Celkově se však chci jen ujistit, že si uvědomujeme, že i přes krátkodobé změkčení trhu v pevninské Číně je celkový trend čínských spotřebitelů pozitivní a očekává se, že tento trend bude v budoucnu akcelerovat.

Operator

Další otázku pokládá Steve Powers ze společnosti Deutsche.

Stephen Robert Powers (analyst)

Chtěl bych objasnit, myslím, že se na to Olivia ptala, ale pokud jde o obchodní zásoby v Číně, vypadá to, že u některých SKU, určitých částí portfolia, jste v předstihu a odstraňujete tyto nevyřízené zásoby. Ale zdá se, že celkové portfolio nedosáhlo cíle, který jste si stanovili k 1. dubnu. Je to tedy správný odhad?

A jaká je vaše důvěra v to, že ve čtvrtém čtvrtletí budete schopni dodávat zboží do spotřeby v rámci celého portfolia? Je to tak? Nebo je to součást nižšího organického výhledu pro čtvrté čtvrtletí oproti tomu, co bylo naznačeno v prosinci? Druhá otázka, na kterou se chci opravdu zeptat - promiň, pokračuj, Tracey. A já mohu navázat, pokud to nevadí.

Tracey Travis (executive)

Ne, ne, pokračujte s druhou otázkou, Steve.

Stephen Robert Powers (analyst)

To bylo upřesnění. Takže jsem se chtěl přesunout ke Clinique na Amazonu. Historicky jste dlouhou dobu uváděli překážky při uvádění na trh na této platformě, které byly, alespoň pro mě, kombinací otázek týkajících se dosažitelné ekonomiky jednotek na této platformě, zkušeností se značkou pro spotřebitele a schopností efektivně ji řídit. A pak také vlastní přehled o potřebných informacích o spotřebitelích. Takže jen do té míry, že je to pravda, jak jste překonali tyto překážky a dostali se do bodu, kdy je podle vás pro Clinique na Amazonu ten správný čas?

Tracey Travis (executive)

Dobře, Steve. Takže já převezmu první část otázky týkající se zásob v asijském cestovním maloobchodě a Fabrizio převezme doplňující otázku týkající se Amazon-Clinique. Co se týče našich - zásob v obchodě v asijském cestovním maloobchodě, dosáhli jsme cílů, které jsme měli ve třetím čtvrtletí, vlastně ještě před dubnem. Důvodem, proč jsme se nakonec ve třetím čtvrtletí trochu více posunuli z hlediska doplňování zásob, je to, že jsme těchto úrovní dosáhli o něco dříve, než jsme předpokládali.

Předpokládali jsme, že jich dosáhneme do dubna, což je začátek čtvrtého čtvrtletí, a my jsme jich samozřejmě dosáhli během třetího čtvrtletí. To je tedy důvod, proč byly některé dodávky ve třetím čtvrtletí o něco vyšší, a maloobchodní prodej budeme očekávat ve čtvrtém čtvrtletí. A tak - a jak zmínil Fabrizio, očekáváme také zrychlení maloobchodního prodeje ve čtvrtém čtvrtletí.

Jen si vzpomeňte na kadenci toho, co si připomínáme, ve skutečnosti jsme měli určité narušení i ve čtvrtém čtvrtletí, protože se to týkalo Hainanu v loňském roce. Takže po několik čtvrtletí budeme svědky určitého nesouladu mezi maloobchodem a čistou hodnotou, a to kvůli významu přerušení, které jsme měli jak na začátku třetího čtvrtletí loňského roku, tak i na konci čtvrtého čtvrtletí loňského roku. A tak bychom očekávali, že čistá hodnota, jak budeme doplňovat zásoby v porovnání s loňským rokem, bude předstihovat maloobchod, ale budeme udržovat úroveň zásob v rozsahu, na kterém jsme se s našimi maloobchodníky dohodli.

Fabrizio Freda (executive)

pokud jde o Clinique na Amazonu, chci říct, že jedním z důležitých pokroků, které v oblasti Clinique děláme, je iniciativa navázat na dědictví Clinique v oblasti aktivní dermy a v tuto chvíli znovu uvést značky v Severní Americe a Velké Británii a brzy i celosvětově na této platformě.

Zavedení Amazonu v USA je pro Clinique v souvislosti s tímto velkým relaunchem také správné, protože v této tabulce je také mnoho nových spotřebitelů, kteří jsou velmi vysokými spotřebiteli aktivní dermy. Amazon poskytuje rozšířený dosah spotřebitelů, spoustu nových spotřebitelů, očekáváme, že tímto novým kanálem získáme nové spotřebitele, které budeme moci zapojit a vzdělávat.

Amazon je v tuto chvíli v USA rychle rostoucí online platformou a jejich Premium Beauty Store jednoznačně přispěl k celkovému růstu trhu a zejména byl pro některé spotřebitele důležitým objevem značky a také spotřebitelé jsou pro Clinique novými spotřebiteli.

A tak jsou první výsledky velmi slibné. A první období bylo, upřímně řečeno, mimořádně pozitivní a my očekáváme, že to bude pokračovat a časem se to zrychlí. Takže část vaší otázky, proč byl ten správný okamžik právě teď, myslím, že proto, že nyní se model Amazonu vyvinul do situace, kdy je lepší soulad mezi značkami Clinique a modelem Amazonu a nyní je zde příležitost komunikovat dědictví, kapitál, vzdělávání a různé myšlenky, které stojí za vědeckými poznatky o aktivní dermě Clinique.

A tak věříme, že značka může na platformě správně vyjádřit své základy, a práce, kterou tým Clinique odvedl při zajišťování úžasné kvality provedení aktiv, aby dosáhl velmi kvalitního vyjádření značky na platformě, nás také ujistila, že je to správný okamžik a velmi dobře se hodí. A jak jsem již řekl, první výsledky to potvrzují.

Operator

Další otázku pokládá Andrea Teixeira ze společnosti JPMorgan.

Andrea Teixeira (analyst)

Mám otázku na Fabrizia a pak jedno upřesnění pro Tracey. Fabrizio, mám otázku ohledně prodeje v USA. Pokud s koncem čtvrtletí pozorujete nějaké zrychlení dodávek, zdá se, že třetí čtvrtletí bylo stále záporné, s výjimkou silných výsledků v Brazílii a Mexiku. Zajímalo by mě tedy, zda se můžete vyjádřit k tomu, jak se tyto inovace, které vkládáte, a více peněz za M-A-C a Clinique rozdávají, když opouštíte čtvrtletí? A také upřesnění pro Tracey. Oceňuji všechny podrobnosti o oživení zisku do fiskálního roku 25.

Podle mých výpočtů zhruba 700 milionů dolarů přínosu z provozního zisku v polovině období. Měli bychom uvažovat o tom, že tento přínos bude převážně rozložen se sezónností a s vyloučením kratších čtvrtletí, nebo převážně vážený na zadní polovinu, jak děláte tento plán?

Tracey Travis (executive)

Nejprve se tedy budu věnovat poslední části vaší otázky. Více pokynů ke kalendářní úpravě plánu na obnovu zisku poskytneme v srpnu. Jsme stále... jsme v pokročilé fázi dokončování některých těchto plánů a přijímání... přijímání některých rozhodnutí během několika příštích měsíců. Takže v srpnu vám budeme moci poskytnout mnohem lepší vodítko ohledně kalendářní úpravy.

Fabrizio Freda(executive)

Co se týče USA, ne, myslím, že... vlastně USA ve třetím čtvrtletí rostly nízkou jednocifernou... pardon, Severní Amerika ve třetím čtvrtletí rostla nízkou jednocifernou hodnotou. A pokud vyloučíte věrnostní program M-A-C, tak se vlastně blíží střednímu jednocifernému číslu. Takže je... v Severní Americe je růst, jak bylo řečeno, v tuto chvíli dochází ke zmírnění spotřebitelské nálady, také... a růst trhu se v Severní Americe zmírňuje. Takže je zřejmé, že existuje tlak v... zejména v některých kanálech.

Tlak existuje, ale třetí čtvrtletí se vyvíjelo správným směrem a bylo v souladu s našimi cíli. A pro nás je pozitivní, že jsme měli například pozitivní dopad na Clinique v části března. A v této části března jsme již viděli dopad tohoto pozitivního dopadu. Pokud... můžeme předpokládat, že budeme mít v celém čtvrtletí pro dopad Clinique na Amazon, bude to například pozitivní prvek v mixu. O tom vás ujišťujeme.

Operator

Dámy a pánové, tím dnešní zasedání s otázkami a odpověďmi končí. Pokud jste se nemohli připojit k celému hovoru, záznam bude k dispozici dnes ve 13:00 východního času až do 15. května. Chcete-li si poslechnout záznam hovoru, vytočte prosím číslo (877) 344-7529 a použijte přístupový kód 5758677. Tím dnešní konferenční hovor společnosti Estée Lauder končí. Rád bych vám všem poděkoval za účast a popřál vám hezký den. Nyní můžete své linky odpojit.

TECHNICKÁ ANALÝZA

PROFIL SPOLEČNOSTI

Estée Lauder se zabývá výrobou produktů péče o pleť, make-upu, parfémů a vlasové kosmetiky. Výrobky firmy se prodávají v zemích a teritoriích pod značkami jako jsou Estee Lauder, Clinique, Aramis, Prescriptives, Lab Series, Origins, MAC, Bobbi Brown, La Mer, Aveda, Jo Malone London, Bumble and bumble, Darphin, Smashbox, Le Labo, RODIN olio lusso, Editions de Parfums Frederic Malle, GLAMGLOW, By Kilian, BECCA, Too Faced, dr. Jart+, Tommy Hilfiger, Donna Karan New York, DKNY, Kiton, Michael Kors, Tom Ford, Dr. Andrew Weil, Ermenegildo Zegna a AERIN. Její výrobky pro péči o pleť zahrnují hydratační krémy, séra, čisticí a tonizační přípravky, přípravky pro péči o tělo, peelingy, korektory akné a mastnoty, pleťové masky a přípravky pro péči o pokožku při opalování. Společnost sídlí v New Yorku.

Sektor:Consumer Cyclical
Odvětví:Personal Products
Zaměstnanci:44 020
CEO:William P. Lauder
Založeno:1946
Země:USA
IPO:17.11.1995
Dividenda:Ano (čtvrtletně)
Burza:NYSE
Ticker:EL
Rating S&P:A+
Rating Moody’s:A1
  
Portfolio GP: ANO 
Web: elcompanies.com 
Dokumenty: Tiskové zprávy 

ANALÝZA SPOLEČNOSTI

Tržby

Tržby společnosti pravidelně rostou až na menší poklesy v roce 2009, 2020 a v roce 2023. V tomto posledním ukončeném fiskálním roce 2023 vygenerovala společnost tržby ve výši 15.9 miliardy dolarů, co představovalo pokles o více než 10 %, oproti roku 2022.

Zisk na akcii

Zisk na akcii má také stoupající trend, i když jsou zde znatelnější poklesy během krizí, stejně tak jakou jsme procházeli a stále ještě procházíme nyní. V roce 2023 činil zisk na akcii 2.81$, což znamenalo velmi výrazný pokles, a to o více než 57 % oproti předchozímu roku 2022.

Hrubá marže

Hrubá marže, neboli rozdíl mezi příjmem a náklady na prodané zboží nebo služby v roce 2023 byla 71.3 %. Na grafu je patrné, že si společnost drží marže velmi stabilní a velmi vysoké. Dlouhodobý průměr se pohybuje kolem 77.3 %.

ROCE

Návratnost investovaného kapitálu za rok 2023 velmi poklesla, a to na 8.8 %, což představovalo pokud pomineme rok 2020, nejnižší hodnotu za posledních 26 let. Dlouhodobý průměr se za toto období pohybuje 22.8 %, takže i zde je to velmi podprůměrná návratnost.

Aktiva vs. Pasiva

Aktiva společnosti pravidelně rostou a v roce 2023 činila více než 23 miliard dolarů. Oproti tomu dlouhodobý dluh včetně kapitálových úvěrů se drží celkem stabilně a v roce 2023 vykázala společnost 8.8 miliardy dolarů dluhu.

CAPEX

Kapitálové výdaje, které nám říkají, jak vysoké jsou náklady společnosti na pořízení nového a obnovu starého majetku za rok 2023 byly přesně 1 miliarda dolarů. Tyto výdaje mimo jiné rostou také díky akvizicím.

Volný penežní tok a Akciové odměny

Volný peněžní tok (FCF) jsou peníze, které společnosti zbývají po zaplacení běžných provozních výdajů, jako jsou mzdy, nájemné a daně a kapitálových výdajů, kde je zahrnuta modernizace a údržba hmotného majetku. Znalost volného peněžního toku společnosti může poskytnout přehled o jejím finančním zdraví. Akciové odměny (SBC) jsou způsob, jakým společnosti využívají akciové opce k odměňování zaměstnanců namísto hotovosti. Některé společnosti udělují manažerům a vedoucím pracovníkům akcie, pokud jsou splněny určité výkonnostní ukazatele, například zisk na akcii (EPS) nebo návratnost vlastního kapitálu (ROE).

Volný peněžní tok na akcii

Volný peněžní tok na akcii je nejkomplexnější ukazatel finanční kondice společnosti, protože jde o peněžní tok, který je k dispozici k rozdělení mezi dluhové i kapitálové akcionáře. Tento ukazatel signalizuje schopnost společnosti splácet dluhy, vyplácet dividendy, odkupovat akcie a umožňovat růst podniku. Lze ho také použít k předběžné předpovědi budoucích cen akcií, jelikož když je cena akcií firmy nízká a volný peněžní tok roste, je velká pravděpodobnost, že zisk a hodnota akcií brzy porostou, protože vysoká hodnota peněžního toku na akcii znamená, že by měl být potenciálně vysoký i zisk na akcii.

Dividendy

Společnost vyplácí dividendu od roku 1996 a jediné zaváhání v tomto dlouhém období bylo v roce 2020, kdy společnost vynechala výplatu jednoho kvartálu během velmi složitého období. V roce 2023 vyplatila Estée Lauder 2.58$ na akcii.

Dividendový růst %

Poslední dividendové navýšení bylo o 4.88 %, což bylo velmi nízké navýšení oproti jejich dlouhodobému průměru, který je 15.3 %. Společnost se snaží během těžších období vyplácenou částku alespoň mírně navyšovat.

Dividendový výnos

Na grafu je znázorněn dividendový výnos v jednotlivých letech, kdy se dlouhodobý průměr společnosti pohybuje kolem 1.12 %. V roce 2023 tento výnos stoupl až na 1.76 % díky výraznému poklesu ceny akcie, což je způsobeno momentálními špatnými výsledky.

Yield on Cost

Na grafu můžeme vidět vývoj takzvaného Yield on Cost, což je aktuální vyplacená částka formou dividendy děleno pořizovací cena akcií. Na grafu je možné vidět, jaký je dnešní dividendový výnos oproti nákupu akcií v jednotlivých letech.

Počet akcií v oběhu

Počet akcií v oběhu dosáhl nejvyšší hodnoty v roce 2001 a to 476.8 milionů kusů. Od té doby počet velmi pozvolně klesá a v roce 2023 bylo v oběhu necelých 361 milionů kusů, což je pokles o zhruba 24.5 %.

Počet zaměstnanců

V roce 2023 zaměstnávala společnost přibližně 44 020 zaměstnanců na plný úvazek a tento počet v průměru kolem 45 000 zaměstnanců si stabilně drží posledních 10 let.

Celosvětové tržby: regiony

V roce 2023 vygeneroval největší podíl čistých tržeb region Evropa, Blízký východ a Afrika, a to zhruba 6.2 miliardy dolarů. Na druhém místě byl Asijsko-Pacifický region s 5.2 miliardy dolarů a na třetím místě Severní a Jižní Amerika s tržbami okolo 4.5 miliardy dolarů.

Celosvětové tržby: regiony %

Největší podíl na čistých tržbách, a to lehce pod 40 % měla Evropa, Blízký východ a Afrika. Asijsko-Pacifický trh zahrnoval necelých 33 % a Severní a Jižná Amerika lehce přes 28 % celkových čistých tržeb.

Celosvětové tržby: kategorie

V roce 2023 bylo přibližně 8.2 miliardy dolarů čistých tržeb společnosti vytvořeno v kategorii výrobků péče o pleť. Druhou největší byla kategorie Makeup s tržbami přes 4.5 miliardy dolarů.

Hodnota značky Estée Lauder

V roce 2023 byla značka Estée Lauder oceněna na přibližně 7.15 miliardy dolarů. Pro srovnání, v předchozím roce činila hodnota značky přibližně necelých 8 miliard dolarů.

Kosmetické značky: hodnota značek

V roce 2023 se na prvním místě žebříčku v hodnotě kosmetických značek umístila L’Oréal Paris s hodnotou značky přibližně 12 miliard dolarů. Na druhém místě byla značka Estée Lauder s hodnotou značky přibližně 7.15 miliardy dolarů.

Celosvětový trh s kosmetikou

V roce 2023 tvořily výrobky pro péči o pleť 41 % celosvětového kosmetického trhu. Výrobky péče o vlasy tvořily 22 %, Make-up 16 %, parfémy 11 % a hygienické výrobky 10 %. Tento poměr už se třetí rok po sobě skoro nepohnul.

Růst světového trhu s kosmetikou

Celosvětový trh s kosmetikou roste v průměru o 4 % ročně. V roce 2020 se zastavil z důvodu krize a celosvětových lockdownů. V roce 2021 došlo k oživení, ale za poslední dva roky tento růst klesl až na 5.4 %.

Prestižní kosmetický průmysl

V letech 2018 a 2019 dosáhl prestižní kosmetický průmysl v USA tržeb ve výši 18.8 miliardy dolarů a v roce 2023 vzrostl už na více než 31 miliard dolarů, což je nárůst o necelých 65 %.

ODHADY ANALYTIKŮ

Tržby

Odhady analytiků na budoucí vývoj tržeb, je lehčí pokles v roce 2024 a poté průměrný meziroční růst o zhruba 7.9 %. Tržby by měly vzrůst z 15.91 miliard dolarů v roce 2023 na 20.86 miliardy dolarů v roce 2028.

Zisk na akcii

Odhady analytiků na budoucí vývoj zisku na akcii je podobný jako u tržeb, očekávaný pokles v roce 2024 a poté růst v průměru o 37 % ročně. Zisk na akcii by se tak měl dostat z 2.79$ v roce 2023 na 8.00$ v roce 2028.

Free Cash Flow (FCF)

Volný peněžní tok, který představuje peněžní prostředky, které společnost generuje po zaúčtování peněžních výdajů na podporu provozu a údržbu svých kapitálových aktiv by měl od roku 2023 také růst, a to až na 2.55 miliardy dolarů v roce 2028.

Dividendy

Odhaduje se, že částka vyplacená akcionářům ve formě dividendy, by měla i nadále růst, a to v průměru o zhruba 5 % ročně. Akcionářům by tak mělo být v roce 2028 vyplaceno 3.24$ na akcii oproti 2.58$ vyplaceným v roce 2023.

KVARTÁLNÍ VÝSLEDKY

Tržby

Zisk na akcii

VALUACE

Poměr ceny k zisku (P/E)

Poměr P/E za ukončený fiskální rok 2023 byl vysokých 70.45 díky poklesu zisku na akcii, což se také odrazilo na ceně akcie. Dlouhodobý průměr společnosti se pohybuje na hodnotě 34.90 a median sektoru zhruba 20.50. Očekávám, že by se tento poměr měl začít zlepšovat, jak bude společnost navyšovat svůj zisk na akcii a pomalu se alespoň vracet ke svému dlouhodobému průměru.

Konkurence (P/E)

Na grafu níže vidíme hlavní konkurenty společnosti Estée Lauder a jejich poměry ceny k zisku (P/E) ke dni 16.dubna 2024. Těchto 9 konkurentů má průměrné P/E zhruba 32.32. Estée Lauder je samozřejmě díky propadu zisku na akcii zatím velmi nadhodnocena, ale pokud by se zisk na akcii vrátil zhruba k 6.50$, pak by vycházelo P/E zhruba na 20.90, a to by už bylo velmi zajímavé ohodnocení.

VNITŘNÍ HODNOTA

Cena akcie vs. Vnitřní hodnota

V případě vývoje ceny akcií společnosti Estée Lauder, by strategie nákupu při podhodnocení o zhruba 20 % a prodeji při nadhodnocení o více než 10 %, nebyla zatím možná využít, jelikož se cena akcií pohybovala za poslední 4 roky velmi vysoko a nedala příležitost k nákupu pod její férovou hodnotou. Ale nyní se tyto dvě hodnoty k sobě velmi výrazně přiblížili.

Cost of Capital
Capital Asset Pricing Model (CAPM)
8.26%

WACC
Weighted Average Cost of Capital
7.88%

Dle výpočtu DCF, kde se bere v potaz odhad budoucího volného peněžního toku, který se následně diskontuje diskontní sazbou odpovídající riziku, nám vychází výsledná hodnota současné hodnoty volného peněžního toku zhruba 121.11$ za akcii.

Dle Relativního ocenění, kde se používají poměry jako jsou EV/tržby, EV/EBITDA a P/E, algoritmy vezmou v úvahu všechny informace o násobcích ocenění a konsoliduje je do jediného čísla, a to je u společnosti Estée Lauder 156.08$ za akcii.

Pokud vezmeme průměr těchto dvou výpočtů, vyjde nám vnitřní hodnota akcie zhruba na 138.60$. (výpočty jsou ke dni 04.05.2024)

ZPRÁVY

Estée Lauder to Cut as Many as 3,000 Jobs, Shares Surge

 Bloomberg Markets and Finance

Estée Lauder said it’s cutting as many as 3,000 positions as part of a restructuring plan to put one of the world’s largest beauty companies back on track. Katie Greifeld reports.

VEDENÍ SPOLEČNOSTI

Executive Chairman

Mr. William P. Lauder

President, CEO & Director

Mr. Fabrizio Freda

Executive VP & CFO

Ms. Tracey Thomas Travis

Executive VP of Enterprise Marketing, Chief Data Officer & Director

Ms. Jane Lauder

Executive Group President

Ms. Jane Hertzmark Hudis

Group President of International

Mr. Peter Johannes Jueptner

Senior Vice President of Corporate Administration

Ms. Deborah Krulewitch

Senior Vice President of Investor Relations

Ms. Laraine A. Mancini

Executive VP & General Counsel

Ms. Deirdre Stanley Esq.

Executive Vice President of Global Communications & Public Affairs

Ms. Meridith Webster

Earnings Call

(Transcript 2024-Q3)

Operator

Dobrý den všem a vítejte u konferenčního hovoru společnosti Estee Lauder Companies za třetí čtvrtletí roku 2024. Dnešní hovor je nahráván a přenášen přes internet.

Pro úvodní poznámky a představení bych rád předal hovor senior viceprezidentce pro vztahy s investory, paní Rainey Manciniové. Madam, můžete začít.

Laraine Mancini (executive)

Dobrý den. Dnešního hovoru se účastní Fabrizio Freda, prezident a výkonný ředitel, a Tracey Travis, výkonná viceprezidentka a finanční ředitelka. Vzhledem k tomu, že řada našich dnešních výsledků obsahuje výhledová prohlášení, dovolte mi, abych vás odkázala na naši tiskovou zprávu a naše zprávy podané u Komise pro cenné papíry a burzy, kde najdete faktory, které mohou způsobit, že se skutečné výsledky budou od těchto výhledových prohlášení podstatně lišit. Pro usnadnění diskuse o našem základním podnikání je komentář k našim finančním výsledkům a očekáváním uveden před restrukturalizací a dalšími poplatky a úpravami zveřejněnými v naší tiskové zprávě.

Není-li uvedeno jinak, veškerý organický růst čistých tržeb nezahrnuje také nesrovnatelné dopady akvizic, odprodejů, uzavírání značek a vliv přepočtu cizích měn. Odsouhlasení mezi ukazateli podle GAAP a ukazateli, které nejsou v souladu s GAAP, naleznete v naší tiskové zprávě a v sekci pro investory na našich webových stránkách. Připomínáme, že odkaz na online prodeje zahrnuje prodeje, které realizujeme přímo našim spotřebitelům, prostřednictvím našich stránek brand.com a prostřednictvím platforem třetích stran. Zahrnuje také odhadované prodeje našich výrobků prostřednictvím webových stránek našich maloobchodníků.

A nyní předám slovo Fabriziovi.

Fabrizio Freda (executive)

Děkuji ti, Rainey, a zdravím všechny. Jsme rádi, že jsme dnes s vámi, abychom zhodnotili naše výsledky za třetí čtvrtletí a diskutovali o našich strategických iniciativách. Ve třetím čtvrtletí jsme dosáhli organického růstu tržeb o 6 % na horní hranici našeho výhledu, překonali jsme očekávání v oblasti ziskovosti a pokračovali ve výrazném zlepšování pracovního kapitálu.

V oblasti hrubé marže jsme dosáhli lepších výsledků, než jsme očekávali. Výsledky těžily z většího než očekávaného mixu péče o pleť. Kromě toho jsme učinili velký pokrok při snižování tlaku na nadbytečné a zastaralé výrobky, a to díky našim nyní nižším zásobám a při realizaci strategické cenotvorby.

K lepším výsledkům dále přispělo to, že disciplinovaně řídíme výdaje v různých oblastech podnikání a že jsme přesunuli některé výdaje na reklamu do čtvrtého čtvrtletí, abychom podpořili naše bohaté inovace a rozšířili dosah na spotřebitele.

Povzbudivé je, že díky výsledkům za třetí čtvrtletí a výhledu na čtvrté čtvrtletí jsme přesvědčeni, že druhá polovina fiskálního roku 2024 se skutečně ukáže jako zlomový bod pro společnost, který bude představovat obnovenou trajektorii růstu tržeb a zisku.

Zaprvé, dynamika organického růstu tržeb je připravena zrychlit ve čtvrtém čtvrtletí a dosáhnout tak silného druhého pololetí. Za druhé, i nadále očekáváme, že provozní marže ve druhé polovině fiskálního roku 2024 bude vyšší než v první polovině a oproti období před rokem se zvýší.

Zatřetí, díky plánu na obnovu zisku, který má v letech 2025 a 2026 přinést 1,1 až 1,4 miliardy dolarů dodatečného provozního zisku, máme dobrou pozici pro obnovu ziskovosti. A díky plánu na obnovu zisku se také očekává, že přinese úspory, které budeme reinvestovat do našich značek a iniciativ zaměřených na spotřebitele.

Jako rychlejší a štíhlejší organizace se silnějším pákovým efektem našeho budoucího růstu máme dobrou pozici pro urychlení udržitelného růstu tržeb a zisku. Během třetího čtvrtletí jsme dosáhli mnoha úspěchů, které upevnily inflexní bod druhého pololetí.

Dosáhli jsme totiž pokroku v dosažení cílové úrovně obchodních zásob v asijském cestovním maloobchodě. Jsme povzbuzeni vývojem našeho asijského cestovního maloobchodu v tomto fiskálním roce, kdy realizujeme naši prioritu snižovat obchodní zásoby v souladu s maloobchodníky a snahou různých místních úřadů omezit strukturovanou aktivitu na trhu.

A růst maloobchodních tržeb v asijském cestovním maloobchodě se postupně výrazně zlepšil a ve třetím čtvrtletí se vrátil k růstu. Tento zlepšující se trend maloobchodního prodeje v asijském cestovním maloobchodě doplnil dvouciferný růst, který nadále zaznamenáváme v cestovním maloobchodě v regionu EMEA a v Americe.

V tomto fiskálním roce jsme zatím také investovali do možností dlouhodobého růstu cestujících spotřebitelů, což dokládá přesun našich značek v rámci mezinárodního nákupního komplexu Hainan Sanya International Duty Free Shopping Complex do nové nákupní galerie Global Beauty Plaza.

Větší elegantní nové prodejny rozšiřují služby a zážitky s vysokou mírou kontaktu, které jsme nabízeli na předchozích místech v komplexu, od nového institutu dlouhověkosti pleti Estée Lauder Re-Nutriv po kabinu La Mer nabízející lázeňské služby na míru a džusový a koktejlový bar KILIAN PARIS s koktejly inspirovanými vůní.

Velkého pokroku jsme také dosáhli v prosazování strategických iniciativ a zavádění zajímavých inovací, které mají podpořit Severní Ameriku, urychlit růst v pevninské Číně a podpořit dynamiku na trzích, které jsou silné na rozvinutých i rozvíjejících se trzích v Asii a Tichomoří, v regionu EMEA a Latinské Americe.

Dovolte mi začít u značky Clinique, kde jsme zaznamenali výrazný pokrok v rámci zdvojnásobení dědictví značky autentických dermatologů. Značka Clinique prohloubila své vztahy s lékařskou komunitou a vrátila se na výroční zasedání Americké akademie dermatologů, kde se angažovala s velkým dopadem. Značka také založila radu tvůrců dermatologů Clinique, což je soubor lékařů, kteří posilují sdílení vědeckých a dermatologických poznatků na svých vlastních sociálních kanálech a také informují o vyprávění značky Clinique na jejích sociálních platformách. Působivé je, že hodnota vlivu Clinique na média získaná za péči o pleť v USA vykázala během čtvrtletí 80 % a poskočila o 33 míst v žebříčku.

Věříme, že to je jen začátek úspěchu, který Clinique realizuje díky komunikaci svého dermatologického vzdělání a klinicky ověřeného řešení péče o pleť, aby se nalíčil. Po zahájení spolupráce s Clinique v březnu jsme navíc nadšeni strategickým rozšiřováním dosahu na spotřebitele v USA, protože několik vybraných značek otevře v nadcházejících měsících specializované prodejny v rychle rostoucím obchodě s prémiovou kosmetikou Amazon.

Clinique při svém uvedení na trh využil obnovené značky vedené dermatology s výraznými kreativními prostředky a zvýrazněným vyprávěním příběhů. Je působivé, že obchod Clinique zatím překonal naše očekávání v oblasti maloobchodních prodejů a již v březnu přispěl k nárůstu podílu značky v největší podkategorii prestižní péče o pleť v USA, kterou jsou mimo jiné hydratační krémy, a také v prestižním make-upu v USA.

V tomto čtvrtletí jsme také úspěšně urychlili inovace. V případě značky Estée Lauder jsme uvedli na trh průlomové inovace napříč franšízami. U své luxusní franšízy Re-Nutriv se značka inspirovala svým více než 15letým výzkumem dlouhověkosti pleti a představila nový krémový podklad Ultimate Diamond Transformative Brilliance Soft Crème a sérum. Dopad těchto uvedení na trh je silný, kromě toho, že přispěly k růstu značky, pevně etablovaly Re-Nutriv jako lídra ve vědě o dlouhověkosti pleti, viditelném zvratu věku.

V případě franšízy Estée Lauder Supreme značka využila své desetiletí trvající odborné znalosti v oblasti noční regenerace a výzkumu kolagenu s novým revitalizačním nočním krémem Supreme bounce, který byl nejprve uveden na trh s velkými ohlasy v Asii a Tichomoří a v následujících měsících se rozšíří do celého světa. Věříme, že toto uvedení na trh je velkým příslibem sloužícím k posílení vedoucí pozice značky v oblasti noční vědy a péče o pleť napříč subkategoriemi.

La Mer prodloužila svou vítěznou sérii inovací díky hydratačnímu svěžímu krému, který spolu s hrdinskými produkty Icon přispěl k nejsilnějšímu růstu značky v tomto čtvrtletí. Mimo tyto strategické inovace a aktivace na trhu v oblasti aktivní dermy, dlouhověkosti a noční péče o pleť představila společnost M-A-C novinky v oblasti make-upu, které nastartovaly naši bohatou inovační nabídku v této kategorii pro druhé pololetí.

Společnost M-A-C uvedla na trh hedvábně matnou rtěnku M-A-Cximal, která se těší větší oblibě, a úspěšně tak modernizovala rtěnku Icon M-A-C s výživnými složkami a odvážnějším balením. Od Soulu přes Berlín až po New York přinesly pop-up akce M-A-Cximal silnou angažovanost a mediální hodnotu.

V dubnu přišel na trh remasterovaný fluidní podkladový krém M-A-C Studio Fixed, který přinesl nový jemný matný povrch vylepšený o nové pečující složky u ještě více odstínů. Tato vysoce žádaná inovace a její ikona dokazují trvalou lásku značky M-A-C u spotřebitelů i vizážistů, protože značka v roce 2024 oslaví 40 let své existence.

Při pohledu na vůně. V posledních několika měsících jsme rozšířili svůj spotřebitelský dosah v asijsko-pacifickém regionu s vysokým potenciálem a otevřeli jsme velkolepé vlajkové prodejny Jo Malone London a Le Labo, z nichž každá je jedinečná svými lokálně relevantními prvky. A jsme neuvěřitelně nadšeni z vývoje v oblasti luxusních a řemeslných vůní, protože jsme společně se společností Valmont letos v září představili Valmont Beauty.

Napříč našimi značkami a po celém světě se zaměřujeme na využívání technologií, včetně umělé inteligence, na podporu našich trvalých silných stránek a zážitků s vysokou mírou kontaktu a vysoce kvalitních produktů. Pokračujeme ve spolupráci s předními technologickými společnostmi od Microsoftu, s nímž spolupracujeme na zavádění umělé inteligence s cílem zvýšit rychlost uvádění na trh a lokální relevanci, až po Google Cloud, kde se snažíme zlepšit cílení médií na míru ve velkém měřítku.

Přejděme k regionům. Hovořili jsme o tom, že se zaměřujeme na podporu dynamiky na trzích, které jsou silné. Za tímto účelem jsme na mnoha trzích dosáhli skvělých výsledků, které odrážejí žádanost našich značek, přesvědčivé inovace, které jsem popsal, a silnou realizaci na trhu.

To vidíme na našich rozvinutých i rozvíjejících se trzích po celém světě. Počínaje Asií a Tichomořím, Hongkongem, SAR a Japonskem se nám dařilo, ve čtvrtletí i od začátku roku jsme organicky vzrostli o dvouciferné číslo a těšíme se na to, co přijde, včetně uvedení značky The Ordinary v Japonsku během čtvrtého čtvrtletí.

Přesun k regionu EMEA. Německo a Itálie trvale přispívají k růstu trhů v tomto regionu každé čtvrtletí. Mexiko, Brazílie a Indie silný dvouciferný růst ve třetím čtvrtletí podpořil vynikající výsledky na našich rozvíjejících se trzích od začátku roku. Pokud jde o Severní Ameriku, ve třetím čtvrtletí jsme dosáhli postupně zlepšeného vývoje organických prodejů, a to díky mnohostrannému strategickému plánu, o kterém jsme s vámi poprvé hovořili v srpnu. Jsme potěšeni výsledky, kterých dosahujeme v oblastech našeho strategického zaměření.

Péče o pleť v Severní Americe rostla organicky již třetí čtvrtletí po sobě, a to díky produktům Estée Lauder a The Ordinary, protože se dařilo hrdinským výrobkům, inovacím a aktivaci na trhu. Naše luxusní a [ řemeslné ] vůně zaznamenaly dvouciferný organický růst, který byl podpořen značkami Jo Malone London, KILIAN PARIS a Tom Ford. Napříč naším portfoliem značek v Severní Americe dosahujeme úspěchů, protože se zaměřujeme na prohloubení zapojení spotřebitelů na sociálních platformách, kde se odehrává tolik objevů v oblasti krásy.

The Ordinary je dlouhodobě průkopníkem s vynikajícím sociálním motorem a v letošním roce posílilo zapojení spotřebitelů více našich značek. Úspěšně také rozšiřujeme náš dosah na spotřebitele, abychom lépe obsloužili nové spotřebitele, od nové prodejny Clinique v americkém obchodě Amazon Premium Beauty až po expanze na začátku tohoto fiskálního roku, kdy značka Estée Lauder vstoupila do více obchodů Ulta Beauty a KILIAN PARIS do dalších obchodů Sephora. V případě značky Clinique jakožto dermatologické kosmetické značky č. 1 v USA Prestige jsme optimističtí, pokud jde o pozitivní dopad, který bude mít její spuštění v americkém obchodě Amazon Premium Beauty na čtvrté čtvrtletí v počátečních březnových výsledcích.

Pokud jde o pevninskou Čínu, vrátili jsme se k organickému růstu tržeb, i když pomalejším tempem, než jsme očekávali, na pozadí celkově slabého vývoje v odvětví prestižní kosmetiky. Maloobchodní prodeje prestižní kosmetiky byly v lednu silné, ale v únoru a březnu se zmírnily, což bylo částečně způsobeno tím, že čínský nový rok se letos shodoval s Valentýnem, což omezilo dárkování. To jistě ovlivnilo celé odvětví, ale také mnoho našich značek, které mají silné zastoupení v dárkové oblasti.

I nadále se soustředíme na to, abychom spotřebitelům přinášeli neodolatelné novinky a co nejlépe tak vytvářeli příležitosti k růstu. Zde byly ve třetím čtvrtletí dobře přijaty naše inovace v podobě franšíz Estée Lauder Re-Nutriv a Supreme, stejně jako La Mer a M-A-C, a ve čtvrtém čtvrtletí nás čekají další atraktivní novinky.

Zvláště jedno z nich z franšízy Estée Lauder Perfectionist Pro je obzvláště vzrušující, protože patří mezi první výrobky vytvořené v našich inovačních laboratořích v Číně a reaguje na místní poptávku po ochraně SPF 50 plus UV, která je vhodná pro citlivou pleť a pleť po [ derm ] zákrocích.

Vzhledem k tomu, že v průběhu třetího čtvrtletí stojí na uvedení inovace na trh 4 čtvrtletí a blíží se klíčové nákupní okamžiky 618, zvyšujeme investice do reklamy, aktivace go-to-marketu, abychom udrželi maloobchodní prodej. Od února, kdy jsme s vámi hovořili, jsme také dosáhli významného pokroku ve všech pracovních směrech napříč pilíři plánu obnovy zisku, z nichž se s vámi dnes rád podělím o několik příkladů.

Za prvé, náš proces integrovaného obchodního plánování, který se nyní zavádí po celém světě, přispívá ke zlepšení provozních zásob. Naše celopodnikové integrované obchodní plánování bude sloužit jako základ pro lepší plánování poptávky a snížení nadbytečných umožňujících zastarávání.

Je doplněn pokročilými plánovacími technologiemi, včetně umělé inteligence, které statisticky zvyšují přesnost předpovědí, a dynamicky umisťují a rozmisťují zásoby. Zpřesnili jsme a optimalizovali náš inovační plán pro fiskální rok 2025 a 26, abychom se co nejlépe zaměřili na akreční inovace a uvedli na trh produkty, které vytvářejí a zároveň určují trendy na místní i globální úrovni napříč kategoriemi. Inovace ve fiskálním roce 2025 by měly být ještě větší a silnější než ve fiskálním roce 2024, a to díky většímu počtu průlomových inovací a expanzi do bílých míst.

Oznámili jsme také plány na zefektivnění výroby a distribuce v areálu prostřednictvím nového sladění harmonogramů dodávek, konsolidace provozu do menšího počtu budov a přesunu výroby prášků k důvěryhodným partnerům třetí strany. Tato strategická iniciativa dosáhla několika cílů. Jelikož kromě konsolidace kapacit a optimalizace nákladů očekáváme také větší rychlost uvedení na trh díky většímu využití externích inovací u světového lídra v oblasti prášků.

Než skončím, chtěl bych se zmínit o zajímavých milnících v našem portfoliu značek během čtvrtého čtvrtletí. Zaprvé, před několika dny jsme si připomněli jednoroční výročí akvizice značky Tom Ford, přičemž tato transformační transakce, kdy jsme se z držitelů licence Tom Ford Beauty stali vlastníkem a poskytovatelem licence značky Tom Ford, upevnila žádanou značku v luxusním portfoliu společnosti na dlouhou dobu a vytvořila nový zdroj příjmů z licenčních poplatků.

Kromě toho nám přinesla strategické synergie, které nyní využíváme, což dokazuje nedávné spuštění brand.com v USA a Velké Británii jako jeden z příkladů. A se skupinami Ermenegildo Zegna Group a Marcolin využíváme sílu moderního luxusního lesku značky napříč módou, očními brýlemi a kosmetikou a propojujeme tyto 3 vertikály novými přesvědčivými způsoby, které podporují růst.

V únoru jsme skutečně pro týdny módy od Milána po Londýn, Paříž a New York uspořádali vůbec první 360stupňovou kampaň napříč kategoriemi a představili jsme v ní uvedení vůně Blockbuster. Koncem tohoto měsíce jsme nadšeni, že můžeme dále upevnit portfolio našich značek dalším způsobem, protože jsme získali zbývající podíl ve společnosti DECIEM a dokončili tak dohodu, kterou jsme uzavřeli před třemi lety, kdy jsme se stali většinovými vlastníky.

Během těchto tří let DECIEM a jeho oblíbené značky The Ordinary vystoupaly do nových výšin a umístily se v první pětce v prestižní péči o pleť na mnoha trzích, včetně druhé příčky na domácích trzích v Kanadě a USA. Společně jsme úspěšně investovali do rozšíření inovací pro The Ordinary a zvýšili podíl inovací The Ordinary na tržbách z 5 % na více než 25 %, což se očekává v tomto fiskálním roce, rozšířili jsme značku po celém světě od Indie přes Blízký východ až po Jižní Afriku a zvýšili její ziskovost díky zvýšení provozní efektivity v dodavatelském řetězci.

Věříme, že The Ordinary a DECIEM mají před sebou ještě větší příležitosti, a těšíme se na budoucnost. V neposlední řadě nás těší, že naše iniciativy a pokrok v oblasti udržitelnosti byly oceněny. A protože jsme s vámi v únoru hovořili, byli jsme zařazeni na seznam CDP Climate A pro rok 2023.

Celkově jsme v roce 2023 obdrželi od CDP nejlepší kolektivní hodnocení v historii, protože spolu s těmito vynikajícími výsledky v oblasti klimatu jsme získali A- v každé z oblastí zabezpečení vody, lesního dřeva a lesního palmového oleje.

Závěrem lze říci, že se nacházíme v inflexním bodě výkonnosti naší společnosti a jsme připraveni na silné druhé pololetí, které přinese organický růst tržeb a zlepšení ziskovosti. A díky našemu plánu na obnovu zisku máme dobrou pozici pro smysluplnou obnovu ziskovosti ve fiskálním roce 2025 a 26 a zároveň generujeme úspory, které můžeme reinvestovat do našich značek a iniciativ zaměřených na spotřebitele.

Jsme přesvědčeni, že naše strategie umožní realizovat slibné růstové příležitosti v oblasti globální prestižní kosmetiky s využitím silných stránek našeho diverzifikovaného portfolia značek s bohatým inovačním potenciálem a vynikající kvality našich výrobků. Vyjadřuji poděkování našim zaměstnancům za významný přínos, kterým jste nás dovedli k tomuto zlomovému bodu obnovené trajektorie růstu tržeb a zisku.

Nyní předám slovo Tracey.

Tracey Travis (executive)

Děkuji ti, Fabrizio, a zdravím všechny.

Naše čisté organické tržby ve třetím čtvrtletí vzrostly o 6 %, což bylo na horní hranici našich očekávání. Jak již zmínil Fabrizio, jsme potěšeni dosavadním pokrokem, kterého jsme dosáhli v asijském cestovním maloobchodě při snižování zásob maloobchodníků, a s tím souvisejícím návratem k růstu čistých tržeb. Tyto úspěchy ve čtvrtletí byly o něco dřívější, než jsme očekávali, a vedly k částečnému posunu očekávaného termínu obnovení objednávek na doplnění zásob ze čtvrtého čtvrtletí na třetí. Tento růst částečně kompenzoval nižší než očekávaný čistý prodej v pevninské Číně, který odrážel dopad pokračujícího útlumu v oblasti celkové prestižní kosmetiky, částečně v důsledku utlumené spotřebitelské důvěry a útlumu během svátků a klíčových nákupních okamžiků.

Zisk na akcii ve výši 0,97 USD překonal náš výhled na toto čtvrtletí díky zrychlení růstu péče o pleť, návratu k růstu čistých tržeb v našem asijském cestovním maloobchodě, přísnějšímu řízení nákladů a nižší daňové sazbě. Snížení naší daňové sazby bylo z velké části způsobeno změnou geografického mixu našich obchodů. Co se týče našich regionů, organické čisté tržby v regionu Evropa, Blízký východ a Afrika vzrostly o 12 %, a to zejména díky růstu našeho maloobchodního prodeje v oblasti cestovního ruchu.

Naše čisté maloobchodní tržby v oblasti cestovního ruchu vzrostly silným dvouciferným tempem a vrátily se k růstu po 7 po sobě jdoucích čtvrtletích poklesu, a to vzhledem k postupnému zrychlování maloobchodních tržeb a dodávek, jakož i k výročí nižších dodávek v loňském roce, které byly pod tlakem přechodných nepříznivých faktorů na Hainanu v Koreji, jakož i omezených mezinárodních letů, víz a skupinových zájezdů z Číny na jiné trhy v loňském roce.

Jinde v regionu EMEA se organické čisté tržby na našich prioritních rozvíjejících se trzích zvýšily silným dvouciferným tempem, kde jsme dosáhli růstu u většiny značek a ve většině distribučních kanálů, a to vzhledem k naší strategické iniciativě rozšířit spotřebitelský dosah zejména u našich značek parfémů a péče o pleť. Naše výsledky na vyspělých trzích byly smíšené, což vedlo k celkově stabilnímu růstu.

Čisté organické tržby v našem asijsko-pacifickém regionu vzrostly o 3 % díky Hongkongu, pevninské Číně a Japonsku, což odráží středně vysoký jednociferný růst čistých tržeb v oblasti péče o pleť a vysoký jednociferný růst v oblasti parfémů. Čisté organické tržby v Severní a Jižní Americe vzrostly o 1 % zejména díky Latinské Americe, kde pokračující růst v Mexiku a Brazílii v čele s make-upem způsobil dvouciferný nárůst v obchodních domech a samostatných prodejnách.

Organické čisté tržby v Severní Americe se ve čtvrtletí nezměnily, protože růst v oblasti parfémů a péče o pleť byl kompenzován poklesem v oblasti make-upu a péče o vlasy. Dvouciferný růst ve specializovaných multifunkčních prodejnách, tažený značkami Estée Lauder a M-A-C, byl kompenzován slabšími výsledky v obchodních domech a v kanálech přímého prodeje spotřebitelům.

Z hlediska kategorií vzrostly organické čisté tržby v oblasti péče o pleť o 9 %, a to zejména díky našim asijským cestovním maloobchodním prodejům a také díky prodejům v Hongkongu a pevninské Číně. Čisté organické tržby značek La Mer a Estée Lauder podpořily růst této kategorie díky silným kampaním za naše franšízové produkty s novými inovacemi produktů a zvýšeným aktivacím v obchodech.

Organické čisté tržby v oblasti make-upu vzrostly o 4 %, a to zejména díky našim maloobchodním prodejnám v Asii a Latinské Americe. Čisté tržby značek Estée Lauder a Clinique vedly k růstu této kategorie, který byl podpořen pokračujícími akcemi v rámci našich franšízových produktů. To bylo částečně kompenzováno přínosem z předchozího roku v důsledku změn provedených ve věrnostním programu M-A-C Take-back. Po vyloučení dopadu výhody z předchozího roku se čisté tržby společnosti M-A-C zvýšily o střední jednociferné číslo a rostly ve všech regionech, zejména díky inovacím nových výrobků.

Organické čisté tržby v oblasti parfémů vzrostly o 1 % a v oblasti péče o vlasy poklesly o 4 %. V oblasti parfémů byl růst čistých tržeb tažen našimi luxusními a řemeslnými značkami v čele s Jo Malone London a Le Labo. Značka Jo Malone London zaznamenala dvouciferný růst v maloobchodním prodeji pro cestovatele a ve specializovaných multifunkčních prodejnách. Značka Le Labo zaznamenala dvouciferný růst v našich kanálech přímého prodeje spotřebitelům, zejména ve volně stojících prodejnách, a to jak díky růstu ve stejných prodejnách, tak díky cílenému rozšíření dosahu na spotřebitele.

Tyto nárůsty byly částečně kompenzovány poklesem u značky Estée Lauder v důsledku oslabení maloobchodu během svátků a klíčových nákupních okamžiků. Naše hrubá marže se oproti loňskému roku zvýšila o 280 bazických bodů. To odráží pozitivní dopady změn ve skladbě kategorií způsobené zrychlením péče o pleť, nižší náklady na zastarávání vzhledem ke snížení nadbytečných zásob ve srovnání s loňským rokem a silnější realizaci strategických cen díky nižší úrovni propagace.

Tato zlepšení byla podle očekávání částečně kompenzována dopadem předchozího stažení výroby, které vyvolalo požadavek na uznání souvisejících výrobních nákladů v běžném období namísto při prodeji výrobků. To vedlo ke snížení hrubé marže o 215 bazických bodů.

Na hrubou marži ve čtvrtletí tlačily také cizí měny. Provozní náklady se v průběhu čtvrtletí snížily o 290 bazických bodů v poměru k tržbám, a to díky pákovému efektu růstu tržeb a řízení nákladů, včetně nákladů na reklamu a propagaci, které se oproti loňskému roku snížily přibližně o 240 bazických bodů.

Toto snížení odráží předpokládaný přesun některých výdajů ze třetího čtvrtletí do čtvrtého, aby se podpořilo uvedení inovací v klíčových svátečních okamžicích ve čtvrtém čtvrtletí.

Provozní zisk se zvýšil o 75 % na 554 milionů USD a naše provozní marže se rozšířila o 570 bazických bodů na 14,1 % oproti 8,4 % v loňském roce. Naše efektivní daňová sazba za čtvrtletí činila 30,5 % ve srovnání se zvýšenou sazbou 43,1 % v loňském roce. Snížení efektivní daňové sazby bylo způsobeno především nižší efektivní daňovou sazbou u našich zahraničních operací, a to v důsledku rozdílného načasování odhadované změny celoroční geografické skladby našich zisků v běžném a předchozím období. To bylo částečně kompenzováno nepříznivým dopadem spojeným s dříve vydanými kompenzacemi v podobě akcií.

Zředěný zisk na akcii činil 0,97 USD ve srovnání s 0,47 USD v minulém roce, a to zejména v důsledku nárůstu tržeb, zlepšení hrubé ziskové marže a nižší daňové sazby. Vliv přerušení obchodní činnosti v Izraeli a dalších částech Blízkého východu zředil zisk na akcii ve čtvrtletí o 0,01 USD. Akvizice značky Tom Ford měla neutrální vliv na zisk na akcii, protože úrokové náklady související s naším dluhovým financováním byly kompenzovány kombinovanými přínosy, které jsme jako poskytovatel licence na tuto značku získali z letošních příjmů z licenčních poplatků, a úsporami plynoucími z toho, že jsme již nemuseli platit licenční poplatky z obchodu s kosmetikou.

Za 9 měsíců jsme vytvořili 1,5 miliardy USD čistých peněžních toků z provozní činnosti ve srovnání s 1 miliardou USD v loňském roce. Nárůst oproti loňskému roku odráží nižší pracovní kapitál, což bylo do značné míry způsobeno opatřeními, která jsme přijali za účelem snížení úrovně vnitropodnikových zásob, především hotových výrobků a polotovarů, což vedlo k výraznému zlepšení našich dnů k prodeji.

Do kapitálových výdajů jsme investovali 702 milionů USD a akcionářům jsme vrátili 710 milionů USD v hotovosti prostřednictvím dividend. Jak zmínil Fabrizio, naše plány v rámci plánu obnovy zisku pokračují a jsou na dobré cestě. V tomto čtvrtletí jsme začali přijímat náklady v rámci restrukturalizačního programu a očekáváme, že ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a v průběhu fiskálního roku 2025 se schvalování urychlí a významné přínosy se začnou promítat do našich výsledků za fiskální rok 2025.

Přejděme nyní k našemu výhledu na zbytek fiskálního roku 2024. Jsme spokojeni s dosavadním pokrokem při snižování úrovně zásob obnovení dodávek v asijském cestovním maloobchodě, urychlení inovací a selektivním rozšiřování našeho spotřebitelského dosahu. Toto úsilí vedlo k postupnému zlepšování čistých tržeb i provozní marže oproti první polovině roku a v tomto čtvrtletí vyvrcholilo naším návratem k ziskovému růstu čistých tržeb. Díky těmto výsledkům a našemu výhledu na čtvrté čtvrtletí nadále očekáváme silnější druhé pololetí ve srovnání s loňským rokem, což podtrhuje, že věříme, že se nacházíme v inflexním bodě prodeje a ziskovosti.

Přestože jsme dosáhli horní hranice našich očekávání pro třetí čtvrtletí, snižujeme naše výhledové rozpětí čistých organických tržeb pro fiskální rok 24, abychom zohlednili přetrvávající rizika vyplývající z vyvíjející se makroekonomické volatility, včetně pokračujícího oslabení v pevninské Číně a geopolitického napětí v některých oblastech světa.

V asijském maloobchodě s cestovním ruchem si rovněž uvědomujeme možnou krátkodobou volatilitu maloobchodních tržeb související s opatřeními, která někteří maloobchodníci přijímají s cílem zvýšit svou ziskovost. S ohledem na rekalibraci mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím, o které jsme hovořili dříve, zachováváme naše celoroční očekávání provozní marže a mírně zvyšujeme výhled zisku na akcii, což odráží disciplinované řízení nákladů od počátku roku, které je poněkud kompenzováno našimi plány strategicky investovat do klíčových oblastí našeho podnikání ve čtvrtém čtvrtletí, abychom pokračovali v ziskovém růstu, a odráží dodatečné nepříznivé vlivy z přepočtu cizích měn.

Výsledkem kombinace našich výsledků ve třetím čtvrtletí a výhledu na čtvrté čtvrtletí je silné druhé pololetí ve srovnání s prvním pololetím se zlepšením čistých tržeb a provozní marže. Bez započtení poplatku za období, který jsme uznali ve třetím čtvrtletí, se očekává, že se hrubá marže ve druhém pololetí rovněž zlepší. Domníváme se, že naše předpoklady pro druhé pololetí znamenají pro společnost významný zlom, který ukazuje známky našeho zotavení a lépe nás spolu s iniciativami našeho plánu na obnovu zisku staví do pozice, která nám umožní další růst tržeb a ziskovosti ve fiskálním roce 2025 a v dalších letech.

Při použití spotových kurzů z 29. března ve výši 1,079 pro euro, 1,262 pro libru, 7,227 pro čínský jüan a [ 13,50 ] pro korejský jüan se očekává, že přepočet měn negativně ovlivní vykázané tržby a zředěný zisk na akcii jak ve čtvrtém čtvrtletí, tak za celý rok.

Nyní očekáváme, že organické čisté tržby za čtvrté čtvrtletí vzrostou o 6 % až 10 % díky zvýšeným investicím směrem ke spotřebitelům, včetně přesunů ze třetího čtvrtletí a přizpůsobených na podporu inovací v klíčových nákupních momentech ve čtvrtém čtvrtletí. Tento růst také odráží výročí některých obchodních poruch, které jsme zažili v loňském roce, především na Hainanu.

V pevninské Číně očekáváme, že pokračující změkčení celkového trhu s prestižní kosmetikou bude i nadále tlačit na čisté tržby. Očekáváme, že měnový přepočet zředí vykázané čisté tržby o 1 bod. Ve čtvrtém čtvrtletí očekáváme upravený zisk na akcii ve výši 0,18 až 0,28 USD, což představuje nárůst o více než 100 %. Očekává se, že měnový přepočet zředí zisk na akcii o 0,01 USD a potenciální rizika narušení obchodu na Blízkém východě budou ředit zisk na akcii o 0,03 USD. Očekává se, že upravený zisk na akcii v konstantní měně se bude pohybovat v rozmezí 0,19 až 0,29 USD.

Za celý rok očekáváme organický pokles čistých tržeb v rozmezí 1 % až 2 %. Očekává se, že měnový přepočet bude ředit vykázané čisté tržby o 1 bod. Náš celoroční výhled provozní marže zůstává nezměněn a očekáváme, že se bude pohybovat mezi 9 % a 9,5 %, což představuje pokles z loňských 11,4 %.

Nadále očekáváme, že naše celoroční efektivní daňová sazba bude přibližně 35 % oproti 26,5 % v loňském roce. Zředěný zisk na akcii před započtením restrukturalizačních a jiných nákladů očekáváme v rozmezí 2,14 až 2,24 USD. Očekává se, že měnový přepočet a potenciální rizika narušení obchodu v Izraeli a dalších částech Blízkého východu zředí zisk na akcii o 0,09, resp. 0,06 USD. Při přepočtu na konstantní měnu očekáváme pokles zisku na akcii o 33 % až 36 %.

Náš výhled na fiskální rok 2024 rovněž předpokládá koupi zbývajícího nesplaceného podílu ve společnosti DECIEM, která by měla být dokončena v květnu 2024. Závěrem lze říci, že naše očekávané výsledky za druhé pololetí počínaje silným třetím čtvrtletím ukazují náš postupný návrat k růstu tržeb a ziskovosti. V uplynulém roce jsme překonávali četné problémy s houževnatostí a odhodláním přijmout smysluplná opatření, abychom začali zlepšovat trajektorii našeho podnikání.

Naše výsledky ukazují, že jsme udělali velký pokrok, a my jsme nesmírně vděční za odhodlání a tvrdou práci našich týmů po celém světě. A přestože jsme s naším pokrokem a výsledky v tomto čtvrtletí spokojeni, jsme si i nadále velmi dobře vědomi další práce, která nás čeká, abychom pokračovali na cestě obnovy silnějších ziskových marží. Intenzivně se soustředíme na to, abychom vykonali nezbytnou práci pro návrat k dlouhodobě udržitelnému růstu a ziskovosti, podpořenou iniciativami plánu obnovy zisku a realizovanou našimi obětavými zaměstnanci.

A tím naše připravené poznámky končí. V tuto chvíli budeme rádi odpovídat na vaše dotazy.

Operator (executive)

První otázku nám dnes položí Bryan Spillane z Bank of America.

Bryan Spillane (analyst)

Tracey, chtěl jsem se zeptat na otázku týkající se průvodce 4Q a toho, co z něj vyplývá. Takže předpokládám, že implikovaná marže ve 4. čtvrtletí se oproti 3. čtvrtletí sníží, ale tržby budou zhruba stejné. Prostě to naznačuje, že možná není tak velká páka. Ale jestli nám tedy můžete poskytnout nějaký pohled na to, jak se marže mezičtvrtletně snižuje. A pak, když přemýšlíme o vývoji do roku 25, je něco, co bychom měli vyčíst z průvodce pro čtvrté čtvrtletí, co by nám pomohlo zjistit, jaká bude míra výstupu z roku 24 do roku 25, a to jak z hlediska organických tržeb, tak z hlediska marží.

Tracey Travis (executive)

Díky, Bryane. Když se zamyslíte nad čtvrtým čtvrtletím a nad tím, co jsem řekla ve svých připravených poznámkách, mluvila jsem o některých změnách, ke kterým dochází ve čtvrtém čtvrtletí. Takže jsme přesunuli některé výdaje na reklamu ze třetího čtvrtletí do čtvrtého čtvrtletí, a to proto, abychom podpořili některé načasované aktivity, které jsme měli ve čtvrtém čtvrtletí, a to jak inovace, tak i některé svátky ve čtvrtém čtvrtletí.

Mluvila jsem také o tom, že jsme v cestovním maloobchodě - v asijském cestovním maloobchodě - obnovili dodávky dříve, než jsme ve třetím čtvrtletí očekávali. Takže jsou tu... je těžké se dívat na třetí a čtvrté čtvrtletí, opravdu je třeba se dívat na druhou polovinu dohromady kvůli některým z těchto posunů.

To, co ovlivňuje naše výsledky za čtvrté čtvrtletí, je - a změna v našem výhledu je měkčí růst prestižní kosmetiky v pevninské Číně. Přetrvávající makro nejistota, kterou mají maloobchodníci na mnoha trzích.

Máme také vyšší měnový vývoj, než jsme očekávali. Takže to také trochu tlačí na náš zisk na akcii. Ale když se podíváte na druhé pololetí v porovnání s předchozími pokyny, uvidíte, že některé úspory nákladů, které jsme realizovali a o kterých jsem opět hovořila ve svých připravených poznámkách, nám skutečně plynou. Takže kompenzujeme část měnového poklesu, který jsme měli, a také kompenzujeme část změkčení tržeb, které je obsaženo v našem aktualizovaném rozsahu pokynů.

Operator

Další otázku položí Olivia Tong ze společnosti Raymond James.

Olivia Tong Cheang (analyst)

Několikrát jste se zmínili, že jste zaznamenali zlepšení směrem k cílovým úrovním maloobchodních zásob v cestovním maloobchodě, ale ještě ne zcela. Můžete tedy hovořit o míře opuštění čtvrtletí, o novějších výsledcích v asijském cestovním maloobchodě, zejména na Hainanu a v Koreji, a pak také v Číně, a to jak v onlinu, tak v offlinu. A jak vypadá spotřeba v poslední době, váš názor na blížící se festival 618. Zdá se, že na něm utratíte o něco více peněz, než jste dříve předpokládali, a jen váš výhled v této oblasti.

Fabrizio Freda (executive)

Celosvětový maloobchodní prodej v cestovním ruchu se tedy vrací k růstu, a to upřímně řečeno díky růstu a růstu maloobchodu ve všech regionech. Prvním důležitým bodem je tedy růst maloobchodních tržeb. A ten byl velmi, velmi silný v regionu EMEA, v Americe, v mnoha částech APAC a byl jednociferný v části Číny [ TAR ]. Ale to je velmi důležitý pokrok oproti minulosti. A to je pro značky Estée Companies skvělá zpráva i do budoucna.

Druhou věcí, kterou vidíme, je velmi silné oživení návštěvnosti v rámci maloobchodního cestovního kanálu, což zvyšuje prodeje cestovatelům, na kterých je třeba ještě zapracovat v oblasti konverze, což jsou oblasti, na kterých stále pracujeme, ale měli jsme v tomto směru hodně práce a pokroku ze strany aktivace a maloobchodní divize, aktivace zejména na Hainanu s velkou aktivitou, a tato aktivace funguje. A tak vidíme pokrok i v této oblasti.

A pak, jak bylo součástí vaší otázky, díky všem těmto prvkům se výrazně zlepšily zásoby v našich maloobchodech, takže jsme dosáhli cílů u několika maloobchodníků a u několika SKU před naším původně oznámeným cílem.

Takže nakonec to vytvořilo velmi dobrý růst, který je založen na růstu maloobchodu a prodeji do doplňování zásob z důvodu snížení úrovně zásob oproti minulosti. Tato kombinace je velmi solidní. Očekáváme, že bude pokračovat a bude se vyvíjet v souladu s našimi cíli.

Operator

Další otázku položí Lauren Liebermanová ze společnosti Barclays.

Lauren Lieberman (analyst)

Mám jen otázku ohledně výše výdajů. Bylo to skvělé. Tracey, děkuji za upřesnění ohledně reklamy a reinvestic v tomto čtvrtletí a následně ve 4. čtvrtletí. Ale pokud si vzpomínám, ve 3. čtvrtletí došlo také k určitému časovému posunu výdajů. Takže jsem chtěla trochu mluvit o možná rozhodovacím stromu, jako kdy vložit tyto výdaje?

Je to - protože pokud se to posouvá, je to o tempu přípravy a spuštění inovací? Je to o spotřebitelském prostředí, možná se vyhnout vkládání peněz do hry, která by byla jako tlačení na pilu, pokud tam spotřebitel není. Ale zdá se, že některé z těchto výdajových plánů se mezičtvrtletně mírně mění. A tak by mě zajímalo, jestli byste se k tomu mohli vyjádřit.

Tracey Travis (executive)

Ano. No, nastínila jste několik důvodů, proč bychom se měli rozhodnout přesunout část výdajů. Jednou z věcí, kterou jsme viděli na začátku čtvrtletí, v jeho polovině, bylo, že některé svátky, zejména v Číně, se nevyvíjely tak, jak jsme očekávali.

Myslím, že jsme se v připravených poznámkách zmínili o dvou pro nás důležitých svátcích, čínském novém roce a Valentýnu. Letos se nám blíže skutečně trochu překrývaly než v předchozích letech. Valentýn je pro nás v Číně vlastně docela silným dárkovým momentem. Náš tým odvádí fantastickou práci při podpoře Valentýna, čínský nový rok i Valentýn jsou méně propagačními svátky než některé jiné svátky.

Ale v tomto čtvrtletí jsme nezaznamenali takový nárůst, jaký bychom normálně zaznamenali u těchto svátků a trendů u jiných svátků, proto jsme se rozhodli - nebo čínský tým se rozhodl, že bude nejlepší přesunout část této reklamy do čtvrtého čtvrtletí a podpořit některé svátky, které se blíží v květnu, a pak samozřejmě velký svátek 618 v červnu.

Takže jedna z věcí, o které jsme dlouho mluvili, je agilita, kterou jsme vytvořili, zejména v oblasti našich reklamních výdajů, která nám umožňuje přijímat některá z těchto rozhodnutí, abychom mohli lépe sladit naše reklamní výdaje a dobu, kdy si myslíme, že budou spotřebitelé reagovat, ať už jde o naše dárkové programy nebo naše inovační programy.

Operator

Další otázku pokládá Dara Mohsenian z banky Morgan Stanley.

Dara Mohsenian (analyst)

Tracey, chtěla bych se podívat na delší časový horizont. Samozřejmě jsi zmínila vyšší investice ve 4. fiskálním čtvrtletí a posun oproti 3. čtvrtletí a také jsi měli lepší než očekávané řízení výdajů ve 3. čtvrtletí. Můžete se tedy vrátit o krok zpět a probrat tempo reinvestic, které očekáváte za podnikem v příštích několika letech? Jak velká část z toho je zachycena v rozdílu mezi hrubými a čistými úsporami a programem obnovy zisku? A pak jak tempo těchto reinvestic zapadá do úspor z programu obnovy zisku a jak o úsporách uvažujete. Takže reinvestice versus úspory, jak se díváte na několik příštích let. A jak spolu vzájemně souvisejí.

Tracey Travis (executive)

Skvělé. Děkuji za otázku. Takže, dovolte mi, abych využila příležitosti a vysvětlila, jak jste se ptala na plán obnovy zisku. Vždy se soustředíme na růst zisku, dovolte mi začít tím. Opatření, která přijímáme jak v rámci plánu na obnovu zisku, tak i mimo něj, jsou zaměřena na ziskový růst.

Plán obnovy zisku je urychlovačem našeho růstu, a zejména urychlovačem našich marží. Pokusím se to trochu zjednodušit. Vím, že jsme řekli, že se s vámi podělíme více v srpnu, jakmile budou naše plány dokončeny, a poskytneme pokyny pro příští rok, ale plán na obnovu zisku je v první řadě zaměřen na obnovu naší hrubé marže.

Nyní máme na paměti posuny ve skladbě kategorií a skladbě kanálů ve srovnání s historií. Samozřejmě jsme zaznamenali růst v oblasti vůní v našem portfoliu řemeslných a luxusních vůní, a to je velmi důležité. Zaměřujeme se také na obnovení růstu make-upu. Ale jistě, jak jste viděli v uplynulém čtvrtletí, zažíváme také zrychlení naší velmi důležité kategorie péče o pleť a očekáváme, že to bude pokračovat.

Největší dopad na naši marži má hrubá marže. A to v důsledku pandemie. Na ni jsme se nejvíce soustředili při oživení a zaměřujeme se na realizaci cen. Částečně k tomu přispějí opatření, která přijímáme v oblasti řízení zásob, abychom kontrolovali nadměrné slevy a zastarávání.

Výsledky této činnosti jste trochu viděli ve třetím čtvrtletí. A ve fiskálním roce 25 toho uvidíte určitě více. To je tedy velmi důležitým bodem našeho plánu na obnovu zisku, zaměření na obnovu hrubých marží. Zaměřujeme se také na efektivitu dodavatelského řetězce, která pomůže našim hrubým maržím, a na akreční inovace. A v připravených poznámkách Fabrizia jsme hovořili o některých procesech, které zavádíme a posilujeme, abychom toho byli schopni.

Druhou oblastí, na kterou se zaměřujeme, je větší využití naší nákladové základny. V oblasti nepřímých nákupů se snažíme urychlit některé úspory. A máme - přijímáme některá obtížná rozhodnutí, pokud jde o redukci a zefektivnění částí naší organizace, a to je program restrukturalizace, o kterém jsme s vámi mluvili dříve.

To je skutečně... kombinace těchto opatření by měla přinést 1,1 až 1,4 miliardy dolarů přírůstku provozního zisku za dva roky. A opět jsme řekli, že o něco více se toho stane ve fiskálním roce 25 a v roce 26. A opět, pokud jde o mix, kde se toto oživení očekává spíše v marži hrubého zisku, ale také v našich provozních nákladech. Chtěla bych však využít příležitosti a hovořit o několika dalších přínosech, které se týkají plánu obnovy zisku.

Kromě obnovy marže se očekává, že program bude financovat další investice do růstu, konkrétně do aktivizace spotřebitelů, větší aktivizace spotřebitelů pro naši značku. Očekává se tedy, že ušetříme více než 1,1 až 1,4 miliardy dolarů, k nimž se zavazujeme v rámci zlepšení provozního zisku, abychom také zvýšili některé výdaje na reklamu, a to velmi cíleně a selektivně vzhledem k dynamice, kterou v našem podnikání vidíme.

A v neposlední řadě očekáváme, že zefektivníme a snížíme některé složitosti v organizaci, které se časem nahromadily v našich procesech, a to by mělo zvýšit naši rychlost, agilitu a efektivitu na našich trzích. A vím, že zejména naše organizace se na tento přínos velmi těší. Je to tedy silný program. Jsem ráda, že jste se na něj zeptala. Až dodáme všechny jeho prvky, tak se s více informacemi podělíme právě v srpnu.

Operator

Další otázku pokládá Filippo Falorni ze společnosti Citi.

Filippo Falorni (analyst)

Mám otázku týkající se obchodu s pevninskou Čínou. Jasně jste se zmínili o silném začátku v lednu, ale pak došlo ke zpomalení. Zmínili jste, že míra odchodu z trhu byla v této zemi mírná. Možná byste se tedy mohli vyjádřit zejména k tomu, co jste v poslední době zaznamenali z hlediska růstu kategorie, úrovně propagačních aktivit a možná i podílu na trhu?

A pak možná z dlouhodobějšího hlediska, když se vrátíte o krok zpět, na základě vaší analýzy trhu, co bylo podle vás hlavní příčinou tohoto oslabení? Souvisí to hlavně s makrem? Je to spíše pokles obchodování v dané kategorii? Nebo si konkurenti vedou lépe? Jakýkoli pohled pro to, co je příčinou tohoto zpomalení, bude užitečný.

Tracey Travis (executive)

Ano, jistě. Co se týče... v tuto chvíli je zpomalení, změkčení celkového trhu s prestižními značkami. A to je to, co je měkčí, než jsme původně očekávali, a to je to, co se zaseklo v pevninské Číně.

Co chci objasnit, je, že se musíme podívat na... opravdu se díváme na čínské spotřebitele celkově a nejen na segmentaci, kterou trh dělá. Takže existuje spotřebitel pevninské Číny, existuje zvláštní administrativní oblast Hongkong. Je zde Čína, která zahrnuje například Hainan, v dalších částech a jsou zde spotřebitelé cestující do zahraničí, lidé, kteří za turistikou nebo obchodními cestami z Číny cestují do Tokia, Paříže a tak dále.

Takže vlastně vidíme pokrok v celkové spotřebě čínských spotřebitelů našich značek, a to velmi solidní. A když si vezmete pevninskou část země plus pokrok v Hongkongu plus pokrok v maloobchodním prodeji v Číně (TAR), o kterém jsem mluvila v předchozí otázce, plus úspěch, který vidíme u našich značek na mezinárodní úrovni, čínští cestující nyní rostou více například v Japonsku, například v Paříži.

A tak když si dáte všechna tato čísla, a upřímně řečeno, jsou to všechno solidní čísla, kromě mezinárodních cestujících v jiných městech, což je odhad v našem modelu, ale vidíme jasný pokrok a je tam pokrok mezi 2. a 3. čtvrtletím i přes měkkost v pevninské části, a tam je vlastně jejich obrat pozitivní, velmi zajímavě pozitivní ve 4. čtvrtletí odhady do budoucna.

Takže trendy jsou závislé i na kanálech. A hnací síly, především u různých spotřebitelů, spotřebitelé, kteří cestují jak na dovolenou, tak do zahraničí, mají tendenci překonávat vyšší třídu. V tuto chvíli je měkkost spíše ve střední - ve spotřebitelské náladě střední třídy.

Máme tendenci nakupovat spíše na pevnině a tyto kanály sledují různé trendy a různé -- v závislosti na okamžiku, v závislosti na situaci, ale akcie značek jsou silné, jak je vidět z celkového pokroku, zejména některých značek, kterým se daří -- rostou v celkovém již v době, kdy hovoříme, a nadále zrychlují v našem portfoliu. A budoucnost... to je pozitivní.

V celkové spotřebě je cítit oživení, i když přes kanály jsou různá procenta, různý vývoj, a to se může lišit i podle čtvrtletí, pololetí, v závislosti na různých trendech, které se dějí. Takže se vnitřně díváme na čínského spotřebitele jako na celek, a ne jen na jednotlivé části.

Pak vaše otázka zněla, jaké byly hlavní faktory, které za tím stojí. Jedním z klíčových faktorů jsou samozřejmě trendy v péči o pleť a skutečnost, že v období po COVID spotřebitelé prožívají - prožívají období, kdy se více zaměřují na zážitky - na celkové zážitky a spotřebu, výdaje ve svém portfoliu na celkové zážitky, jako je cestování, jiné kategorie nebo restaurace a podobně.

Takže se to bude vyvíjet, vyvíjí se to na každém trhu po COVID a časem se to stane vyváženějším. To je naše zkušenost a je to vidět už teď. Takže to je jeden z hnacích motorů. Je to priorita spotřebitelů podle kategorií a zážitků oproti zboží.

Druhou věcí je... ve velké míře zrychlujeme inovace. Investovali jsme do výzkumného a vývojového centra v Číně. Vidíme výsledky této inovace, ale s první inovací pocházející z centra výzkumu a vývoje přijde ve čtvrtém čtvrtletí a uvidíme její dopad, který je velmi věnován specifickým čínským spotřebitelům, takže součástí hnacích sil bylo množství inovací a kvalita inovací, které lze nasadit pro kvalitu, mám na mysli také místní relevanci inovací, a to je zlepšující se trend.

Je to již prosazující se trend, který dává velmi, velmi solidní náznaky do budoucna. Dalším faktorem byla tedy propagace. Trh byl během COVID propagační, ale v tomto okamžiku všechny aktivity, které se vlády rozhodly udělat na strukturovaném trhu, snižují úroveň strukturovaného trhu, také zvýšení cen, které mnoho maloobchodníků provádí i v cestovním maloobchodě, má v krátkodobém horizontu dopad na spotřebu, zejména na úrovni střední třídy v pevninské části země.

Ale naopak v dlouhodobém horizontu bude dále vyrovnávat poměr mezi strukturovaným a strukturovaným trhem, což je samozřejmě v souladu s našimi cíli. Jde tedy o pozitivní dlouhodobý trend, který se děje. Takže - ale trh zůstane propagační.

Celkově se však chci jen ujistit, že si uvědomujeme, že i přes krátkodobé změkčení trhu v pevninské Číně je celkový trend čínských spotřebitelů pozitivní a očekává se, že tento trend bude v budoucnu akcelerovat.

Operator

Další otázku pokládá Steve Powers ze společnosti Deutsche.

Stephen Robert Powers (analyst)

Chtěl bych objasnit, myslím, že se na to Olivia ptala, ale pokud jde o obchodní zásoby v Číně, vypadá to, že u některých SKU, určitých částí portfolia, jste v předstihu a odstraňujete tyto nevyřízené zásoby. Ale zdá se, že celkové portfolio nedosáhlo cíle, který jste si stanovili k 1. dubnu. Je to tedy správný odhad?

A jaká je vaše důvěra v to, že ve čtvrtém čtvrtletí budete schopni dodávat zboží do spotřeby v rámci celého portfolia? Je to tak? Nebo je to součást nižšího organického výhledu pro čtvrté čtvrtletí oproti tomu, co bylo naznačeno v prosinci? Druhá otázka, na kterou se chci opravdu zeptat - promiň, pokračuj, Tracey. A já mohu navázat, pokud to nevadí.

Tracey Travis (executive)

Ne, ne, pokračujte s druhou otázkou, Steve.

Stephen Robert Powers (analyst)

To bylo upřesnění. Takže jsem se chtěl přesunout ke Clinique na Amazonu. Historicky jste dlouhou dobu uváděli překážky při uvádění na trh na této platformě, které byly, alespoň pro mě, kombinací otázek týkajících se dosažitelné ekonomiky jednotek na této platformě, zkušeností se značkou pro spotřebitele a schopností efektivně ji řídit. A pak také vlastní přehled o potřebných informacích o spotřebitelích. Takže jen do té míry, že je to pravda, jak jste překonali tyto překážky a dostali se do bodu, kdy je podle vás pro Clinique na Amazonu ten správný čas?

Tracey Travis (executive)

Dobře, Steve. Takže já převezmu první část otázky týkající se zásob v asijském cestovním maloobchodě a Fabrizio převezme doplňující otázku týkající se Amazon-Clinique. Co se týče našich - zásob v obchodě v asijském cestovním maloobchodě, dosáhli jsme cílů, které jsme měli ve třetím čtvrtletí, vlastně ještě před dubnem. Důvodem, proč jsme se nakonec ve třetím čtvrtletí trochu více posunuli z hlediska doplňování zásob, je to, že jsme těchto úrovní dosáhli o něco dříve, než jsme předpokládali.

Předpokládali jsme, že jich dosáhneme do dubna, což je začátek čtvrtého čtvrtletí, a my jsme jich samozřejmě dosáhli během třetího čtvrtletí. To je tedy důvod, proč byly některé dodávky ve třetím čtvrtletí o něco vyšší, a maloobchodní prodej budeme očekávat ve čtvrtém čtvrtletí. A tak - a jak zmínil Fabrizio, očekáváme také zrychlení maloobchodního prodeje ve čtvrtém čtvrtletí.

Jen si vzpomeňte na kadenci toho, co si připomínáme, ve skutečnosti jsme měli určité narušení i ve čtvrtém čtvrtletí, protože se to týkalo Hainanu v loňském roce. Takže po několik čtvrtletí budeme svědky určitého nesouladu mezi maloobchodem a čistou hodnotou, a to kvůli významu přerušení, které jsme měli jak na začátku třetího čtvrtletí loňského roku, tak i na konci čtvrtého čtvrtletí loňského roku. A tak bychom očekávali, že čistá hodnota, jak budeme doplňovat zásoby v porovnání s loňským rokem, bude předstihovat maloobchod, ale budeme udržovat úroveň zásob v rozsahu, na kterém jsme se s našimi maloobchodníky dohodli.

Fabrizio Freda (executive)

pokud jde o Clinique na Amazonu, chci říct, že jedním z důležitých pokroků, které v oblasti Clinique děláme, je iniciativa navázat na dědictví Clinique v oblasti aktivní dermy a v tuto chvíli znovu uvést značky v Severní Americe a Velké Británii a brzy i celosvětově na této platformě.

Zavedení Amazonu v USA je pro Clinique v souvislosti s tímto velkým relaunchem také správné, protože v této tabulce je také mnoho nových spotřebitelů, kteří jsou velmi vysokými spotřebiteli aktivní dermy. Amazon poskytuje rozšířený dosah spotřebitelů, spoustu nových spotřebitelů, očekáváme, že tímto novým kanálem získáme nové spotřebitele, které budeme moci zapojit a vzdělávat.

Amazon je v tuto chvíli v USA rychle rostoucí online platformou a jejich Premium Beauty Store jednoznačně přispěl k celkovému růstu trhu a zejména byl pro některé spotřebitele důležitým objevem značky a také spotřebitelé jsou pro Clinique novými spotřebiteli.

A tak jsou první výsledky velmi slibné. A první období bylo, upřímně řečeno, mimořádně pozitivní a my očekáváme, že to bude pokračovat a časem se to zrychlí. Takže část vaší otázky, proč byl ten správný okamžik právě teď, myslím, že proto, že nyní se model Amazonu vyvinul do situace, kdy je lepší soulad mezi značkami Clinique a modelem Amazonu a nyní je zde příležitost komunikovat dědictví, kapitál, vzdělávání a různé myšlenky, které stojí za vědeckými poznatky o aktivní dermě Clinique.

A tak věříme, že značka může na platformě správně vyjádřit své základy, a práce, kterou tým Clinique odvedl při zajišťování úžasné kvality provedení aktiv, aby dosáhl velmi kvalitního vyjádření značky na platformě, nás také ujistila, že je to správný okamžik a velmi dobře se hodí. A jak jsem již řekl, první výsledky to potvrzují.

Operator

Další otázku pokládá Andrea Teixeira ze společnosti JPMorgan.

Andrea Teixeira (analyst)

Mám otázku na Fabrizia a pak jedno upřesnění pro Tracey. Fabrizio, mám otázku ohledně prodeje v USA. Pokud s koncem čtvrtletí pozorujete nějaké zrychlení dodávek, zdá se, že třetí čtvrtletí bylo stále záporné, s výjimkou silných výsledků v Brazílii a Mexiku. Zajímalo by mě tedy, zda se můžete vyjádřit k tomu, jak se tyto inovace, které vkládáte, a více peněz za M-A-C a Clinique rozdávají, když opouštíte čtvrtletí? A také upřesnění pro Tracey. Oceňuji všechny podrobnosti o oživení zisku do fiskálního roku 25.

Podle mých výpočtů zhruba 700 milionů dolarů přínosu z provozního zisku v polovině období. Měli bychom uvažovat o tom, že tento přínos bude převážně rozložen se sezónností a s vyloučením kratších čtvrtletí, nebo převážně vážený na zadní polovinu, jak děláte tento plán?

Tracey Travis (executive)

Nejprve se tedy budu věnovat poslední části vaší otázky. Více pokynů ke kalendářní úpravě plánu na obnovu zisku poskytneme v srpnu. Jsme stále... jsme v pokročilé fázi dokončování některých těchto plánů a přijímání... přijímání některých rozhodnutí během několika příštích měsíců. Takže v srpnu vám budeme moci poskytnout mnohem lepší vodítko ohledně kalendářní úpravy.

Fabrizio Freda(executive)

Co se týče USA, ne, myslím, že... vlastně USA ve třetím čtvrtletí rostly nízkou jednocifernou... pardon, Severní Amerika ve třetím čtvrtletí rostla nízkou jednocifernou hodnotou. A pokud vyloučíte věrnostní program M-A-C, tak se vlastně blíží střednímu jednocifernému číslu. Takže je... v Severní Americe je růst, jak bylo řečeno, v tuto chvíli dochází ke zmírnění spotřebitelské nálady, také... a růst trhu se v Severní Americe zmírňuje. Takže je zřejmé, že existuje tlak v... zejména v některých kanálech.

Tlak existuje, ale třetí čtvrtletí se vyvíjelo správným směrem a bylo v souladu s našimi cíli. A pro nás je pozitivní, že jsme měli například pozitivní dopad na Clinique v části března. A v této části března jsme již viděli dopad tohoto pozitivního dopadu. Pokud... můžeme předpokládat, že budeme mít v celém čtvrtletí pro dopad Clinique na Amazon, bude to například pozitivní prvek v mixu. O tom vás ujišťujeme.

Operator

Dámy a pánové, tím dnešní zasedání s otázkami a odpověďmi končí. Pokud jste se nemohli připojit k celému hovoru, záznam bude k dispozici dnes ve 13:00 východního času až do 15. května. Chcete-li si poslechnout záznam hovoru, vytočte prosím číslo (877) 344-7529 a použijte přístupový kód 5758677. Tím dnešní konferenční hovor společnosti Estée Lauder končí. Rád bych vám všem poděkoval za účast a popřál vám hezký den. Nyní můžete své linky odpojit.

TECHNICKÁ ANALÝZA

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika