Skip to content Skip to footer

Dutch Bros Inc. (BROS)

PROFIL SPOLEČNOSTI

Dutch Bros je rozvíjející se společnost, která se zabývá provozováním kaváren a restaurací. Společnost sídlí ve městě Grants Pass ve státě Oregon a v současné době zaměstnává 16 000 zaměstnanců na plný úvazek. Její kavárny nabízejí ručně vyráběné nápoje, které zahrnují horké a studené nápoje na bázi espressa, studené kávové výrobky a energetické nápoje Dutch Bros Blue Rebel, čaje, limonády, smoothies a další nápoje. Mezi nápoje patří například Iced Tiger’s Blood Lemonade, Birthday Cake Frost, Blended Aftershock Rebel, Golden Eagle Freeze, Hot Annihilator, Iced Caramelizer a Iced Electric Berry Rebel. Společnost také nabízí kávu pod privátní značkou, která pochází z vlastní pražírny a je extrahována pomocí kávovarů La Marzocco. Společnost provozuje přibližně 538 kaváren ve 12 státech, z nichž 271 je provozováno společností a 267 franšízových kaváren. Její obchody se nacházejí v Arizoně, Kalifornii, Coloradu, Idahu, Kansasu, Nevadě, Novém Mexiku, Oklahomě, Oregonu, Texasu, Utahu a Washingtonu.

Sektor

Consumer Cyclical

Odvětví

Restaurants

CEO

Christine Barone

Zaměstnanci

16 000

Založeno

1992

Země

USA

Sídlo společnosti

IPO

15.09.2021

Dividenda

Ne

Burza

NYSE

Ticker

BROS

Rating S&P

– – –

Rating Moody’s

– – –

ANALÝZA SPOLEČNOSTI

Tržby

Jelikož se jedná o společnost, která vstoupila na burzu nedávno, nemáme ještě k dispozici mnoho dostupných dat. Co ale vím je, že se jí v jejich tržbách začalo velmi dařit a v roce 2023 dosáhla skoro 1 miliardy dolarů, což představuje růst o více než 300 % za posledních 5 let.

Zisk na akcii

Zisk na akcii je na tom o něco hůře, a protože se jedná o menší společnost dostává se z krize 2020 o trochu více složitěji než veliké společnosti, které mají dostatek cashflow. V roce 2023 se dostali zpět do černých čísel, i když je to spíše nula.

Hrubá marže

Hrubá marže, neboli rozdíl mezi příjmem a náklady na prodané zboží nebo služby do roku 2022 klesaly, ale v roce 2023 zaznamenaly znovu lehounký růst, kdy na základě tvrzení vedení společnosti by mělo docházet k návratu na původní hodnoty kolem 30 %.

ROIC

Návratnost investovaného kapitálu za rok 2023 byla nízkých 2.84 %. I zde, i když máme jen omezené množství dat, můžeme vidět, že poslední 3 roky byly pro společnost velmi obtížné, ale i tady se zdá dochází k určité stabilizaci a pomalému návratu.

Aktiva vs. Pasiva

Aktiva společnosti v posledních třech letech velmi rapidně rostou a v roce 2023 dosáhla 1.76 miliardy dolarů. Oproti tomu dlouhodobý dluh se drží při zemi a navíc skoro celá část tohoto dluhu je tvořena kapitálovými leasingy. Dlouhodobý dluh tak v roce 2023 dosáhl hodnoty necelých 0.7 miliardy dolarů.

CAPEX

Kapitálové výdaje, které nám říkají, jak vysoké jsou náklady společnosti na pořízení nového a obnovu starého majetku stále rostou, což je logické vzhledem k tomu, že roste celá společnost a otevírá stále nové kavárny. Capex za rok 2023 dosáhl zhruba 230 milionů dolarů, což bylo zhruba o 40 milionů více než v roce 2022.

Počet akcií v oběhu

Společnost je na burze od roku 2021 a tedy samozřejmě její množství akcií v oběhu pozvolna stoupá. Každá společnost na svém začátku, když vstoupí na burzu, vydává nové akcie a získává tak kapitál pro svůj rozvoj. Takže v tomto ohledu to neznamená nic špatného a určitě časem dojde i na jejich zpětné odkupy.

Počet zaměstnanců

Tím jak společnost roste a otevírá stále nové kavárny, tak samozřejmě roste i jejich potřebný počet zaměstnanců k obsloužení těchto kaváren. V roce 2023 pracovalo pro Dutch Bros zhruba 16 000 zaměstnanců na plný úvazek, což představovalo růst o zhruba 10 000 lidí za poslední 4 roky a pravděpodobně bude toto číslo dále stoupat.

ODHADY ANALYTIKŮ

Tržby

Analytici odhadují, že růst tržeb bude i nadále v průběhu následujících 5 let pokračovat, a to v průměru zhruba 28 % ročně. Tržby by tak měly vzrůst z 0.97 miliard dolarů v roce 2023 na 2.32 miliardy dolarů v roce 2028.

Zisk na akcii

Podobný vývoj očekávají analytici také u zisku na akcii, který by měl dle odhadů velmi rychle růst a v průběhu let by měl tento růst zrychlovat. Společnost by tak měla v roce 2028 dle odhadů vykázat zisk na akcii 1.85$.

Free Cash Flow (FCF)

Volný peněžní tok, který představuje peněžní prostředky, které společnost generuje po zaúčtování peněžních výdajů na podporu provozu a údržbu svých kapitálových aktiv by se měl od roku 2023 dostat do černých čísel a i když to není z grafu patrné, do roku 2028 by měla společnost začít generovat zhruba 1.25 milionů dolarů.

Gross Margin

Odhaduje se, že by se hrubá marže měla opět stabilizovat a dosahovat dlouhodobě hodnot kolem 30 % po propadu v roce 2022, kdy dosáhla úrovně pod 25 %. Průměrná hodnota hrubé marže se za sledované období pohybuje kolem 29.89 %. Pokud se podíváme na konkurenci Dutch Bros, tak se pohybují zhruba kolem hodnoty 30 %.

KVARTÁLNÍ VÝSLEDKY

Tržby

Zisk na akcii

VALUACE

Poměr ceny k zisku (P/E)

Poměr ceny k zisku (P/E) nám zde moc informací nedá, jelikož zisk na akcii lítá nahoru dolů a dle toho samozřejmě lítá i tento poměr. Takže je to z extrému do extrému než dojde k určitému ustálení a stabilizaci všech hodnot a určitému klidnějšímu růstu.

Konkurence (P/E)

Na grafu níže vidíme hlavní konkurenty společnosti Dutch Bros a jejich poměry ceny k zisku (P/E) ke dni 11.března 2024. Těchto 10 společností má průměrné P/E zhruba 29.98. Dutch Bros je samozřejmě oproti svým velkým konkurentům extrémně nadhodnocený.

VNITŘNÍ HODNOTA

Cena akcie vs. Vnitřní hodnota

V případě vývoje ceny akcií společnosti Dutch Bros, by strategie nákupu při podhodnocení o zhruba 20 % a prodeji při nadhodnocení o více než 10 % nevedla zatím k žádnému zisku, jelikož se společnost zatím celou dobu pohybuje nad svojí férovou cenou a nebyla tedy příležitost tuto strategii uplatnit.

Cost of Capital
Capital Asset Pricing Model (CAPM)
7.77%

WACC
Weighted Average Cost of Capital
7.58%

Dle výpočtu DCF, kde se bere v potaz odhad budoucího volného peněžního toku, který se následně diskontuje diskontní sazbou odpovídající riziku, nám vychází výsledná hodnota současné hodnoty volného peněžního toku zhruba 10.49$ za akcii.

Dle Relativního ocenění, kde se používají poměry jako jsou EV/tržby, EV/EBITDA a P/E, algoritmy vezmou v úvahu všechny informace o násobcích ocenění a konsoliduje je do jediného čísla, a to je u společnosti Starbucks 20.39$ za akcii.

Pokud vezmeme průměr těchto dvou výpočtů, vyjde nám vnitřní hodnota akcie zhruba na 15.44$. (výpočty jsou ke dni 11.03.2024)

ZPRÁVY

Cramer’s Mad Dash: Dutch Bros. raises $300 million in equity offerings

CNBC Television

CNBC’s Jim Cramer delivers his daily segment, Mad Dash.

VEDENÍ SPOLEČNOSTI

Co-Founder & Executive Chairman of the Board

Mr. Travis Boersma

Chief Operating Officer

Mr. Brian Maxwell

Advisor

Mr. Charley L. Jemley

CEO & President

Ms. Christine Barone

Chief Financial Officer

Mr. Joshua Guenser

Chief Technology Officer

Ms. Leigh Gower

Chief Administrative Officer

Ms. Christine Schmidt

Director of Investor Relations & Corporate Development

Mr. Daniel P. Warren

Chief Legal Officer

Ms. Victoria J. Tullett

Chief Marketing Officer

Ms. Tana Davila

Earnings Call Transcript 2023-Q4

Operator

Thank you for standing by, and welcome to the Dutch Bros, Inc. Fourth Quarter and Fiscal Year 2023 Earnings conference call and webcast. This conference call and webcast are being recorded today, Wednesday, February 21, 2024, at 4:30 p.m. Eastern Time and will be available for replay shortly after it is concluded. Following the company’s presentation, we will open up the lines for questions and instructions to queue up will be provided at that time. I would now like to turn the call over to Paddy Warren, Dutch Bros Director, Investor Relations and Corporate Development. Please go ahead, sir.

Daniel Warren (executive)

Good afternoon, and welcome. I’m joined by Christine Barone, CEO and President; and Charley Jemley, CFO. We issued our earnings press release for the fourth quarter and year ended December 31, 2023, after the market closed today. The earnings press release, along with the supplemental information deck have been posted to our Investor Relations website at investors.dutchbros.com. Please be aware that all statements in our prepared remarks and in response to your questions other than those of historical facts are forward-looking statements and are subject to risks, uncertainties and assumptions that may cause actual results to differ materially. They are qualified by the cautionary statements in our earnings press release and the risk factors in our latest SEC filings, including our most recent annual report on Form 10-K and quarterly report on Form 10 – Q. We assume no obligation to update any forward-looking statements. We will also reference non-GAAP financial measures on today’s call. As a reminder, non-GAAP measures …číst více…

TECHNICKÁ ANALÝZA

PROFIL SPOLEČNOSTI

Dutch Bros je rozvíjející se společnost, která se zabývá provozováním kaváren a restaurací. Společnost sídlí ve městě Grants Pass ve státě Oregon a v současné době zaměstnává 16 000 zaměstnanců na plný úvazek. Její kavárny nabízejí ručně vyráběné nápoje, které zahrnují horké a studené nápoje na bázi espressa, studené kávové výrobky a energetické nápoje Dutch Bros Blue Rebel, čaje, limonády, smoothies a další nápoje. Mezi nápoje patří například Iced Tiger’s Blood Lemonade, Birthday Cake Frost, Blended Aftershock Rebel, Golden Eagle Freeze, Hot Annihilator, Iced Caramelizer a Iced Electric Berry Rebel. Společnost také nabízí kávu pod privátní značkou, která pochází z vlastní pražírny a je extrahována pomocí kávovarů La Marzocco. Společnost provozuje přibližně 538 kaváren ve 12 státech, z nichž 271 je provozováno společností a 267 franšízových kaváren. Její obchody se nacházejí v Arizoně, Kalifornii, Coloradu, Idahu, Kansasu, Nevadě, Novém Mexiku, Oklahomě, Oregonu, Texasu, Utahu a Washingtonu.

Sektor: Consumer Cyclical
Odvětví: Restaurants
Zaměstnanci: 16 000
CEO: Christine Barone
Založeno: 1992
Země: USA
IPO: 15.09.2021
Dividenda: Ne
Burza: NYSE
Ticker: BROS
Rating S&P: – – –
Rating Moody’s: – – –
  
Portfolio GP: NE 
Web: dutchbros.com 
Dokumenty: Tiskové zprávy 

ANALÝZA SPOLEČNOSTI

Tržby

Jelikož se jedná o společnost, která vstoupila na burzu nedávno, nemáme ještě k dispozici mnoho dostupných dat. Co ale vím je, že se jí v jejich tržbách začalo velmi dařit a v roce 2023 dosáhla skoro 1 miliardy dolarů, což představuje růst o více než 300 % za posledních 5 let.

Zisk na akcii

Zisk na akcii je na tom o něco hůře, a protože se jedná o menší společnost dostává se z krize 2020 o trochu více složitěji než veliké společnosti, které mají dostatek cashflow. V roce 2023 se dostali zpět do černých čísel, i když je to spíše nula.

Hrubá marže

Hrubá marže, neboli rozdíl mezi příjmem a náklady na prodané zboží nebo služby do roku 2022 klesaly, ale v roce 2023 zaznamenaly znovu lehounký růst, kdy na základě tvrzení vedení společnosti by mělo docházet k návratu na původní hodnoty kolem 30 %.

ROIC

Návratnost investovaného kapitálu za rok 2023 byla nízkých 2.84 %. I zde, i když máme jen omezené množství dat, můžeme vidět, že poslední 3 roky byly pro společnost velmi obtížné, ale i tady se zdá dochází k určité stabilizaci a pomalému návratu.

Aktiva vs. Pasiva

Aktiva společnosti v posledních třech letech velmi rapidně rostou a v roce 2023 dosáhla 1.76 miliardy dolarů. Oproti tomu dlouhodobý dluh se drží při zemi a navíc skoro celá část tohoto dluhu je tvořena kapitálovými leasingy. Dlouhodobý dluh tak v roce 2023 dosáhl hodnoty necelých 0.7 miliardy dolarů.

CAPEX

Kapitálové výdaje, které nám říkají, jak vysoké jsou náklady společnosti na pořízení nového a obnovu starého majetku stále rostou, což je logické vzhledem k tomu, že roste celá společnost a otevírá stále nové kavárny. Capex za rok 2023 dosáhl zhruba 230 milionů dolarů, což bylo zhruba o 40 milionů více než v roce 2022.

Počet akcií v oběhu

Společnost je na burze od roku 2021 a tedy samozřejmě její množství akcií v oběhu pozvolna stoupá. Každá společnost na svém začátku, když vstoupí na burzu, vydává nové akcie a získává tak kapitál pro svůj rozvoj. Takže v tomto ohledu to neznamená nic špatného a určitě časem dojde i na jejich zpětné odkupy.

Počet zaměstnanců

Tím jak společnost roste a otevírá stále nové kavárny, tak samozřejmě roste i jejich potřebný počet zaměstnanců k obsloužení těchto kaváren. V roce 2023 pracovalo pro Dutch Bros zhruba 16 000 zaměstnanců na plný úvazek, což představovalo růst o zhruba 10 000 lidí za poslední 4 roky a pravděpodobně bude toto číslo dále stoupat.

ODHADY ANALYTIKŮ

Tržby

Analytici odhadují, že růst tržeb bude i nadále v průběhu následujících 5 let pokračovat, a to v průměru zhruba 28 % ročně. Tržby by tak měly vzrůst z 0.97 miliard dolarů v roce 2023 na 2.32 miliardy dolarů v roce 2028.

Zisk na akcii

Podobný vývoj očekávají analytici také u zisku na akcii, který by měl dle odhadů velmi rychle růst a v průběhu let by měl tento růst zrychlovat. Společnost by tak měla v roce 2028 dle odhadů vykázat zisk na akcii 1.85$.

Free Cash Flow (FCF)

Volný peněžní tok, který představuje peněžní prostředky, které společnost generuje po zaúčtování peněžních výdajů na podporu provozu a údržbu svých kapitálových aktiv by se měl od roku 2023 dostat do černých čísel a i když to není z grafu patrné, do roku 2028 by měla společnost začít generovat zhruba 1.25 milionů dolarů.

Gross Margin

Odhaduje se, že by se hrubá marže měla opět stabilizovat a dosahovat dlouhodobě hodnot kolem 30 % po propadu v roce 2022, kdy dosáhla úrovně pod 25 %. Průměrná hodnota hrubé marže se za sledované období pohybuje kolem 29.89 %. Pokud se podíváme na konkurenci Dutch Bros, tak se pohybují zhruba kolem hodnoty 30 %.

KVARTÁLNÍ VÝSLEDKY

Tržby

Zisk na akcii

VALUACE

Poměr ceny k zisku (P/E)

Poměr ceny k zisku (P/E) nám zde moc informací nedá, jelikož zisk na akcii lítá nahoru dolů a dle toho samozřejmě lítá i tento poměr. Takže je to z extrému do extrému než dojde k určitému ustálení a stabilizaci všech hodnot a určitému klidnějšímu růstu.

Konkurence (P/E)

Na grafu níže vidíme hlavní konkurenty společnosti Dutch Bros a jejich poměry ceny k zisku (P/E) ke dni 11.března 2024. Těchto 10 společností má průměrné P/E zhruba 29.98. Dutch Bros je samozřejmě oproti svým velkým konkurentům extrémně nadhodnocený.

Cena akcie vs. Vnitřní hodnota

V případě vývoje ceny akcií společnosti Dutch Bros, by strategie nákupu při podhodnocení o zhruba 20 % a prodeji při nadhodnocení o více než 10 % nevedla zatím k žádnému zisku, jelikož se společnost zatím celou dobu pohybuje nad svojí férovou cenou a nebyla tedy příležitost tuto strategii uplatnit.

Cost of Capital
Capital Asset Pricing Model (CAPM)
7.77%

WACC
Weighted Average Cost of Capital
7.58%

Dle výpočtu DCF, kde se bere v potaz odhad budoucího volného peněžního toku, který se následně diskontuje diskontní sazbou odpovídající riziku, nám vychází výsledná hodnota současné hodnoty volného peněžního toku zhruba 10.49$ za akcii.

Dle Relativního ocenění, kde se používají poměry jako jsou EV/tržby, EV/EBITDA a P/E, algoritmy vezmou v úvahu všechny informace o násobcích ocenění a konsoliduje je do jediného čísla, a to je u společnosti Starbucks 20.39$ za akcii.

Pokud vezmeme průměr těchto dvou výpočtů, vyjde nám vnitřní hodnota akcie zhruba na 15.44$. (výpočty jsou ke dni 11.03.2024)

TECHNICKÁ ANALÝZA

ODPOVĚDNOST:

Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní nebo jiné informace sdílené na této webové stránce, jsou poskytovány jako obecný komentář a sdíleny prostřednictvím těchto webových stránek a aplikace Discord s množstvím klientů, proto se nedají považovat za investiční poradenství nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely založené na aplikaci Teorie Elliott Wave do reálného prostředí marketu.

 

Obchodování na forexu, futures marketech, opcích, akciích, kryptoměn nebo jakýkoliv další druh marketu obsahuje vysoké riziko a není určeno pro každého investora či obchodníka. Vždy zde je a bude určitá možnost, že o své vklady můžete přijít, proto vždy pouze investujte a obchodujte pouze s penězi, které můžete ztratit. Naše webové stránky a informace, které zde sdílíme by se neměly slepě následovat a nahrazovat tak nezávislý odborný výzkum provedený před nutnou investicí či obchodním rozhodnutím. V žádném případě nejsme zodpovědní za jakoukoliv ztrátu na Vašem účtu na základě našich produktů. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

Copyright © 2024 GoldenPocket.cz | Obchodní podmínky | Všechna práva vyhrazena | FAQ


GOLDEN POCKET s.r.o.
IČO: 08379548
+420 777 460 000
info@goldenpocket.cz
nám. T.G. Masaryka 1281
Zlín, 760 01
Česká Republika